poster

Strýčkov sen (TV film)

Drama / Komedie

Československo, 1978, 89 min

 • curunir
  ****

  ,,...A TAK SOM ZAČAL TÚ VODU PIŤ, AŽ SOM VYPIL VODOPÁD." ,,VODOPÁD?" ,,NO HEJ, BOL TAM JEDEN TAKÝ MALÝ, ČO SA DAL VYPIŤ." __ TV inscenácia podľa Dostojevského novely iba dokazuje, že mnohé adaptácie ruskej literárnej klasiky sme vedeli dobre zvládnuť. Satira zo života ruskej vyššej triedy je zaujímavá hlavne vo svojom podaní, kde sú naskrz ohavné a vypočítavé charaktery ľudí podané v humornom a tragikomickom stvárnení. Ako už bolo zmienené, z plejády našich popredných hereckých osobností vysoko vyniká postava kniežaťa (strýčka) v podaní slovenského Laurenca Oliviera, vynikajúceho Ctibora Filčíka, ktorého výkon dopĺňajú vynikajúca a podlá Mária Kráľovičová, krásna mladučká Zdena Studenková a typicky popletený Martin Huba. Pokiaľ by som mal pripomienky povedal by som, že hudobná kulisa pôsobí veľmi rušivým dojmom a je dobré, že jej je iba minimum a občas by som ocenil viacej strihu sledujúceho reakcie na tvárach iných hercov. Inak môžem priaznivom slovenskej televíznej tvorby ,,Strýčkov sen" jednoznačne odporučiť. (31. hodnotenie, 3. komentár k filmu)(21.7.2019)

 • Marthos
  ****

  Fjodor Michajlovič Dostojevskij byl nejen schopen psát silné psychologické a sociálně laděné příběhy, jež neopakovatelně a až k hranicím filozofie analyzují podstatu fenoménu člověka, ale současně byl nadán psát mimo vážných témat i satirické postřehy z běžného života. A právě jednou z Dostojevského bodajících satir je i SEN, jež si vzal ke své ironické kritice na paškál snahu ruských maloměšťáků udržovat Paříží inspirovaný společenský život, ambice zdát se pro druhé lepší než ve skutečnosti, téma neuhasitelné lásky, ale i potřebu srážet svého domnělého protivníka pomluvami, závist a radost, když druhého potká neštěstí. Zachycení této výtečné konverzační veselohry na filmový pás bezesporu náleží k vrcholným dílům bratislavské televizní tvorby, jistě nemalou zásluhou řady mimořádných hereckých výkonů, z nichž čnějí naprosto jednoznačně Ctibor Filčík a Mária Král'ovičová, jakkoliv nelze podcenit ani vyzrálou profesionalitu Martina Huby nebo mladinké Zdeny Studénkové. Nadčasovost Dostojevského novely se zdá být nadčasovou právě dnes a právě tam, kam svým nesmlouvavě ironickým výsměchem míří. Řečeno slovy klasika: Morálka národa i charakter lidí se podobají zubům. Čím jsou zkaženější, tím víc bolí, když se jich někdo dotkne.(15.8.2010)

 • argenson
  ***

  Když něco napíše Dostojevskej, to se pak snadno točí slušná konverzačka, byť finančně nenáročná.(2.2.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace