Čtyři bratři

Štyria bratia

Four Brothers

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 109 min

Vskutku přenádherná idylka o tom, v jakém ráji by mohli žíti "bílí" a "černí" podle utopické vize Johna Sigletona. Řemeslná režie je podtržena skvělým výběrem písniček, které vskutku vytvářejí prostředí bílo-černého ghetta v Detroitu. Film však trochu sráží nicneříkající herecké výkony hlavních protagonistů. Akční scény jsou však naprosto vynikající a přestřelky řádně promyšlené, hlavně druhá část filmu výrazně převyšuje kvality té první. Honička, přestřelka, finta a závěrečné rozuzlení se rozjedou v tom správném tempu, aby vás udržely až do konce. Díky Johne, já se bavil...(27.2.2006)

Fajný zimný triller so širokými ramenami (a výbornou muzikou), ktorý si celých 108 minút dobre uvedomuje, že je len primitívnou historkou o pomste, ktorá chce predovšetkým baviť. Tlačí na atmosféru, drajv a charizmu všetkého čo sa mihne na plátne (jednoducho na všetko na čo má). BTW: Smrť matky kvarteta problémových zmetkov je ako štartér štýlovej vendetty v béčkovom blaxploitation, imho úplne OK. Funky spokojnosť. 70%(19.5.2008)

Solidní akční podívaná, s úžasnými herci, a ještě úžasnějším Markem Wahlbergem. Do toho máme slušný námět, Rkovou záležitost, a dokonce i občasný vtip. Hlavní herci spolu fungují neskutečně dobře, a nebýt dva černí a dva bílí, člověk by je od skutečných bratrů nerozeznal. Suma sumárům, velice šlušná, 80% podívaná.(6.12.2011)

Sympaticky mix detektivky, filmu o pomste a akcniaku, kde je na prvom mieste rodina. Zabit matku styrom drsnym motherfuckerom na cele s nabuchanym ratlikom Markom Wahlbergom nebola ta najmudrejsia vec. Takze sa rozputa patranie po vrahoch, ktore je dost nekompromisne a pre divaka neskutocne zabavne. Prijemnym bonusom su aj dve spickove akcne sceny. Nahanacka na zamrznutej a zasnezenej ceste a fantasticka prestrelka pri ktorej slusne roztrielaju jeden dom. Samozrejme to je prehladne natocene. Okrem toho tu je este par drobnejsich akcii, takze ani na chvilu film nenudi aj pri celkom stedrej stopazi. Mozu za to aj zaujimave postavy jak na kladnej strane tak aj na strane zaporakov. Vztahy medzi drsnymi bratmi pôsobia prirodzene a hned si vas ziskaju. Najviac filmu dominuje prchlivy Wahlberg. Zaporak, ktoreho hra Chiwetel Ejiofor (to meno si nikdy nezapamätam) roztomilo beckovo prehrava a neustale ponizuje svojich poskokov, co sa mu v zavere vymsti. Konecne to nejakeho scenaristu napadlo. Paci sa mi aj zimna atmosfera behom ktorej sa film odohrava. A dalsim plusom je pohodovy soundtrack. Celkovo to pôsobi dost oldschoolovo, co mi sedi. Dost mi dnes chybaju taketo filmy za 40-50 mega v ktorych reziser nemusi robit velke kompromisy ani ohladom pribehu alebo ratingu a zaroven nepôsobia podfinancovane. 7/10.(19.3.2017)

Blaxploitation je zaner ultrakrvavych cernoskych gansteriek o bezpravi, pomste a o metode never nikomu a vsetko si urob sam (alebo najdi superhridinu) s vynimkou viddeo uchylov typu tarantina (jackie brownova, biely reziser na zaklade predlohy bieleho spisovatela sa pokusil natocit cierny film) je tento zaner mrtvy. teda, takmer. John Singleton uz v popcornovom nepodarenom remakehu blaxploitatiocneho Shafta ukazal, ze mu je cierno funky krvava gangsterka blizka a 4 Bratia dalej tlacia na pilu. Da sa povedat, ze omnoho lepsie. A to su dvaja zo 4 hl. hrdinov belosi!!! Kto ma rad krivdu, surovu pomstu, strielanie prv nez otazky a mrazivu atmosferu chudobnych strvti, ten si uzije.(19.8.2005)