Maska zrcadla

Bílá královna upadla do hlubokého spánku a jen tak se neprobudí. Celé její království pokryl černý stín. Rovnováha mezi temnotou a světlem byla narušena a znovu nastolit ji dokáže pouze Maska zrcadla. A tak se Helena, sama uprostřed neznámé země, vydává na dlouhou cestu za ztraceným šperkem, který musí nalézt dříve, než temnota zahalí Svět snů navždy. Autorem scénáře je držitel mnoha ocenění v oboru fantasy Neil Gaiman a i jeho zásluhou se z Masky zrcadla – díky kombinaci hraných scén a animací - stala lahůdka pro oči i duši. Poznejte zvláštní a tajemná stvoření v neuvěřitelném světě fantazie, k jehož dokonalosti přispívají i působivé obrazové prostředky a nekonečná představivost výtvarníka a režiséra Davea McKeana. (oficiální text distributora)

Botič

McKeanův domeček pro ztracené panenky vedoucí do říše snů, kde vládne podobnou silou jako samotný Sandman. ()

Le_Chuck

Len doplním Mariusa, ono je to masaker aj hudobný. Celé to snové iracionálno a balancovanie na pomedzí snov, túžieb a reality je doplnené rovnako uleteným (správnym smerom) hudobným backgroundom. Príbehovo je MirrorMask spočiatku trochu pomotané, ale neskôr tak akurát, len zamrzí poslabšie tempo. Celé to putovanie bizzarným svetom chvíľami nudí a výrazne tam absentuje zapamätanihodný okamih (ak nerátam celý film). Šialené, krásne...umelcké dielo. McKeanov štýl mi neskutočne sadol. ()

kitano

Fiha. Trosku zmetene pocity mam z tohto dielka. Cele mi pride strucne povedane trosku nevyvazene. Ci sa to tyka vizualnej stranky, ktora miestami (hlavne zo zaciatku) vyzera nie ktovieako dobre, a miestami vylozene skvelo (od polovice az do konca), taktiez muzika mi prisla nie celkom stastne zvolena. Hlavne uvodne titulky nenavodzuju takmer ziadnu atmosferu, co je sposobene hlavne hudbou. Jedna sa o taky elektro-chillout, bez nejkeho silnejsieho hudobneho motivu. Take nefilmove by som povedal. Ale aj hudba ma vo filme svoje svetle chvilky (zonglovacia scena pred zaverom filmu). Co je na filme vsak zaujimave je jeho hlavna hrdinka Helena a jej zvlastny zivot v rodine cirkusantov. Helena si vlastne cely ten bizardny-snovy svet vytvorila sama svojimi kresbami, svojou fantaziou, ako take utocisko pred skutocnym svetom. A aby pochopila urcite veci v tom skutocnom svete, musi zazit neuveritelne dobrodruzstvo vo svete rozpravkovom, plnom velmi cudnych a bizarnych bytosti. Hmm......ked to tak celkovo zhrniem, Mirrormask je vlastne velmi zaujimavy, miestami az cudny filmik. Kazdopadne ci uz vam sadne alebo nie, stoji za to si ho pozriet. Ma v sebe velmi jedinecnu-zvlastnu atmosferu. Rozhodne si to pozriem este raz a dufam ze druhy krat sa na vizualno zvukovu stranku lepsie naladim (8/10) ()

petero

Iba chvíľka v reálnom svete, kým mamička neochorie. A potom už šup, do sveta fantázie mladého dievčaťa, kde sa stretneme so vskutku bizarnými bytosťami. Štýlom a nie bohvieakou zábavnosťou mi pripomenul Immortel. ()

Phobia

Tak tohle je velmi surrealistický film, vizuálně nesmírně působivý, zvuková a hudební stránka rovněž zajímavá, herci odvedli dobrou práci, příběh... příběh, tady cítím určité rozpaky. Buď to je celé velmi jednoduché a hloubka filmu by se dala nazvat spíše plytkostí, nebo jsem to zkrátka úplně nepochopila. Film pro příznivce Alenky z Říše divů a pro výtvarníky či básníky, kterým ke spokojenosti stačí zvláštní a úchvatné obrazy. Stimulující podívaná, není však přínosem pro každého, nelze doporučit komerčněji zaměřeným divákům. 71% ()

Paldini

Od začátku vizuální orgie v podání jedinečného a nezaměnitelného stylu Davea McKeanea. Scénář Neila Gaimana klame několikrát tělem a zavede opět tentokrát diváka do světa snění nebo snad reality :-), který umí Neil vystihnout naprosto precizně. Jen doufám, že spolupráce těchto dvou hvězd na poli filmu neskončí u tohoto jedinečného díla. ()

playboxguest

Lepší pohádka s temnějším vzevřením, sympatickou ústřední dvojící a kočkama, u kterých bez hádanky, nebo knížky nepochodíte. Pomyslná čtvrtá hvězda za velmi zajímavou vizuální stránku, která i při slabších efektech působí skvěle. A to nemluvím o úpravách hlavní hrdinky za znění Close to you v originálním hávu. Mimořádně viděno s dabingem, který mi zněl kupodivu celkem dobře. 60% ()

666teen

Halucinogenní pohádka. Příběh sice zdaleka nedosahuje kvalit Sandmana, nebo Nikdykde, ale McKean to všechno dohání úžasnou vizální jízdou. Helena je vlastně podobně jako Alenka za zrcadlem, ale navíc na tripu. ()

Ruut

No jo no jo. Vizuál je samozřejmě neskutečná, o tom žádná. Ale ten slaboučký příběh, nuda neskutečná. ()

Mi Nü-Chai

Ukázkový příklad promrhaného potenciálu - obal je nádherný, ale obsah zkažený Obrazy s ostrými hranami které film vykresluje, se topí v záplavách teplých barev, sfingy s kočičím tělem a lidskými tvářemi náruživě pojídají knihy (na kterých se dá i létat, pokud jim vynadáte), v podivných budovách se skrývají ještě podivnější masky...uchvacující grafické orgie. Bohužel, všechno ostatní je špatně. Scénář sice psal Neil Gaiman, ale v tomto případě to rozhodně neznamená záruku kvality, naopak, působí jako velmi nepovedená, zmršená a navýsost nudná kopie Nekonečného příběhu. ()

k212

Svébytná fantazie, to nesporně. Unikátní ve svém výtvarném zpracování, ojedinělá pro svoji hudbu (mix balkánské dechny a techna), zajímavá pro netypický přístup ke klasickému pohádkovému ději. Na Masce zrcadla prostě poznáte během pár prvních minut, že nepatří jen do sorty prvoplánovitých výtvarných kýčů. Je to fantazie, která má o čem vypovídat, která dokáže nepofidérně vizuálně učarovat, aniž by do vás hustila "ó jak jsem krásná a dokonalá" nýbrž "podívej, něco takového jsi ještě neviděl!". A já neviděla, to tedy ne, stejně jako jsem doposud nezavadila o dvě velmi zajímavé existence, které mají toto dílko v pevných scénaristický, režisérských a hlavně vizuálních rukou. Neil Gaiman a Dave McKean jsou prostě osvícení originalitou, která tak moc chybí v řadě podobných snímků. Jejich film se pohybuje po cestičkách realisticky-fantastického mixu, poučné vypravovánky pro děti, mírně dekadentní a lehce úchylné pastvy pro oči, příjemných úvah o lidské a nejen lidské existenci, hypnoticky-psychedelických vizuálně-hudebních koláží... Těžko stravitelné sousto pro někoho, kdo nedokáže přijmout divně pokřivený anglický humor, který občas vystrkuje růžky, pro někoho, kdo bude hledat za Maskou zrcadla prostou vizuální žranici. Neboť MirrorMask je duchaplnou a výživnou hostinou pro zvané a věkem-neomezené. ()

sochoking

Psychedelicko halucinogénne fetišistická uletenosť pre násťročných perverzákov s namakanou muzikou , avšak pre mňa až príliš dlhé a miestami až krvopotne nudné. ()

Legas

Po výtvarné stránce velice působivé, obsahově poněkud mdlé, i když myšlenku nepostrádající. Místy bohužel docela nudné. ()

Anderton

Ťažké víťazstvo formy nad obsahom. Vizuálne nadupaná nízkorozpočtovka, kde sa režisér vzhľadom na nedostatok financií musí spoliehať na vlastnú imagináciu a nájsť spôsob, ako ju dostať príťažlivo aj na filmový pás. Potom zrejme už neostal priestor ani čas na plnohodnotný scenár, ktorý by dokázal vyústiť v katarznú pointu, ktorú sľuboval. O niečo konzistentnejšie, ale príbehovo slabšie ako americký braček INK. ()

swamp

Na první pohled mi bylo jasné, že do tohoto filmu musel jakýmsi způsobem promlouvat Neil Gaiman..a taky že ano, podílel se na scénáři, což těm, kteří ho znají, napoví..a těm druhým.. Přečtěte si třeba Nikdykde (Neverwhere) a hned budete vědět, jestli si na MirrorMask udělat čas. ()

Slartibarkfast

Pěkné britské fantasy o imaginárním alternativním světě. Dvě slečny si tu prohodí role. Ale abych nic neprozradil.. Mně se překvapivě líbil a český dabing mi tam velice seděl. Takový oddychový film, u kterého se snad nebudete nudit. Tak trochu šílenost, ale to nemění nic na tom, že je to roztomilá a někdy děsivá šílenost. 70% ()

nash.

Extravagantní, téměř artová stylizace možná nebude stravitelná pro každého, nicméně, pokud ji přijmete, čeká vás dech beroucí a místy téměř hypnotická výprava do velmi osobitého světa, kterému mohla dát vzniknout jen výjimečná a bezbřehá fantazie. Taková jakou disponuje Dave McKean, jehož práce už daly třeba zcela nový rozměr tak tradičnímu světu jako je comics. Mirrormask neměl tak velký rozpočet jako hloupoučká transformerská zábava (pochopitelně, vždyť má blíž k umění než k pouťové atrakci pro masy), ale možná je to dobře, protože i díky tomu mohla vzniknout tak úžasná, podmanivá, místy zemanovsky magická a ničemu široko daleko nepodobná koláž místy až švankmajerovkých bizarností, v nichž se snaží dívka Helena zachránit Bílou královnu, matku, otcův cirkus, sebe i svůj svět. Kupodivu větší slabinou než nedostatečný rozpočet pro mne byl Gaimanův scénář, který navzdory místy skvělým pasážím, vynikajícím dialogům, humoru a neskutečnému množství úžasných nápadů a detailů, občas pokulhává a nevyužívá všech možností, které fantaskní snový svět nabízel. ()

Gaiman jede – chystá se Nikdykde

Gaiman jede – chystá se Nikdykde

25.08.2007

Fantasy Hvězdný prach se v zámořských kinech kdovíjak nedaří, ale recenze nešetří chválou, a tak se pozvolna začíná uvažovat o adaptaci další knížky Neila Gaimana. Tentokrát by šlo o Nikdykde,… (více)