Veselý film o veselých lidech. Stejnojmenná divadelní hra Františka Zavřela (1885 - 1947), bývalého vlivného ministerského úředníka a významného pražského dramatika, sklidila velký úspěch již při svém jevištním uvedení, filmovou realizaci má pak na svědomí František Čáp, ambiciózní tvůrce nevídaného rozsahu a talentu. Zábavné trampoty kolem zadluženého lázeňského penzionu jako by byly přímo stvořené pro Věru Ferbasovou, oblíbenou představitelku ztřeštěných komických rolí, zcela překvapivě proměňující pod přísným režijním vedením charakter své hrdinky v sympatický, civilní portrét dívčí rafinovanosti, tónovaný v jemných finesách jejího ženského klaunství. Čáp si do vedlejších rolí prosadil mmj. plejádu mladých, nových tváří; úspěch ale sklízeli i zkušení veseloherní matadoři v čele s Čeňkem Šléglem, Sašou Rašilovem a Antonií Nedošinskou. Film si, kromě jiného, díky báječné hudební úpravě pod taktovkou populárního R. A. Dvorského, dodnes uchoval své kouzlo, eleganci a mladistvého ducha, což patrně sehrálo svou roli i při jeho uvedení na zlínských Filmových žních v červenci téhož roku. Nám tím zbyla další příjemná vzpomínka na zlatý věk české filmové komedie.(3.10.2008)

• slunicko2

Máme uhelné doly, důlního inženýra, aerodynamický kočárek, a to vnoučátko, to už přijde samo sebou.(24.7.2016)

Situační komedie z prostředí hotelu. O Ferbasovou se pere pár chlapů, někdo kvůli pozemkům, jiný zase z lásky. A Ferbasová do toho vnáší ten svůj diblíkovský zmatek. Šlégl hraje bankéře-padoucha, vskutku s chutí. Příjemná oddychovka. 80%(16.2.2018)

Pamětnická romantická komedie, jaké mám ráda, protože ukazují módu, účesy, mravy i atmosféru doby, ve které byly natáčeny. Milý naivní trošku překombinovaný příběh o snaze matky v podání Antonie Nedošínské vyřešit neutěšenou rodinnou finanční situaci a zadlužení svého penzionu výhodným sňatkem své vzdorovité dcery Věry Ferbasové se sice obstarožním, ale bohatým bankéřem - podvodníkem. Zajímavostí je, že krásné mladé dívky se tehdy odmítaly za bohaté staříky provdat, zatímco dnes na ně pořádají hony. Film je to příjemný, s řadou vtipných situací, převážně studiovou výpravou, dobrou hudbou a pro tu dobu typickými divadelními výkony a předvídatelným koncem.(20.3.2016)

• Master19

Takový podivná konverzačka s protivnou Věrou Ferbasovou, klasickou Antonií Nedošínskou, typickým Sašou Rašilovem a dalšími šablonovitými postavičkami, která bohužel nechytne a moc nepobaví. Navíc je natočená dost "levně", většinou v interiérech a třeba scéna s automobilovou bouračkou je vyložené "k smíchu".(19.10.2016)

Malinko zamotaný film (až ke konci mi došlo, kdo je s kým v jakém příbuzenském poměru), ovšem herecké výkony působí roztomile a půvabně, mám-li použít tehdejšího slovníku. Pozoruhodná je zde především Věra Ferbasová, která zde snad poprvé vystupuje v roli normálního děvčete, bez nějaký diblíkovských scén a klaunovských estrád. Zaujme i Jiří Vondrovič v roli elegantního číšníka (vlastně důlního inženýra, jak se později dozvíme), v dalších rolích můžeme vidět i S. Langovou (pozdější emigrantku a herečku, jež se uchytila ve Velké Británii). Přestože tento snímek není až tak špatný, v Protektorátu se točily daleko lepší a zejména od Františka Čápa bych čekal daleko lepší pokoukání...(11.11.2013)

Panna jistě není objevná. Když milá Klára doslova vrazila do dr. Hlaváčka, bylo jasné, ke komu doktor patří. Stejně tak je od začátku jasné, jak všechny ty zápletky dopadnou, kdo je padouch a kdo je hrdina. Ale je to zábavné.Počínaje brilantním nástupem bankéře Jonáta a jeho svéráznými obchodními metodami (tak podobnými těm současným), přes Čermáka, který klame tělem, po melancholicky toužící Kacíkovou. Také Nedošinská se trochu vymanila z věčných matek z lidu a její trapné dohazovací úsilí je hybnou silou všech zápletek. Vrcholem nepochybně je scéna, ve které nešťastný Prokop, nevědouc, co se po něm chce, vysvětluje svůj pohled na celou situaci. A vše pak geniálně shrnul hoteliér Piskoř: "Máme důl, máme důlního inženýra, máme aerodynamický kočárek, a když Bůh dá, přijde i to děťátko." Po herecké či režijní stránce jde o normální produkt své doby.(8.11.2013)

Průměrná nenáročná komedie, takový klasický produkt čtyřicátých let. Ferbasová je ale trochu překvapivě herecky ve stínu A. Nedošinské.(11.9.2016)

Věra Ferbasové je moje oblíbená herečka. A ani tady nezklamala. Film je vtipný a má docela zajímavé téma na svou dobu :-)(3.7.2017)