Valdez přichází

Burt Lancaster jako nemilosrdný bojovník v honbě za spravedlností. Dle stejnojmenného románu Elmora Leonarda ml. (Jackie Brownová, Vlak do Yumy ve 3:10 natočený pod názvem Cesta za záchranou) vylíčený příběh o zástupci šerifa, Mexičanovi Valdezovi, jenž na rozkaz movitého statkáře Franka Tannera rozpoutá v prérii peklo, při němž je zabit nevinný Afroameričan. Ten po sobě zanechal těhotnou indiánku, jíž se Valdez ujímá. Zástupce šerifa se snaží dostát spravedlnosti a současně se vyrovnat s vnitřními démony. Krajina sežehlá rasismem a mocenskými pakty upevňovanými pravidlem „oko za oko, zub za zub” ale Valdezovi pouť za pokáním vůbec neusnadňuje. Nakonec se rozhodne pro cestu pomsty. Bývalý bojovník kavalerie nechává Tannerovi vzkaz: „Valdez přichází…“ V poslední filmové roli se zde objevuje veterán Frank Alvin Silvera, který díky svému jamajskému původu od 50. let ztvárnil řadu cizokrajných postav, čímž do americké žánrové kinematografie vnesl důležitý etnický rozměr (Viva Zapata!, Vrahův polibek, Vzpoura na Bounty či Grošák). (Česká televize)

andrii

... a čeká. Je jako střelka, jejíž šipka se z místa pozvolna roztáčí, rozpočítává a ukazuje: "Ten, ten i ten." Vždy postaven čelem a vzpříma těm, kteří mu na záda naložili. ()

Mirokukii

Burt Lancaster ztvárnil spoustu, ať už více či trochu méně, drsných chlápků a ne jinak tomu je i v případě Valdéze, který si osamoceně musí potykat s né zrovna milým panošem. Avšak onen zlý muž (pouze srab) je asi nejslabším článkem vleklého, ale jinak vcelku zdařilého westernu. Co určitě zaujme je proměna hlavní postavy a hodně netradiční závěr. "Sto dollarů." ()

JohnSmith

Natočené je to velice slušně, ale ten příběh je fakt o ničem. Zabil jsem kvůli vám černocha,ten má indiánskou manželku,tak mi pro ní dejte 100 babek. Nedáte? tak tady máte přes držku. ()

MI-380

Rozvážný, zdánlivě až zpomalený podsaditý Burt Lancaster v horách neuvěřitelně ožívá a akceleruje. Celý film je založen na jeho výkonu. 70%. ()

Autogram

Nie je to zlý western, ale ani príliš originálny. Na začiatku je veľká nespravodlivosť, potom vyostrenie vzťahov a na konci pomsta. Hlavným hrdinom chýba trochu viac charizmy a niektorým dejovým obratom trochu viac logiky. Na divokom západe sa ňou ale všetko neriadi a aj sto dolárov je významný peniaz, ktorý na záver zohrá významnú úlohu. ()

Aqualung

Jeden z velmi dobrých westernů.Typicky americké pojetí spravedlnosti respektive práva v rukou jednoho, který je selfmademan. Gro je opět v boji dobra se zlem.Jeden veden základní slušností se snaží pomoci Indiánce, které zabil nesmyslně manžela.A lidská ješitnost brání průchodu slušnosti a spravedlnosti.Parádní výkon pana Lancastera posunuje tento film na vysokou úroveň.A finále staví proti sobě jednoho a jednoho.A vítězí jistá a rychlejší ruka........A je to o sto dolarech.Tedy mimo jiné!! ()

Han22

K nepoznání namaskovaný Lancaster hraje mexického zástupce šerifa, který je zneužit k zabití nevinného černocha a chce jeho pro jeho indiánskou vdovu 100 dolarů. Od bohatého rančera se však dočká výsměchu, pohrdání a nakonec mučení a tak probudí svou minulost lovce a pustí se s jeho bandou do křížku. Není to špatný film, Lancastera mám rád, ale ani mě to nijak nestrhlo. Problém je, že ty postavy včetně hrdiny jsou takové obyčejné, finální naháněčka ve skalách celkem bez šťávy a konec vysloveně nijaký. Zkrátka takový klasický průměrný western... možná to chtělo lepšího režiséra. ()

kkarx

Lancaster byl v roce 71 ještě ve výborné formě, takže je to zkrátka divné vidět ho jak hraje skoro dědu. Taková experimentální sedmdesátková jízda, ve které není nic pořádně doděláno a skoro vše je divné až surealistické či komixové. ()

MickeyStuma

Západní western krapet ovlivněný spaghetti westernem se kromě typické nabubřelosti padouchů a bezpráví zabývá i otázkou rasismu. Postavení bílých přistěhovalců k indiánům je samozřejmě známé, avšak tady je centrem dění těhotná indiánka, kterou se rozhodl vlivem nesmyslného zabití jejího partnera ochránit před grázly stárnoucí Mexičan Valdez coby pomocný šerif. Do děje je dokonce naroubován i biblický motiv. Valdez je nucen prožívat ponižování a trýzeň obdobně jako samotný Ježíš za své ovečky. Ano, nechybí ani kříž. Avšak jeho konečný osud už tvůrci nechali na divácích. Na dnešní dobu je už snímek pomalejší, ale myšlenka příběhu a pevný scénář naopak stále zachovává svojí výpovědní sílu. A to je co říct, neboť na druhou stranu co se týče dramatizace, napětí či akce, zas až taková pecka to také není. Burt Lancaster coby westernový matador, neb jich skutečně natočil nemalé množství, předvedl úctyhodný a zcela uvěřitelný herecký výkon. A je možné, že právě jeho přítomnost dodává snímku určitou diváckou přitažlivost. Sedmdesátková westernová klasika asi už jen pro westernové fanoušky, což je poměrně škoda. ()

Rado H.

Kvalitní lahůdka pro náročnější milovníky žánru. Dokáže několikrát překvapit. Svižná povídka, kde se nic zbytečně neprotahuje. ()

Adiemus

Jeden z filmů viděných kdysi dávno ani po letech nezklamal. Nebýt tradičně uspávajícího dabingu V. Čecha stoprocentní spokojenost. ()

rivah

Skvěle zahraná proměna prosebníka ve mstitele závěrem požadujících sto dolarů pro těhotnou indiánku. ()

Tormentor665

"Co jsi lovil, buvoly? - Ne Apače! - A jak dlouho? - Než jsem dostal rozum!" Mezi maerickými kritickými westerny dle mého soudu jeden z nejlepších. Sice to nepůsobí tak silně a plasticky jako třeba taková Nebeská Brána, ale všudypřítomný rasismus, přezírání a bezpráví jsou víc než patrné. A na western vskutku netypický závěr:-) ()

p.a.douch

Rozhodně 4 hvězdy. Dobrej začátek, pak film trochu skomírá, ale jakmile se ozve Valdez Is Coming začíná palba. Burt je správně trvdej a nesmlouvavej. Další postava která je perfektní je El Segundo - když jsem zjistil že ho hrál Barton Heyman a ne nějakej Mexikán - málem mi vypadly oči z důlků. Bez problémů 85 % a vřele doporučuju. ()

John Dunbar

Pozor, modrooký mexický mstitel přichází v průměrném dopředu nalinkovaném westernu, aby ukončil bezpráví a vyzvedl 100 dolarů pro indiánku. Těchto 100 dolarů nakonec však chci já , a to po režisérovi za jeho závěrečnou blamáž bez jasného výsledku. ()