Režisér stylových akčních filmů John Singleton (Drsnej Shaft, Rychle a zběsile 2) přichází s dalším drsným a provokativním thrillerem. Čtyři bratři se odehrávají na předměstí Detroitu, v složitém propletenci černé a bílé komunity, jejíž členové se spolu stále ještě učí žít. Dva černí a dva bílí kluci dostávali model správného soužití už od plenek díky lásce své adoptivní matky. V dospělosti se jejich cesty sice rozdělily - tři bratři odešli z města a jeden zůstal doma a "usadil se" - ale tragická událost je zase spojí dohromady. Stačí být v nepravý čas na nepravém místě a celý život se vám sesype jako domeček z karet. Kdyby máma těch čtyř kluků nešla jednou večer nakupovat, nestala by se obětí loupežného přepadení a její život by neukončil výstřel z pistole. Bobby (Mark Wahlberg), Angel (Tyrese Gibson) a Jack (Garett Hedlund) se proto vrátí do Detroitu, aby spolu se čtvrtým bráchou, Jeremiahem (André Benjamin) svou adoptivní matku pohřbili. Při té příležitosti se začnou nenápadně zajímat o to, zda šlo skutečně o náhodnou střelbu v supermarketu, jak tvrdí policie, nebo zda matčina smrt souvisí s ne úplně čistými podnikatelskými praktikami. Když zjistí, že policejní verze má až příliš mnoho děr, začnou po vrahovi pátrat na vlastní pěst a ospalé předměstí tím promění v peklo.

"Film je doslova napěchovaný akcí, obsahuje spoustu nečekaných zvratů a já doufám, že se u něj diváci budou bavit stejně, jako jsme se my bavili během natáčení," říká představitel jedné z hlavních rolí André Benjamin (Buď v klidu). Spolu s ním se po torontských předměstích, která simulovala Detroit, s pistolí v ruce proháněli Tyrese Gibson (Rychle a zběsile 2), Garett Hedlund (Trója) a v roli nejstaršího z bratrů Mark Wahlberg (Dokonalá bouře, Planeta opic). Čtyři bratři jsou příběhem o poutu, které nepřirozeně zplodil jeden lidský sen, a které poté, co bylo přetrženo, se ukázalo jako mnohem pevnější než běžné sourozenecké vztahy," komentuje příběh režisér John Singleton. Čtyři bratři tedy nejsou jen akční řežbou, v níž hlavní hrdiny pohání touha po pomstě, ale zároveň přesvědčivým psychologickým dramatem o synovské a sourozenecké lásce, která nemusí nutně být zakódována geneticky. (oficiální text distributora)

Trailer

Lima

Tvorba Johna Singletona mě nechává celkem lhostejným a Four Brothers na tom těžko něco změní. Těšil jsem se pouze na Wahlberga, jehož od Boogie Nights zkrátka můžu a ani tady se svým zkrabatěným čelem, věčně nasraným výrazem a macho chůzí nezklamal. Jinak ale nemá tahle story co hodného zapamatování nabídnout. Sem tam nějaké to klišé, hodně fuck a testosteronu, jednu celkem slušně zvládnutou přestřelku, ale už dost ohraný přímočarý a za vlasy přitažený příběh o pomstě, ve kterém se můžete po Detroitu promenádovat s bouchačkou v ruce, či si dokonce zastřílet a policie zůstane v klidu. Takovýhle film by měl mít aspoň pořádného záporáka, ale přehrávajícímu Chiwetelu Ejioforovi (sympaťák ze Špíny Londýna) jsem mu to padoušství nevěřil. Resumé: na zaplácnutí jednoho nudného večera v televizi ucházející, ale návšteva kina by byla zbytečným luxusem. Dvě a půl*. ()

POMO

Čo do dramatickej dospelosti ŠTYRIA BRATIA bohužial stoja niekde medzi skvelým BOYZ N THE HOOD a imbecilným RÝCHLO A ZBESILO 2. Snímka zaváňa polopatickosťou a snahou osloviť predovšetkým naivnejšie teen publikum. Chiwetel Ejiofor v roli vrchného mafiána je diskutabilný a jeho scény vyvolávajú skôr úsmev na tvári než mrazivé stiesnenie, o ktoré usilujú. Film pre nadšenecké publikum, baštiace Eminemovku 8 MILE. ()

Isherwood

Výživná drsňácká nakládačka, která potěší zejména ústředním kvartetem hrdinů, jimž střelba ani zapálená cigareta vedle otevřeného kanystru s benzínem není cizí, a jednoduchou, ale údernou akcí. Scénář s hladinou originality na minimu nevadí, mnohem více to získává divácké sympatie díky nekompromisnosti hrdinů a frajerským hláškám. Mark Wahlberg je borec, který si svého času musel jít pro samolibou drsnost snad 3x, jelikož z nasraného výrazu povolí jenom párkrát a pořád nemám problém mu celou dobu věřit. Ideální relax na nudný večer, jemuž k dokonalosti chybí jenom Singletonův cit pro postavy, který zvláště v úvodním „vyšetřování“ vyrobí spoustu zbytečných figur, které sice většinou končí s kulkou v hlavě, ale i tak by zasloužili protřídit už na papíře. Jinak gut. ()

T2

Rozpočet $45miliónovTržby USA $74,494,381Tržby Celosvetovo $92,374,674John Singleton je klasický rutinér a vážnejšie podanie takéhoto námetu u ňho nehrozí a na tom aj trpí tento film o pomste bratov. Výhodou ostáva že nás dokáže udržať v akom takom napätí a príbeh neskĺza do nejakej povrchnosti, kde by sa nám dlhosiahlo snažil rozpitvať čo sa prečo deje a ide hneď na vec. Vo filme sú badať zaužívané trendy o pomste a rôznych špekuláciách ako s kým vybabrať. Počínanie polície voči zločincom nám predostiera len pocit ľahkovážnosti a tiež nechýba korupčný škandál zafixovaní v deji. Mark Wahlberg a Tyrese Gibson sa herecky v celku snažia ale scenar nie je tak hutný aby z ich postáv spravil konzistenčnejšie postavy. Film sa dá označiť ako lepší nadpriemer, aj keď neponúka čo sa týka príbehu nič nové. Presnejšie hodnotenie 70% ()

Cival

Pro mě snad největší překvapení roku 2005. Parádně ostrý, nekompromisní a s kvartetem hrdinů stylově zacházející biják neplněný starou dobrou touhou po vendetě. Singletonova režie mi je docela blízká (2F2F jsem díky bohu neviděl), takže s hodně naštvaným Wahlbergem a několika sekvencemi zpracovanými přesně podle mého gusta (Bobbyho závěrečný nástup nebo "Poděkuj Victoru Sweetovi za to, že zabil moji mámu") to necítím na míň než čtyři propečené hvězdy. Love this shit... ()

• Scéna na zamrzlém jezeře se natáčela na jezeře Lake Simcoe severně od Toronta. (mi-ib)
  • Režisér John Singleton si zahrál brankáře ve scéně hokejového utkání na Den díkuvzdání. (mi-ib)

Související novinky

Mizera Smith v CIA

Mizera Smith v CIA

22.03.2006

Kdysi mu možná nikdo neřekl jinak než Fresh Prince a jeho poznávacím znamením byl mizerovský kumpán Martin Lawrence, ale dnes je Will Smith v jednom kole s třemi rozdělanými projekty v zádech. Dalším…