Pusinky

Dolls

Komedie / Drama / Road movie

Česko, 2007, 99 min

Parta hloupých husiček se rozhodne užít si poslední prázdniny a vyrazit na krušnou cestu za nezávislostí na rodičích i okolí, zkoumáním vlastní sexuality a taky jako v každé pohádce za láskou a za štěstím. Občas se u toho směje, občas chlastá, občas souloží, ale hlavně je komletně psychicky ve sračkách - což by nebylo na škodu, syrově realistický film o tom že život je hnusná svině a dokáže každého nakopat takovým způsobem, že i ta sebevražda je vcelku příjemnou alternativou, by mohl být velmi zajímavým příspěvkem nejen české, ale i světové kinematografii... ale to by ty holky nesměly být tak neskutečně pitomé, jednoduché a ubrečené... a nesměly by vzbuzovat dojem že jim vlastně nejde o nic jiného než je ten sex. Sluníčkový závěr a skrytě pomrkávající morální ponaučení pak už jen dotvrzují dojem že jsou Pusinky jen mírně nadprůměrným filmem pro dospívající bez jakýchkoli jiných ambicí, i když je to rámci českého zahnilého filmového rybníčku takřka inteligentní veledílo. Babinská by ale stejně měla radši točit místo filmů jen melancholické videoklipy - ty by jí vážně šly. 6/10(11.6.2008)

Dost zaslepující mohou být v souvislosti s Pusinkami dvě skutečnosti, které asi hodně ovlivňují výsledné hodnocení: 1) bývají anoncovány jako film o třech sexuchtivých čerstvě odrostlých dívčinách a za 2) bývají anoncovány jako český film o třech sexuchtivých čerstvě odrostlých dívčinách. Ve skutečnosti jde daleko spíš než o další klasickou výblitkovou komedii pro teenagery o nezávislý snímek, sympatický svojí snahou sdělit ne úplně líbivou formou něco o současné generaci mladých. Nedá se říct, že by se tu pracovalo s nějak zvlášť objevnými prvky, nicméně ty jsou zde zpracovány slušně v rámci (a možná i kousek za něj) standardu, a Pusinky jsou tak (klišé, neklišé, napíšu to) v současném českém filmu příjemným osvěžením. Road movie se svým všeurčujícím motivem cesty bývá prostředkem ke ztvárnění tématu hledání sebe sama a nejinak je tomu i tady: poživačné holčiny, neschopné se pro něco doopravdy nadchnout, prožívat naplno nebo si naopak skutečně vážit něčeho stálého během svého putování zažívají pád do reality a krutosti života, jež s sebou nese i rozpad domněle trvalých vztahů a hodnot, a jelikož dívčiny se očividně v tomto teprve učí chodit, není tak velkým překvapením, že nakonec vlastně nikam nedojdou. Vztahy mezi postavami nejsou nijak idealizovány, ani zjednodušovány, naopak mají silně ambivalentní (a realistický) charakter, kdy nenávist a láska k jedné a té samé osobě se naprosto nevylučují, ba spíš doplňují. Realističnost vyznění z velké části leží na bedrech přesných hereckých výkonů, které svou uvěřitelností dokáží skutečně bolestivě říznout v tu pravou chvíli. Utlumenost snímku i režisérčiny pokusy o syrovost podporuje ne úplně tradiční, nestálá kamera, žel bohu její snahy občas vyznívají mírně kontraproduktivně, když v jisté specifické kombinaci zvoleného filtru a úhlu kamery ten který záběr vypadá jako vytržený z reklamy na Dobrou vodu. Že by ovšem občasné sporné obrazové vyjádření nějak výrazně otupovalo hroty krutému závěru, kdy dívky dospívají rezignací na to, aby proplouvaly světem, aniž by ten na nich zanechával výraznější stopy (a ony na něm), to se zase říci nedá.(31.7.2007)

• HoneyBunny

Trojka kamarádek řeší svoje velké problémy, které zajímají osmnáctileté holky. A obávám se, že jenom osmnáctileté holky docení, o co se Babinská snažila, protože není tak dobrá režisérka, aby její film někoho jiného než pubertální slečny bavil. Naprosto rozumím, proč kolega Cival považuje Pusinky za uječený peklo (nedodal, že ten film vlastně nemá příběh a Sandra Nováková přehrává), přesto dávám dvě hvězdičky za snahu natočit v českých podmínkách film, kde holky pod dvacet nejsou jen roštenky pro Kotka s Mádlem.(1.12.2007)

• dobytek

Tak jsem si koupil nějaký lahváče a pytel popcornu s tim, že se zkusim podívat na tenhle film, po 10-ti minutách to vypnu, zanadávám si, co to je za nehoráznou sračku a potom se po dlouhý době zase podívám na šílenýho Maxe 2, kterýho jsem čirou náhodou včera objevil kompletního na Youtube. Jenže tohle nebyla žádná sračka, kterou jsem očekával. Příběh 3 pipek, který se potulujou sem a tam, občas se ožerou a užijou si spolu nějaký lesbický hrátky, mě překvapivě docela zaujal. Navíc ze Sandry Novákový, kterou jsem dosud znal pouze ze seriálu Bylo nás 5, vyrostla moc pěkná buchta (i když chtělo by to investovat do silikonů) a taky celkem schopná hérečka. Ovšem ty další dvě pipky v hlavních rolích se mi moc nelíbily a sympatický mi taky vůbec nebyly (hlavně ta tlustoprdka byla na vodstřel). Jinak si myslim, že tento debut se Karin Babinský docela podařil a věřim, že třeba časem natočí ještě něco lepšího... update: Asi jsem divnej, ale podruhý mi to přišlo dost debilní, takže jdu s hodnocenim dolu...(13.7.2008)

Musím přiznat, že jsem očekával dívčí ekvivalent ke Snowboarďákům, kde si budou mladé slečny shánět ,,nabíječe". Místo toho jsem dostal vyzrálý a upřímný film, u kterého se nechce věřit, že jím Karin Babinská debutovala. Snímek Pusinky vypráví příběh tří dívek, které si během cesty do Holandska sáhnou na samotné dno jejich přátelství a každá při tom nalezne sama sebe. Film se snaží být za každou cenu otevřený a upřímný i po sexuální stránce, ale rozhodně bych to nepovažoval za samoúčelný tah, spíše za snahu vše sdělit. S tím se spojuje problém, že by Pusinky byly rády generační výpovědí, ale to podle mě nejsou. Nevím. Možná je to tím, že nikoho takového neznám. Možná je to tím, že mám tam dole trošku jinou výbavu:-) Když se opiju s kamarády, tak si nezačneme vyčítat sociální a jiné otázky, místo toho se chytneme kolem ramen a zabékáme si nějakou improvizovanou písničku. Je tedy jasné, že je film protknut různými emocemi, kdy stydlivá lesbička odhaluje hranice své sexuální orientace a militantní baculka válčí s náruživou vůdkyní party. Tady musím napsat svojí první pochvalu směřovanou k ústřednímu hereckému triu, protože všechny ty emoce a hádky jsou neuvěřitelně živé a věrohodné. Slzavé oči Marie Doležalové jsou někdy výmluvnější něž nějaká přehnaná gesta. Další pochvalu chci směřovat k hudbě Jana P. Muchowa, která snímek ve správný moment zlehčuje, nebo ho dělá dojemnějším. Rozhodně se také musím zmínit o výborné kameře, která nabízí velice často půvabné záběry. Tak chvály už bylo dost. Je čas přejít ke krtice. Scénář sem tam sice nabídne dobrou hlášku, ale na tyto feministické filmy, které nám ukazují, jak je důležitější polovina lidstva plná volů a prasáků, skutečně nemusím. Snad o jediné mužské postavě se dá mluvit kladně a to o mladším bráškovi, který cestuje s dívkami, pro kterého jsem měl pochopení a dokázal jsem s ním soucítit (já bych se svojí sestrou a jejíma kamarádkama nevydržel ani hodinu). Problém tohoto klučiny je, že většina replik, které vyřkne, není úměrná jeho věku. Další výtku mám k tomu, že se ve finále projevilo to, že se jedná o debutový film. Celý film je natočen velice odvážně, ale ve finále odvaha z Karin Babinské vyprchala rychleji než chuť z laciné žvýkačky, protože chtěla za každou cenu dát svým postavám rozhřešení. Film měl skončit o 15 minut dříve, když se dívky rozešly před diskotékou. Působilo by to mnohem více ze života a bylo by to i emocionálně vypjatější. Na závěr musím říct, že film příjemně uteče, ale celou dobu jsem nad ním kroutil hlavou. Možná protože nejsem bravo dívka nebo feminista a proto nemůžu jít s hodnocením u této české verze Mexické jízdy nad tři hvězdičky. P.S. Omlouvám se za délku, ale psal jsem to ve škole na přednášce, když jsem se hrozně nudil:-)(8.10.2007)

• - Holky mají batoh značky Gemma, českého výrobce, který produkuje špičkové vybavení, které je používáno i na expedicích do Himalají. (necisty)

• - Hlavní herečky byly vybrány po třech letech hledání a po tuto dobu se na castinzích prostřídalo asi 700 uchazeček. (Amplifier)

• - Diskotéka byla filmována v Mostě v Manhatanu, dřívější Jaltě. V Mostě se filmovaly také scény z nádraží. Dále natáčení probíhalo v Žatci a u Nechanické přehrady. (Zdroj: ČSFD.cz)