Americký spisovatel Truman Capote (1924–1984) se proslavil především reportážním románem Chladnokrevně (1965, česky poprvé 1968), v němž sledoval vyšetřování vraždy kansaské farmářské rodiny z roku 1959. Dnes legendární knížka, zakládající žánr literatury faktu, líčí složitý sběr informací a postupnou proměnu spisovatele, který se nechá „vtáhnout do děje“ a ovlivňovat svými zdroji, především jedním z dopadených vrahů Perrym Smithem. Homosexuální Capote, do té doby populární hlavně v newyorských intelektuálních kruzích a zvyklý manipulovat se všemi okolo sebe, je hluboce zasažen zkoumanou tragédií a s uzavřeným Smithem, který dlouho odmítá mluvit o průběhu osudné noci, cítí hlubokou citovou spřízněnost. Snímek natočil debutující režisér Bennett Miller (nar. 1966) podle spisovatelovy biografie, již napsal v roce 1988 Gerald Clarke. Působivé dílo s přesně vystiženou dobovou atmosférou je postaveno na fenomenálním výkonu Philipa Seymoura Hoffmana v titulní úloze, vyznamenaném řadou prestižních cen (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Cena BAFTA, Independent Spirit Award). Dobře mu sekundují i další herci, zejména málo známý Clifton Collins Jr. (vnuk populárního mexického herce Pedra Gonzaleze Gonzaleze) jako Perry Smith a Catherine Keenerová v roli Capoteho přítelkyně, spisovatelky Harper Leeové. Scénář napsal režisérův spolužák ze střední školy Dan Futterman, kterého známe jako představitele Vincenta Graye z populárního seriálu Soudkyně Amy. Ve stínu Capoteho vznikl konkurenční snímek o kontroverzním spisovateli, nazvaný Pochybná sláva (2006, Infamous), v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. (Česká televize)

Kivis

Dvouhodinová povedená reklama na knížku. Na mě zabrala. Ačkoliv mě film i přes silný námět moc nevzal, jednoznačně mě nalákal na přečtení knížky. Děj Capoteho plyne tak nějak nenásilně skoro až nezajímavě, bez velkých okamžiků, bez velkých zvratů, bez velkých dialogů či monologů. Přesto mi na konci filmu naskočila husí kůže, za což přidávám jednu hvězdičku nahoru. ()

drpepe

Jak chladnokrevně oni vraždili, on chladnokrevně využil jejich příběh pro svou knihu. Jak chladnokrevně oni žili, on chladnokrevně psal. Film samotný přitom chladnokrevný není ani v nejmenším. Je plný emocí, rozporů, zvratů a překvapení. Vyberte si, kdo je tu největší zrůda. Ten primitiv, který zřejmě vše vyprovokoval? Nebo ten druhý, který to k velkému úžasu přihlížejících vše vykonal? ... Nebo ten třetí, který to vše sepsal.... Skvělý Hoffman, nádherná kamera i atmosféra. Prostě zážitek. ()

luongovaee

směle bych očekávala mírně nadprůměrné drama o životě amerického spisovatele v častém vzorci - dětství, úm k umělecké tvorbě a sláva, ale snímek capote je trochu jiný šálek kávy. jedná se zákulisní dokumentaci vzniku jeho nejslavnější knihy. je to o tom, jaký následek v něj zanechá kontakt se zlem a jak lidská může být chladnokrevnost. ()

ragtime

Ten film vo mne nevyvolal to, čo mal. O tom, že Philip Seymour Hoffman bol skvelý, sa nemá zmysel rozpisovať, ale od takýchto snímkov očakávam, že ma vtiahnu a hneď po zhliadnutí, začnem viac pátrať o podrobnostiach, ako napríklad o knihe In Cold Blood alebo o živote hrdinu, ale nestalo sa tak. Ale režisér Bennett Miller ukazuje, že vie, ak má na to správny námet, ako sme videli v Moneyball. ()

harmonikar

Po viacerých nezabudnuteľných vedlajších rolách dostal P.S.Hoffman príležitosť zahrať si hlavnú úlohu a zvládol ju bravúrne.Hoffman sa pozná s režisérom Bennettom Millerom už od malička a boli aj spolužiakmi na Tisch School of the Arts.P.S.Hoffman bol aj výkonným producentom tohto filmu. ()

