Čtyři bratři

Štyria bratia

Four Brothers

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 109 min

Kamera mi opravdu nesedla, střih akčních scén taky ne. Technicky to je tedy pro mě podprůměr. Dialogy jsou občas dost hloupé, na druhou stranu při těch sice hůře natočených přestřelkách mě Singleton dokázal pěkně napínat. Byl by to celkem dobrý akční film, ale ta špatná technická stránka mi to prostě kazí. Dlouho jsem váhal mezi dvěma a třemi hvězdami, nakonec hodnotím jako čistý průměr.(2.10.2009)

Celkem slušný béčko s Wahlbergem jako s největším jménem. Celkem mu ty drsnáci a jeden výraz tváře i jdou což se třeba o Cageovi nedá říci. Výborná byla přestřelka u jejich domu , která byla opravdu s(u)yrová. Sice je to hodně naivní a třeba bitka na konci je bezmála bez krve (!?) , ale večer s tím utekl raz dva.(26.10.2008)

• Faye

Bratry jsou jenom díky své adoptivní matce. Po letech se sejdou na jejím pohřbu a když už se tak sešli, rozhodnou se zjistit, kdo ji zabil a proč. A samozřejmě pomstít její smrt. Největším pomocníkem v pátrání se jim stává kanystr s benzínem. Hm, dlouho jsem váhala mezi 2-3*, ale když je vše sudé, tak u sudého čísla taky zůstanu.(24.10.2005)

Když vám někdo zabije mámu, cítíte zlost a chcete zabít toho zm*da, kterej to spískal. Stylová podívaná ze staré školy s vytříbenou akcí a geniálně magorským Markem Wahlbergem, kterému jsem před zhlédnutím křivdil. Potěšil i necenzurovaný český dabing, ve kterém se kurvuje ostošest a nepůsobí to křečovitě.(6.1.2011)

Žánrové usadenie v blaxploitation v kombinácii s večným motívom pomsty (tematicky sú Four brothers dosť blízko tomuto westernu s Johnom Wayneom). Aj napriek skratkovitému načrtnutiu modelovo jednoduchých charakterov sú plusom presvedčivé herecké výkony na čele s charizmatickým Wahlbergom ako aj presýtenosť pravou "nigga" a "in da hood" atmosférou. Avšak ani to v kombinácii so schématickosťou príbehu (vyjmúc výrazne "zbielenie" hlavných hrdinov) nepomohlo zbaviť sa u mňa pocitu silného chladu filmu, vychádzajúceho nie z ročného obdobia v ktorom sa príbeh odohráva, ale z réžijného prístupu, ktorý hrá viac ná povrchný efekt a odkaz k známym feelingom, než priblíženiu postáv k divákovi (pričom ani zďaleka nemusí ísť o kladné postavy).(24.8.2005)

• - Dům bratrů byl natáčen v Hamiltonu ve státě Ontario, ležící v blízkosti Toronta. Tento dům krátce po skončení natáčení vyhořel. (mi-ib)

• - Scéna na zamrzlém jezeře se natáčela na jezeře Lake Simcoe severně od Toronta. (mi-ib)

• - Venkovní teplota během natáčení nikdy nepřekročila 24 stupňů Fahrenheita (cca 4,5°C). (mi-ib)