Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

s1r1us

History channel líznutej jehovistama, dost bizár. Dávám hvězdičku za plejádu super herců. Tom Hanks, Audrey, Ian, Jean Reno a můj oblíbenej Paul Bettany... ()

GTS_PUNK

História, umenie, náboženstvo - fenomény ľudstva od nepamäti. Obdivované, nenávidené a stále plné zašifrovaných záhad a tajomstiev. Záhad, akou je napríklad Svätý grál alebo skutočná pravda o Ježišovi Kristovi. A práve tieto dve veci sa snažia rozlúštiť hlavné postavy tohto filmu - symbológ Robert Langdon (Tom Hanks) a policajtka Sophie Neveu (Audrey Tautou), ktorí sa po udalostiach v legendárnom parížskom Louvri vydávajú na zbesilú cestu naprieč Európou so stále prítomným nebezpečenstvom za chrbtom. Zrady, intrigy a hľadanie skutočnej pravdy. Všetko zašifrované v obrazoch, sochách a tisícky rokov starých textoch. Lákavo znejúci obsah a preslávená knižná predloha Dana Browna robia z tohto filmu potencionálne veľmi silného adepta na poli mysterióznych thrillerov. Ako tomu však, bohužiaľ, často býva, prvotné zdanie klame a film nedosahuje divácke očakávania. Z časti s tým možno súhlasiť aj v tomto prípade, pretože na niektorých veľmi dôležitých miestach sa film "zasekáva". Keď sa naň pozrieme postupne, prvá vec, ktorá pochováva skvelý námet, je jeho prenesenie do filmovej podoby. Spracovanie má totižto od samotného začiatku veľmi rýchly spád, čo v tomto prípade nie je najlepšia voľba. Nemuselo by sa jednať o úplnú katastrofu, avšak podobne rýchle tempo sa nesie naprieč celým filmom. Deň za dňom plynie dej, postavy vôbec nespia, ledva sa poznajú a pritom spolupracujú, ako keby sa poznali už roky a niekoľko ďalších vecí veľkou mierou kazí divácky dojem z tohto snímku z roku 2006. Práve tieto kvázi drobné logické nezrovnalosti sú tým, na čom celý film najviac stráca. Môže sa to síce javiť ako malichernosť, ale v konečnom dôsledku to zohráva veľkú úlohu. Príbeh filmu pritom ani zďaleka nie je nudnou záležitosťou, ba naopak. Dokáže si diváka získať, prinúti ho dokonca aj trochu nad dejom uvažovať, ale mal by spomaliť a vyvarovať sa zbytočne hlúpych a nelogických chýb. Nekazia dej, kazia však dojem. Pozitíva filmu však všetky nedostatky vyvažujú. Už k dobrému a zaujímavému spomínanému námetu možno pridať pomerne široké hviezdne herecké obsadenie, na ktoré sa pozerá viac než dobre. Herecká extratrieda v plnej kráse, len škoda, že Jean Reno nedostáva na obraze viac priestoru a výraznejším spôsobom nezasahuje do deja. Inak k hereckému obsadeniu nemožno mať v žiadnom prípade výhrady. Podobne je to napríklad aj s výpravou či hudbou. The Da Vinci Code nenudí, ale do výrazne ani neoslňuje. Hoci ponúka celkom dobrý a obstojný príbeh, určite ho nemožno zaradiť medzi tie, na ktoré divák nezabúda. Hoci mu film ešte chvíľu môže rezonovať v pamäti, v konečnom dôsledku neprináša nič veľkolepé. Snáď sa tak iba snaží pôsobiť. Darí sa mu to? O tom by sa dalo diskutovať, ale zrejme sa treba prikloniť skôr k tomu, že nie. Príbeh, hoci má nelogické pasáže a prehnaný záver, je obstojný a za herecké obsadenie sa už vôbec nemusí hanbiť. K dokonalosti má film síce ďaleko, ale lepší priemer zvláda hravo. Čo by naň asi tak povedal Leonardo Da Vinci? ()

