Karibští piráti

Reap the Wild Wind

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1942, 123 min

Victor Young

Ray Milland, John Wayne, Paulette Goddard, Raymond Massey, Robert Preston, Lynne Overman, Susan Hayward, Charles Bickford, Walter Hampden, Louise Beavers, Martha O'Driscoll, Hedda Hopper, Lane Chandler, Victor Varconi, J. Farrell MacDonald, Harry Woods, Milburn Stone, Cecil B. DeMille, Raymond Hatton, Barbara Britton, Julia Faye, Mildred Harris, Maurice Costello, Monte Blue, John Power, Forrest Taylor, George Melford, Akim Tamiroff, Richard Alexander, Dorothy Sebastian, Emory Parnell, Byron Foulger, James Flavin, Frank Ferguson, Elmo Lincoln, Charles K. French, Claire McDowell, Dale Van Sickel, Sam Harris, James Anderson, Chuck Hamilton, Gil Perkins, Al Bridge, Robert Homans, Stanley Andrews, Ralph Brooks, Ethan Laidlaw, Fred Graham, George Magrill, William Haade, Dave Wengren, Nestor Paiva, Sarah Edwards, Frank Hagney, Brooks Benedict, Sam Flint, Elisabeth Risdon, Gertrude Astor, King Mojave, Al Ferguson, Jimmie Dundee, James Dime, Blackie Whiteford, Edward Peil Sr., Ralph Dunn, Ray Spiker, Eric Alden, Carl M. Leviness, Florence Wix, Carmencita Johnson, C. E. Anderson, Jack Luden, Hayden Stevenson, Frank Richards, John Northpole, Mildred Shay, William 'Wee Willie' Davis, Ed Brady, Victor Kilian, Wheaton Chambers, Jack Stoney, George Reed, Constantine Romanoff, Carl Mathews, Guy Usher, Robert Milasch, Stanhope Wheatcroft, Emmett King, Will Stanton, Frank Lackteen, Sven Hugo Borg, Jesse Graves, David Clyde, Lloyd Whitlock, Leo Sulky, Frank Shannon, Oscar Polk, Keith Richards, Davison Clark, George Bruggeman, Mel Ruick, John Merton, Eugene Jackson, Max Davidson, Tommy Conlon, Kenneth Gibson

Cecil B. DeMille

Anne Bauchens

Nedejte se zmást pomalejším začátkem, protože jestli někdo uměl točit ty pravé bijáky klasického Hollywoodu, byl to Cecil B. DeMille. Vítejte na počátku čtyřicátých let, kdy ještě dobrodružné filmy nemohly spoléhat na triky, takže musely přijít s dostatečně chytlavými příběhy a postavami, aby nabídly divákovi vše, co si žádá. Karibští piráti jsou ukázkovým příkladem, v němž vám Cecil na ploše něco přes dvě hodiny nabídne romantické špičkování, odvážné a hezké dámy, statečné muže, rvačky, akci, skvělou soudní scénu, humor, sebeironii a skvělé podvodní finále, to všechno v rychlém tempu, které se asi po dvaceti minutách rozjede kupředu a už nezpomalí. Současnými triky zmlsaný divák možná bude trochu rozpačitý z viditelných kulis a jednoduchých triků (např. chobotnice), ale pokud přistoupí na režisérovu hru, nebude litovat. Drsný námořník John Wayne (bacha na něj, nebyl vždycky vzorový klaďas) a odvážný právník Ray Milland se ucházejí o ruku svérázné Paulette Goddard, zatímco bojují proti zlotřilým pirátům, kteří vykrádají obchodní lodě uvízlé na útesech. Nejúžasnější je ale na filmu to, jak svižně, chytře a neotřele je napsaný. Dokáže překvapovat na každém kroku... Vlastnost k nezaplacení.(20.2.2005)

Starý film jak zákon káže ! Tehdy po válce, to byl trhák v kinech jako prase. Vzpomínám si, že můj spolužák utekl tehdy z latiny k pokladně kina, jen aby pro nás dva zakoupil lístek na 17.30 večer. Odpoledne totiž to už bylo na celý den vyprodáno. Taková to byla sláva s Ray Millandem, Johnem Waynem a krásnou Paulette Goxddard. Žádné discotéky, žádné drogy, žádné pařby.... kina a filmy byly největší lákadla pro mládež, která přežila válku a válečné hrůzy !(15.5.2013)

Ak by sme film posudzovali bez prihliadnutia na rok vzniku, išlo by o priemerný film. Dej je plný klišé, romantická linka je taká nemastná-neslaná, postavy sa chovajú predvídateľne (až na jeden moment, kedy sa charakter jednej z postáv obráti o 180 stupňov) a naivne a triky sú úsmevné, ale v dobe svojho vzniku to musel byť špičkový dobrodružný film, v ktorom si našiel to svoje či už mužský alebo ženský divák. Takže prižmúrim obe oči. 70%(26.5.2018)

Pro mě zatím úplně nejslabší film od tohoto režiséra. První hodina je mimořádně nudná, plná různého tlachání a zpívání, ale nic zajímavého se nestane. Zbytek filmu už je trochu lepší a závěrečná scéna pod vodou je skvělá, ale celkově je tempo tohoto filmu strašně pomalý a utahaný. Postavy, i když byly zahraný skvělejma hercema, tak mě vůbec neoslovily a k žádný z nich jsem si nevytvořil sebemenší sympatie nebo jakýkoliv vztah. Paulette Goddard se mi líbila v jiných DeMillových filmech, ale tady mi dost lezla na nervy. Milland udělal moc dobře, když jí hned zezačátku dal na prdel, ale moc to bohužel nepomohlo :-)(25.9.2010)

Wayne v netradiční roli, ale nehodlám nikomu, kdo se na tenhle vybledlý blogbuster bude dívat, prozrazovat kdo je špatnej a dobrej. Triky jsou z dnešního pohledu mimo, ale na konci druhé světové války to musel být trhák. Je to přeslazené, není to akční a jedině snad slušně zamotanej děj lze vyzdvihnout jako klad. No a břichomluvícího psa. Můj teprve druhý Cecil B. DeMille.(20.8.2016)

• - Podvodní scény na parníku Southern Cross se natáčely dva měsíce. (Mol)

• - Scéna, kdy herce obaluje chobotnice svými chapadly, byly natočeny tak, že herci se z chapadel odmotávaly a poté byl záběr ve filmu puštěn obráceně. (Mol)

• - Cecil B. DeMille chtěl, aby roli kapitána Jack Stuarta hrál Errol Flynn, ale Jack L. Warner ho nechtěl pro tuto úlohu propůjčit. (Mol)