Maska zrcadla

Bílá královna upadla do hlubokého spánku a jen tak se neprobudí. Celé její království pokryl černý stín. Rovnováha mezi temnotou a světlem byla narušena a znovu nastolit ji dokáže pouze Maska zrcadla. A tak se Helena, sama uprostřed neznámé země, vydává na dlouhou cestu za ztraceným šperkem, který musí nalézt dříve, než temnota zahalí Svět snů navždy. Autorem scénáře je držitel mnoha ocenění v oboru fantasy Neil Gaiman a i jeho zásluhou se z Masky zrcadla – díky kombinaci hraných scén a animací - stala lahůdka pro oči i duši. Poznejte zvláštní a tajemná stvoření v neuvěřitelném světě fantazie, k jehož dokonalosti přispívají i působivé obrazové prostředky a nekonečná představivost výtvarníka a režiséra Davea McKeana. (oficiální text distributora)

nash.

Extravagantní, téměř artová stylizace možná nebude stravitelná pro každého, nicméně, pokud ji přijmete, čeká vás dech beroucí a místy téměř hypnotická výprava do velmi osobitého světa, kterému mohla dát vzniknout jen výjimečná a bezbřehá fantazie. Taková jakou disponuje Dave McKean, jehož práce už daly třeba zcela nový rozměr tak tradičnímu světu jako je comics. Mirrormask neměl tak velký rozpočet jako hloupoučká transformerská zábava (pochopitelně, vždyť má blíž k umění než k pouťové atrakci pro masy), ale možná je to dobře, protože i díky tomu mohla vzniknout tak úžasná, podmanivá, místy zemanovsky magická a ničemu široko daleko nepodobná koláž místy až švankmajerovkých bizarností, v nichž se snaží dívka Helena zachránit Bílou královnu, matku, otcův cirkus, sebe i svůj svět. Kupodivu větší slabinou než nedostatečný rozpočet pro mne byl Gaimanův scénář, který navzdory místy skvělým pasážím, vynikajícím dialogům, humoru a neskutečnému množství úžasných nápadů a detailů, občas pokulhává a nevyužívá všech možností, které fantaskní snový svět nabízel. ()

Tommy987

MirrorMask predstavuje moje zoznámenie s Neilom Gaimanom (budúci týždeň zoznamovanie pokračuje, keď sa mi do rúk dostanú komixy Sandman a román Nikdykde) a je to priam dokonalé zoznámenie. Jediný pocit, ktorý sa u mňa po pozretí filmu vyskytoval, bolo až detské nadšenie z práve videného. Film je jednou úžasnou fascinujúcou prechádzkou po svete snov, kde sa fantázii nekladú medze a všetko je možné. Čo filmu vládne a robí ho naprosto odrovnávajúcim, je atmosféra, ktorej snovosť a podmanivosť musí zaručene dostať každého, a skrz-naskrz geniálne vizuálne prevedenie, z ktorého som mal klapnutú sánku počas celej stopáže. Týmto elementom skvelo sekunduje pomerne rôznorodý soundtrack, dotvárajúci ešte výraznejšiu atmosféru. Kolegovia tu viac či menej kritizujú príbeh, ktorého jednoduchosť mi vôbec nevadila, skôr naopak, prílišná prekombinovanosť by bola v prípade MirrorMasku imho skôr na obtiaž. A vlastne príbehom v jeho pravom slova zmysle sa dá nazvať vo filme len málo (prakticky len začiatok a trochu tá línia priebehu udalostí v snovej časti filmu), gro filmu tvorí skôr séria fantastických snových pasáží, dotýkajúca sa príbehu len sčasti. Ako som už povedal, moje nadšenie z filmu je zhruba tak veľké ako fantázia pánov McKeana a Gaimana a s maximálnym hodnotením neváham ani na sekundu. 10/10 ()

klerik

Spočiatku výtvarne podmanivé, potom trochu otravné, napokon kúzelné... Vizuálne šialenstvo plné morbidných nápadov s jednoduchým scenárom a uveriteľnou hrdinkou... Určite to nie je ďaľší FAUNOV LABYRINT, ale má to svoje čaro... ()

Chrustyn

Vizuálně ojedinělé dobrodružství, které však veškerou originalitu vkládá do vizuální podoby než do celkového příběhu, který už tak poutavý není. ()

rikitiki

Zpracování dospívání dívky, která řeší svůj vztah ke světu i matce a najednou se ocitá ve zlomové situaci, je nápadité výtvarně. Odehrává se ve snu. Na můj vkus to však bylo příliš depresivní, výtvarná stránka mě nijak neoslovila, celé to byla jedna velká haluz a pod tím vším temně okrovým obrazovým balastem to byl dost fádní příběh, který byl mnohem lépe popsán v Alence za zrcadlem (a to ještě střeleněji) i zobrazen ve Faunůvě labyrintu (s mnohem větší logikou a vypravěčskou odvahou nevyjít vstříc divákovi). SHRNUTÍ: Depresivní Alenka v temné díře. ()

honajz

Kouknul jsem na to kvůli spoluscénáři Neila Gaimana, který tam je vidět. Ale celkově mi to připomínalo animace Monty Pythons z Létajícího cirkusu, jen bez toho nadhledu a ironie. Před šesti lety jsem ten film přitom viděl poprvé, jsem zjistil, a vykouřil se mi spolehlivě z hlavy, žádná silná, zapamatováníhodná scéna... Dvě hvězdy za animaci a Gaimana. ()

Deschain

Jeden z vizuálne najkrajších a najpôsobivejších filmov. McKean a Gaiman sa našli pri tvorbe Violent Cases, pokračovali Sandmanom a ich spolupráca trvá dodnes. Aj keď dej tu plynie pomaly a zvraty sú tu asi dva, pozeralo sa mi na to príjemne. Vďaka farebnému tónovaniu a občasným rozmazaným obrazom mi tie počítačové triky (ako u mnohých filmov) vôbec neprišli umelé a vybočujúce z obrazu. V mnohom mi tento film pripomenul ďalšie - Čarodejníka z krajiny Oz, Nekonečný príbeh, Labyrint, Stopárovho sprievodcu po galaxii, ale nepociťovala som to ako vykrádanie, skôr ako poctu týmto dielam. ()

Ilicka

Krásná, vizuálně velmi zajímavá pohádk scénáře Neila Gaimana o neprozkoumaném světě snů. Hlavní hrdina se ocitá uvězněna ve světě, který si zama vymyslela, zatímco na její místo nastupuje dcera královny temnot, která důsledně svůj domovský svět ničí, což na vlastní kůži pociťuje i Helena. Výrazná výtvarná bizarnost snového světa spolu s podivnou hudbou navozuje dojem něčeho podivného, nenormálního... Ale copak sny jsou vždy normální? ()

mm13

Už by aj vážení stačilo filmov, ktoré sa tak veľmi snažia čímsi stať, až im to uberá na príťažlivosti! No vážne - ono sa to totiž pozná, či v hlave autora niečo vyrástlo alebo bolo pracne vytvorené. Masku zrkadla Neil Gaiman určite nenapísal počas prebdených nocí, tento príbeh ho neprenasledoval, nevytŕhal z normálneho života, neunášal do iných sfér. Skrátka vznikol, pretože sa tak autor rozhodol. Nežije vlastným životom, nie je skutočný. Je iba hmlistým odrazom neplodného spojenia šťastnejších výtvorov ľudskej fantázie... A ani mimoriadny vizuálny talent Davea MacKeana mu už nevládal vdýchnuť ten nedefinovateľný prísľub večnosti. Skôr len malinkatý prísľub ešte maximálne jednej návštevy. (je mi ľúto a tentokrát by som sa rád zmýlil) ()

Hogun

Prišlo mi to celé ako psychadelická zmes Nekonečného príbehu a Alenky v ríši divov natočená za výraznej podpory psychotropných látok. Vynikajúca, úletovo "ubalená" vizuálna stránka spolu s depresívne ladenou hudobnou prímesou a nevýraznou príchuťou príbehu vyvolali u mňa pocit prázdnoty a horkosť v ústach. A nepomohli ani svieže myšlienkové "tik-taky" vo forme vtipných dialógov a nápaditých "maskobyvateľov". Ďakujem, ale na tomto "nefičím". 7/10 ()

Mikah

Precizně vybroušený film, který si zaslouží chválu. Příběh je zajímavý, ale především to zpracování! Nebude po chuti všem, ale příznivci/příznivkyně fantasy ho jistě ocení. Snová atmosféra, barvy, zvláštní bytosti, kočičí tvorové s tváří a hlasem Krytona z Červeného trpaslíku :), úchvatná hudba, sympatická Stephanie Leonidas v hlavní roli... Původně jsem si sice říkala, že by to v té realistické rovině na začátku klidně mohlo zůstat, protože mě bavila, ale nakonec mě bavil i zbytek filmu, kde si mě sice hledání masky zrcadla příliš nezískalo, ale rozhodně bylo na co se dívat. Přemýšlím, jak by vypadalo spojení Neila Gaimana s Timem Burtonem, ale tento film by se snad ani nemohl zdařit lépe. ()