66JIRINA

Truman Capote *30.9.1924 +25.8.1984 Film ukazuje více než krutost zločinu, práci spisovatele Turmena Capote. Ukazuje nám nitro spisovatele, který neúnavně věnoval svůj čas sepsání knihy Cladnokrevně. Spisovatel se ponořil do duše vraha se kterým trávil hodně času než ho popravili. Téměř 4 roky se věnuje pravidelným návštěvám a sezením s vrahem se kterým navazuje určitý druh přátelství z čeho ho svazuje nakonec neutichající zasmušilá nálada z hrůzného činu a vžívání se do hlavní postavy. Zločin, který se mu odkrývá až na samém konci kdy se obě postavy sblíží nepojmenovaným druhem vztahu, Capote si nedokáže sám odpovědět na to co se to tam stalo a nutí vraha vypovídat pravdu. Oba mají podobné zážitky z dětství ze kterého cítí podobnou úzkost jinak se jejich cesty životem zcela liší. Kniha "Chladnokrevně" byla zfilmována vícekrát a naposledy přichází tento film CAPOTE drama, které kombinuje příběh s biografickou částí. Capoteho zde ztvárnil Philip Seymour Hoffman a právem získává ocenění OSKARA za HR. FILMU DÁVÁM POUZE 3 z důvodů, že dle mého názoru se divák velmi málo doví blíže, přišlo mi to dobře zahrané ale chtěla bych se dovědět ze života spisovatele mnohem více a ze života vrahů také, stále jsem čekala že se něco dovím, v tomto smyslu to bylo pro mne zklamáním i když co film dal dal v perfektní kvalitě po všech stránkách. ()

kotrlak

Já jsem až do shlédnutí 'Infamous' a 'Capote' nic o tomhle super zajímavým charakteru nevěděl. Oba filmy se mi líbily a oba ho zpodobnily z maličko jiných úhlu, které do sebe zapadají jako mozaika....a abych byl víc v obraze tak jsem přečetl i 'In Cold Blood'.... ()

lepinla792

V celku to nějakou hodnotu má, jenže začátek mě navnadil, zatímco postupně jsem se začal nudit. Děj se začal strašně natahovat, zvláštnost postav, jejich výstřednost, nebo význam v ději, přestali mít kouzlo. Potom už jsem vůbec nevnímal to co z počátku, bylo to prostě jen otravné. Takže zůstal zajímavý námět, v celku nezábavném zpracování. ()

lajkus

ÉÉÉÉÉ... Neexistuje lepší adaptace hry Čekání na Godota.... Neustále jsem čekal, že se něco stane. Třeba, že se mi začne líbit postava teplého metrosexuála z 60. let v českém dabingu ještě namluveného nějakým 70-tiletým českým homosexuálem. Nebo třeba se mi začne líbit týpek co postřílel rodinu brokovnicí do xichtů. Nebo alespoň pochopim pouto, co mezi sebou tito 2 exoti mají. Čekal jsem a čekal. Godot nepřišel. A začal jsem tento film nenávidět. A navíc popisek krimi je nesmysl, neni to krimi.... A ON ZA TO DOSTAL VOSKARA?! HRÁT SI NA TEPLÝHO UMIM TAKY.... ()

David2309

Philip Seymour Hoffman,každopádně brilantní.Jenže já ještě nejspíš nedozrál tomuto umění.Na mě to bylo velmi vleklé. *** ()

gizi

Četl jsem Chladnokrevně a Luční harfu a proto se podíval na tento film, což byla chyba - mě vlastně nezajímal život Capoteho, a on ani nebyl zajímavý. Film průměrný, 55%. ()

Bogrant

Film, ktorý sa zdá byť presne taký, ako navonok pôsobil samotný Truman Capote. Chladný, rozpoltený, pomalý, bez osobnej iskry, no za to presný, puntičkársky a svojím spôsobom odvážny. A vďaka skvelému oscarovému výkonu Seymour Hoffmana povznesený ešte o niečo vyššie. K tomu zaujímavá a znepokojivá téma a slušné vystihnutie danej doby. Dielo, ktoré nepotrebuje akciu, ani veľké napätie na to, aby zaujalo. Vystačí si so svojou komornou atmosférou. Malý silný film. ()

lupič

Těžká nuda. Asi mám opravdu jiné oči než ostatní co se tady rozplývají nad rozplizlým a zbytečně dlouhým filmem o sebestředném manipulátorovi. ()

Kay84

Jednoho večera jsem šla vrátit do půjčovny jeden z mých nejoblíbenějších filmů - To Kill a Mockingbird. Pán za pultíkem se mne zeptal, jestli jsem viděla Capote. Ne, odpověděla jsem nechápavě. Řekl mi, že se tam o Jako zabít ptáčka mluví. Ten večer jsem strávila večer s Capotem. Na ten film jsem chtěla jít do kina, ale nakonec to nevyšlo, tak jsem byla ráda, že jsem na něj natrefila takhle. Trumana Capoteho jsem obdivovala už dlouho. Myslím, že obdiv musí cítit každý, kdo četl Snídani u Tiffanyhon nebo ji alespoň viděl ve filmové adaptaci s úžasnou Audrey Hepburnovou. Bylo mi jasné, že ten muž musel být gay. Stejně rychle jsem si zamilovala filmového Capote. Film sám o sobě prozrazuje skvělé kvality, ať jde o kameru či cokoliv jiného (až na hudbu, ta mne příliš nezaujala). Režisér dokonale přibližuje atmosféru té doby. Herci hrají jako jeden orchestr. Krása. A pak ten příběh. Člověk si uvědomí, jak ho může do budoucna poškodit (ne)výchova rodičů, dětství v osamění, nedostatek lásky. Philip Seymour Hoffman propůjčuje své herectví nejvyšších kvalit a v jeho podání ožívá Truman Capote takový jaký byl - sebestředný, pokrytecký, sobecký, ale také citlivý a opuštěný. Dříč. Vyděděnec. Gay. Hvězda. Žádné přehrávání, žádný kýč, žádná karikatura. V hlavě mi vytanula věta, která zazněla již kdysi dávno a patří do jiného příběhu, ovšem mohla by patřit i do biografie Trumana Capote: Všichni mne milují, ale nikdo mne nemá rád. Ani já sám. Tak to cítím já. Velice se mi líbila paralela mezi Perrym Smithem, který zabil a Trumenem Capotem, který jej ze začátku pouze využívá a časem mu i sežene právníka, aby byl na životě tak dlouho dokud nebude potřeba. Časem však k Perrymu cítí víc - vidí se v něm jako v zrcadle. Capote prožívá osobní rozkol. Nakonec má knihu téměř dopsanou. Chybí jen konec. Nechce ji dokončit dokud vrazi nejsou popraveni. Je zničený. Roky, které knize věnoval, nejen odkryly pravdu o vraždách Clutterových a jejích pachtelích, ale také odhalily Trumana samotnému Trumanovi. V podstatě také cítil vrahem, aby dal vzniknout velkolepé knize, která se stala novým mezníkem v literatuře. Po shlédnutí jsem byla dojatá a ohromená. Doporučuji - tento film je nejen uměleckým, ale též lidským zážitkem. ()

Zerathus

Čekal jsem naprostou pecku ale dostal jsem pouze hutné drama s atmosférou kterou by jste mohli krájet cirkulárkou.Hoffmanuv výkon je velice dobrý ale to je tak vše.Tuctové drama které získalo oskara. ()

Zrcadleni

Prosté, sobecké chladnokrevné. Philip Seymour Hoffman jednoznačně ve své pravděpodobně nejpropracovanější roli, kterou měl tu čest zahrát. Brilantní výkon nad očekávání. Po shlédnutí se ve mě vařila veškerá možná přirovnání a veškeré možné pocity, ze kterých nakonec vyvstal ten nejdůležitější a to je "Chladnokrevně" s takovou chutí nechal popravit Truman Capote svého přítele na úkor svého konce knihy. 5* ()

Lord_Vader

Celý film čekáte, zda se snečo stane a říkáte si, že se něco stát už každou chvíli musí, proč by jinak někdo natáčel tak nudný film s nesympatickou hlavní postavou? Bohužel se však po více než nestane vůbec nic, i hlavní 4-násobná vražda, o kolo ktréré se děj vlastně točí, se odehrála bez překvapení. ()

JerryPilsen

Zajímavě pojaté,ale vcelku nudné drama.Těžko říct zdali mi byl Hoffman nesympatický tím jak to hrál dobře nebo jak to hrál špatně.Výsledný dojem je čistá deprese a nepochopení. ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014