Jsou nepřátelé na život a na smrt, ale přesto na jedné lodi. Kapitán německé nákladní lodi Müller (Yul Brynner) dostane během druhé světové války rozkaz přepravit náklad kaučuku z Japonska do Bordeaux. Jde o nejcennější náklad, jaký momentálně na světě existuje: kaučuk je totiž klíčovou strategickou surovinou, určenou k výrobě pneumatik pro německou armádu. V žádném případě se náklad nesmí dostat do rukou nepřítele. Pro každý případ jsou po celé lodi rozmístěny výbušniny, aby kapitán mohl v případě hrozícího zajetí plavidlo i s nákladem potopit. O přepravě cenného nákladu se však dozví britská tajná služba. Ta vydíráním donutí německého uprchlíka Roberta Craina (Marlon Brando), aby na Müllerovu loď pronikl v přestrojení za důstojníka SS, zneškodnil nálože a umožnil tak britské flotile ukořistit loď v předem určené oblasti. Crain se totiž ve skutečnosti jmenuje Schröder a až do své emigrace byl záložním důstojníkem ženijního demoličního praporu. Jeho úkol na lodi Ingo však od samého počátku provázejí problémy: kapitán Müller omezí Crainovi pohyb na lodi. Zanedlouho se Ingo setká s nepřátelskými loděmi a musí změnit původní kurz... (Česká televize)

laik_60

Sčaúsný divák by si asi na svoje neprišiel, a s pohŕdaním by sledoval niektoré úryvky filmu, ale videné očami divákov z pred päťdesiatich rokov, sa nečudujem, že film bol navrhovaný aj na Oskara. Mne na celom filme vadila len "jednojazyčnosť" - kde sa aj nemeckí oficieri rozprávali americkou angličtinou. Ako aj fakt, že pár sudov branvčovej masti dokáže zalepiť na lodi diery po výbuchu náloží: :) ()

zette

V zanru mi chybi dobrodruzny... Me tyto hrdinske americke filmy nikdy moc nebavily. Ale Brando je vyborny jako snad vzdy. Coz byl hlavni duvod, proc jsem tento film videl. ()

majo25

Skvelá vojnová dráma. Brando aj Brynner sú vo svojom živle, možno Brando o trochu viac. Chválim výborný námet i skvelé spracovanie. Škoda čiernobielej kamery. Tiež mohlo byt scén lodi v šírom mori a akcie na nej viacej. Takisto by som si vedel predstaviť charaktery postáv menej čiernobielo. Hodnotenie: 90% ()

vesper001

Skvělý film a velký zážitek. Komorní příběh ze světové války, odehrávající se prakticky jen na omezeném prostoru lodi, která transportuje gumu pro Hitlera, vězně pro Gestapo, jednu Židovku pro koncentrační tábor a jednoho sabotéra pro Spojence. Alespoň na první pohled. Jenže on ten německý kapitán má nejen srdce, ale i svědomí, ten sabotér vlastně nekope tak úplně za Brity, ale hlavně za vlastní krk, oba byli ke svému úkolu donuceni vydíráním, a ani jeden z něj není nadšený. Navíc oba mají důvodné pochybnosti o správnosti své „věci“, o válce samotné i jeden o druhém, ale vůči okolnostem jsou zdánlivě bezmocní… Vzhledem k tomu, že o 2. světové válce vím asi tolik jako o pterodaktylech, jsem si film užila bez problémů s historickými souvislostmi a mohla si plně vychutnat precizně budovanou a stále houstnoucí atmosféru, vynikající výkony Marlona Branda i Yula Brynnera v hlavních rolích. Konec mě pak hodně potěšil a nejvíc z celého filmu mě dostala do kolen scéna, kdy se kapitán Mueller dozví, že jeho syn ve službách Vůdce úspěšně, hrdinně a nebojácně potopil nepřátelské plavidlo. Zdravotnickou loď… (více zde) ()

flyboyeda

Opravdu SUPER valecny-sabotazni film! Dve zajimave ztvarnene postavy dvou skvelych hercu a jejich vzajemny rozporuplny souboj. Kazdy stoji na jine strane, kazdy ma svou protichudnou misi, ale presto nektere veci citi podobne. Naprosto bozi Marlon Brando, opravdu paradni role, Yul Brynner taky supr, sice se mi ty jeho drsnaci uz trosku prejidaji, ale tenhle stoji za to. Na tom filmu je ale imho supr vsechno, i vedlejsi role se povedly, proste bavilo moc. Ve filmu se resi i moralni rozmer valky, nacku, obeti, zidovske otazky atd... Vyborny scenar, vyprava, napinava atmosfera, Marlonuv nemecky prizvuk je epicky, zadny laciny a pateticky srajdy, proste skvely film... ()

andrii

Nálož charismatu Marlona Branda plnou parou vpřed. Nečekejte úplné bezvětří. Muž v utajení. Muž činu proti všem na palubě nekompromisní čety suverenity. "Jdoucí na smrt " s cílem změnit kurz válečné chamtivosti. "Zajatci" ničivého systému, únik činy nevyhnutelnými. ()

PavelR

Morituri - Jdoucí na smrt. Skvěle zahrané válečné drama odehrávající se kdesi v Indickém oceánu. Marlon Brando v přestrojení za důstojníka SS musí balancovat mezi kapitánem lodi, fašisticky zaslepeným prvním důstojníkem a několika členy posádky, kteří nevěří ve vítězství Německa a nechtějí už bojovat v této válce. ()

Vencisak

Jaký klenot válečného dramatu se z Morituri vyloupl! Jakoby divák sledoval šachovou partii, kde pozice, role a logické tahy jsou jasně dány. Přesto se dočká řady nečekaných zvratů, ovšem směřujících ke konečnému patu. Výkon Yul Brynnera lze označit za naprosto brilantní záležitost, obzvláště s domněnkou, že tento herec není takových psychologicky dramatických výkonů schopen. Naopak Brando klasicky dává vyniknout svému umu dramaticky chladnokrevné individuality, jež filmové snímky vyšperkovává k dokonalosti. Navíc ta kamera! Ta se sakra povedla. ()

VanTom

Skvěle napsané i natočené (výborná kamera), výživné válečné drama se odehrává sevřené na německé obchodní lodi, jež kromě důležitého nákladu gumy z Japonska převáží také (nejprve pouze politické) vězně i nedobrovolného sabotéra. Dokonalý výkon v nečernobílých postavách (a vůbec v globálním pohledu na "dobré a zlé") podávají jak odhodlaný Marlon Brando, tak ještě víc mě uhranuvší, tvrdý, ale poctivý, respekt vzbuzující kapitán Yul Brynner. ()

JohnSmith

Moc pěkný válečný film. Brando s Brynnerem podávají vynikající výkony. Wicki k tomu navodil správnou atmosféru a zručně podal divákům napínavý příběh. ()

V.Silver

Když opomenu, že takřka kompletní dobová fakta jsou podána špatně, jedná se o velice dobrý film o střetu dvou osob, z nichž každá musí reprezentovat zcela odlišný svět... tedy alespoň navenek. Ale proboha, nepouštějte to dětem jako úkaz toho, jak to za války chodilo :)) 70% ()

Daddko

2* za výkon Marlona Branda a Yul Brinnera, inak stupidný Hollywood brak. Nemecký kapitán nikdy nejedol len vidličkou v pravej ruke, (leda ak dezert), to je US zvyk. Gumu by Japonci Nemcom nepredali, embargo bolo ešte pred vojnou, sami ju nemali. Guma výborne horí, po výbuchu by to bola fakľa a do pár minút pod vodou. Ani masť na utesnenie by nepomohla, to je cipovina. A do takejto akcie pustiť plukovníka SS to je to isté ako Otta Skorzenyho variť guláš v zákopoch.... a podobných je tam neúrekom. A že sklamali US patrioti v podpalubí to je nevídané. ()

Han22

Netradiční válečný film. Marlon Brando jako cynický a přezíravý německý uprchlík, kterému je válka ukradená a který je donucen hrát důstojníka SS na lodi převážející kaučuk a dostat ji do rukou spojenců je výborný. Stejně tak Yul Brynner, který opět hraje naprosto odlišnou roli než předtím - hrdého vlasteneckého kapitána, který se těžko smiřuje s nacisty (vynikající scéna když se doví o fanatismu svého syna). Bohužel ti dva se prakticky nestřetnou, do příběhu se poté zapletou političtí vězni, zajatci, fanatický první důstojník a jedna židovka. Trošku moc překombinované a vůbec se mi nelíbilo jak to dopadlo, hlavně Esther mě bylo líto, taková nádherná ženská. Každopádně 3* přinejmenším za oba skvělé herce. ()

Santino7

Veľmi kvalitne a poctivo natočený film z obdobia 2. svetovej vojny. Vynikajúci Marlon Brando, ktorý, ako tu už niekto veľmi trefne napísal, potreboval celú loď na to, aby uniesla jeho obrovskú charizmu :-) Zahanbiť sa nedal ani Yul Brynner, pričom nebojím sa dokonca tvrdiť, že ide o jednu z jeho najlepších rolí vôbec. Obaja sa svojich úloh zhostili skutočne na výbornú, pričom ani jeden z nich nehrá záporáka (čo sa ostatne i dá pochopiť). Túto ústrednú dvojicu výborne doplnila ešte aj Janet Margolin, ktorá je tu naozaj neskutočne krásna. Osobne mi vadí možno trošku iba prostredie - z priestoru jednej nákladnej lode sa toho totiž nejak extrémne veľa vyťažiť nedá, no a potom tu ešte samozrejme máme i neľútostný zub času, ktorý sa priam bytostne vzťahuje aj na tento, remeselne vysoko profesionálne zvládnutý, počin. Naozaj príjemné prekvapenie, v dnešnej dobe by si asi len máloktorý režisér dovolil v niektorých scénach vyriešiť to tak, ako máme možnosť vidieť v tejto snímke, čiže v tomto ohľade klobúk dole (za netuctovosť). Poctivá žánrovka, ktorej pozretie - pokiaľ teda nemáte vyložene problém so starými čiernobielymi filmami - nemá ako uškodiť, či nedajbože spôsobiť akúkoľvek ujmu. 80% ()

Rýža

Máte rádi válečné filmy? Já ne. Jsou totiž až na výjimky zoufale šablonovité. Buď jde o glorifikaci heroického velikáštví (ať už s takým či onakým výsledkem), či dramatické drásání citlivé duše, které je spojeno s potoky slz a utrpením, a nebo o sladkobolnou americkou limonádu, ze které by jeden blil. Ani jednu z těchto věcí příliš nemusím. Ač u filmů pláču často (a dá se říci, že i ráda). Pochopitelně JSOU i dobré válečné filmy, namátkou Četa, Olověná vesta, Lovec jelenů, Stezky slávy, Velký útěk nebo Ponorka (byť o větišině lze bez uzardění tvrdit, že vlastně spíš protiválečné). U Morituri mi však kolonka "válečný" vlastně nevadí ani trochu. Narozdíl od výpravnosti se však zaměřuje na charaktery. Na omezeném prostoru paluby válečné lodi to ani jinak nejde. Herecký koncert zde rozehrává Yul Brynner (jako německý kapitán - před shlédnutím, jsem si ho v téhle pozici opravdu nedokázala představit) a Marlon Brando (jako nasazený anglický špion vydávájící se za důstojníka SS). Přičemž ani jeden z nich pochopitelně není postavou zápornou. Logikou věci je, že stojí proti sobě a vy fandíte oběma a celou stopáž máte (já tomu říkám "ten pocit v zátylku") z toho, jak to dopadne. - A protože jsem si slíbila, že nebudu psát žádné spoilery, můžu jen říct, že výsledek je velice ... překvapivý. ()

arcticsky

Samozřejmě - film s takovým obsazením v hlavních rolích nemůže dopadnout špatně. A hlavní protagonisté dostali i poměrně dost prostoru, aby svůj působivý vzhled i bezvadné herectví předvedli. Koneckonců ani příběh vyloženě špatný nebyl... ()

sigf07

Herecký koncert dvou velkých hvězd a opět trochu jiný pohled na druhou světovou válku. Bernhard Wicki příchází s originálním a napínavým příběhem, ale hlavní síla spočívá právě ve vykreslení a hereckém pojetí jednotlivých postav a jejich vzájemných vztahů. Postava Marlona Branda se rozhodla emigrovat a brát válku jako něco, co se jej bezprostředně netýká a nebýt k tomu dotlačen, nikdy by na palubu nevkročil. Sledujeme jeho vzrůstající obdiv ke kapitánovi, který sice nesouhlasí s děním ve své zemi, ale zachoval si k ní věrnost a smysl pro morálku. Kapitánův vztah k Brandovi zase přechází od odporu vůči SS až k přesvědčení „všichni nejsou stejní“. Přidávám ještě dalších 10% za Brandův německý přízvuk (i když ve skutečnosti by se asi na palubě německé lodi mluvilo německy a ne anglicky s přízvukem). ()

Inozuka

Hodně dobrý komorní válečně psychologický film o dvou silných charakterech, kteří jsou událostmi dotlačeni do akcí, do nichž by za jiných okolností a dobrovolně nešli. Pěkně napínavě napsané, dialogy plné dvojsmyslů a narážek, přesně takhle to mám rád. Brando i Bryner hrají jako o život, hodně sympatický byl i Hans Christian Blech. Historickou nevěrohodnoust v tomto případě odpouštím... Ono tam o to vlastně ani nejde. Důležitá je šachová partie dvou, resp. tří, hráčů a jako takový film funguje na jedničku. ()