Karibští piráti

Reap the Wild Wind

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1942, 123 min

Victor Young

Ray Milland, John Wayne, Paulette Goddard, Raymond Massey, Robert Preston, Lynne Overman, Susan Hayward, Charles Bickford, Walter Hampden, Louise Beavers, Martha O'Driscoll, Hedda Hopper, Lane Chandler, Victor Varconi, J. Farrell MacDonald, Harry Woods, Milburn Stone, Cecil B. DeMille, Raymond Hatton, Barbara Britton, Julia Faye, Mildred Harris, Maurice Costello, Monte Blue, John Power, Forrest Taylor, George Melford, Akim Tamiroff, Richard Alexander, Dorothy Sebastian, Emory Parnell, Byron Foulger, James Flavin, Frank Ferguson, Elmo Lincoln, Charles K. French, Claire McDowell, Dale Van Sickel, Sam Harris, James Anderson, Chuck Hamilton, Gil Perkins, Al Bridge, Robert Homans, Stanley Andrews, Ralph Brooks, Ethan Laidlaw, Fred Graham, George Magrill, William Haade, Dave Wengren, Nestor Paiva, Sarah Edwards, Frank Hagney, Brooks Benedict, Sam Flint, Elisabeth Risdon, Gertrude Astor, King Mojave, Al Ferguson, Jimmie Dundee, James Dime, Blackie Whiteford, Edward Peil Sr., Ralph Dunn, Ray Spiker, Eric Alden, Carl M. Leviness, Florence Wix, Carmencita Johnson, C. E. Anderson, Jack Luden, Hayden Stevenson, Frank Richards, John Northpole, Mildred Shay, William 'Wee Willie' Davis, Ed Brady, Victor Kilian, Wheaton Chambers, Jack Stoney, George Reed, Constantine Romanoff, Carl Mathews, Guy Usher, Robert Milasch, Stanhope Wheatcroft, Emmett King, Will Stanton, Frank Lackteen, Sven Hugo Borg, Jesse Graves, David Clyde, Lloyd Whitlock, Leo Sulky, Frank Shannon, Oscar Polk, Keith Richards, Davison Clark, George Bruggeman, Mel Ruick, John Merton, Eugene Jackson, Max Davidson, Tommy Conlon, Kenneth Gibson, Ottola Nesmith, Louis Merrill, Frank M. Thomas

Cecil B. DeMille

Anne Bauchens

Scénografie:

Hans Dreier

Kostýmy:

Natalie Visart

Tohle je tak prapodivný žánrový hybrid, kde nakonec dojde i na souboj s obrovskou chobotnicí, že prostě nejde, aby se mi "Karibští piráti" nelíbili. Určitě to není dokonalý film, je místy moc odlehčený, celkově přepálený a skáče od děje k ději, i když je tak nějak zřejmé, jak to skončí, ale stejně je to něco, co stojí za to vidět.(13.2.2015)

Po dramatickém začátku se scénou ztrostkotání nastane naparfémovaná nudná více jak půlhodina plna tokání, plkání, nyvých pohledů, předvádění barvitých rób a mužných postojů. Málem se tak zabil celý film, ale druhá půle leccos zachraňuje. Scény na moři v mlžném oparu jsou okouzlující, některé jsou očividně inspirované obrazy. A podvodní scény jsou napínavé a skvěle vyvedené včetně souboje s obří chobotnicí (mám ty staré trikové scény rád). Technicolor celému filmu dodává nostalgické kouzlo.(27.1.2019)

Pro mě zatím úplně nejslabší film od tohoto režiséra. První hodina je mimořádně nudná, plná různého tlachání a zpívání, ale nic zajímavého se nestane. Zbytek filmu už je trochu lepší a závěrečná scéna pod vodou je skvělá, ale celkově je tempo tohoto filmu strašně pomalý a utahaný. Postavy, i když byly zahraný skvělejma hercema, tak mě vůbec neoslovily a k žádný z nich jsem si nevytvořil sebemenší sympatie nebo jakýkoliv vztah. Paulette Goddard se mi líbila v jiných DeMillových filmech, ale tady mi dost lezla na nervy. Milland udělal moc dobře, když jí hned zezačátku dal na prdel, ale moc to bohužel nepomohlo :-)(25.9.2010)

Asi najlepší snímok,čo Cecil B.DeMille vytvoril s najvšestrannejšími nápadmi,so sokmi Rayom Millandom,ktorý o tri roky neskôr stelesnil najlepšieho opilca v dejinách kinematografie vo Wilderovom,nebezpečne návykovom počine The Lost Weekend,dalej John Wayne,klasický predstaviteľ drsných chlapíkov a sesternice Paulette Goddard a Susan Hayward,na ktoré s ľahkosťou oko dopadá... Kamera opäť nominovaná,potrpel si na to... Keby žil Demille práve teraz,zaujímalo by ma,akoby vypadali jeho počiny,lebo počas jeho prispievania do stránok kinematografie,mám pocit,že jeho prístup k filmu ako k celku je neobyčajný,výnimočný,kvalitatívne nadaný...(6.12.2013)

Nedejte se zmást pomalejším začátkem, protože jestli někdo uměl točit ty pravé bijáky klasického Hollywoodu, byl to Cecil B. DeMille. Vítejte na počátku čtyřicátých let, kdy ještě dobrodružné filmy nemohly spoléhat na triky, takže musely přijít s dostatečně chytlavými příběhy a postavami, aby nabídly divákovi vše, co si žádá. Karibští piráti jsou ukázkovým příkladem, v němž vám Cecil na ploše něco přes dvě hodiny nabídne romantické špičkování, odvážné a hezké dámy, statečné muže, rvačky, akci, skvělou soudní scénu, humor, sebeironii a skvělé podvodní finále, to všechno v rychlém tempu, které se asi po dvaceti minutách rozjede kupředu a už nezpomalí. Současnými triky zmlsaný divák možná bude trochu rozpačitý z viditelných kulis a jednoduchých triků (např. chobotnice), ale pokud přistoupí na režisérovu hru, nebude litovat. Drsný námořník John Wayne (bacha na něj, nebyl vždycky vzorový klaďas) a odvážný právník Ray Milland se ucházejí o ruku svérázné Paulette Goddard, zatímco bojují proti zlotřilým pirátům, kteří vykrádají obchodní lodě uvízlé na útesech. Nejúžasnější je ale na filmu to, jak svižně, chytře a neotřele je napsaný. Dokáže překvapovat na každém kroku... Vlastnost k nezaplacení.(20.2.2005)

• - Scéna, kdy herce obaluje chobotnice svými chapadly, byly natočeny tak, že herci se z chapadel odmotávaly a poté byl záběr ve filmu puštěn obráceně. (Mol)

• - Podvodní scény na parníku Southern Cross se natáčely dva měsíce. (Mol)

• - Světová premiéra se konala 18. března 1942 v nově zrekonstruovaném El Capitan Theater na Hollywood Blvd. v Los Angeles. Současně s premiérou proběhla i oslava 30 let Paramountu a 30 let Cecila B. DeMilleho. Zúčastnilo se okolo 3 000 lidí a výtěžek šel na námořní podpůrný fond. (Mol)