Epizody(5)

V pětidílné historické fresce Prokletí králové (vyšlo v českém překladu) se francouzští tvůrci v čele s režisérkou Josée Dayanovou vracejí do temné středověké minulosti Francie.
Píše se rok 1307. Ve Francii vládne Filip IV. řečený Sličný. Královská pokladna je prázdná a Filip ji potřebuje naplnit. Ale templáři, strážci pokladu země, odmítnou králi poklad vydat. Vědí, že by je marnotratný král rozházel, a oni jsou odpovědni Francii, ne králi. Filip IV. obviní templáře z kacířství, nechá uvěznit i jejich velmistra Jacquese de Molay (Jakuba z Molay) a zmocní se jejich pokladu. Královi však stačí jen pár let, aby opět beznadějně vyprázdnil pokladnu. Proces s templáři je nutno uspíšit, a tak brzy zaplanou hranice s nejvyššími představiteli tohoto řádu. „Buďte prokleti až do třináctého kolena," vykřičí z plamenů velmistr Jacquese de Molay na krále, jeho syny a papeže svou kletbu. (Česká televize)

Mauric

Možná je to tím,že jsem zvyklý se většinu středečních večerů dívat na TV(Hlavně kvůli LM),možná je to tím,že jsem si už zase přehrával v duchu bitvu u Kresčaku a možná je to také tím,že nejsem zas až tak náročný divák.Těžko říct,ale když pominu jednotlivé hodnocení všech aspektů filmu(což by neskončilo dobře),tak se mi to jako celek líbilo.Temné a depresivní,intriky,které by mohl závidět i Jago a šťastný konec v nedohlednu.K večeru se to krásně hodí.. ()

Alf

vizuálně občas velmi působivé (tedy až na ty legrační futuristické interiéry), jinak ale lehce zmatené, zkratkovité, nabubřelé, spíš na efekt, přitom seriál mapuje hodně zajímavé a dramatické období dějin Francie a Anglie, u nás ne příliš známé, navíc - i když se tomu nechce příliš věřit - tak je i docela historicky věrný, přesto lepší než většina seriálů, jen to mohlo být - vzhledem k předloze i vynaloženým prostředkům - ještě mnohem lepší.... ()

Driscoll

18 % --- [TV] --- Hrůza. Tvůrci tohohle "skvostu" mají zřejmě problém nalézt hranici, mezi zajímavou vizuální stylizací a kýčem. Co to je vůbec za nápad natočit historický film v kulisách ala Star Trek? Ani ostatní složky filmu na tom nejsou zrovna nejlíp, dialogy počínaje a (obecně) hereckými výkony konče. Nevím, možná zkusím překousnout ještě další díl, třeba názor změním. ()

Grafito odpad!

Je k nevíře, jak se v něčem tak po všech stránkách zparchantělým, mohla objevit taková spousta slavných a hlavně dobrých herců.. ()

Auteuil

Poslední léta vlády kapetovské dynastie, Francie, počátek 14. stol. Když jsem viděl dříve první díl, byl jsem hodně zklamán, čekal jsem něco trochu jiného - film o konci templářů (v TV ukázkách hrál totiž prim Depardieu jako poslední velmistr řádu Jaques de Molay) a možná taky zase nějaký heroický doják. Namísto toho intriky v nejvyšších kruzích a templáři jaksi jen na pozadí prvního dílu. Hodnota seriálu tkví dle mého hlavně v historické věrnosti, je to skoro dokumentární. ()

farfalino

Druona jsem přečetl již 3x, jelikož mě příbeh dostal a francouzské dějiny jsem si četl vždy jako pohádky na dobrou noc. Jsem taky napjatý jak to bude pokračovat i když tato kulisová hra mě zatim neoslovila. taky jak tady někdo psal mi ve filmu chybý temnota středověku, kterou tady taky zabíjí barevnost kostýmů a slabé dialogy.No uvidíme.... :-) 2.2.08 - musím zvednout hodnocení, prokreslení postav je fakt skvělé, film jede napřed bleskovou rychlostí a laik asi stejně moc nepochopí včem byla hloubka příběhu. Ale ty kulisy mě tak štvou, ale říkam si aspoň něco :-( ()

Trixi

Zatím to splnilo moje očekávání.........ponuré, depresivní, bez výhledu na "Happy end". Na všední pozdní večer ideální podívaná. ()

Tosca

Na tento seriál jsem se velmi těšil od chvíle, kdy jsem zjistil, že byl natočen. Četl jsem také celou sedmidílnou románovou kroniku - čtivou, napínavou a přitom historicky věrnou. Předchozí práce režisérky Josée Dayanové se mi celkem líbily (Hrabě Monte Cristo, Bídníci, Nebezpečné známosti). Těšil jsem se na temný středověk a na slavné herce. Ovšem už po pár minutách 1. dílu přišlo neskutečné zklamání, jaké jsem dlouho u žádného filmu, na nějž jsem se těšil, nezažil. Sleduji to sice dál, abych si připomněl děj románů, ale nevycházím z údivu. Především výtvarná stránka je podivná a příšerná až kýčovitá. Ještě tak na divadle či v opeře by to bylo celkem zajímavé, ale ve filmu ze 14. století? To barevné nebe? Ty náznaky gotiky? Ty předimenzované dekorace? A co ty kostýmy? Tohle je středověká móda? Tu tam semtam zastupují jen někteří, jiní zas nosí kostýmy velmi moderní, zvláště Jeanne Moreau - divím se, že herečka takového formátu mohla v něčem tak podivném a podprůměrném hrát. O Depardieuovi nemluvě. Herecké výkony také nejsou nic moc, scénář chabý. Je to víc než paskvil, je to nepovedené a je to škoda. Francouzi umějí mnohem lepší věci a tohle jim kazí pověst. ()

xxlch

Když jsem před drahnou dobou četla "prokleté krále",byla jsem unešena hlavně prvním dílem,kde je naprosto sugestivně popsáno upálení velmistra J.De Molay.Čekala jsem, že filmové zpracování se pochlapí a bude ještě sugestivnější.Ó jak jsem se pletla.Tohle je jeden z nejslabších history seriálů,jaké kdo nakroutil.Nevím kdo to zpackal, ale dějiny té doby jsou tak fascinující,že ty to určitě nebyly. ()

jitush.b

Samotný scénář není až tak špatný, nejvíce tomuto historickému seriálu ublížila snaha o moderní pojetí. Na kožené "historické" šaty a příšerně moderní kulisy se opravdu nedá dívat. Škoda. ()

Ikewoo

Tohle není historické, alespoň vizuálně (jak prostředí, interiéry i kulisy, postavy) je to mnohem spíš fantasy ze sedmdesátek... jako hraní šachů, komando akce, přilby s rohy jako pro fantasy démony... Herecké výkony občas na úrovni ochotníků po desátém pivu. Ne, opravdu se mi to nelíbí. ()

Gig

Ten seriál má své nedostatky - barvu a kostými. Ten kdo zná knížky, tak trochu mu musí vadit, že Robert není vousatý, že to nevypadá jako v 13.století a já nevím co. Ano, opět je to děláno Podobnou šablonou jako Monte Christo, jen nejsme v 19.století. Nicméně ono téma, příběh je tak zajímavý, že něco musíte prominout. Poslední knižní díl tu není, ale to bevadí. On to byl stejně takový delší epilog. Poslední tv zpracování o prokletých králích bylo naposledy o 30 let dříve a i když byl věrnější a postavy byli realističtější, tak vše ostatní bylo děláno divadelní formou. Už i proto jsem rád, že do toho tématu šli tvůrci. ()

JimJam

Druonovy knihy patří k mým oblíbeným, ale zde se tvůrcům jejich zpracování nepovedlo. Jednu hvězdičku musím srazit za výpravu, ale ještě by mi to nevadilo tolik, jako pojetí některých postav. Druon je v knize dokáže mistrně charakterizovat na malém prostoru - zde ale zůstaly jednorozměrné (Moreauová, Depardieuová, Balibarová) nebo bez prostoru (Karyo, Gérard Depardieu). Nezklamal Torreton, který Roberta z Artois pojal stejně jako v knize a ční vysoko nad ostatními, přiblížit se mu dokázali jen Guillaume Dépardieu a na malém prostoru skvostný Brialy. ()

Eisenmann

Jedná se vskutku o slušné a koukatelné dílo se spoustou uměleckých kvalit, které jsou těžko spatřitelné na první pohled. Četl jsem všech sedm historických románů této série od Maurice Druona. Ano, tato "seriálová" verze se v mnohém liší, nicméně geniálně vystihuje ponurost své doby, kýčovitostí scén dodává na síle atmosféře, která má z filmu dýchat, pozorný divák si nenechává ujít náznaky symbolismu, kterými se dokresluje to, co schází filmu oproti knize, herecké výkony jsou více než dobré a doprovodná hudba je přímo geniální. Velcí francouzští herci dokázali uctít svou historii. ()

Constanza

Středověk byl špinavý a pochmurný a šlechta vždy zpřádala svoje plány a intriky, aby přežila. Seriál měl asi velké ambice. Seriál měl asi velké ambice...pro mne však to není ten typ filmu/seriálu, kdy sedím jako přikovaná a nedokažu se odtrhnout od obrazovky. Vizuální stránka fakt propadák...ty strašné interiéry jsou jako ze sci-fi filmu neurcité doby a kostýmní návrhář práci odfklákl...a jak tu už někdo napsal, Robert z Artois měl celý seriál jeden kostým, uf ()

StarFsh

Historický film ktorý vyzerá, ako lacné papundeklové fantasy. Toto rozhodne nemusím znovu. PS: Tie gumené rukavice na začiatku druhého dielu sú fakt veľmi stredoveké. ()