Čtyři bratři

Štyria bratia

Four Brothers

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 109 min

Dalo by sa to charakterizovať ako hranie sa "veľkých" cool chlapcov na veľkých gangstrov a chlapov na piesočku bez akéhokoľvek dohladu. Ale inak je to celkom svižná akcia, teda keď človek zabudne na dve hodinky, že existujú aj nejaké zákony. Z bratov mi najviac vadil Bobi s jeho supervážnym výrazom na tvári pesťami na rozdávanie. Taký slabší Knockaround guys. 2,5*(29.10.2006)

Soundtrack David Arnold: 1. Dancing Machine - Jackson 5 ,2. T Plays It Cool - Marvin Gaye ,3. Shake Me, Wake Me (When It's Over) - Four Tops ,4. Papa Was A Rollin' Stone - The Temptations ,5. Inner City Blues (Make Me Wanna Holler) - Marvin Gaye ,6. I Wish It Would Rain - The Temptations ,7. Smiling Faces Sometimes - The Undisputed Truth ,8. Cloud Nine - The Temptations ,9. Cleo's Apartment - Marvin Gaye ,10. Take A Look Around - The Temptations ,11. Knucklehead - Grover Washington, Jr. ,12. Do It Baby - The Miracles ,13. Trouble Man - Marvin Gaye ,(9.6.2011)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $74,494,381Tržby Celosvetovo $92,374,674John Singleton je klasický rutinér a vážnejšie podanie takéhoto námetu u ňho nehrozí a na tom aj trpí tento film o pomste bratov. Výhodou ostáva že nás dokáže udržať v akom takom napätí a príbeh neskĺza do nejakej povrchnosti, kde by sa nám dlhosiahlo snažil rozpitvať čo sa prečo deje a ide hneď na vec. Vo filme sú badať zaužívané trendy o pomste a rôznych špekuláciách ako s kým vybabrať. Počínanie polície voči zločincom nám predostiera len pocit ľahkovážnosti a tiež nechýba korupčný škandál zafixovaní v deji. Mark Wahlberg a Tyrese Gibson sa herecky v celku snažia ale scenar nie je tak hutný aby z ich postáv spravil konzistenčnejšie postavy. Film sa dá označiť ako lepší nadpriemer, aj keď neponúka čo sa týka príbehu nič nové. Presnejšie hodnotenie 70%(15.6.2008)

Sympaticky mix detektivky, filmu o pomste a akcniaku, kde je na prvom mieste rodina. Zabit matku styrom drsnym motherfuckerom na cele s nabuchanym ratlikom Markom Wahlbergom nebola ta najmudrejsia vec. Takze sa rozputa patranie po vrahoch, ktore je dost nekompromisne a pre divaka neskutocne zabavne. Prijemnym bonusom su aj dve spickove akcne sceny. Nahanacka na zamrznutej a zasnezenej ceste a fantasticka prestrelka pri ktorej slusne roztrielaju jeden dom. Samozrejme to je prehladne natocene. Okrem toho tu je este par drobnejsich akcii, takze ani na chvilu film nenudi aj pri celkom stedrej stopazi. Mozu za to aj zaujimave postavy jak na kladnej strane tak aj na strane zaporakov. Vztahy medzi drsnymi bratmi pôsobia prirodzene a hned si vas ziskaju. Najviac filmu dominuje prchlivy Wahlberg. Zaporak, ktoreho hra Chiwetel Ejiofor (to meno si nikdy nezapamätam) roztomilo beckovo prehrava a neustale ponizuje svojich poskokov, co sa mu v zavere vymsti. Konecne to nejakeho scenaristu napadlo. Paci sa mi aj zimna atmosfera behom ktorej sa film odohrava. A dalsim plusom je pohodovy soundtrack. Celkovo to pôsobi dost oldschoolovo, co mi sedi. Dost mi dnes chybaju taketo filmy za 40-50 mega v ktorych reziser nemusi robit velke kompromisy ani ohladom pribehu alebo ratingu a zaroven nepôsobia podfinancovane. 7/10.(19.3.2017)

Nemôžem si pomôcť, ale zaradiť tento film s čistým svedomím do šedého priemeru nedokážem. Veľmi slušný thriller so skvelou atmosférou, sympatickým hereckým obsadením. Je samozrejmé, že film sa snaží tváriť ak drsne a chlapácky, až je to komické... Ale je to taký moderný western-kvalitne spracované béčko.(20.3.2006)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 16. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Režisér John Singleton si zahrál brankáře ve scéně hokejového utkání na Den díkuvzdání. (mi-ib)

• - Veškerý sníh, včetně toho padajícího, je skutečný. (mi-ib)