Dobrou noc a hodně štěstí

• USA Good Night, and Good Luck. (více)

Černobílý film George Clooneyho je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthym. Jejich konfrontace se odehrávaly přímo v živém vysílání. McCarthy stál v 50. letech v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se ve skutečnosti rovnala honu na čarodějnice. Kampaň senátora McCarthyho v nejmrazivějších letech studené války lze přirovnat k politickým procesům ve východním bloku ve stejné době, i když postihy v případě USA nebyly naštěstí tak tvrdé. Nespravedlivé obvinění přesto zničilo řadě lidí život nebo kariéru. Právě televizní zpravodajství o těchto kauzách pomohlo pronásledování zastavit. Film dosud získal 5 ocenění na MFF v Benátkách 2005, dále cenu pro nejlepší mimoevropský film v při udílení Evropských filmových cen 2005 a má také 3 nominace na Zlatý Glóbus v hlavních kategoriích. (oficiální text distributora)

Joe321

Výborný film vůbec o televizi celkově. -"This instrument can teach, it can illuminate; yes, and it can even inspire. But it can do so only to the extent that humans are determined to use it to those ends. Otherwise it is merely wires and lights in a box. Good night, and good luck. ()

WoWoW

Náhodou jsem ještě před viděním tohohle skvěle natočeného filmu viděl dokument, který se té doby týkal. A jsem opravdu rád, že jsem ho viděl, protože jinak bych se asi unudil k smrti. Nevědět o téhle době amerických dějin nic, asi bych opravdu dal úplně jiné hodnocení. Jenže takhle jsem si mohl vychutnat tu naprosto precizní filmařinu. ()

baaaja

Film, který má čistě politickou tématiku a díky tomu, byl pro mě ze začátku dost nesrozumitelný...nejdřív jsem pořád musela přemýšlet, kdo je kdo, protože se tam objevovalo hodně postav. Každou chvíli zaznívali další a další jména a tak moje orientace v ději byla chvílema nulová :) ale pak kostičky zapadly do sebe a tak jsem si mohla všimnout i krásné jazzové hudbičky, která u filmu dotváří nezaměnitelnou atmosféru 50. let...kdyby šli tři a půl hvězdičky, tak už tam jsou, ale nejde to, a tak přivírám očko ;) ()

ad

Celý film působí trochu staromódně a zvláštním způsobem divákovi, který se v těch kauzách moc nevyzná, stěžuje sledování. Proto je až podivné, jak je tento film, kde se celou dobu "jen" poklidně mluví silný a strhující.... ()

Crawler-D

Film stojí na kontroverzních událostech z padesátých let v USA (které si ve svých praktikách skutečně nezadají se způsoby ve východním bloku) a uhrančivém pohledu a libozvučném hlasu Davida Strathairna. Právě díky těmto dvěma veličinám je Clonneyho režijní počin skutečně silný (osobně jsem za to rád, protože jsem dřív neměl o tomhle honu na čarodějnice větší povědomí), Clooney jako režiér se nijak nepředvádí, a film je tak ve své krátké stopáží (ještě protahované zbytečnou postavou Roberta Downey Jr.) vlastně úplně obyčejný, ne-li špatný. ()

tomtomtoma

Již samotné jméno George Clooney je chytrým marketingovým tahem. Navíc, pokud nebudeme umanutě hledat ryzí upřímnost, ani pokládat otázku proč, musíme být s filmem "Dobrou noc a hodně štěstí" navýsost spokojeni. Za nejpřesvědčivější dobovou odpověď nebezpečnému pokrytectví mccarthismu považuji Chaplinova Krále v New Yorku a stalo se to dávno. Dobrou noc a hodně štěstí je po filmařské stránce tím lepším kusem z americké filmové produkce. Vyprávění je sugestivní v navození atmosféry, naléhavé v důležitosti ušlechtilého poslání. Obrazy nechávají vyniknout detaily a černobílý formát vkusně doplňují archivní záběry. Osobní svoboda v kontextu s politickou hysterií přetvářky je silné téma v každé době. Funkce televizního vysílání se za tu dobu zdokonalila a velmi důkladně spoluvytváří společensko-politické směřování prostého obyvatelstva. Ve jménu národně-politického zájmu je dovoleno vše. Hlavní postavou idealistického boje je Edward R. Murrow (velmi dobrý David Strathairn), populární a uznávaná osobnost novinářského a televizního světa. Je určený čas, kdy se vlastenecky horlí ve prospěch vyššího principu, v jiný čas může tato přepjatá horlivost ničit víru v samotné základy společnosti. Boj s bigotní nesnášenlivostí nenabízí rovnocenné výchozí pozice, ústřední konflikt nemůže vyvolat kdokoliv. Místo v čele je jen pro společensky vážené osoby a i tehdy není spravedlivé rozuzlení zaručeno. Důležitou postavou je Fred W. Friendly (dobrý George Clooney), spolutvůrce stěžejního Murrowova publicistického pořadu. I přes vědomí možného nebezpečí stojí vždy pevně a odhodlaně po boku vůdce zásadní vzpoury. Jistý druh romantické linie přináší tajný manželský pár Joseph Wershba (sympatický Robert Downey Jr.) a Shirley Wershba (Patricia Clarkson), obdivovatelé a spolupracovníci Murrowa. Výraznou postavou je William Paley (Frank Langella), výkonný ředitel televizní stanice CBS. Rozpolcený mezi odhodlanou spravedlností i třaskavou skutečností s možnou celoplošnou zkázou. Z dalších rolí: ostražitý ředitel CBS Sig Mickelson (Jeff Daniels), okolnostmi vnitřně svíraný spolupracující moderátor Don Hollenbeck (zajímavý Ray Wise), či strašák Joseph McCarthy v archivních záběrech. Je zcela běžné pošlapávat nejobyčejnější lidská práva, byť jsou základním stavebním kamenem demokratické společnosti. Ne nadarmo se Velký Platon odklonil od nebezpečného společenského uspořádání. Film je strhující a je potěšením sledovat vítězství idealistické spravedlnosti, i když si nepřítel rovnosti nakonec svou triumfální cestu najde. ()

Topco

Dokumentárne vierohodná rekonštrukcia (hraný dej je doplnený o archívne zábery) sporu komentátora spravodajstva stanice CBS – Edwarda E. Murrowa (David Strathairn) so senátorom Josephom McCarthym, ktorý v rokoch 1953-54 viedol výbor pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Jeho protiústavné verejné vypočúvania, v ktorých ľavicovo orientované osobnosti verejného života obviňoval z komunistickej špionáže, si vyslúžili prívlastok „hon na čarodejnice“. Aj keď ide o interiérovú konverzačku, z každej scény cítiť nefalšovanú atmosféru 50tok: studená vojna, jadrová hrozba, džez, strach z komunizmu prekladaný strachom z vyšetrovania protiamerickej činnosti, blues, televízia ako nové médium, ideály o jej výchovnej funkcii.  Technicky brilantné: orámovanie a rozzáberovanie Murrowových vystúpení či tá čiernobiela kamera, ktorá dá vyniknúť práci s televíznym reflektormi a cigaretovému dymu. ()

PEEPA

Takže, jedná se o čistě politické drama. Neuvidíte v něm skoro žádné emoce, protože ten film o nich není. Řemeslně je výborný, kamera dodává obrovskou autentičnost (spolu s historickými záběry použitými ve filmu). Režie i střih jsou přesné a precizní, je vidět, že Clooney umí a něco z něj třeba i vyroste, až přestane hrát. Ale to zatím nepřestává a střihl si tu i jednu z hlavních rolí. Herecky je film výborný. Strathaim je skvělý, i když u něj nevidíme emoce, ale jen strohost profesionálního novináře. Ostatní herci (s výjimkou Robreta Downeyho jr. a Jeffa Danielse) jsou sice nepříliš známí, ale hrají výborně. Hudba ve filmu vůbec není, také aby to dodávalo autentičnost. Největším úskalím filmu je, že se odehrává v době, o které nevím ani zbla. Myslím si, že to bude nějak podrobněji vědět tak jeden z dvaceti, co tohle čtou, protože prostě je to součást historie spojených států, o které asi nikdo nic moc nevíme. Proto je to poměrně nezjímavé téma a spoustu lidí by to mohlo nudit. Je to škoda, že téma je pro nás poměrně nezajímavé, ale bohužel je to tak a smiřme se s tím, že tenhle film natočil Clooney pro politicky uvědomělé občany USA. Škoda a pro mne jediná vada filmu. 7/10* * Upravte si hodnocení podle následujícího vzorce. Víte, kdo to byl senátor John McCarthy? a) Ano, skvělý člověk, co dělal velké věci a kterému novináři pošpinili jméno. -2 až -4 body do hodnocení (podle toho jak skvělý si myslíte, že byl:-) b) Nevím kdo to byl. 0 bodů :-) c) Ano, byl to pěkný hajzl a dostal co mu patřilo. +1 až +3 body do hodnocení (podle toho jak si myslíte, jak velká to bzla svině:-) ()

Wormboy

Clooney uz svojim rezijnym debutom ukazal, ze je nielenze v podstate celkom slusny herec,ale aj talentovany filmar. Good night, and good luck je v skutku strhujucou dramou, o casoch ktorych sa v skole velmi v dnesnej dobe neuci a upozornuje na ekvivalent myslienkoveho prenasledovanie,ktory poznali nasi rodicia v rokoch nedavno minulych. Tento film je zrejme jednym z najpatriotickejsich ake som kedy videl, avsak Clooney natocil film tak mimoriadne civilizovanym sposobom,ze patriotizmus nielenze nebije do oci,ale stava sa prirodzenym a normalnym. Kritika plytkosti medii v zavere je len ceresnickou na torte, ktora nabera v dnesnej dobe prihluplej "reality show" zabavy nesmierny vyznam. Bravo pan Clooney!!! ()

lakikaki

Politické filmy nemám príliš rád, celý čas sa v nich zvyčajne len filozofuje, objavujú sa nové a nové postavy, ktoré často ani nie sú predstavené a k ich spoznaniu potrebujete znalosti z dejepisu. Good Night, and Good Luck. je presne takýmto filmom. Trochu nudil, vždy sa len niečo rozoberalo, ale diať sa nedialo nič. Je mi ľúto, ale môj filmový vkus mi nedovoľuje dať viac než 3 hviezdičky (tie sú najmä za hercov a pekne zachytenú dobovú atmosféru)... Ale aspoň som videl Roberta Kneppera v inej role než v role T-Baga z Prison Breaku... ()

danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - David Strathairn, Nejlepší režie - George Clooney, Nejlepší scénář - George Clooney, Grant Heslov ()

pufina

Politické filmy nemám na seznamu oblíbenosti. Chvílemi dost uspávající záležitost, která je plná dobrých herců. Moc zbytečných řečí, ale o tom asi politika je - což není mé gusto. ()

emo

Skvelá dráma, ktorá zaujme nie len škandalóznou témou,ale aj vynikajúcim výkonom Davida Strathairna a predovšetkým bravúrne zvládnutou réžijou Georgea Clooneyho, za ktorú b si zaslúžil Oscara. Medzi členmi akadémie je asi viac homosexuálov ako liberálov..:))) ()

BoXBe

Můj šálek čaje. Typ filmu, u kterého asi nevydrží ti, kteří neznají historický kontext nebo nemají rádi filmy, které kupředu ženou dialogy a politické pozadí. Clooneyho režie a čich na kvalitní filmy se silnými tématy se v Good Night, and Good Luck opět setkávají a hned tu máme snímek, který se v Hollywoodské filmotéce rozhodně neztratí. Hon na McCarthyho čarodějnice jsem si skvěle užil a těším se na další setkání u šálku třeba pro změnu silného kafe, že Michaele Claytone...? :-) ()

mortak

Velice zdařilá rekonstrukce. Clooney dokaže i na tak malé ploše každou postavu charakterizovat. Na začátku vidíme při poradě skupinu podobných hladce vyholených kravaťáků, abychom si pak ke každé tváři díky přesné režii vytvořili krátký popis jejího postoje k McCathymu. Clooney nepotřebuje nijak symbolicky aktualizovat situaci, nebo´t konotace se současnou Amerikou se vynořují samy od sebe. ()

blitzer

Přestože o senátorovi McCarthym vím jen tolik, že to byl fanatik posedlej "honem na čarodějnice" (= komunisty), čímž dokázal řadě lidí zničit kariéru a život a vyvolat v USA v první polovině 50. let atmosféru strachu, tak se mi Clooneyho nízkorozpočťák moc líbil. A to jak vizuálně, tak po obsahové stránce. I když historie opět ukazuje, že nic není černobílé... McCarthy to pravděpodobně skutečně přeháněl, nicméně je pravdou, že sovětská špionáž později přiznala, že právě tohle období považuje za nejúspěšnější ve svých dějinách. ()

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení