Psychiatr Richard H. Thorndyke se stane novým přednostou psychiatrického ústavu pro velmi, velmi nervózní pacienty. Hned po příjezdu na nové pracoviště pozná, že ho čeká těžká kariéra. Jeho předchůdce totiž zemřel za nevyjasněných okolností. V ústavu se dějí i další podezřelé věci. Mnozí pacienti jsou zcela normální, zatímco doktor Charles Montague nebo fanatická německá ošetřovatelka Dieselová jsou případy zralé k léčení. A to ještě není všechno: sám Thorndyke přede všemi tají svou panickou hrůzu z výšek!

Bláznivá americká parodie je dílem vyhlášeného specialisty na tento žánr, Mela Brookse. Ten si tentokrát vzal na mušku dílo mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Závrať je inspirovaná Hitchcockovým klasickým dílem Vertigo, avšak diváci v něm jistě poznají i scény z filmů Psycho nebo Ptáci. Proslulá vražda ve sprše či smrtící útok opeřenců jsou však v Brooksově podání obráceny úplně naruby... (Peta_N)

Spectre

Výborná paródia na Hitcha, ale stále nedosahuje kvalít Brooksových vrcholových filmov (Spaceballs), takže 4.5* ()

Pawlisman

Dvě hvězdy za povedenou parodii a dvě za skutečnou vtipnost a nadprůměrný děj. Některé ftípky jsou skutečně povedené... 7/10 ()

Barak

Mel Brooks úspěšně paroduje slavné Hitchcockovy scény - předtím byly strašidelné, nyní se jim smějete. Ale na paškál si nevzal nejen Hitchcocka, ale i další známé filmové tvůrce (třeba jsem postřeh Antonieho Zvětšeninu). Některé scény jsou na zábavu dosti chabé, jiné naopak pobaví až až.. celkově to Brooks zvládl velmi dobře a opravdu je na co koukat - pokud navíc znáte mistrovy filmy, budete se bavit ještě více.... 7/10 ()

Stejšn

Mel Brooks... jeho filmy se mi líbily před dvaceti lety a považoval jsem je za velice vtipné. Teď už je bohužel většinou shledávám jen průměrnými a Závrať je spíš už podprůmer. Slabší tři. ()

Pitryx

Tak mne to nějak nechytilo. Netuším proč, protože tyhle komedie mám celkem rád. Asi jsem byl ve špatném rozpoložení nebo co. Možná zkusím někdy podruhé, i když do toho vůbec nemám chuť. Nebo je to tím, že pan Hitchcock mne nechává zcela chladným? Jeho tvorba mne nikterak neoslovuje. ()

Retimo

Začátek byl naprosto skvělý...chvíli jsem věřil,že by to mohlo i vydržet....pro mě dosti nevyrovnaný film kdy chvilky smíchu střídá opravdová nuda. ()

MorraEddie

Mell Brooks jakožto autor komedií/parodií pro mě zůstal zcela nepochopen. Jeho filmy mi prostě nepřišly moc vtipné a tak mi nezbývalo nic jiného než se soustředit aspoň na děj a ten upřímně také není nic extra. Co se týče hereckých výkonu,tak tady není co hodnotit. V parodiích se prostě musí trošku přehrávat. No a co se týká konkrétně tohoto filmu,tak musím prohlásit,že je to nejslabší dílo,které jsem zatím od Mela viděl a jedna z nejhorších parodií vůbec. Zasmál jsem se jednou a to jen když ten řidič zvedal to zavazadlo. Scény parodující Hitchcockovi Ptaký a Psycho mě teda do kolen nesrazily a nevykouzlily ani sebemenší úsměv. ()

marti

Komédia s parodickými odkazmi na Hitchcockove filmy, hlavne Vertigo, Psycho a Vtáci, ktoré sú viac menej vydarené. Bez týchto odkazov by hodnotenie bolo nižšie. ()

Pythonator

Mel Brooks nezklame. Tohle je Hičkokotina jak vyšitá mistrem. Kdyby tam byla větší koncentrace vtipu, dám klidně za pět, ale té hlušiny je tam zbytečně mnoho, takže nemilosrdně trestám, přestože jsem se fakt bavil. ()

soukyd33

Když dáte něčemu žánr komedie, mělo by to být alespoň občas vtipné. 🤔🙄 Příšerná nuda. Pár vtipných scének to nezachrání. 🙄 Návod na to, jak udržet blázny v ústavu co nejdéle. Jako komedie to na mě nepůsobí, ale herci jsou dobří. Dobrý výběr známých herců, to bohužel nezachránil. Hvězdiček 1 ()

Painer

Velice milé zpříjemnění dne, které paroduje slavné trháky mistra mistrů Alfreda Hitchkocka. A tak uvidíte parodované scény hlavně z filmů Závrat', Ptáci a samozřejmě z Psycha, ale něktré chyby opravdu nelze přehlédnout, takže 4 z 5. ()

Sadova302b50

Připadala jsem si jako na houpačce, skvělé nápady se tu střídaly s těmi slabšími naprosto pravidelně, ale pořád je High Anxiety dobrá pocta mistrovi hororů. 68% ()

Drslw

Vôbec nie zlé, ale v porovnaní s inými Brooksovými filmami slabšie. Za (minimálne jedno) pozretie to však stojí. ()

McGuffin

Nový poměrně hloupý ředitel staré psychiatrické léčebny poblíž LA mívá skutečnou Závrať naruby, High Anxiety, což jediné ho odlišuje od jejích ostatních poměrně hloupých zaměstnanců, kteří se ho snaží poměrně hloupě zbavit. Scenáristé Rudy De Luca, Barry Levinson a též režírující Mel Brooks jim navíc kladou do cesty roztodivné poměrně hloupé překážky včetně jedné krásné poměrně hloupé blondýnky a všechno proto dopadne dobře až nakonec. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman