Epizody(4)

Tato čtyřdílná minisérie je adaptací stejnojmenného románu od Elizabeth Gaskell. Do průmyslového města Milton na severu Anglie přijíždí z pořád ještě starosvětského jihu se svými rodiči Margaret Haleová (Daniela Denby-Ashe), která zde poznává úplně jiný, moderní způsob života. Najde si přátele mezi dělníky a setkává se také s charismatickým továrníkem Johnem Thorntonem (Richard Armitage), ke kterému cítí nejprve silnou antipatii pro jeho někdy až hrubé chování k jeho zaměstnancům, ale později poznává, že nic není jen černé a bílé... Film se zabývá také spory mezi majiteli továren a jejich zaměstnanci, stávkou a vznikem prvních odborů. Po uvedení série v Británii bylo BBC, které sérii vysílalo, nuceno zrušit diskuzní stránky k tomuto seriálu, protože byly zahlceny nadšenými ohlasy žen, které okouzlil představitel hlavní role. (maku1304)

Alca

Po shlédnutí celé série jsem chtěla dát 4 hvězdičky, ale když se na konci Richard Armitage usmíval, nemohla jsem jinak než 5*. Trochu se mi zdálo, že je to jen pan Darcy a Elisabeth Bennetová jako přes kopírák, ale komu to vadí? Ale ten překlad názvu? Láska v bílém pekle? Chápu, že Sever a Jih jsou už obsazené, ale tohle? ()

bosquete

No spíš tak 3, 85 za nevhodný konec, který se do doby příběhu nehodí, a chybičky režie (občas mi připadalo, že se herci tváří jako slabomyslní a zbytečně dlouhá a nic neříkající je také pasáž, kdy Thorton sleduje odjezd kočáru s Margareth). Dále jsem moc nepochopila, zda byla Thortonova továrna v nájmu u Margaretina kmotra, protože po jeho krachu si měla hledat nového nájemce (tak jí sdělili, že je na mizině, aby ho mohla zachránit). Jinak mě dost štvalo, že se hlavní hrdinka pořád pletla do věcí, kterým nerozuměla, a vše se vyřešilo jejím dědictvím po umírajícím kmotrovi. To ovšem není chyba filmu a na mé hodnocení to nemá vliv. ()

amargonka

Výborné zpracování předlohy Elizabeth Gaskell s charismatickým Richardem Armitagem v roli Johna Thortona. Postavě Margaret ztvárněné Danielou Denby Ashe jsem přicházela na chuť docela dlouho, ale Johna si člověk musí zamilovat hned (chápu, že tomu přispívá i charisma a vzhled Richarda Armitage, ale ta postava má své kouzlo) Motiv hlavního páru připomíná zápletu z Pýchy a předsudku Jane Austenové, ale i když se mnou mnozí nebudou souhlasit, tak považuji Sever a Jih za lepší. Možná i proto, že se neodehrává na idylickém bezstarostném jihu, po kterém hlavní hrdinka stále vzdychá, ale na drsnějším severu a ukazuje i život dělníků v bavlněných přádelnách. Po slabším rozjezdu (první seznamovací díl jsem stále vyčkávala a neuměla si udělat obrázek) mě Sever a Jih pohltil - stávka dělníků, odmítnutá žádost o ruku, Johnova žárlivost, ale zároveň pomoc Margaret, a její postupné uvědomování si, koho to vlastně odmítla... I ten zkratkovitý romantický konec se mi líbil... víc než ten v knize... Z vedlejších postav bych vyzdvihla hlavně postavy Johnovy matky a Nicolase... Když si Sever a Jih už po několikáté pouštím, přemýšlím, proč některé historické minisérie BBC, se kterými se v poslední době roztrhl pytel, nekoupí některá z českých televizí... ()

Kria

Jak někdo může takovému kvalitnímu a serióznímu seriálu přiřadit tak zavádějící český název? ()

Veeria

Jak slovy vyjádřit tu krásu? Hmm.... to prostě nejde, to musíte vidět.:) Nádherný příběh o lidech, jejich chování. O strastech života. O bolesti, smutku. O nadějích v lepší dny. O tom, že děláme chyby, ale lze je napravit (nebo se o to pokusit). Herecké obsazení, hudba.... jednička s hvězdičkou! A konec? Jeden z nejlepších! Zamilovala jsem se. ()

rhiannon

(Obsahuje spoilery) Minisérie od BBC mi dlouho unikaly - a tato mě zpočátku odrazovala nešťastným českým názvem. Vysoké hodnocení mě ale zviklalo. Nejdříve jsem měla trochu rozpačité dojmy kvůli některým nedůvěryhodným situacím převzatým z původní předlohy i nově předělaným scénám (zoufalí stávkující nic nezapálí ani nerozbijí... Margaret provede kravinu před ca 200 svědky, ale k jejím dělnickým přátelům se to nedonese... v závěrečné scéně nemá pan Thorton vázanku ani zapnutý límec, a to není jediné skandální chování, kterého se tam dopouští...), ale zhruba po pátém sledování jsem pochopila, že je třeba zvednout hodnocení na 5 hvězd a přečíst původní dílo. To není pouhým romantickým příběhem, ale dokáže reflektovat množství témat tehdejší doby od podmínek dělníků v prvních velkých továrnách přes formování odborů po hladomor v Irsku. A i dnešním podnikatelům přináší své poselství z doby počínajícího kapitalismu: pokud budete se svými zaměstnanci jednat férově a pokud nebudete provádět rizikové finanční transakce, můžete zkrachovat... a zachránit vás pak může už jen bohatá dědička. Ve srovnání s knihou jasně vyhrává TV zpracování, i když některé předělané či přidané scény jsou lehce kontroverzní. Každopádně však úprava prospěla některým původním charakterům: Margaret není nanicovatá husička, ale poměrně sympatická, byť naivní, mladá žena; Bessie se mění ze sobecké pobožné bytosti ve správnou kamarádku; z Fanny se stává nečekaně vtipný prvek. BBC zpracování pak dominují charizmatičtí herci v čele s R. Armitagem a S. Cusack (na projev D. Denby-Ashe si člověk musí dlouho zvykat) a tradičně výborný hudební doprovod i výprava. Jen trochu nechápu, jestli je nějaký smysl v tom, že pan Thorton mnohdy nosí nepadnoucí obleky o několik čísel větší... ()

Talita1

Sfilmovaná dobová miniséria podľa spisovateľky Elizabeth Gaskell. Britské dobové produkcie zvyknú ponúknuť vysokú kvalitu a tak je to aj v tomto prípade. Okrem lásky, rodinných vzťahov a priateľstva tu prídu na pretras aj témy ako strata zamestnania, štrajk v továrni či chudoba robotníckej triedy. ()

BeaVV

Kto hladá naozajstnú romantiku, ten sa dočká. Koniec je jeden z najromantickejších aké som kedy videla. "Pojedete se mnou?" Tiež by som povedala áno, ak by sa Richard opýtal. Velmi podarená miniséria. ()

Talexa

Mám moc ráda příběhy tohoto druhu ... "Austenovský" základ je zde sice patrný, což mi nijak zvlášť nevadilo a celou sérii jsem si skvěle užila. Pro mě naprosto neznámí a přitom skvělí herci se svých rolí zhostili se ctí. Richard Armitage byl ve scéně, kde zmlátí dělníka natolik přesvědčivý, že jsem se skoro bála, že pěstí dostane i Margaret (za to, že mu bez dovolení vlezla do přádelny) :-)) A teď si pořád dokola pouštím soundtrack a nechávám v sobě velice příjemný filmový zážitek doznít ... Look back…Look at me back ()

Petra46

Další výborný kousek z produkce BBC (veškerá česká televizní tvorba by se měla stydět!). Docela si libuji v dobových britských filmech/seriálech, takže tohle bylo přesně podle mého gusta. Oceňuji fakt, že to není Jane Austen po stopadesátéosmé, ale něco jiného, nového, sice méně známého, což ale nic nemění na tom, že velmi dobrého. No jo, konec je jasný od první chvíle, co slečna spatří lehce přinas*aného zámožného krasavce a je zde velmi patrný stejný koncept většiny příběhů podobné tématiky, i tak jsem ale zhlédla celou minisérii za víkend, jelikož jsem se od toho prostě nemohla odtrhnout. Richard Armitage mi velmi připomíná Hugha Jackmana (ano, tohle jsou také plusové body:)) a jeho role 'pana Darcyho z průmyslového prostředí' byla pro něj snad ušitá na míru. Na zbytek obsazení si také nemůžu stěžovat. Mimochodem, myslela jsem, že tato problematika a nevraživost severu vůči jihu je jen záležitostí Američanů. ()

irmari

Velmi vydařená minisérie, které bych vytkla jedině občasnou zkratkovitost v ději. Kdo nečetl předlohu jako já, místy se trochu ztrácí v souvislostech. Z toho důvodu si myslím, že stopáž mohla být maličko delší (když už je to na ty díly, tak se to snese). Ale jinak - ústřední pár je pro mě jeden z nejlíp "sehraných" romantických hrdinů:) ()

Baala

Název zní spíše jako dílko od Rosamunde Pilcherové. Chápu, že se asi distributoři snažili vyhnout záměně s americkým Severem a Jihem a že to má i souvislost s dějem, resp. prostředím, kde se děj odehrává, ale působí to teda dost lacině. Nicméně další zdařilá minisérie od BBC, na které jsem se v poslední době vrhla. Klobouk dolů, na tohle jsou fakt machři. Samozřejmě mě nejvíc dostala závěrečná scéna na nádraží, kterou jsem od té doby už shlédla nejmíň 100x, a nejen díky ní jsem se také nevyhnutelně zařadila do Armitage army :-) Richard jako John Thorton je prostě božský a až pak jsem si uvědomila, že mě před tím celkem zaujal i v Hobitovi. Ale tam to bylo poněkud jiné kafe :-) A k tomu ta nádherná osudová hudba, která seriál provází a skvěle dokresluje atmosféru a charaktery postav. Koupila jsem si i knihu, resp. první dva díly, od Elizabeth Gaskell a doufám, že vydavatelství, které má 3. díl teprve vydat, do té doby nezkrachuje. ()

Nellie Lovett

V zajímavostech se píše, že v "závěrečné scéně na nádraží prochází kolem Margaret Haleové (Daniela Denby-Ashe) a Johna Thorntona (Richard Armitage) celkem jedenáctkrát jedna a ta samá žena v hnědém klobouku a kabátku". Ale upřímně, kdo by si toho všimnul? ()

Eseter

North and South je asi vůbec nejkrásnější románová adaptace od BBC. Věděla jsem, že se mi bude líbit už při prvním zaznění melodie v úplně první scéně (dokonalý Mr Phipps). Velmi dobře se povedlo vykreslit stále-ještě-zasněný Jih a proti němu již za ziskem se honící průmyslový Sever - obě místa skvěle reprezentovaná hlavními hrdiny Margaret Hale a Mr Thorntonem. Opravdu působivá romantická mini-série, s krásně ponurou, melancholickou atmosférou. Jako obvykle, velmi dobré herecké obsazení, ale Daniela Denby-Ashe tomu všemu vévodí, je opravdu neobyčejná! ()

stepma

Moc hezký příběh s příjemným obsazením. Jen Margaret a její lehce prázdný výraz a ubrečené oči mě moc neoslovily. Velké plus za skvělou hudbu a skvělý čtvrtý díl, který předčil tři předchozí. ()

Venus7

Protože jsem předtím, než jsem si pustila tento miniseriál, četla komentáře a sehnala si nějaké informace, tak jsem tušila, že to bude kvalitní divácký zážitek. A musím uznat, že moje očekávání byla naplněna vrchovatě, nečekala jsem, že celou sérii sjedu v hluboké noci na jeden zátah. Ale je to víceméně jen a jen zásluhou Richarda Armitage, který svého hrdinu ztvárnil (jak jinak) opět naprosto neodolatelně. Samozřejmě na tom má výrazný podíl i kvalitní předloha a scénář. A hudba byla překrásná. Ale abych jen nepěla chválu... Český název je jak z laciné červené knihovny, ale za to BBC nemůže. Hlavní hrdinka měla být "nejkrásnější mladá dáma" v okolí - no nevím, ve Velké Británii nenašli hezčí herečku? Ale budiž. Moc jsem ovšem nechápala tu její nadřazenost vůči Thorntonovi a tak trochu jsem měla dojem, že se do ní zamiloval jen proto, že ona byla jediná žena v okolí, která o něj nejevila zájem. Ale i tak jsem si to moc užila. Pohledy Johna/Richarda - k nezaplacení!! ;-) ()

doriang

Dokonalé, velmi austenovské, romantika jak se patří... Richard Armitage jako charismatický inteligentní gentleman, bez něj by to nebylo ono... ()

Nefarie

Tento serial bol jeden z najprijemnejsich prekvapeni,aj ked BBC je rokmi overena kvalita. Od momentu, kedy som si pustila tento 4-dielny kusok, az do konca som neverila vlastnym ociam. Nemusim velmi romanticke filmy a sceny typu "milujem ta" za vseobecneho potlesku,zaberu na oblohu atd. Ale toto je VELMI! vydarena adaptacia Elizabeth Gaskellovej, ktora na rozdiel od Jane Austenovej nieje az taka znama v nasich koncinach, co jej ale neubera na spisovatelskych kvalitach. Kostymy, nadherna hudba Martina Phippsa a obsadenie....vyborny filmovy zazitok , ktory vrelo odporucam hlavne milovnikom 19.storocia. Richard Armitage a Daniela Denby-Ashe su neskutocne roztomily a krasny par..aj ked musim uznat, na konci ako kazde dievca som jej trochu zavidela takeho vysokeho, charizmatickeho, modrookeho tovarnika s prijemnym hlasom :) Skoda, ze nezachovali originalny nazov North & South, ktory je prelozeny divno z neznameho dovodu, tak nazov znie nechutne telenovelovo.... co ale dufam ostatnych neodradi. ()

Katsiki

Tak zaprvé, je dost těžké někoho známého přesvědčit, aby shlédl sérii pod tímto názvem. Tato BBC série je lepší než Pýcha a předsudek..tedy pro mě určitě. Nejedná se jen o to, že ten ji má rád a ta ho nechce. Řeší se tu závažnější dilemata než jsou vdavky a prve je potřeba pro lásku něco uvnitř sebe změnit....Vřele doporučuju..taky jsem se k tomuto dílu dostala až po Cranfordu, ale stojí na prvním místě v žebříčku romantických BBC serií....a poslední scéna na nádraží....nemám slov. Vřele doporučuji! ()