Jen dva mohou hrát

Only Two Can Play

Komedie

Velká Británie, 1962, 103 min

Kingsley Amis je možná nejpesimističtější humorista, jakého znám. :) Předlohu k tomuto filmu jsem sice nečetl, ale jako by se stalo. Pět či šest jeho románů jsem totiž kdysi přelouskal a všechny do jednoho nesly ty samé znaky. Chtělo by se říct - ať byly o čemkoli, byly vždycky o tomtéž. Hrdinou vždy bývá muž se začínající krizí středního věku, bez ohledu na sociální postavení zakuklený elitář a snob, většinou handicapovaný problematickou manželkou, dětmi, zaměstnáním nebo vším dohromady. Věří, že intelektem a schopnostmi převyšuje všechny ostatní postavy a jeho lehce opovržlivou optikou je proto vnímáme. Pak obyčejně přijde atraktivní žena, svede ho na scestí, přiměje ke spálení mostů a přivede do grandiózně pokořující situace, která hrdinovi ukáže, že na světě je přesně o jednoho pitomce víc, než si vždycky myslel. Teď jsem popsal stručný dojem z knih Kingsleyho Amise i z tohoto filmu, prpotože to všechno dokonale vystihuje. Amisův styl je hodně literární, situace se víceméně opakují, ale síla je v kousavém komentáři. A ten byl ve filmu adekvátně nahrazen nezvykle decentním projevem Petera Sellerse. Pohledy jeho očí, špatně skrývané úšklebky a lakonický vnitřní monolog vás nenechají na pochybách, co si o kom myslí. Nicméně typicky sellersovskou komedii opravdu nečekejte. Tohle je spíš takový humor skrz skřípění zubů. 80%(17.9.2007)

Chce-li se stát knihovník lépe placeným knihovníkem, tak bude muset zapomenout na věrnost k manželce, loajalitu ke kamarádovi a co je nejhorší - bude muset nosit drahý oblek. A nebo bude muset být Johnem Lewisem, jehož pohodovost mi v některých okamžicích naprosto imponovala. Dokonalý byl třeba klid, se kterým přijal vyhazov z novin, nebo ještě větší klid, se kterým vysvětloval manželce, že sice byl odhodlán být jí nevěrný, ale okolnosti mu to nedopřály. Také časté dráždění domovnice nemělo chybu, stejně jako neustálá nabídka pohupujících se prsou před jeho zrakem. Mne však nejvíce zaujal Johnův zkoumavý pohled na dvě jedinečné slečny, jejichž zmatené pobíhání po kurtu při parodii na tenis bylo skutečně úžasné. Přesto si označením komedie nejsem zcela jist, protože těch dramatických momentů tam rozhodně nebylo méně než těch humorných.(25.8.2015)

Milá komedie šedesátých let, v níž těžko říci, jestli je lepší Peter Sellers na plátně nebo Václav Voska, který ho dabuje. Nic nevadí, že je dlouho dopředu zřejmé, jak to musí dopadnout, člověku dělá dobře šlapat s postavami na plátně po jejich cestě.(31.10.2010)

Kritická komika.(6.3.2015)

Příjemná, i když poněkud nahořklá oddechovka. Přesněji 3,5. Viděl jsem se starým českým dabingem, který je dle mého názoru vynikající (Irena Kačírková jako prohnaná Liz). Jen bych si v roli Johna Lewise přál Petra Kostku, jediného pravého "Šťastného Jima" Kingsleyho Amise.(31.5.2014)

Komedie? No kromě několika dialogů ani moc ne! Báječný dobový dabing s Václavem Voskou, Irenou Kačírkovou, Lubomírem Lipským (...) a také Františkem Filipovským (ano, měl tu jen štěk!). Nebyla to bůhví jaká zábava, ale co by dobová připomínka Velké Británie, když Milenec lady Chatterleyové byl ještě na seznamu zakázané literatury (a připomínka mého literárního semináře na gymplu) docela dobré. Satira na rodinný život, stále aktuální. Dobrej byl John Le Mesurier a jeho otázky na instalatéra.(24.8.2014)

Příjemná svěží komedie, která zůstala ve stínu Sellersových legendárních filmů, stejně jako jeho postava knihovníka Johna Lewise. Tenkrát nejspíš průměr, v dnešní jalový době určitě nadprůměr, už jen pro ty hravé dialogy a vůbec tamější atmosféru. "It is not observed that librarians are wiser men than others."(26.8.2019)

Z traileru, který jsem viděl v dokumentu Neznámý Peter Sellers, bych soudil, že půjde o rozvernou komedii se sukničkářem Sellersem, ale kdepak. Smát se zas až tak nebudete. Sellersův kolega mi dost připomínal Neda Flanderse a aspoň nějaké sympatie mu dodává hlas jeho českého dabéra Lubomíra Lipského. Sellerse zase nezvykle dabuje Václav Voska, ale to spojení není vůbec tak špatné, jak se může na první pohled zdát.(8.8.2007)

V tom tisku je někdy možné opravdu všechno! Třebas dát na titulní stránku článek o skutečném požáru divadla a pak na další stránce uveřejnit fingovanou univerzální recenzi na představení, které se z důvodu tohoto požáru nakonec nekonalo. :o) Tahle zábavná komedie s Peterem Sellersem v hlavní roli, spíše než klasické kino připomíná televizní inscenaci (včetně těch nešťastných zadních projekcí během jízd autem či autobusem), ale skvěle v sobě kombinuje konverzační humor s vizuálními gagy. A Sellersovi sluší nejen role walleshského knihovníka a divadelního kritika u ochotníků v jedné osobě, ale překvapivě i hlas Václava Vosky v rámci starého českého dabingu. Ono to zas až tak překvapivé ve výsledku nebylo, suchý anglický humor hodně sedí k oběma pánům (vzpomeňte si s mistrem Voskou na Zločin lorda Savila!). Škoda rozvleklé první poloviny, jinak jsem se bavil velice dobře. 75%(15.8.2019)

Ciry priemer, odporny Sellers sa snazi, ale humor je sileny, bez napadu, scenar tiez len slabsieho ducha ... este dobre ze jestvovala spusta lepsich komikov nez precenovany SEllers, sakra jak ja ho nemam rad : 55 %(11.1.2020)

Líbilo pač mám rád pohodové anglické hry, a tohle mi tak připadalo(4.9.2014)

Anglická klasika s výborným českým dabingem.(4.8.2019)