Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

Ruut

UPDATE 2019: No a zírám pořád. ----- Hypnotizovaně jsem zíral na to co se odehrává na plátně. A zíral jsem na to velice rád. 90%. ()

S.Quentin QUALE

Hodně drsnej western z neokoukaného prostředí Austrálie, ve kterém John Hillcoat rozjíždí pomaloučkou a plytkoučkou hru na lumpy a policajty. Dobodostí, syrovostí a Guyem Peircem mi tento snímek přípomněl Dravce. Co je opravdu parádní, je casting, kde jsou všichni chlapi jako stovření pro role všech zainterestovaných špinavců. Akce málo, krve hodně, optimismu málo, špíny a nepříjemné podívané hodně. Líbilo se mi to, tohohle člověk nasycený určitě není. 80% ()

HAL

Nick Cave je génius a jeho nádherná hudba mě vždy dostane do zvláštní melancholické nálady. A stejně tak na mě fungoval tento western odehrávající se v velmi pomalém tempu v australské pustině. ()

misterz

Slnko, neskutočná páľava, prach, ktorý sa človeku usadí až v tenkom čreve a k tomu ešte všade okolo drsné tváre pre ktoré život znamená menej ako pohárik škótskej. Nejak tak vypadá prostredie kde sa odohráva príbeh troch bratov - Artura, Mikea a Charlieho. Okrem toho, že žijú mimo zákon majú smolu, že sa priplietli do cesty dlhotrvajúcemu sporu o pôdu medzi belochmi a domorodcami. Dejová linka o záchrane najmladšieho brata spolu s neutešeným politickým pozadím tak prináša výživný a hĺbavejší vývar toho najlepšieho, čo môže tento žáner ponúknuť. Navyše aj keď v tomto smere netradičnou, ale o to viac krajšou, poetickou formou. 85/100 ()

Vančura

Ohromující. Jo, to je myslím přesně to slovo, které tenhle film vystihuje nejvíce. Proposition je prvním filmem, který jsem viděl na svojí nové televizi, a obojí v této zatěžkávací zkoušce obstálo :) Tenhle biják je natočený v podmanivě uhrančivých lokacích, které nutně vyžadují pořádnou obrazovku, aby byl filmový zážitek dokonalý. Bože, některé záběry byly možná to nejlepší, co jsem za poslední dobu ve filmu viděl. A jestliže jsem většinu děje shledal na lepší 4*, odzbrojující závěr mě zbavil pochybnosti a vytáhl můj dojem na maximum. Ostatně, to by v tom byl čert, abych nebyl unešen filmem, pod jehož hudbou a scénářem je podepsán můj oblíbenec z nejmilejších, Nick Cave. ()

Javert

Všichni tu zmiňují/opěvují nádhernou krajinu, Caveovu genialitu a talent Hillcoata ... a já souhlasím. Naprostou jedničkou je pro mě ale John Hurt. Co ten dokázal na tak malém jeho-roli-určeném prostoru rozehrát, to mi rozum nepobírá. Ode mne klobouk dolů, aplaus ve stoje a udělení Javertovy ceny za nejlepší nejkratší herecký výkon (minimálně) desetiletí. ()

Goldbeater

Hillcoatův a Cavův hlad po realismu je v tomto netradičním westernu dost znát. Ačkoli snímek plyne dosti pomalu a akce je opravdu minimum, může překvapit pár zajímavými dějovými zvraty a hlavně velmi povedenou melancholickou atmosférou. Zdejší hvězdou byl pro mne Ray Winstone, kterému sekunduje ztichlý Guy Pierce. Velmi zajímavými postavami jsou John Hurt a Danny Huston a je škoda, že jim nebylo poskytnuto víc prostoru. Pro mne velmi zajímavý western s povedenou hudbou a scénářem Nicka Cavea. ()

Omnibus

Nelítostný a temný, ale podmanivý a při vší krutosti i poetický příběh. Sophiina volba po chlapsku, mezi třemi bratry. Austrálie před více jak sto lety. Bohem zapomenutý, zaprášený kontinent. Děj odstartuje prudkou přestřelkou přesily vojáků proti dvěma bratrům, členům obávané bandy. Oba jsou zajati a budou pověšeni, ale to kapitánovi Stanleymu nemůže stačit. Chce rozprášit celou tlupu, která již dlouho terorizuje tuhle obrovskou oblast červených skal a bezútěšné pustiny. A hlavně chce dostat krutého šéfa bandy Arthura, nejstaršího z bratrů. Zatímco benjamínek Mike u výslechu sténá bolestí, jeho bratr Charlie dostane od kapitána Stanleyho nabídku, jaká se neodmítá... Téměř ještě chlapec Mike, který si při vražedných zvěrstvech napáchaných při loupežích nestihl ušpinit ruce od krve, bude pověšen. Nebo může žít. Kapitán k prostřednímu bratrovi: „Já vás nedám pověsit Charlie. Naopak, propustím vás. A dám vám koně a zbraň. A čas do Vánoc, ale ani o den víc“. Charlie: „ Co chcete, abych udělal?“ Kapitán: „To mi řekněte vy...“ Charlie: „Chcete abych zabil bratra...“ Příběh nikam zběsile nepádí, vleče se pomalu mezi skalami, těžký až k neunesení, stejně jako vražedné poslání Charlieho. Jen vystřelené kulky nelétají pomalu, ale stejně rychle, jako v těch nejdivočejších westernech... A pomsta na kapitánovi a jeho manželce je nejen zvráceně krutá, ale i marná. Poslední scénu filmu jsem i já proseděl s umírajícím a zíral do nekonečné pustiny. Ještě dlouho poté, co proběhly závěrečné titulky... ()

Legas

Snaha vystavět emoce na brutálních záběrech násilí u mě vedla spíše k odtažitosti. Vzpomněl jsem si dokonce na Umučení Ježíše Krista (bičování) a Sin City (rozdrcená hlava - několikrát). Navíc první půle byla dějově nudná. Ale zase musím uznat, že herecké výkony jsou skvělé a film má několik zajímavých momentů. ()

Šakal

Drsný, syrový, atmosferický a zároveň poetický snímek....., že to nejde dohromady? Ale jděte! Kdo má rád balady Nicka Cavea a jeho básně, ten si rozhodně přijde na své. Stejně jako oko divákovo (tímto ode mě letí velká pochvala kameramanovi). Palec nahoru k samotnému výběru herců a s tím spojených hereckých výkonů. Drsní rázní chlapi a jako zjemňující složka a kontrapunkt všeho, křehká Emily Watson. A že to má prostinký příběh? Asi takle: v JEDNODUCHOSTI je krása. Alespoň diváka zbytečně nic nevyrušuje ze soustředění. p.s. J. Hillcoatovi začínám čím dál tím více přicházet na chuť a zase o něco víc mě mrzí (sorry Rone), že práva na Kingovu Temnou věž nedostal právě ON. Tak snad ten Krvavý poledník by mohl vyjít. Každopádně budu držet palce. 88,8% ()

Sobis87

Dnes už téměř mrtvý westernový žánr chytil druhý dech, a to prostřednictvím právě tohoto filmu, pokud tedy pominu Zkrocenou horu, která klasický westernový žánr spíše přetváří a bere si z něho jen určité aspekty, kdežto Proposition je westernem se vším všudy...a ještě s něčím navíc. Příběh z pera hudebníka Nicka Cavea si chytře připravuje půdu pro emocemi nabyté scény a pomalu ústí k vyvrcholení až antických rozměrů. Proposition je lyrickou poutí krutým a zkaženým světem, kterému vládne strach a zoufalost. Nejvýraznějším prvkem filmu je atmosféra, která se vám svou tíživostí a bezvýchodností na dlouho zaryje pod kůži. Lidé jsou zde špinaví a upocení a obletují je mouchy. Kamera je statická, klidná, vyniká úžasnou kompozicí a brutální scény snímá s ledovým klidem a samozřejmostí. Herecké výkony jsou skvělé, excelují hlavně Guy Pearce, Danny Huston a Ray Winstone. John Hurt v roli lovce odměn je skvělou třišničkou na tomto špinavém a krví zbroceném dortu. ()

Ajantis

Caveův svět je i v Proposition plný pachu potu, krve a násilí, všude spousta špíny, much a rozkládajících se těl. Značná míra (nejen) fyzické brutality je Caveovou bytostnou součástí a totéž platí i o filmu, nadto by bez ní nebyl zdaleka tak přesvědčivý. Žel zároveň je pro mě rozhodujícím důvodem k odebrání páté hvězdy; neztotožnil jsem se s ní v jeho textech, Oslici ani zde. Proposition je Caveovýma očima opravdu realistickým pohledem na skutečnost, která se zde zhmotňuje v jakémsi střídmě filosofickém westernu a oproti mým očekáním je v ní nemálo místa i na ideály jako spravedlnost nebo láska, které to ovšem nemají vůbec snadné. Nádherný je obzvláště kontrast mezi soukromým životem kapitána a vším okolo - jednak vizuální (čistota a luxus versus špína), ale i dějový (ideály, rozum a slušnost versus emoce a násilí). Překvapivě silný zážitek. ()

Jordan

tak sa zdá, že v najdivokejších a najnechválnejšie preslávených "zlatých" časoch divokého západu to na opačnom konci sveta vyzeralo ešte o čosi divokejšie, drsnejšie a nemilosrdnejšie, miestami sa mi zdalo, že tie najhoršie zákutia divokého západu sú úplne bežné a ešte pomerne bezpečne a pohodlne pôsobiace časti austrálie, ak wild west pokladáme za peklo, wild australiu musíme považovať za očistec; horúce a muchami posiate vianoce uprostred vojny každého s každým, absencia hlavného hrdinu či skrátka "hrdinu", zasadené do neopozeraných nielen priestorových ale aj historických reálií je Proposition naozaj vydarené anti"westernové" dielo; hoci to Nick Cave pravdepodobne mienil trochu viac mystickejšie (k čomu je celkom priamym vodítkom jeho hudba s mýtickými textami a epizódy s domorodcami) aj tak sa mi páči, ako to Hillcoat natočil a nemám žiadnu väčšiu objektívnu výhradu; ()

Anderton

Takto nejak by mohla vyzerať skutočná pravda o Jánošíkovi, ale že vraj nevyzerá. Dobrý scenár a nádherná špinavá atmosféra Austrálie nie tak vzdialenej minulosti. Spolupráca Hilcoat vs. Cave prekvapivo bez vážnejších autorských potýčok. Tak ma napadlo, či v Austrálii 19. storočia nevznikli medzi chlapmi náznaky metrosexualizmu. A pozor, toto nie je western, ale eastern. ()

swamp

Vynikající scénář a podmanivá hudba..Nick Cave. Jeden z mála westernů, který mě dostal..a to doslova. Guy Pearce v roli psance..psance, který si musí vybrat. Brutální scény prostoupené poetickými obrazy a hudbou. "You got me, Charlie. What are you going to do now?" ()

dex2man

Špinavé, drsné, krvavé, pomalé, tiché. Krásné záběry australské scenerie a herci taky nehrají špatně, hlavně Winstone - člověk mu tu touhu po spravedlnosti i morální rozervanost věří bez námitek. Ale ve výsledku mě to nechalo naprosto chladným, žádný hlubší zážitek se nekonal. ()

Tomco

ano, vizualne ide o bravurny pocin. takto ma vyzerat dobra filmarcina. na druhej strane ale ten pribeh mi moc nesedi..atmosfera samozrejme funguje, herci si pekne zastavaju to co maju, ale do dokonalosti to ma vsetko moc moc daleko..a ked k tomu priratam tolko omielane porovnavanie s jarmuschovym mrtvym muzom, nemozem ist vyssie, ako na 3 hviezdicky.skoda. a to som od tohto filmu tolko ocakaval :(. 70% ()

Slarque

Nick Cave je skvělý vypravěč, ostatně jeho písně už nejednou perfektně vyplnily více než čtvrthodinu. Výchozí nápad s ďábelským návrhem je výborný. Postavy jsou životné a nedají se moc rozlišovat na kladné a záporné (snad jen David Wenham hraje ryzího hajzla). Vývoj příběhu je tedy těžko předvídatelný. Herecké obsazení je lahůdkové, v čele s dvojicí Guy Pearce a Ray Winstone. Režisérovi se ovšem povedlo vnést neklid a tušenou hrozbu v pozadí i do zdánlivě klidných a idylických scén. Pak je tu ještě samotná krajina a dokonalá hudba. Pro mne nejlepší western od Nesmiřitelných. ()

Bachy

Je neskutečné, jak málo stačí Johnu Hurtovi, aby všechny nastrkal do kapes. Proposition je Caveův hodně povedený pokus o převedení jeho osobité špinavé poetiky na plátno. Na několika místech boduje hudebně i obrazově, ale na většině bohužel ztrácí příběhově. Co Hillcoat s Cavem umí výborně je budování atmosféry. Jedna zarecitovaná věta a už nejde Proposition šoupat mezi obyčejné a průměrné, vždyť tam ani nepatří. Má význam psát, jak úžasný je soundtrack? ()

eLeR

Hillcoatovi jednoducho tieto bezútešné, špinavé filmy s ponurou atmosférou idú. A tentokrát mu svojim príbehom a muzikou pomohol Cave a samozrejme dobre hrajúci herci, predovšetkým Ray a Emily. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)