Hondo

John Wayne jako osamělý jezdec na pláních plných indiánů... Americký western Hondo (1953) vznikl podle povídky Louise L'Amoura "Cochisův dar", uveřejněné poprvé v časopise Collier's. Titulní postava v podání slavného Johna Waynea pracuje pro armádu jako kurýr a při jedné ze svých cest se seznámí s obyvateli osamělého ranče uprostřed indiánského území, mladou ženou Angií a jejím synem Johnnym. Když Apačové povstanou, Angie ho vydává za svého manžela, takže se na něho vztahuje ochranná ruka apačského náčelníka Vittoria, který z malého Johnnyho učinil svého pokrevního bratra... Snímek, jehož děj trochu připomíná známý western Shane z téže doby, režíroval Australan John Farrow pro produkční firmu Johna Waynea. Populární herec obdařil svého hrdinu všemi atributy soběstačného muže prérie, který si nenechá nic líbit, ale vždy stojí na straně potřebných. Jeho partnerkou v roli Angie byla ve filmu začínající broadwayská herečka Geraldine Pageová (překvapivě nominovaná za svou roli na Oscara). Ve vedlejších úlohách se objevují Wayneovi kumpáni Ward Bond (Buffalo Baker) a Paul Fix (major Sherry). Snímek, jenž je na svou dobu pozoruhodný relativně férovým zobrazením indiánů, byl natočen v exteriérech Mexika a Utahu v tehdy populárním 3-D. Snaha nečekaně šokovat diváka je patrná zejména v několika kuriózních záběrech v sekvenci Wayneova souboje s Apačem Silvou i v některých dalších akčních scénách. (Česká televize)

rikitiki

Nejlepší byla apačská seznamka: "Tenhle muž má dvě ženy, ale jedna je stará a už brzy umře. - Tohle je výborný lovec, v jeho wigwamu není nikdy hlad. - Tenhle bije ženy jen velmi málo a rád hlasitě zpívá." ----- Já osobně bych brala toho posledního, na Apače to byl vysloveně romantik. A zdálo se mi, že i opuštěná běloška s malým synem, kterou vstřícný apačský náčelník nutí do sňatku s indiánem, měla v očích jistý zájem. ____ Zajímavostí filmu je, že Apačové nejsou zobrazeni jako úskoční vrazi, o kterých nikdo neví nic jiného, než že se vynoří zpoza kopce a zmasakrují poklidně farmařící či v dostavníku jedoucí bělochy. Indiáni jsou tady lidské bytosti se svými tradicemi a s utrpením, které jim zpúsobili osadníci a armáda. Jsou hrdými potomky mizejícího času, kteří tuší, že jejich svět končí, ale nehodlají se vzdát bez boje. /21. 8. 14./ ()

špaček421

Klasický western přesně tak, jak má vypadat. Drsný hrdina Wayne, zlí rudoši s pomalovanými ksichty, hrdinná kavalérie, krásná příroda, hrdinská hudba a přestřelky. Prvních dvacet minut je sice poněkud zdlouhavých a nudných, ale pak se na scéně objeví Apači. Ti tu kupodivu nejsou jako krvelačné bestie, které nemají jiný zájem, než vraždit nevinné bělochy a jíst jejich děti, ale pro svoje krvavé řádění mají docela podstatný důvod, který tu vysloví dokonce sám Wayne - bílí porušili smlouvu s indiány a ti se vzbouřili. Náčelník Vittorio pak vypadá jako docela rozumný chlápek, když vymyslí, proč nezabíjet vdovu a jejího synka. Nicméně divák v roce 53 asi pořád cítil rasovou nenávist k rudochům, takže jejich povstání je potlačeno (sláva). Navíc to, že Indiáni jsou tu vylíčeni v poněkud příznivějším světle, neznamená, že nebudou mučit statečného hrdinu a nezabíjejí psy. Oproti Fordovým filmům mi tohle bylo o dost sympatičtější tím, že se tu neobjevují rádoby komické figurky ožralých doktorů. Pravda, je tu mladý namyšlený voják - zelenáč, ale tentokrát naštěstí nebodne Warda Bonda do míst, kam slunce nesvítí. Přestřelek je dost, honička s rudochy na koních, souboj na nože, hudba byla pěkná, a sem tam se objevil dokonce i vtípek a jeden docela dobrej ("Já taky neumím plavat!"). Sice je to často dost naivní, hlavně co se týče romantický stránky, ta byla až legrační, ale bavil jsem se slušně. ()

MrCreosote

Jedna z těch slabších wayneovek, a to především tím, jakým otravně nenápaditým způsobem je natočená - od laciné kamery s nevyrovnanou prací s barvami až po komicky působící pestrobarevné kostýmy indiánů. John Wayne navíc mluví pouze frázích a většinu času mlátí prázdnou slámu, takže mi jeho přečestný a vždy pravdomluvný hrdina začínal lézt na nervy. Když kvalitní western s Vévodou, tak pod režijní taktovkou Hawkse nebo Forda. ()

liquido26

Prvních dvacet minut tohoto westernu mě šíleně nebavilo a otravovalo, ale v momentě, kdy se na scéně objevili Apači, tak Hondo dostal pořádný grády. ()

jarkolar

Western, který se mi trefil do noty. Já sice nejsem fanouškem tohoto žánru, ale na Hondo jsem se při přepínání programů už dodíval. Není příliš agresivní, hrubý a přitažený jako to mají některé westerny ve zvyku. Žena na ranči mi akorát moc neseděla, ale to je možná jen můj pocit ... jinak moc hezký film na sobotní odpoledne. ()

MikO_NR_1909

Nevierohodne vypiplaná osudová konverzačka medzi Geraldine Page a Johnom Wayneom (alias apačo-kavalerista... nechápem neustále "prezliekanie kabátov"). Nevedno, prečo je i samotná ideová podstata prekombinovaná, na oddychovku kľudne postačia priamočiare reálie, pokiaľ sú vyplnené uveriteľnou dramatickou stavbou, či odľahčeným humorom. Nepotešia ani životné posolstvá a spôsob zmýšľania žiadneho zo zainteresovaných, ale tak dalo sa to zniesť. Najmä vďaka nízkej minutáži. ()

kaylin

Takový nenápadný film, který se skrývá pod nenápadný názvem, ale ukazuje se, že je to hodně povedený snímek, kdy na malém prostoru je rozpracovaný hezký příběh o tom, že pravda není někdy nejlepší a nemusí být sdělena, pokud to není nutné. John Wayne je místy zastíněn Geraldine Page, která byla naprosto zaslouženě nominována na Oscara. Na její postavě a její uvěřitelnosti film stojí. ()

Foma

Dost zajímavej , typickej a zároveň netypickej western, vykreslující Indiány trochu jinak než v tý době bylo běžný. ()

Martin741

Reziser John Farrow mi teda toho vela nehovori, ale tuna sa podarilo natocit vskutku vyborny western, kde John Wayne brani akusi farmu pred Apacmi, ci jak sa to indianske obyvatelstvo volalo. Potesi sceneria Divokeho Zapadu, rozhovory na urovni .... a vysoke hodnotenie dam hlavne vdaka zaverecnej prestrelke. Bez toho snad westerny ani nemozu byt. 86 % ()

Skuby47

Klasický dobrodružný western na jaké jsme kdysi v mládí chodívali do kina, neztratil pro mne ani po letech nic ze svého kouzla. Příběh s vůní dálek natočený v působivých přírodních scenériích, s podmanivou hudbou a s poctivým drsňákem Johnem Waynem v hlavní roli sice nepřekvapil originalitou příběhu o boji indiánů a bílými osadníky, ale ani nezklamal slušnou výpravou a příjemnou atmosférou bez zbytečné agrese a brutality. Dobře se na to koukalo. ()

J-o-k-e-r

Další z řad klasických westernů s nezapomenutelným J. Waynem. Film sice nepatří mezi hercovy nejlepší, ovšem Hondo Lane, znalec apačského života, ochránce osamělé vdovy se synkem se jistým písmem jistě zapíše. Krásná hudba a výborné ztvárnění Apačů, závěrečná naháněčka úchvatná. ()

Autogram

Tak krátky western s plnohodnotým dejom je úplnou výnimkou v tomto žánri. Osamelá odvážna žena na ranči v divočine prijme pocestného a to určí ich ďalší život. Prednášajú sa veľké múdre hlášky, ale hneď na to sa dej posunie tak, že sme odrazu v celkom inej situácii a rovnako aj hrdinovia. Možno je trochu slabšie a prehnane akčné zakončenie, ale ako celok nemôžem zhodnotiť menej ako štyrmi hviezdami, pretože ma v každom momente bavilo film sledovať. Zaujímavé a zároveň smiešne sú apačské pytačky, pričom sa obdivuje ich spôsob života, a súčasne sú definitívne odsúdení na odstrel. –––– Sam je nezávislej, nikoho nepotřebuje, a já chci, aby takovej zůstal. – Ale každý někoho potřebuje! ()

farfalla

Nová produkční firma Batjac, kterou si založil John Wayne, koupila v roce 1952 práva ke krátké povídce Louise L´Amoura ´The Gift of Cochise´. Při natáčení filmu byly použity 3D kamery, hlavně při bojových scénách a při zobrazování rozlehlosti krajiny. Pár scén z ´Honda´ bylo použito i v posledním filmu Johna Wayna ´The Shootist´. ´Hondo´ se zaměřuje na psychologické vykreslení obyvatel Nového Mexika. Americká armáda, lidé, co pro ni pracují, farmáři a původní americké obyvatelstvo, zde Apači. Lidé se svojí minulostí a životními příběhy. Je to období, kdy americká vláda prosazuje svoji správu a přináši změny i do těchto nejzašších míst. Jak Hondo smutně říká na závěr filmu, že to bude znamenat konec tradičního života Apačů, což je škoda, protože to byl dobrý život. Je to dobrý film o životních hodnotách lidí té doby. ()

Mikino00

Wayne tradičně skvělý, takový typický western, akorát s těmi indiány se mi to moc nezdálo. Hvězdu dolů za tu příšernou herečku, kde zvali takové dřevo to je mi záhadou. Filmu škodí i poněkud slabší scénář. ()

reich

Western, který vždy Al Bunda propásl, zmeškal díky své milované rodině. Jak sám podotknul, je to filmová klasika a skutečně, nemýlil se. Hondo je filmová lahůdka a nezklame westernového fanouška. John Wayne hraje zde famózně a je ten správný chlap a hrdina na svém místě. Zdatně mu zde sekunduje v hlavní ženské roli Geraldine Pageová (Angie) či Paul Fix jako major Sherry. Každopádně příběh je zde sice jednoduchý a samotný film není ani dlouhý, ale to jsou vlastně obrovské plusy. Někdy prostě platí v jednoduchosti je síla a to, že film nemá vedlejší příběhy, je dalším plusem a vlastně je to taková westernová oddychovka, jak má být. Slušných 90% za mě. ()

kkarx

Romantickej western..., jinými slovy romantika hlavního hrdiny - armádního kurýra - a osamělé farmářky se synkem, kteří mají farmu na apačském území je to hlavní, kolem čeho se veškeré dění točí. Hlavním přínosem je John Wayne ve své vrcholné formě a na padesátá léta vcelku uvěřitelní a brutální indiáni. Nelíbila se mi hudba, zde zcela typicky hnusná a kýčovitá křeč 50. let, která spolu se známými neduhy doby (zadní projekce, teatrálnost, barvy) dokáže zcela otrávit leckterou jinak obstojnou romantickou i akční scénu. ()

Rathalos

John Wayne nepatri medzi mojich oblubenych hercov a tento western tiez nie je ziadna vyhra,v konkurencii urcite zaostava,tri hviezdicky bohate postacia...:-) ()