Hwaelos

Bizarní LSD trip s perfektní vizuální stránkou (miluju McKeana jako ilustrátora), velmi divným scénářem a několika dobrými nápady v něm. Neotřelé, ale nudné. ()

villon17

Jako řekněme si to narovinu, fantasy skutečně nemusím, ale po Masce zrcadla pomalu měním názor. Hodnocení zvýšit nedokážu, ale postupem času se třeba přidám do řady fantasmagorů. Snímek mě opravdu zaujal, zdařilému ději přidávaly na zajímavosti právě veškeré fantasy prvky a film jistě stojí za zhlédnutí!..."Když to máš, chceš se o to podělit. Když se o to podělíš, ztratíš to. Co je to?":) ()

Crazer

Film, který si ve velké míře hraje s představivostí diváka a bere ho zde jako 16ti leté dítě. Každopádně to byl jeden z nejzvláštějších filmů, co jsem zatím stihnul shlédnout. Příběh zde není tak důležitý, hodně si hraje s vizuální stránkou a pocity. ()

Květula

Konečně zase někdo stvořil svět, ve kterém se mi líbilo tak moc, že jsem zapomněla, že sedím doma na gauči a na necelé dvě hodiny se přenesla někam úplně jinam: na krásné oranžovohnědé místo plné prazvláštních tvorů, kteří nosí masky, aby se poznalo, jak se cítí. Úžasný snový zážitek, doporučuju! ()

Bakllazaan

Scénář:Gaiman s Dave McKeanem. Velká škoda tohodle filmu. Chybělo jen několik elementů, aby to byl fakt skvělý zažitek. Tak třeba, kdyby se toho zhostil Terry Gilliam. Od toho by se pak odvíjela další část a to, že by bylo použito daleko míň efektů a přibylo více loutek a skutečných kulis. Příběh byl podle očekávání velmi dobrý a zásobárna ztřeštěných nápadů Neil Gaiman opět nezklamal, ale člověk se do něj nemůže vtáhnout, když ví že tam ve skutečnosti nic není, jen 2, 3 herci a plátno. Což je ale problém všech novodobých snímků, ale já věřím tomu, že se tento nešvar brzy okouká a vrátí se na plac staré dobré makety a opravdová, 45% ()

Tayen

Velmi barevné, velmi psychologické, velmi bláznivé a rozhodně působivé. Pokud se vykašlete na to, že postavy většinou vypadají jako z papíru a líbí se vám filmy stylu Alenka v říši divů, budete se bavit a s malým zapojením mozkových buněk pochytíte i onu psychologickou nit, která se celým filmem táhne. Myšlenka je jednoduchá: Jsem zlá dcera a až si to uvědomím, zachráním maminku. K smíchu? Snad v jiném filmu. Příliš naivní a jednoduché? A není to občas dobře? ()

Ridick

mirrormask je film, pri kt. je dej len vedlajsia nutnos. dolezita je tu vytvarna stranka a vizual, kt. je na vysokej urovni, ale povedzme si to rovno na rovinu, komu sa chce pozerat na bachorku so sice krasnym prevedenim hodinu a pol?! ()

GodComplex

Dave McKean, ktery je vetsine populace znamy pravdepodobne diky spolupraci s Neilem Gaimanem na Sandmanovi, z meho pohledu pak predevsim diky tvorbe coveratu k hudbe projektu jako Front Line Assembly, Fear Factory, nebo Project Pitchfork je jeden z mych nejoblibenejsich grafiku a na MirrorMask je to dokonale videt. Vizualni pastva pro oci od zacatku do konce. Je uplne jedno, ze byl nedostatecny rozpocet, protoze diky nadseni a grafickemu talentu to stejne vypada lip, nez vetsina hollywoodskych preprodukovanych patlanin. K tomu hraje uzasna a unikatni hudba. Co se pribehu tyce, jedna se opet o McKean vs. Gaiman dilo, coz je rovnez znat na kazdem kroku, zvlastni charaktery, specificky smysl pro humor, poetika, nicmene je to nakonec zrejme asi nejslabsi clanek. Az prilis casto je pribeh a tempo tak trosku uvizle a uspavaci, coz byl ale vzhledem k snove realite tak trochu zamer a ani to tolik nevadi, protoze at se deje co se deje, vy se muzete kochat grafikou a poslouchat libezne tony. Myslim, ze diky hlavni hrdince, pribehu a vubec celkove nalade budou tohle dilo naprosto zboznovat extravagantni emo holcicky. Pro fanousky filmu doporucuji song Wake The White Queen od Cruxshadows, coz je MirrorMask v hudebni forme. "Rocks and logs may bite like dogs but words will never harm me."8/10 ()

Gaiman jede – chystá se Nikdykde

Gaiman jede – chystá se Nikdykde

25.08.2007

Fantasy Hvězdný prach se v zámořských kinech kdovíjak nedaří, ale recenze nešetří chválou, a tak se pozvolna začíná uvažovat o adaptaci další knížky Neila Gaimana. Tentokrát by šlo o Nikdykde,… (více)