Za normálních okolností by krásní, mladí a zelení manželé Shrekovi po odstranění zákeřné Kmotřičky víly a jejího nemožného syna Krasoně ve druhém pokračování animované komedie Shrek žili nerušeně a hlavně šťastně až do smrti. Vzhledem k tomu, že se stali protagonisty nejúspěšnějšího animovaného filmu všech dob, nemají na pohodu nárok. Dobrodružství, která si pro ně kreativní scenáristé vymysleli tentokrát, jsou ještě vypečenější, než ta, která oba zlobříci prožili doposud. Posuďte sami: Král Harold má nakahánku, a je proto jasné, že musí vládu v království Za sedmero horami někomu předat. Ještě jasnější je, že nástupcem trůnu se má stát manžel jeho nejjasnější dcery Fiony. Shrek se ale vyhlídkám na kralování brání tak intenzívně, že se raději rozhodne přemluvit Fionina bratrance, teenagera Artuše, aby si královskou korunu nasadil on. Nejdřív ho ale bude muset najít a udělat z něj chlapa. Zatímco Shrek, Oslík a Kocour v botách se vydávají na poměrně dobrodružnou expedici, osiřelá Fiona má úplně jiné starosti. Absence mužského elementu v království se rozhodne zneužít již jednou odpálkovaný Krasoň, který se chce za pomoci záporných pohádkových postav zmocnit vlády v zemi Za sedmero horami násilím. Fiona je ale především Zlobryně a až na druhém místě princezna, a proto se Krasoňovi a jeho zlé armádě postaví. Navíc není sama, v první linii s ní kromě královny Lilien kráčí i svůdné komando princezen (Sněhurka, Popelka, Růženka a další), které jsou odhodlány všechny své přednosti využít boji. Ve Shrekovi Třetím bude prostě pořádně veselo, a to jsme tu ještě nezmínili draslíky, roztomilé potomky Oslíka a Dračice, a jedno překvapení, které Fiona přede všemi tají. (Bontonfilm)

Malarkey

Svým způsobem se to dalo čekat. Shrek nedokáže mít stále tak skvělý životní příběh jaký mu autoři napíší. Ve třetím díle je to nádherně znát a rázem se z aktivní, bláznivé a příjemně vtipné pohádky stane nudný mišmaš, kde už ani oslíka smutné oči nepomůžou, můj oblíbený kocour se taky moc neobjeví a celkově Shrek a jeho rodinka spíše nudí než pobaví. Jediný opravdu důležitý fakt hlavně je ve výběru hudby, který v prvním a druhém díle nádherně zněl, zde už neexistuje scéna, co by si člověk zapamatoval, nic co by stálo za to, milovat film právě kvůli ní a je to rozhodně škoda. Jestli jsem se zasmál, opravdu zasmál třikrát, tak už je to hodně. Je mi to líto, už jen z toho důvodu, že Shrekovu kreslenou sérii mám hodně rád. Teď už asi nejde jen o radost z toho vytvořit něco originálního, ale zkásnost co nejvíce peněz, což se tvůrcům na trojce daří i když neobvykle o trochu méně než by se čekalo. -- Chlape neposlouchej ho, mít dítě neznamená, že ti to zrujnuje tvůj život. ()

Psema

Jedno z největších utrpení roku, při kterém jsem osobně zestárl tak o deset let a připadal si stejně trapně jako by mě někdo přistihl nahého uprostřed Václaváku. Zelená obluda spadla na totální dno, kde si může tak akorát podat ruku se stepujícími kolegy z Antarktidy, kteří jsou chvílemi dokonce Z-Á-B-A-V-N-Ě-J-Š-Í. To je na tom to největší peklo. Příběh je řídký jako nedovařená krupičná kaše, které chybí i taková drobnost jako sladký prášek v podobě vtipů. Žádné odkazy, pohrávání si s klišé, ani situační gagy. Jen hromada nudného vaření z vody a opakování zajetých principů, které nejenže nepotěší, ale spíše urazí. Na tuhle trojku se někdo pořádně vykašlal a místo očekávané zábavy naservíroval direct-to-video paskvil, který si nezaslouží pozornost. Už teď se děsím čtvrtého dílu. ()

Matty

Zápletka Shreka Třetího (proč tam jednoduše neflákli trojku s tečkou?) patří k těm snadno ignorovatelným, pokud nebudete chtít, jednoduše si jí všímat nemusíte. Stačí mít potuchy o zlém princi Krasoňovi s nevyslovitelně ďábelským plánem, o hodném Shrekovi, který nechce být králem a o jeho milující těhotné manželce. Všechny ostatní postavy, jakkoliv vtipné v předchozích dílech, byly redukovány na komické figurky a až na jednu rozkošnou retrospektivní sekvenci Perníčka odstrčené kamsi do míst vhodných pro zapomnění (což hlavně u jindy výborně hláškujícího osla zamrzí). Z nových postav dostává zcela neprávem (a nejspíš hlavně kvůli fanynkám Justina Timberlakea) nejvíce prostoru mladší verze Krasoňe pojmenovaná Artie, navštěvující šedivou parodii americké střední školy. Ještě větší rozpaky vzbuzuje senilní (či jednoduše debilní?) kouzelník Merlin, jehož nevtipnou neschopnost nezachraňuje ani dabující Eric Idle. Pokud měl být třetí Shrek skutečně hlavně pro menši děti, nešlo by toto tvrzení dohromady s minimem akčních scén. Ani těch pár za moc nestojí a den po zhlédnutí si již žádnou konkrétní nedokážu vybavit. Místy zde sice prosvítá snaha být další parodií všech pohádek pro všechny věkové kategorie, ale tvůrcům buď došly nápady, nebo (pod nátlakem producenta) hodili bobek na originalitu a jali se kopírovat již osvědčené. Stejně jako u všech pokračování z poslední doby (Smrtonosná past, Piráti z Karibiku), je také tady patrné až ostudné spoléhání se na sílu charismatu některých „ikonických“ hrdinů. Shrek má na rozdíl od Johna McClanea nebo Jacka Sparrowa tu výhodu, že není z masa a kostí a nemusíme tudíž naříkat nad tím, nakolik se komu zaprodal či nezaprodal. Účast v takto nezdařeném pokračování mu nemám za zlou, naopak právě kvůli němu jej nepovažuji za pokračování ještě méně zdařilé. 50% Zajímavé komentáře: Vitason, Torrance, hudryhudry, SharpChick, Weirdman, lakikaki ()

T2

Rozpočet $160miliónovTržby USA $322,719,944Tržby Celosvetovo $798,958,162Tržby za predaj DVD v USA $174,355,682 //počet predaných kusov 11,676,411║ Režisér Andrew Adamson(Shrek 1+2, Narnia) v tomto prípade opustil režisérsku stoličku a radšej sa venuje pokračovaniu nádejne sérii o Narnii, namiesto neho tam zasadli neznámi tvorcovia ako Chris Miller a Raman Hui a hneď je to badateľne vidieť, škoda že v tom horšom svetle. Klesajúcu tendenciu tretých častí nezastavili ani oni, zo silného tohtoročného trojlístku Spider-man 3, Piráti Karibiku 3 a spomínaní Shrek 3 neobstál na výbornú nikto, nie že by sme mohli čakať od popcornovej zábavky niečo hlboko oduševnené, to nikto kto pozná čisto komerčné vody ani nemôže čakať ale na tak veľké a dosť drahé projekty je to dosť málo muziky či skôr zábavnosti. Pokiaľ prvé dve časti Shreka mali svoj lesk novodobej rozprávkovej paródie na všetko čo im práve vošlo do cesty, pri poslednom je tu úplne priamočiare. Príbeh nemá čím upútať, nič čo by sme doteraz nevideli ale či to bolo chybou animátorov alebo scenáristov je ťažko určiť, určitý podiel na odfláknutí má asi každý kto sa podieľal na tomto filme. __„Výborné ! Zlobr Shrek ide konečne s dobou, samozrejme že z dnešnou a hláškuje tie najsuchšie žvásti aké sú dnes u mladých ľudí zvykom.“ __Shrek, Fiona, Oslík, Kocúrik a nový objav Artuš to by mala byť najzábavnejšia zostava príbehu ale v tomto príbehu asi len ťažko, vedľajšie postavičky ako Pinochio a Medovníček sú omnoho zábavnejšie a vtipnejšie napísané ako všetko čo je naokolo nich, vrátane asi najväčšieho sklamania čarodejníka Merlina, u tejto postavičky sa aj ťažko dovtípiť čo vlastne zastáva v príbehu. V podstate na tomto príbehu je vidieť že raz aj hlboká studnica všakojakých rozprávok raz dojde a potom slabšia inšpirácia autorov príbehu už nemá čo zaujímavého ponúknuť. Treba aspoň podotknúť že zhruba v strede príbehu prídu občasné záchvevy zábavnosti a keď už to vypadá že príbeh naberá pútavejší spád, príde tak hluché miesto, či dosť nezmyselná scénka alebo suchý vtip, že v momente sa vracia do priemernosti na úrovni Loveckej sezóny či dokonca takej Rodinky Robinsonovcov. Minuloročné Pixarovské Autá či Austrálsky výtvor s fantastickou animáciou ako Happy Feet sú oproti poslednému Shrekovi neporovnateľné skvosty, plné nápaditosti a špičkovej grafiky, ktorá sa u Shreka už nikam neposúva a to mal dosť vysoký rozpočet a jednoznačne premrhaný tak ako to býva v poslednej dobe zvykom. Pochmúrne miesta v príbehu, napríklad keď zomiera žabiak dopĺňajú o to smutnejšie pesničky, ktoré nestoja za nič akoby sa temná stránka sily Sithov znášala nad príbehom. Koniec filmu sa nesie v gulatučkých tváričkách malých miminiek zlobríkov hrajúcich sa z okrídlenými somárikmi čo je celkom milé ale ako bodka za filmom žiadna zábavná pesnička, ktorá by mohla aspoň mierne zahnať pachuť zo sklamania. A potom sa netešte na už dobré 3 roky avizovaného Shreka 4, ktorý dúfam že radšej zatrhnú ale neverím že tak stane lebo pokiaľ aj takéto priemerné filmy zarábajú tak je všetko v poriadku. __"Zbytočne uponáhľaní diel série spravil z hlavného ťahúňa „smutného zabávača“ Shreka len tieň svojej niekdajšej slávy.“ /videl v kine 2x: 60%/ () (méně) (více)

Tom Riddle

Díky kritickému přijetí připraven na nejhorší sleduji Shreka Třetího, a nestačím se divit. Vždyť to bylo fajn. No jo, nebylo tam nic moc novýho, ale byla to stejně poctivá podívaná. Plus pár scén bylo sakra vydařených (nálet čarodějnic, útok Sněhurky). Prostě jsem se fakt dobře pobavil, a o to tady jde. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 6. května 2007 ve Westwoodu v Kalifornii. (Varan)
  • Aula Artušovy školy je vyzdobena ve stylu Tapisérie z Bayeux (Tapisserie de la reine Mathilde). (Jezinka)
  • Do kin byl film dodáván pod krycím názvem „Stone“. (imro)

Rozdáme si to počtvrté, bejby!

Rozdáme si to počtvrté, bejby!

20.05.2007

Kdyby Mike Myers (ten komik, ne ten psychopat v bílé masce! ;-) tu a tam neposkytoval hlas tlustému zelenému ogrovi, svět by už pomalu zapomněl, že někdo takový kdysi svými filmy vydělával stovky… (více)