rublik05

Jako mladý jsem byl z Šifry mistra Leonarda naprosto odvařený, po velmi dlouhé době jsem film viděl v telce a vůbec nechápu, co se mi tenkrát na něm tak moc líbilo. Snímek je absolutně o ničem, jen ohromné množství náboženských nesmyslů zaobalené do zbytečně překombinovaného děje, který toho ve finále ani tolik nenabízí. Nezachraňuje jej ani herecké obsazení, kdo tedy sázel na dominantní roli Toma Hankse, bude patrně dost zklamán, jelikož jeho postava je neuvěřitelně plochá a bez emocí, charisma prakticky nulové, snad jen ty vědomosti dokáží zaujmout, jinak těžká bída. Jediné zajímavé postavy jsou snad jen Paul Bettany a Ian McKellen, ti jediní mě alespoň trochu zaujali a jejich postavy mě docela bavily. Jak už jsem naznačil výše, příběh má sice zajímavý námět, ale jeho zpracování je naprosto tristní a nebýt několika zajímavých zvratů, asi bych u toho usnul. kdybych měl vyzvednout ty největší klady, tak je to jednoznačně atmosféra a hudební doprovod od legendárního mága Hanse Zimmera. To je ale asi tak všechno, místo kvalitního thrilleru tvůrci natočili spíš dražší béčko, které totálně ubíjí nudné zpracování, absence logiky a dějová prázdnota. 3/10. ()

orangeboy

Perfektně poskládaná mozaika mýtů a legend, kterou se nám snaží odhalit Robert Langdon a která pěkně zamávala celým křesťanským světem a já říkám BRAVO Tome Hanksi, Dane Browne a Rone Howarde ! ()

Nix

Dana Browna jsem četl až po tomhle filmu, takže proto mu i nahodnocuji. Často se mi to totiž nestává. Dycky mne film bavil. Tom je tu super, vyšetřovací část je fajn a má to takový tajemný nádech po celou dobu což určitě je plus a pořád nevíte jak to vlastně bude. Celou dobu to udrželo mou pozornost a proto nemám problém s tímto filmem. Za mne je to fajnová podívaná. ()

Inozuka

Ole desolé konspirační thriller, který je tak hloupý, že jej neobhájí ani fakt, že se strefuje do církve. Ostatně s diskreditací si církev vždy vystačí sama, poslechněte si jakýkoliv projev kardinála Duky a budete hned vědět, kudy běží zajíc ... Řada lidí tady film obhajuje, že je řemeslně dobrý a že za vše může debilní předloha, pak tedy nechápu, proč to Howard točil. Posoudit to nedokážu, protože jsem knihu nečetl, ale věřím, že to asi žádný šlágr nebyl. Ostatně po velkém hypu, o celém Danu Brownovi není nyní vidu ani slechu. ()

nowaja

Film byl natočen přesně tak jak být natočen měl. Jenom velmi nepatrné rozdíly od knižní předlohy dávájí možnost pochopit souvislosti i divákům , kteří knihu nečetli. Když k tomu přidáme naprosto úchvatnou hudbu od Hanse Zimmera není co dodat.... Nechápu, proč si všichni novináři stěžují, ale já prostě nemám co tomu filmu vytknout. Dobře, možná trochu nevýrazné výkony hlavních postav, ale to se asi dalo čekat. Žádná postava nemá tolik prostoru aby mohla nějak příliš vyniknout a tak to "zachraňoval" Ian McKellen:) Tvůrci také do filmu zamíchali celkem dost vtipných poznámek, které opět zlepšují celkový dojem z filmu. A nevím proč si někteří stěžují že je to málo akční, když to ani akční film být nemá. ()

DD

Musím říct, že mě Šifra po těch všech špatných recenzích celkem překvapila. Sice tam bylo pár trapných/hloupých scén, herecké výkony, až na Hankse, byly průměrné až podprůměrné (ze všech nejhorší je Bettany, doufám, že Chris Nolan viděl Šifru, a že snad Bettanyho jako Jokera neobsadí...) a chvílemi to bylo celkem zdlouhavé (a to nepočítám, že v tom filmu nebyla ani jedna akční scény), ale dalo se na to podívat. ()

Lokran

Ukecané a patetické. Typický produkt pro imbecilní Američany, kteří ani nevědí, kde je Paříž, a že se v ní nachází nějaký Louver, natož aby jen tušili, co je to Mona Lisa a kdo je to Leonardo Da Vinci... Nečetl jsem předlohu a po prvních recenzích jsem šel do kina bez sebemenších očekávání. A hle, sem tam se na to dalo i koukat a sem tam to bylo k nepřežití (hlavně závěr) celkově však, protože jsem příznivcem jakýchkoliv šifer:) tak dávám 70%, ale jen tři hvězdičky... ()

Threepwood

Už hodně dlouho jsem neviděl film ve kterém by bylo tolik jindy dobrých herců a skoro všichni hráli bud průměrně nebo příšerně(promin Audrey,ale co to mělo znamena?Takový herecký výkon bych čekal v Rodiných poutech).Jinak to bylo vo fous lepší něž Lovci pokladů.Jo a hudba je fakt dobrá,ale zasloužila by si lepší film. ()

lift666

Skvělé, vizuálně atraktivní. Dobře udělaný film a... vím, že se to nesmí, ale říkám: Je to můj nejoblíbenější film. Já si nemůžu pomoct. Všechno je tam tak moc dokonalé. Herci, děj. Předlohu jsem četl před zhlédnutím filmu (mimochodem, byl jsem na něm 3krát v kině a možná ještě půjdu, když mě někdo pozve :D). Nestačíte se ani nadechnout. A nejzajímavější je to, že přes těch 149 minut mi to připadalo krátký. Vážně. Nikdy se mi to nestalo, že by se mi film zdál krátký, když měl víc jak 2 hodiny. Prostě nemůžu souhlasit s ostatními. Ten film je dobrý, režie, scénář, námět (Dan Brown je skvělý). U mě za 200%. ()

tony_2

Eh, tak toto je ten slavny prepis uz aj tak slabej knihy Dana Browna, plnej vselijakych konspiracnych teorii o Jezisovi, Marii Magdalene a svatom grale? No nic moc na tak ocakavany hit.Doslovny prepis Brownovej knihy,(no az na zopar detailov) bez stipky fimarskej invencie. A to Ron Howard natocil take filmy ako trebars Cista dusa, ktora bola fakt vynikajuca.Absolutne nezazivny film, ktory ma zacal nudit uz po prvych 20-tich minutach. Tom Hanks tu podava jeden zo svojich absolutne najhorsich vykonov.Take mdle a nezazivne herectvo som u neho hadam este ani nevidel.Kniha ma naozaj zaujala-to musim priznat, ale film ma naopak uplne znechutil. 140 minut tohto ,,skvostu,, bolo aj na mna privela.Ale mal aj dve plus:Audrey Tautou(ale nie kvoli tomu ako hrala v tomto filme :-) ) a naozaj mraziva Zimerova hudba. ()

fojtas

kasleme na vsechny spatne kritiky a nesmyslne hodnoceni.neni to prevratny film, neni v nem nic uplne kulervouciho, ale film jako takovy je hodne povedeny.je velice prijemne videt film, jehoz polovina je vysvetlovaci a cloveka to nenudi a neprici se mu to...co do hereckych vykonu a castingu - jiste slo vybrat lepe...ale co, ucelene to pusobi dotazene a zabavne. ()

vince

Som dosť zaskočený nízkymi hodnoteniami a nie príliš kladnými recenziami, ale čo po tom. Ja som bol z tohoto filmu dosť milo prekvapený v dobrom slova zmysle, a to asi aj preto že som na základe ohlasov viac menej čakal že to nebude moc vydarený kúsok, ale opak je pravdou. Nebyť toho že som čítal knihu tak tam švahnem 5* len taký fukot. ()

raneczech

Z knihy, která se ke zfilmování nabízí a která se čte jedním dechem, udělat tohle? Fuj! Normálně bych ty hvězdičky dal třeba i tři, ale za zmršenou adaptaci a za to, že jsem u filmu usnul, jednu ubírám ()

Taffey

Film mě vyloženě zklamal. A to jsem se na něj tááák těšil. Obrazově výborný ale ta logika, ta logika. Většina záhad, které svým vyřešením mají posunout děj dál, byla vyřešena v cuku letu. Mnohdy mi to ve filmu připadalo jako ve škole, kdy před inspektorem učitel žákovi co? No napovídá začátky vět a ten je už rychle doplní. Všecko šlo děsně rychle, myslím tedy řešení jednotlivých hádanek. Musím říct, že Indiana Jones je proti Robertu Landonovi a Sophii Neveuové naprostý břídil. Kdyby Indy řešil své problémy tak rychle, jako ti dva, mohl by Spielberg natočit jen jeden díl za 120 minut. Nelíbí se mi to a filmeček mi leží doma ve skříni. Už jsem si ho chtěl párkrát pustit, dokonce jsem tak i párkrát učinil, ale po půlhodině jsem ho vždy z přehrávače vytáhl. Jsem názoru, že se s Hanksem jaksi roztrhl pytel a že právě on není pro Landona ten správný výběr. ()

Bounded

Kniha se mi opravdu líbila a právě proto jsem udělil takto vysoké hodnocení. Nedokážu prostě v některých chvílích dobře rozlišovat. Kamera byla občas hodně otravná a stejně tak nedostatek času, ale pár momentů se najde. Po druhém shlédnutí se k hodnocení vrátím. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno