Karibští piráti

• USA Reap the Wild Wind
USA, 1942, 123 min

Victor Young

Ray Milland, John Wayne, Paulette Goddard, Raymond Massey, Robert Preston, Lynne Overman, Susan Hayward, Charles Bickford, Walter Hampden, Louise Beavers (více)

V tomto dobrodružném filmu vypráví slavný režisér Cecil B. De Mille příběh plný odvážného pirátství a vášnivé lásky. Přístav Key West je roku 1840 plný obchodníků, kteří profitují z nákladů ztroskotaných lodí. Jedním z nich je také úspěšný King Cutler (Raymond Massey). Loďařka Loxi Claiborne (Paulette Goddard) ho podezřívá z nekalé hry, protože Cutler je u vraku vždy jako první. Loxiin nápadník, kapitán Jack Stuart (John Wayne), je dalším podezřelým - alespoň pro žárlivého právníka Stevea Tollivera (Ray Milland). Kdo a jak bude shledán vinným, se ukáže v sérii mnoha překvapivých událostí. Kromě hvězdného obsazení (včetně Roberta Prestona a Susan Hayward) má tato překrásná námořní podívaná ještě jiné hvězdy. Jsou jimi obrovské plachetnice, které se nesou mlžnými opary, klipry, jež divoké bouře tříští o skaliska, a obří oliheň v památné podmořské bitvě. Tato grandiózní produkce vynesla filmu Oscara za zvláštní efekty. DeMillova režie pak vytvořila "silnou kombinaci milostné romance, velkolepé podívané a heroického statečnosti v úžasném provedení technologie Technicolor. (Variety) (oficiální text distributora)

corpsy

Cecil B. DeMille tu opäť dokazuje, že bol majstrom réžie čo sa spektakulárnych snímkov týkalo. Čo je ale ešte väčším plus, že popri vynikajúcej výprave a trikoch tvorcovia nezabudli na napínavý príbeh, ktorý nespadá do prílišnej melodrámy a sladkobolu a ponúka strhujúcu zápletku, pri ktorej nieje čas na nudu. ()

rikitiki

Ještě mnohem dřív, než si vzal Johnny Depp první černou tužku, aby si namaloval oční linky, tu byli tihle piráti z Karibiku. Bez lodí s vlajkou se zkříženými hnáty, naopak, coby zdánlivé opory společnosti, kořistili na lodích, které, dle jejich předešlé domluvy s posádkou, najely schválně na útesy. ___ A máme tu i všechny ingredience brakové literatury: papoušky, opičky, nepřesvědčivou chobotnici, něco jako Scarlet O´Hara (dokonce i v proslavených zelených šatech) - jen až příliš často podléhající hysterii, legrační černošskou služku, sem tam nějaký jižanský bál se skandálem a hrdinu, který infantilně břichomluvecky mluví za svého pejska.___ Ach jo, tenhle film se tak snaží být populární, až to z něho stříká i celuloidovýma ušima. ____ Jen ohled na to, kolik to muselo dát práce, mě poňouká, abych mu dala aspoň průměrné tři hvězdy. I když je to nesmyslný kýč obalený do legrační pompéznosti. / 4. 9. 14./ ()

pm

Starosvětská podívaná, která se nespoléhá na triky, je na dobu vzniku opravdu moderní. Nestává se mi často, abych během filmu několkrát měnila optiku vnímání děje a hodnocení charakterů, jižanské krasavici jsem chvílemi výborně rozuměla, místy mě silně iritovala, a Ray Milland, kterého jsem nikdy nemusela, mi byl svou nenápadnou statečností sympatický okamžitě. Můj první film s Johnem Waynem (a že jich bylo), kde jsem mu nedokázala bezvýhradně stranit, přestože bych jeho pochybení dokázala pochopit. (Vlastně nedokázala). ()

liquido26

Pro mě zatím úplně nejslabší film od tohoto režiséra. První hodina je mimořádně nudná, plná různého tlachání a zpívání, ale nic zajímavého se nestane. Zbytek filmu už je trochu lepší a závěrečná scéna pod vodou je skvělá, ale celkově je tempo tohoto filmu strašně pomalý a utahaný. Postavy, i když byly zahraný skvělejma hercema, tak mě vůbec neoslovily a k žádný z nich jsem si nevytvořil sebemenší sympatie nebo jakýkoliv vztah. Paulette Goddard se mi líbila v jiných DeMillových filmech, ale tady mi dost lezla na nervy. Milland udělal moc dobře, když jí hned zezačátku dal na prdel, ale moc to bohužel nepomohlo :-) ()

fragre

Po dramatickém začátku se scénou ztrostkotání nastane naparfémovaná nudná více jak půlhodina plna tokání, plkání, nyvých pohledů, předvádění barvitých rób a mužných postojů. Málem se tak zabil celý film, ale druhá půle leccos zachraňuje. Scény na moři v mlžném oparu jsou okouzlující, některé jsou očividně inspirované obrazy. A podvodní scény jsou napínavé a skvěle vyvedené včetně souboje s obří chobotnicí (mám ty staré trikové scény rád). Technicolor celému filmu dodává nostalgické kouzlo. ()

• John Wayne během natáčení utrpěl zranění ucha, které mu zabránilo sloužit v armádě během 2. světové války. (Mol)
  • Scéna, kdy herce obaluje chobotnice svými chapadly, byly natočeny tak, že herci se z chapadel odmotávaly a poté byl záběr ve filmu puštěn obráceně. (Mol)