Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

gabin(a)

Prodrbaná šance, jinak to nemůžu nazvat! Šance natočit lepší film než ona naprosto průměrná kniha, jejíž jedinou předností bylo, že byla napínavá. Ale nic víc! A to VÍC je vždycky právě důvod, proč můžete třeba detektivku nebo thriller zfilmovat a potažmo vidět víckrát, i když všichni vědí jak dopadne. Tohle už nikdy nechci ani číst ani vidět. Fakt ztráta času....Když ani Jean Reno a Tom Hanks nedokážou zachránit film, tak je to pěkná srágora! ()

necisty

Především se jedná o opožděný komentář, protože po shlédnutí jsem vyrazil do Francie s nadějí, že se podívám na spoustu míst, kde se film natáčel, nebo se podívám na Mona Lisu, Poslední večeři atd. Tak ty hezké pyramidky jsem vážně viděl, ale myslel jsem, že se budu moct podívat i přesně nad ně, tedy na místo, kde se klaněl Tom Hanks a tam jaksi není přístup. Také jsem se pokoušel dostat co nejníže k údajné hrobce, to by ale bylo moc jednoduché. Louvre je hodně velký a úvodní scéna z galerie se podle mého nachází úplně někde jinde. K Moně Lise se nedostanete blíž jak na 3 metry a je schovaná za reflexním sklem a Poslední večeře je v Miláně. Ale k názoru na film. Jsem zásadně nevěřící, ale tyhle žvásty na jednu stranu podporující na druhou zpochybňující celé křesťanství mě celkem bavily. Nejedná se ani tak o úžasný film, jako o dobrou knižní předlohu, kterou pak pan Howard převedl na filmové plátno, nedokážu odhadnout, jak moc to bylo těžké, předlohu jsem nečetl. Sám nějak nechápu, kde je problém, klidně bych dal 5 hvězdiček, ale film podle námětu Dana Browna v čele s T.Hanksem, J.Reno a hudbou od Zimmera by měl zacházet do trochu jiných dimenzích a protože mi zde prostě něco chybí, tak 4 hvězdičky. Ale jinak jsem tenhle film viděl už po 2. a jistě se někdy zase podívám a přijdu tomu všemu na kloub:). ()

pufina

Žádný filmový skvost jsem nečekala, takže žádné zklamání. Tom Hanks ani Audrey Tautou se na hlavní role příliš nehodili, ale tak budiž (i když to mírně odfklákli). Jediný kdo mi tam seděl byl Paul Bettany a Ian McKellen. Jsem ráda, že jsem dříve přečetla knihu než jsem se na to podívala - protože některé dějové linie prostě diváka musí zmást, nemůže pár věcí pochopit a musí si řikat: "Sakra, co se ten ještě do toho plete." Otázky a hledání svatého grálu jsou nezčetné, avšak stále zajímavé téma - a Dan Brown skutečně rozpoutal spoustu otázek a negativních ohlasů od církve a nejen od ní. Kniha je o mnoho zajímavější než film, ač je tedy psána jednoduchým stylem a chvílemi se to zdá, že to nemá konce. (Pár nudných části se tam určitě najde.) Film byl zbytečně dlouhý (a i tady nudné části nechybí), a to vystřhli už tak dost věcí. Hodně řečí a málo napětí - za to hudba byla báječná. Tedy musím uznat, že to vylíčení pokrevní linie a k tomu Sophie - to i v knize mě dost pobavilo, nesmyslné (i Dan Brown při psaní uklouzne, nemusíte ho všichni za to upálit). Kdybych dříve nepřečetla knihu, asi by to dopadlo jako u většiny tady z vás - "Je to blbost, absolutně mě nezajímalo co se tam děje s postavami, ale hudba dobrá , bla bla bla.. " Nekritizujte Dana Browna proto, že film podle jeho knihy je možná "sračka", ale hodnoťte film a Rona Howarda plus jeho tým; Ron Howard se co nejvíce držel knihy, což se tak moc často nevidí, takže už díky tomu vytvořil aspoň dosti slušný film. ()

Sammya

Po úžasném zážitku z knihy velké zklamání. Knihu jsem přečetla jedním dechem (a ano, vím, že je to podivný mix faktů a mýtů, ale je to strhující), kdežto film mě tolik nebavil. Možná kdybych předtím tu knihu nečetla, bavilo by mě to víc. Těžko říct. Možná mi nevyhovovali herečtví představitelé. Hankse a Tautou nemám ráda, dobře, ale Paul Bettany je super, jen mi nesedí na tuhle roli a v rolu Bezu Facheho jsem si teda Rena taky fakt nepředstavovala. Ian McKellen je výborný herec, ale Teabing je takovej prevít a to my víme, to on umí, ale tady mu to porstě nejde. Ne, tohle nebyla povedená knižná adaptace. ()

Juto

Film je rýchlo sa rozvíjajúci thriller, ktorý je rovnako inteligentný a neodolateľný ako kontroverzný bestseller Dana Browna. 7/10 ()

emo

Film DaVinci Code je takmer rovnako rozpoluplný ako samotná knižná predloha. Jedni ho milujú a druhí zatracujú. Románový bestseller Dana Browna je v podstate klasický tuctový "pageturner" avšak s veľmi atraktívnou zápletkou. Toto filmové spracovanie sa sústredí čisto len na vyrozprávanie príbehu a postupné odhalenie onoho obrovského sprisahania, bez toho aby si kládlo čo i len najmenšie umelecké ambície. Najviac trpí tento thriller však nedostatkom tajuplnej atmosféry a aj vďaka tomu pôsobí miestami doslova trápne a pri najväčších odhaleniach, namiesto toho aby filmár odviedol pozornosť diváka od nedostatkov predlohy, flákne nám to všetko na tanier ako polosurový steak. A tak často nechtiac vychádza na povrch "jednoduchosť" Brownovej knihy. Počas filmu som sa viackrát pristihol ako som si predstavoval, ako by to mohlo celé vyzerať pod režijnou taktovkou napr. Rideleyho Scotta - v Hannibalovi sa mu atmosféra vo Florencii podarila doslova geniálne! Herecké výkony okrem Iana McKellena nestoja ani za zmienku = odzývané až hriech... Azda jediné čo vubočuje z rámca priemernosti je hudba Hansa Zimmera, ktorá skvelo podkresľuje celý film. Celkovo sa ale nejedná o totálnu katastrofu, len o ďalšiu bohapuste premárnenú šancu... ()

Šimpy

Poněkud rozvláčné vyprávění s několika silnými momenty. Nejvíce mi asi vadilo vícero vyvrcholení v závěru filmu. Obzvláště, když už někdy od půlky filmu je jasné, kdo je Ježíšův potomek.:-) Velkým plusem tohodle filmu je skvělý I.McKellen. ()

c.tucker

Osobně jsem knihu nečetl, ale i přes to mi to připadalo velmi působivé. O tyhle témata se velmi zajímám a pátrání po dalších stopách a výklad historických faktů v trochu jiné podobě byl pro mě velmi poutavý. Až na demntní účes Toma Hankse vše v pořádku. ()

BoXBe

Film každopádně dosahuje mnohem vyšších kvalit než podprůměrně napsaná a přeceňovaná kniha, jíž sice přiznávám atraktivní téma, ale rozhodně jsem se z ní nepotento, po třiceti stranách jsem odhadl pointu a vzdal to číst až do konce.... ()

DominikV

Jestli tohle je to, co napsali všichni novináři a kritici, tak já jsem Papež. Jestliže Tom Hanks hrál špatně a byl trapný (!) a děj filmu nudný, tak mě asi u pokladny ošulili a poslali do jiného sálu na špatný film. Ano, uznávám, v porovnání s knížkou je to o něco horší, ale tady jde o film a já jsem jím byl takřka nadšen. Největší plus je ovšem Paul Bettany, kterému jsem jeho rudé oči věřil natolik, že se mi o nich večer zdálo, a samozřejmně tajemná hudba Hans Zimmera, která jako obvykle chytla a nepustila. ()

Devitka

Tenhle film plný tajemství, symbolů, kódů, konspirací, bádání, vysvětlování, přesvědčování, odhalování a nakonec i usvědčování se mi prostě líbil :-) ()

WolfR

Zfilmování vynikající knihy Dana Browna, Šifra mistra Leonarda, provázelo obrovské očekávání. A jak to dopadlo? Pravda, film u mě dosáhnul “jen“ na 4 hvězdy, ale přesto jsem zklamán nebyl. Knižní předloha a také film, pojednává o příběhu symbologa Roberta Langdona (Tom Hanks) a Sophie Neveuové (Audrey Tautou), kteří pátrají po legendárním Svatém grálu a po možných potomcích Ježíše Krista a také utíkají před policií, protože Langdon byl obviněn z vraždy kurátora muzea Louvre, díky kterému celé to hledání začalo. Ale více si tento komplikovaný, avšak skvělý příběh, propletený s církví, vychutnejte v samotném filmu. Pravda, fakta jsou přihazována moc velkou rychlostí, ale to jsme schopen tvůrcům odpustit za celkovou snahu držet se předlohy a za naprosto skvělé herecké obsazení; Tom Hanks, Ian McKellen, Jean Reno, Alfred Molina, Paul Bettany. To všechno jsou herecké hvězdy nebo alespoň méně známí, přesto opravdoví Páni herci. Všichni zde hráli opravdu výborně, tedy až na Alfreda Molinu, který mě trochu zklamal. Ale jinak byli perfektní, zejména Tom Hanks se do hlavní role hodil jako vyšitý. Všechno si to navíc ještě pohlídal skvělý režisér Ron Howard. Ikdyž, když tak přemýšlím, tak většina postav nedostala tolik prostoru, aby vyniknul jejich charakter, ale zase tak hrozné to nebylo. Film mohl být trochu delší, aby se tam ještě vmáčklo pár drobností, historických faktů a detailů z knihy, opravdu to mohlo být více vypipláno do detailů, ale co se dá dělat. Dále mi taky chyběla ta jiskra, mezi Langdonem a Neveuovou , která v knize do zajisté byla, ale tady chybí.Ale jinak je to velice slušný film s poutavým dějem, výbornou kamerou, dokonalou hudbou a naprosto lahůdkovým závěrem. Ovšem jeho vetší chybou je scénář, obsahující plno kiksů a děr. Suma sumárum, film dobře obstojí, ovšem na knihu to nemá ani zdaleka, 4 hvězdy. ()

Carrie_3

Ron Howard tentokrát šlápl opravdu vedle, asi si na svá bedra vzal příliš těžký kámen, který se mu ovšem dost daleko odnést nepovedlo. Nevím, snad to mohlo být velmi rozsáhlým nebo "velmi těžko zpracovatelným" tématem, který se nakonec zvrtl do tradičního amerického akčního filmu, kde akce střídá akci a jediným úkolem je divkáka spíše ohromit, než mu něco předat, podle mě právě toto bylo na škodu a Šifře to dost ublížilo. Při odchodu z kina jsem z tohoto filmu neměla příliš unešený pocit, sice se zde pár zajímavě zpracovaných okamžiků objevilo, ale to byla jen hrstka... ()

forsythia

No jo no, já věděla, že to bude ptákovina, a byla to ptákovina. Ale viděla jsem daleko horší filmy, tady bylo občas i na co koukat. Největší přínos tohoto filmu pro mě tkví v tom, že je to docela ucházející inspirace ke zpestření hry na schovávanou pro děti. Vlastně si můžu vymyslet nějaký podobný příběh a trochu zamotat dětem hlavinky. Dějepis, co se učí ve škole, je nuda. ()

laik_60

niekedy nemám rád filmy podľa predlohy ktorú už poznám. Ale možnopráve preto som siahol po tomto filme. Musím povedať , že až tak "vernú filmovú adaptáciu" ako tento fim som už dávno nevidel. A že ide o výmysly ? a konšpiračné teórie ? no a čo ? Aj ked to bol dlhý film, ja som sa pobavil. Naviac páčili sa mi aj herci teda až na McKellena - na môj vkus trocha priveľa grimás. Veľmi dobrý komentár k filmu má Golfista. ()

Flyer

Tak mám takový dojem, že jsem zhlédnul úplně jiný film, než který zde drtivá většina uživatelů hodnotí. Právě díky nelichotivým recenzím a komentářům jsem byl připraven na opravdový propadák, u kterého se budu na 2,5 hodiny trápit nudou a u kterého budu bědovat nad zmařeným potenciálem příběhu a hereckého obsazení. Jsem nakonec velice rád, že jsem se ničeho z výše uvedeného nedočkal, naopak, film mě od první do poslední minuty vcucnul do děje, herci dle prapůvodního očekávání nezklamali, dále bych pochválil s citem použité flashbacky, kameru podtrhávající mysteriózní vyznění a krásnou hudbu. Hvězdičku strhávám za poněkud překombinovaný příběh, dějových zvratů je tu tolik, až mi z toho létala hlava kolem (zde bych si však dovolil poznámku, že knihu jsem nečetl a tudíž nemůžu říct, jak moc se liší dění v knize a na plátně), dále mi krapet vadila nadlidská předvídavost hlavního hrdiny. Jinak nemám, co bych vytknul, a proto dávám poctivé 4*. ()

zorro

Tak jedinej kdo mi z toho filmu nevadil je Hanks a McKellen. No jinak hrozně nehodící se hudba podporuje dokonale jednu hroznou scénu za druhou. Jak psal cival je to béééčko. ()

Mitzi

Kdybych před pár lety nečetla knížku, asi bych hodnotila výš, ale 1./ hlavní hrdiny jsem si představovala úplně jinak a ze všech bych ponechala obsazení pouze postavy Silase. Hlavně Robert Langdon byl pro mě obrovské zklamání, a to mám ráda většinu rolí Toma Hankse - jenže tady vypadá jak z umělé hmoty. Žádný charismatický univerzitní profesor, ani malinko to mezi ním a Audrey nezajiskří... Její Sophie vypadá, jako by jí umřel "soused od vedle" = bez zájmu o případ. 2./ Knížku jsem četla tak, že jsem skoro nechodila spát, kdežto od filmu bych klidně kdykoli odešla, i kdyby se nedal stopnout. Což přesně vystihuje, co mně osobně na filmu scházelo - Ron Howard do tohoto svého filmu nedostal - podle mého mínění - ani desetinu z napětí předlohy Dana Browna. ()

daEmoNickY odpad!

Knizka je mnohem lepsi. I kdyz taky neni nic vic nez nafoukla bublina. Resi se tu strasne prekombinovana zapletka. Zase jedno dobrej kamarad v pulce, nemesis na konci klise. Audrey je pekna. Ten albin tady neprochazi takovoym vnitrnim bojem jak v knizce, kde alespon tohle bylo fajn. Konec je v obou az prilis divnej nez aby tomu slo uverit aji po tech dvou hodinach. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno