Čtyři bratři

Štyria bratia

Four Brothers

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 109 min

Když vám někdo zabije mámu, cítíte zlost a chcete zabít toho zm*da, kterej to spískal. Stylová podívaná ze staré školy s vytříbenou akcí a geniálně magorským Markem Wahlbergem, kterému jsem před zhlédnutím křivdil. Potěšil i necenzurovaný český dabing, ve kterém se kurvuje ostošest a nepůsobí to křečovitě.(6.1.2011)

Výživná drsňácká nakládačka, která potěší zejména ústředním kvartetem hrdinů, jimž střelba ani zapálená cigareta vedle otevřeného kanystru s benzínem není cizí, a jednoduchou, ale údernou akcí. Scénář s hladinou originality na minimu nevadí, mnohem více to získává divácké sympatie díky nekompromisnosti hrdinů a frajerským hláškám. Mark Wahlberg je borec, který si svého času musel jít pro samolibou drsnost snad 3x, jelikož z nasraného výrazu povolí jenom párkrát a pořád nemám problém mu celou dobu věřit. Ideální relax na nudný večer, jemuž k dokonalosti chybí jenom Singletonův cit pro postavy, který zvláště v úvodním „vyšetřování“ vyrobí spoustu zbytečných figur, které sice většinou končí s kulkou v hlavě, ale i tak by zasloužili protřídit už na papíře. Jinak gut.(17.1.2008)

No je to opravdu na hraně mezi 3 a 4 hvězdami. Obsazení je dobré, ale poměrně často se stává, že se divák nudí. Jedna skvělá přestřelka (útok na dům) mě sice zvedla ze židle, ale jinak nic víc. Původně jsem chtěl dát 4, ale ty dávám filmům, ke kterým bych se rád v budoucnu vrátil. Což, když se tak zamyslím, tak to není případ Čtyř bratrů. 69%(21.2.2015)

Kamera mi opravdu nesedla, střih akčních scén taky ne. Technicky to je tedy pro mě podprůměr. Dialogy jsou občas dost hloupé, na druhou stranu při těch sice hůře natočených přestřelkách mě Singleton dokázal pěkně napínat. Byl by to celkem dobrý akční film, ale ta špatná technická stránka mi to prostě kazí. Dlouho jsem váhal mezi dvěma a třemi hvězdami, nakonec hodnotím jako čistý průměr.(2.10.2009)

• Morholt

Čtyři adoptovaní bratři se rozhodnou na vlastní pěst vyšetřit smrt svojí matky, která zahynul jakoby náhodou při loupežném přepadení. Aniž by znali videozáznam, tak okamžitě pojmou silné podezření, že jejich matka se stala obětí spiknutí a pak už je jen otázkou času, kdy všichni zainteresovaní začnou pikat za svoje viny. Čekal jsem pořádnou akční jízdu a dostal jsem tak trochu nedospělé akční drama s triviální zápletkou, u kterého jsem se v první polovině strašně nudil. V té druhé už to nabralo rychlejší tempo a děj měl spád, ale i přesto mi to pořád připadalo až moc béčkové a to vč. herců - samozřejmě kromě Marka Wahlberga, který zahrál jako vždy na výbornou, ale to bylo málo. 45%(31.3.2009)

• - ¨Slovo "fuck" je ve filmu použito 62krát. (mi-ib)

• - Role tří z bratrů jsou ztvárněny bývalými hudebníky: Mark Wahlberg (Marky Mark), Tyrese Gibson (Tyrese) a André Benjamin (Outkast). Ironií je, že Garrett Hedlund hraje ve filmu muzikanta. (mi-ib)

• - Dům bratrů byl natáčen v Hamiltonu ve státě Ontario, ležící v blízkosti Toronta. Tento dům krátce po skončení natáčení vyhořel. (mi-ib)