Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Mylouch

Pohádka, která scénáristicky i vizuálně navazuje na to nejlepší z tradice českých pohádek, avšak pro mě selhává v tempové i dramatické stavbě příběhu a chaotickým používáním komediálních a dramatických výrazových prvků vede až k urputné jednotvárnosti, odpovídající spíše sevřenosti televizních inscenací. Přirozenému vývoji děje nepomáhá ani méně šťastná volba některých (vedle Švehlíka v roli mladého hraběte hlavně ženských) vedlejších postav, míry jejich stylizace a systematické míjení se dramatické stavby s jinak ne úplně špatnou hudbou. ()

vesper001

Tady jsem opravdu na vážkách. Na jedné misce vah leží fakt, že morální krupobití je přesně to, co u pohádek nesnáším, na druhé pak věc stejně závažná, totiž že Bartoška je prostě boží. Miska č. 1 je těžší ještě o Jiřího Stracha, jehož nemusím v jakékoli podobě, Bartoškovi naopak dělá společnost Ivan Trojan, kterého v jakékoli podobě můžu. U některých scén jsem se upřímně smála („Anděli, víš, co vidím?“ – „Opovaž se, říct to nahlas!“), u některých mě zahřálo, a z některých mi naopak bylo trapně. Verdikt: 6/10. ()

mr.filo

Gabriela hraje Gabriela, svatou Veronikou Veronika. V pohádce se sešlo plno malých úsměvných momentů. Doporučuji jako ideální kolem-vánoční film. ()

cinemag

Skoro jako telenovela. Nemá to kouzlo původních klasických pohádek. Film vlastním na DVD, znovu si jej ale nepustím. To si raději 1000x pustím Tři oříšky pro popelku, nebo Byl jednou jeden král. Myslím si, že Jiří Strach není dobrý režisér pro filmy tohoto typu. Ať raději točí sci-fi. ()

kocik1

Vlastně ani nevím, proč jsem měla vůči téhle pohádce averzi a léta se jí vyhýbala jako anděl peklu. Vždyť to není vůbec špatný a má to vtip. ()

panMartin

V posledních letech opravdu jedna z povedených českých filmových pohádek. Pohádka, která šlape, má dobré postavy a správný pohádkový příběh, který nepůsobí okoukaně. Jiří Strach opravdu jemně, výstižně, vtipně a zároveň velice profesionálně vytvořil nádhernou zábavnou podívanou s úžasnými herci (v čele s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem). Skvělé exteriéry, skvělá atmosféra, skvělé herecké obsazení. Má to hlavu a patu a děj. Scéna u nebeské brány je kouzelná. ()

fantoci

Musím napsat, že toto je po delší době velice zdařile natočená pohádka. Vtipná a neagresivní. Lidská a divácká. Není natočena v Troškově ukřičeném stylu. V kině jsem se skvěle bavil. Ještě dnes je toto dílko poměrně čerstvé, ale dozraje a diváci se k němu budou vždy rádi vracet. Pohádka pro celou rodinu. ()

Skuby47

Nevím, jak se stalo, že jsem tuto pohádku ještě neviděla, ačkoliv ji mám už nějaký ten pátek doma na DVD. Z těch novějších letošních byla nejlepší. Byla originální a patřila k vánocům svým námětem i atmosférou. Byla nápaditá, vtipná, dějově přehledná, skvěle obsazená i zahraná a byla určena dětem současným i těm bývalým, které jsou v duši každého z nás. Pokud ji lze něco vytknout, tak že by se hodila bohatší výprava a početnější kompars. A navíc, vidět Jiřího Bartošku v tak božské roli, byl pro mne nevšední zážitek. ()

Tyny

Musím říct, že podle poměrně vysokého hodnocení jsem čekala něco úplně jiného.. Něco více, jak to říct, pohádkového. Je to sice, dá se říct, dost inteligentní pohádka s vyjádřením milého Pána boha, který má nad vším moc a milými andělíčky.. A jestli bůh vypadá opravdu takto nebo aspoň z půlky tak dobře, chci okamžitě do nebe. ()

VaHo

Pohádka s velkým "P". Bavil jsem se, byl jsem dojatý, všechno do sebe zapadá, Ivan Trojan je správný zmatkář a Jiří Dvořák je čert jak se patří. Jako že mě novodobé pohádky nebaví, tak tady jsem podlehnul. ()

Sokkk_y

Své původní tři hvězdy musím zvýšit na čtyři, protože Anděl Páně je opravdu jedna z nejlepších (možná i nejlepší) českých pohádek vzniklých po revoluci. A navíc mě mile potěšilo, že jsem mezi těmi americkými rádoby vánočními debilinami našel opravdu kvalitní tuzemskou pohádku, na kterou se rád podívám. Perfektní výkon Ivana Trojana mě opět přesvědčil, že tento herec patří mezi současnoušpičku českého herectví. I Jiřímu Bartoškovi slušela nádherná role Boha. Děkuji Česká televize a děkuji pane Strachu. ()

LordSnape

Průměrná pohádka. Na S čerty nejsou žerty rozhodně nemá. Akorát jsem nepochopil jak může Jiří Strach říci, že to je Trojanova nejlepší role. Budí to ve mně dojem jako by ho hrát nikdy neviděl. Ani se nedivím, že se jim celý kapitál, který do filmu vložili nevrátil. ()

Honzíno

Po S čerty nejsou žerty zase jedna trochu nekorektní pohádka, zahrávající si s náboženstvím a parodující společnost. A k tomu se tam docela hláškuje:). Ivan Trojan se snad jako Anděl narodil._V kontextu dnesni tvorby uz je AP1 klasika a zvedam na 5. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka