Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

stration

Zanechalo to ve mně celkem dobrý dojem. Sice u některých dějových zvratů jsem si vzpomněl na Cimrmany, ale budiž. Knihu jsem nečetl, ale asi taková je. Téma zajímavé, ale jak říkám, překombinované. ()

type_B odpad!

Naprosto neoriginální a dle mého názoru eklektický (Indiana Jonese a thrillery Toma Clancyho vykrádající) román a ještě o dost horší film. ()

Thomassi

Bohužel knížku jsem nečetl, tak nemůžu porovnat, ale film se mi zamlouvá. První příběh se symbologem Robertem Langdonem (knižně ale už druhé setkání), který se svojí parťačkou Sophii Neveuovou, se snaží přijít na jedno z největších tajemství lidstva, a to najít Svatý Grál. Je to příběh, který pobouřil církev, protože hlavním tématem je minulost Ježíše Krista, který měl údajný poměr s Máří Magdalenou a už proto rozhodně stojí za to vidět Šifru. Příběh jako takový má náboj a svoje kouzlo, i když se odehrává v poklidnějším tempu. Postupné odhalování indícií, které vedou k dalším a nakonec nalezení toho, po čem všichni touží, je styl, který já můžu. Navíc Tom Hanks s delšími vlasy je výtečný, společně s Paulem Bettanym alias záporák Silas, ze kterého šel skutečně strach. Vše pak korunuje neskutečně nádherná hudba v podání Hanse Zimmera. ()

MATADOR

Šifra mistra Leonarda opřená o tajemství, které se snaží rozluštit Dr. Robert Langdon. Lehce dramatická honba za něčím v docela inteligentním, přesto nudném hávu. Šifra mistra Leonarda má slušný začátek, který zaujme, ovšem po zbytek času se jen povídá a povídá, o něčem, čemu jsem ani pořádně nerozuměl. Jelikož se mi ale takové filmy v podstatě líbí, mám pro Šifru mistra Leonarda pochopení a nakonec se mi i zdálo, že se jedná o docela zajímavý projekt, který by ovšem nemusel být tak nabubřelý, jak se dělá. V jednoduchosti je krása, ale přehnaná stopáž tomu nijak nepomáhá. Minulost opřená o tajemství v slušném a zdlouhavém podání. ()

PogoJoe

Nudně, profesorsky, suchopárně a roztahaně natočená honba za tajemstvím svatého grálu. Nemá to šťávu, gradaci, šablonovitá hudba leze po čase na nervy, herci jsou průměrní nebo možná nemají co hrát. Režisérsky nezvládnutá adaptace. Knihu jsem četl a tak jsem si toho spoustu domyslel. Kniha je v tomto případě jednoznačně lepší volba. ()

katuska138

Tato Brownova knížka mě narozdíl od Andělů a Démonů nechala poměrně chladnou, takže jsem od filmu nijaký zázrak nečekala. A Jean Reno, ač ho mám ráda, mi jako Fache naprosto neseděl. Zato Paul Brettany, ten byl dokonalý. Jen on a samozřejmě hudba tento film posunuli do nadprůměru. ()

Rosalinda

Pěkná blbost. Jedna hvězdička pro Hankse, druhá hvězdička pro Audrey. Knihu jsem nečetla, číst nechtěla a ani číst nebudu. Ten boom do dneška nechápu a po zhlédnutí už vůbec ne. Zkrátka tohle téma a takto... nee. ()

major.warren

Vynikající thriller, který si vždy rád pustím nehledě na špatné kritiky i diváckou neoblibost. Je to mainstream? Je! Ale od začátku skvěle baví a prakticky mi nedal vydechnout. Takový film má u mě místo ať už ho napsal či natočil kdokoliv. Tom Hanks je ukázkový hrdina, výborná je zde Audrey Tatou a tradičně i Ian McKellen, který filmu dodává příjemné koření. Herecké obsazení je celkově skvostné; zmíním i Alfreda Molinu či Jeana Rena. Fantastická je především hudba Hanse Zimmera, vrcholící v samotném závěru. Knihu Dana Browna jsem sice nečetl, ale ústřední téma (jakkoli do značné míry vyfabulované) související s historií i vírou mě velmi zajímá. Ron Howard mě opět nezklamal a Šifru mistra Leonarda si rád v budoucnu pustím zas. Skvělá oddechovka, což se však o Andělech a démonech již říci nedá... ()

Aiax

Netuším, jak Šifra mistra Howarda působila na diváky, kteří nečetli knihu, ovšem pro ty, kdo ji četli, je to zcela zbytečný film. Supervěrný přepis na plátno absolutně nic nového nepřidává, Howardova režie je příliš připosraná, jako by se režisér bál uplatnit sebemenší režisérský nápad, a celkově unylé a statické atmosféře filmu podlehli i jinak špičkoví herci, snad kromě Paula Bettanyho, který svou opravdovostí a vervou působil jak rudá růže na šedém saku. Je to ovšem mnohamilionový hollywoodský projekt, takže kamera, výprava a hudba divákovu pozornost přece jen udrží. Průměrný komerční film podle průměrné komerční knihy. ()

Bones!

Zdá se, že se svým hodnocením tu budu pomalu jako černá ovce, ale na tom nesejde...V první řadě chci uporzornit, že čistých 5* to není, spíše 4.5*, ale myslím, že přivřít oči v záplavě tolika negativních hodnocení snad můžu. Možná tak kladné hodnocení ovlivňuje i moje neznalost knižní podoby. Nicméně navzdory domněnkám, že knihou nezasvěcení lidé se ztrácí v ději, mohu říct, že jsem s tím problémy neměl. Ano, musím uznat, někdy až moc zbytečné přeskakování"z místa na místo" bylo spíše ke škodě filmu, ovšem vynahradí mi to podle mého názoru nejenže nepokažené, ale dokonce povedené obsazení. Menší výhradu bych měl snad akorát k Alfredu Molinovi, jeho biskup Aringarosa se mi příliš nezdál, pochvalu bych měl naopak k Tomu Hanksovi, který se mi v roli lehce zmateného vědce docela zamlouvá ! "Ukázky z minulosti"bych přímo nezatracoval, ba naopak.Celkový dojem z filmu mi navíc vylepšila i povedené hudba, která mě obzvláště v závěru poměrně nadchla...Jít na šifru s představou, že se dozvím kontroverzní odhalení ve stylu:"Jak to s tou církví a historií vlastně je" by byla asi chyba! Je to prostě jen film, který do hloubky nic neřeší a alespoň v mém případě se u něho dá příjemně si odpočinout. Tak jako někdo říká o knize, že je výborná, protože je čtivá, tenhle film pro mě byl jakýmsi filmovým synonymem"čtivosti knihy"!!! Tedy s přihmouřením nejen jednoho oka a vzhledem k rozsahu stupnice hodnocení se jedná o slabších 5*:-) ()

FilmFan24

Filmová verze knižního betselleru nemohla dopadnout lépe. Rozšířená verze filmu o délce 167 minut je mnohem lepší (4*). Vůbec mi nepřipadala tak dlouhá, ba naopak má větší spád než verze, kterou producenti pustili do kin (3*). Jediný problém u kino verze je právě v tom, že mnoho diváků neznalých knižní předlohou se místy těžko orientuje. Líbila se mi Zimmerova hudba - hlavně vynikne v závěru. To, že předpremiéře filmu novináři v Cannes zrovna netleskali není pro mě důvod, abych se nechal strhnout "stádem" a film odpískal... ()

CageDepp

Hromada zbytečných keců. Nuda a škoda tak dobrýho hereckýho obsazení. Hanks se tam vůbec nehodil, čuměl furt jak puk. Audrey Tautou ta se hodí na romatický filmy. Ron Howard musel být pěkně mimo, když tohle natočil. ()

dom156

Mám rád mystično a a vše kolem něj a filmy s touto tématikou se mi vždy líbily. Ještě když filmaři zařadí do hlavní role mého oblíbeného herce (Hanks). Bohužel mohutný potenciál filmu nedokázali úplně prodat na filmovém plátně. Proto nemohu dát plný počet hvězdiček. ()

JohnMiller

Nie som veriaci ale predsa mám proti tomuto filmu isté výhrady. Sám neuznávam konšpiračné teórie ale vo fiktívnom príbehu mi akosi nevadia. No len keďže ho po veľkom boome (čo spôsobila kniha aj tento film) začnú jednoduchší ľudia vnímať nie ako fikciu ale ako odbornú populárno-náučnú literatúru-film, a stretol som sa z mnohými, tak už výhrady akosi prichádzajú sami od seba. Ron Howard je skvelý režisér, no pri tejto práci akosi postrádam jeho remeselnú zručnosť, myslím si, že toto by v takejto forme dokázalo dať dokopy aj mnoho iných "druholigových" režisérov. ()

kajas

Nemohla jsem se dočkat dne, kdy "Šifra" vstoupí do kin. Takovou nudu jsem ale nečekala. Asi po půl roce jsem si film pouštěla doma a měla jsem co dělat, abych nevypnula televizi. Tohle není můj šálek čaje. Po mnoha a mnoha letech jsem dala Howardovi, Hanksovi a spol třetí šanci, další už se opakovat nebude. O ničem. ()

Želik

Videné trikrát, raz v kine po anglicky, raz na dvd po česky a raz v telke po slovensky /každý dabing o hviezdičku horší ako originál/. Čítala som knihu takže ma veľmi nemalo čo prekvapiť, páčila sa mi hudba a Ian McKellen. ()

Skip

I když byla kniha plná faktografických chyb, za což byla velmi kritizována, přesto mě docela bavila, když jsem ji bral jen jako takovou oddechovou záležitost. Film má velmi dobré tempo, ale to je asi tak vše. Prostě děj letí ke svému rozuzlení a ani moc nenudí, takže se to dá vcelku v pohodě zvládnout, ale v divákovi to nic moc nezanechá. Zkrátka takový docela dobrý průměr. ()

Aleee89

Tak konečně jsem dneska viděla ten "legendární" film, film, o kterém se v poslední době mluvilo tolik, že někomu mohl začít vadit jen tím, aniž by ho viděl. Padaly různé názory, ale já se chtěla podívat sama a udělat si svůj, navíc si myslím, že tento film by prostě měli všichni filmoví fandové vidět, ať už jejich názor bude jakýkoli. Film má u mě výhodu, že jsem nečetla knihu, což mu určitě zvedne hodnocení, kdybych to četla, stopro by to nebylo lepší a srážela bych body. Nejlepší na filmu je hudba, tu jsem si zamilovala ještě než jsem film viděla. Je scénická, tajemná, děsuplná zároveň. Jinak je film ale vcelku nudnější, bez výrazného napětí a prostě mě nevtáhl do děje. Takové nezáživné. K hercům - Tom je můj oblíbenec, ale tohle byl jeho horší počin, nebylo to špatné, ale jen dobré. Líbil se mi Silas. Audrey, viděla jsem ji jen v Bůh je velký, já ne, tohle byla změna ze střelené holky na vážnou postavu, ale moc jsem jí to nežrala. Jo a Tom tu měl divné vlasy. Jinak je mínusem i délka... Docela by mě zajímalo, jak to všechno bylo, určitě tu byly výmysly, ale třeba teorie o Poslední večeři a Máři mě zaujala... Tak to je asi vše. Trochu zklamání, to jistě, ale nebylo to tak katastrofální, jak jsem si původně myslela, spíš bez jiskry a místy kapku postavené na hlavu. Ale za podívání stojí. ()

higuain

Zajímavý film, který na své masové marketingové kampani jak vydělal, tak prodělal. Lidí/peněz sice na ten film doputovalo dost, přehnaná očekávání však měla za následek velmi nevlídné přijetí filmu a vytvořilo z něj pro diváky jakousi nafouklou bublinu, která slibovala nejlepší film všech dob a přinesla pouze ukecanou překombinovanou srágoru s pěknou hudbou a dobrými herci. Šifra mistra Leonarda ale není srágora. Film jsem shlédl více jak 7 let po premiéře, tedy s dostatečným odstupem a ani jsem v podstatě nevěděl o čem to je. A právě tahle nevědomost jako by živila požitek z filmu, vzhledem k mystické zápletce a spoustě konspiračních teorií jsem si nemohl být jist, jak velkou šílenost pátrání Hankse a Tautou přinese. Jejich tlachání mi nepřišlo nudné a i když jsem se chvílemi ztrácel, za dvě a půl hodiny jsem se ani jednou nepodíval, kdy že to už bude konec. ()

marleyy

60% Četl jsem knížku a ta se nedá s filmem naprosto srovnávat. Je skoro jako vždy ve všem lepší. Film mi přijde místy nudný, slabý a bez koulí. Herecké výkony taky velice mělké, jediný Ian McKellen a Pal Bettany snesou přísnější měřítko. Čekal jsem daleko víc. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno