Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

Stíba

Za mě neprávem podkopávaný film. Od začátku do konce šlape ve velice dobrém tempu s mnoha zvraty, kdy by se mohlo zdát že klidně už by mohl být příběh uzavřen a film skončit, ale několikrát se vše zručně ještě znovu zamotá. I přes jeho délku tak vůbec nenudí a mozku dá pár zajímavých momentů k zamyšlení. Jasně, najdou se připomínky, ale není to vůbec špatný film. ()

Dovlatovka

kniha není nic moc (námět super, ale Dan Brown není žádný génius) a film, jakkoli jsem doufala v opak, je ještě horší. Adaptovat bestseller nejspíš je těžké, ale takovýhlé scénář je neomluvitelný! Když došlo ke změně oproti knize, pak naprosto špatným směrem. Když už i sir McKellen přehrává (věřím, že záměrně) a Tom Hanks občas neví, jak zahrát úplně nanicovatou postavu, měli by se Goldsman a Howard zamyslet. Není to napínavé, není to zábavné. Jediná věc, která k mému překvapení celkem funguje, jo chemie páru Hanks - Tautou, jenmože jejich vztah scénář moc neakcentuje...To je škody, to je škody. ()

lickerman

Do kina jsem na mnou dlouho očekávanou Šifru mistra Leonarda šel s obavami. Recenzím a zprávám, které se objevily prakticky ihned po premiéře v Cannes mne do značné míry znepokojily. Musím ale říci, že se moje obavy hodně rychle rozplynuly. Film mne totiž dokázal opravdu pohltit. Filmová Šifra je určitě značně "osekaná", nicméně si nedokážu představit, že by jí šlo natočit jinak. Co se týče hereckých výkonů, tak jsem určitě spokojen. V žádném případě bych Toma Hankse nenazval "zombií", podle mne podal dobrý výkon (určitě mi nepřišel bůhvíjak strnulý - naopak mi styl, kterým zahrál postavu Roberta Langdona přišel velmi dobrý). Mile mne překvapila i druhá hlavní postava Audrey Tautou v roli Sophie, které jsem se obával asi nejvíc. U ní by se taky určitě nějaké ty chybičky našly, ale celkově na mne udělala dobrý dojem - určitě to nebyla jen věčně udivená Sophie, jak se hojně psalo. Asi nejlepší herecký výkon podali dle mého názoru Ian McKellen v roli Leigha Teabinga a Paul Bettany jako Silas. Jak již jsem psal na úvod, do 148 minutové stopáže filmu se rozhodně všechno nevešlo, nicméně děj je i přesto velmi dobře návazný, mezisekvence (například ze Sophiina dětství, upalování čarodějnic a podobně) děj velmi dobře dokreslují. Co se týče řešení šifer a hádanek, Langdon a Spohie řeší některé opravdu vemi rychle, což je oproti knize značný rozdíl (asi nejlépe je to vidět na scéně v bance - identifikační kód), nicméně si nedokážu představit nějaký jiný způsob, kterým by to šlo natočit lépe. Na filmu je velmi patrně vidět spolupráce s Danem Brownem, některé, v knize nepříliš "vychytané" scény jsou ve filmu poopraveny (viz. scéna zrcadlové písmo), ale hlavně: v druhé polovině filmu se dočkáte opravdu zajímavého překvapení. Závěr filmu je totiž natočen a i dějově je značně odlišný než v knižní předloze - nicméně vůbec ne špatný. Naopak - v poslední scéně filmu mi dokonce i slušně zamrazilo. Asi za to tak trochu mohla i hudba Zimmera, která se k snímku opravdu povedla. Z kina jsem odcházel naprosto spokojený, dokonce nadšený. Názory na tento film se asi budou hodně různit, záležet asi bude i na subjektivním pohledu každého diváka, například vůči knize. Rozhodně si ale nemyslím, že by se mělo jednat o film jakkoliv skandální. A co se týče mého hodnocení: Po dvou shlédnutích jsem dal hvězdiček 5 (za skvělý závěr), teď když jsem film viděl vícekrát musím zcela objektivně říci, že prvotní nadšení upadlo a jsem tedy nucen hodnocení snížit. ()

arkie odpad!

Údesný film plný klišé, skratiek, nelogických a až smiešnych zvratov. Herecké výkony príšerné, scenár a réžia spackané. Nechoďte na ten film, preboha. ()

tEnCo

Múzeum Louvre, Paríž 22. 46 hod. "Známy kurátor Jacques Sauniére sa tackal klenutou chodbou Veľkej galérie v Louvri. Chytil sa najbližšieho obrazu, ktorý videl. Bol to Caravaggio. Sedemdesiatšesťročný starec sa kŕčovito držal pozláteného rámu a ťahal ho k sebe, až strhol majstrovské dielo zo steny a spadol na chrbát, prikrytý veľkým plátnom..." Áno, možno sa pýtate, tí ktorí knihu čítali, prečo začínam recenziu prvou vetou knihy, však? Ale áno, je to tak. Ak by ste očakávali od Rona Howarda dajaký vlastný prínos k dielu, dáku režisérsku odbočku, finesu, či nebodaj vtip.... nedočkáte sa milánkovia. :-P Film je presný... presný ako hodinky, nedáva človeku predstavivosť i v momentoch, kedy Robert "Tom Hanks" Langdon v hlave lúšti hlavolamy... i vtedy sa na plátne objavujú - vysvetľujú písmenka (táto scéna vyzerá ako Kočišove "písmenko-písmenko" :-D ) Keď sa značne nepresvedčivej Sophie "Audrey Tautou" Neuveu snaží objasniť historické fakty- tie sa odohrávajú v "polobraze", aby si ich chudák divák náhodou nedomyslel zle... a nebodaj inak, než ako ich myslel Mr. Dan Brown. No aký by to bol film bez záporákov? - a v tomto filme si ich užijete požehnane... Sílas (Paul Betany) predstavuje asi moje najväčšie zhmotnenie predstáv pri čítaní knihy... ten tam pasne ako pozadie na šerbel -má auru mytologických rozmerov- a Tiebing "Ian McKellen" - je krásne senilno-infantilný.... Zato monsieur Jean Reno neukazuje nič zo svojho umenia, iba zdutý ksicht. Z francúza nevyžaruje energia, ba dokoca ani vôľa dostať sa "Robertovi L." na kobylku a zavrieť ho až zčerná... Štvorlístok zápornej polovičky filmu dopĺňa kedysi hviezda B-čkových filmov - Jurgen Prochnov... Je zbytočné a hlavne nepotrebné prezrádzať čokoľvek z deja. Celý svet knihu čítal, Brown je zahojený, pápežovi vlasy dupkom stavali keď ju asi dočítal a cestovky majú zaručené poznávacie zájazdy na x-rokov dopredu. Tomu sa hovorí obojstranne výhodný biznis... Film to vôbec nie je zlý, je natočený remeselne, otrocky presne podľa predlohy, nenudí, nepobaví (okrem milej scény s "chodením po vode") ale odsýpa mu to dobre. Je taký akoby ste čítali knihu, no niekto vám zakázal pri nej myslieť, rozmýšľať, premýšľať nad tým čo čítate... Pri čítaní knihy sa dá stráviť neuveriteľné množstvo faktov, no pri sledovaní akčného "24hours" thrilleru nemáte šancu vstrebať toľko "faktov fikcie"... preto, ak budete vidieť film inde, než v kine, skúste stlačiť PAUSE/PLAY :-P BTW: Sorry Tom, ale odkedy som Ťa videl vo Forestovi Gumpovi - si ním pre mňa nadosmrti... a žiadna iná úloha to už nespraví... škoda A "YOU CAN PASS" od Iana McKellena je krásny odkaz na jeho Gandalfa :-) Škoda, že som tohto herca spoznal až s X-menmi a LOTRom. ()

Lord Fuck

Ať mi všech 2000 kritiků z Cannes políbí prdel! Tenhle film si totiž rozhodně posměch nezaslouží. Jak napsal golfista, není to vynikající film, ale je to poctivý a překvapivě civilní film. Možná to je příčinou toho humbuku. Civilnost u filmu s takovým rozpočtem je totiž překvapivá. Ron Howard to však zvládl. Samozřejmě jsou tam chyby, zbytečné momenty a příliš vykulená Audry Tatou, ale jako celek to funguje, což umocňuje úchvatně civilní konec. A Paul Bettany je ze všech na plátně nejlepší. V každé scéně ve které se objeví vám zamrazí v zádech. Z jeho lekaček by se měli tvůrci hororů učit. Sice jsem čekal něco mnohem jiného, ale zklamán nejsem. Tedy z filmu nejsem zklamán, z nabubřelých kritiků se mi dělá zle. ()

MilesTeg

Více než tři z pěti tomu bohužel nemohu s nejlepším svědomím přiznat. Nebylo to špatné, ale byla to docela nuda. Nečetl jsem předlohu, ale pointu jsem pochopil po dvaceti minutách a to je u detektivky docela problém, nejsme u Columba. Dvojice Tautou a Hanks nefungovala jako pár a chyběl mezi nimi byť jen náznak citu - ať už přátelství, nenávisti nebo čehokoliv, jen lhostejnost. Nemyslím co hráli, ale co z nich čišelo. Záporáci byli v podstatě amatéři, tedy ani ti to nezachránili. Vážně škoda promarněné šance. O co zábavnější a lepší je třeba Dogma, když už se šťouráme v kořenech křesťanství. ()

truhlik

Při příchodu do kina jsem byl připraven na nejhorší, ale nakonec film nebyl tak hrozný. Nevím co se ostatním na filmu nelíbilo, ale většina událostí a věcí (týkající se církve a historie) jsou pravdivé - nejsem si jist podrobností, ale to ani naši hlavní hrdinové netvrdili najisto - takže historicky se dá označit jako věrohodný. Co se mi ale na filmu nelíbilo bylo několik typických amerických scén, kdy Audrey Tautou jede s vozem Paříží pozadu a projede jen tak tak mezi 2 náklaďáky a samozřejmě všichni policisté je nedostihnou a pár dalších (naštěstí ne mnoho). Taky závěr a všechny rádoby překvapivé věci byli mnou vcelku očekávány a tudíž zas tak překvapivé nebyli. Závěrem bych řekl, že mě film spíše trošku mile překvapil, taky po tolika kritických článcích co může člověk čekat... ()

Lenka0064

Co říct... mě se film líbil. Až na ty prapodivné trochu levně působící vizuální triky a to, že zde Tom Hanks působil tak trochu jako autista. Knihu jsem nečetla, možná proto se mi tolik líbil. Nemělo mě tedy co zklamat, jelikož jsem nic nečekala, o nic jsem nebyla ochuzena - i když, jak jsem se později dověděla - spoustu důležitých informací z knihy bylo vynecháno, takže výsledné chápání filmu se může od knihy velmi lišit. Přesto je to velmi pěkný příběh, kterému vévodil herecký výkon Paula Bettanyho. ()

Trixi

Knihu jsem nečetla a tak nemám s čím srovnávat. Ale možná je to tak lepší,protože jsem při sledování tohoto filmu nebyla předem nijak zaujatá.Pro mě je to tedy velmi dobře natočený film se zajímavou zápletkou (je neuvěřitelné,jak v ní všechno do sebe úžasně zapadá).Mám ráda,když mě tvůrci přinutí, abych ještě po odchodu z kina o jejich filmu musela přemýšlet. ()

LordMysti

Zajímavé, tajemné, ponuré, výborně natočené, temná atmosféra, herecké celebrity, ale i přes to všechno prázdné a nudné. ()

pabelito

Otrocky sfilmovaný bestseller, ktorý sa takmer ani nedal sfilmovať inak. Ak ste predtým čítali knihu, pri pozeraní filmu sa budete nudiť. Ak ste predtým videli film, pri čítaní knihy zaspíte. Jednoducho, dobre odvedené remeslo, kvalitné herecké výkony, veľkolepá kamera. A tiež občas strašná nuda. Ale na 2 hviedičky to ešte stále nie je. ()

ElChe

Svůdná Audrey Tatou a moudrý Tomáš Hanks jsou na stopě největší lži v historii lidstva. Kdo to byl Ježíš a co je to vlastně ten svatý grál, kde se nachází? Na všechny tyhle otázky se dá přijít za jednu jedinou noc.... ()

Raili

Předlohu sem bohužel nečet, ale téma námětu mě uchvátilo i tak. Stejně tak zpracování filmu se mi celkem líbilo. Celym dějem mě provázela zvědavost jak to bude dál a dychtil sem po každý nový informaci, kterou se Langdon a Neveuová dozvědi. Jenom škoda, že film vypráví o velkym množství lidí (někdy pro děj skoro zbytečnejch) a získanej prostor nevyužije k detailnějšímu představení hlavních postav a důležitejch událostí z minulosti. Ve výsledku bych přirovnal tenhle snímek k takový hodně nadstandartní detektivce. ()

Zevon

Jednou větou - Učesaný "Lovec pokladů". Tak by mne zajímalo, kdo si po shlédnutí přišel na své. Když jdu na Danikena, tak vím, že dostanu na talíři jeho teorie na hliněných nohou, když na Indianu, tak alespoň podívanou a zábavu. Tady má jít o senzaci, ta není podpořena ani argumenty ani nijak zvláštním napětím. Naopak - to je nutno celou dobu podpírat různými berličkami v podobně nepříliš aktuálních, v dnešní době nesmyslně kontroverzních terorií. Díra do světa by to byla, kdyby s tímto nápadem přišel Brown pár stolení napřed, ale dnes? Copak je umění zapasovat do sebe vratké argumenty a vyjít na světlo s novým objevem? Tak se smiřme, že Howarda mučit nebudou, Brown neskončí na hranici a že tento film je podprůměrný. Nechápu, proč vůbec někdo vydává obrovské úsilí na dokazování něčeho, co bude k ničemu. Podle mne naprosto samoúčelný film i kniha. Kdyby raděj Hanks místo hledání "pravdy" hledal hřiby, udělal by lépe, protože ty existují a rostou. ()

Ingwio

Nemastné, neslané. Kniha diváka drží v neustálom napätí, film len plynie a vôbec nekladie dôraz na akúkoľvek gradáciu (najmarkatnejšie to pôsobilo pri odhalení co je vlastne grál). A vyvrcholenie sa v podstate ani nedalo zaregistrovať (myslím presklenú pyramídu v Louvre). K hercom výčitky nemám, Tom Hanks zahral presne tak ako je jeho postava napísaná v Brownovej knihe - čiže pomerne plocho a jednotvárne. Ale to nie je Hanksova chyba. ()

HonzaMag

"Thriller", který mne dokázal dvakrát téměř uspat (1x úspěšně, napodruhé jsem to již dokoukal) - tak byl napínavý. Nechápu poněkud zvláštní výběr nesourodé ústřední dvojice (Hanks/Tatou) - myslím, že i složení Hanks/Pepek námořník by fungovalo lépe :-) Neúměrně dlouhá stopáž možná odpovídala složitosti knižní předlohy, kterou neznám. U mne se hodnocení pohybovalo na pomezí 2-3 hvězdiček. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno