Poslední kat

• Velká Británie The Last Hangman (více)

Film se věnuje životnímu období 1933 - 1950 Alberta Pierrepointa, anglického kata. Ve svém oboru byl nejlepší a dokonce byl pověřen popravami německých válečných zločinců. Tuto práci vykonával s láskou a vždy měl na paměti, aby obsouzenci při výkonu trestu netrpěli a po smrti se jim dostalo náležité úcty, protože trest si již odpykali. Žádný sadistický vrah ale lidská bytost, která během těchto let pomalu dochází k přesvědčení, že smrt nic neřeší a sám proto podává rezignaci. Za zmínku stojí herecký výkon Timothyho Spalla. (Pizza)

Avathar

"NEZAUJÍMA MA ČO UROBILI. SÚ TO ĽUDSKÉ BYTOSTI A MAJÚ ZOMRIEŤ. TO JE VŠETKO, ČO POTREBUJEM VEDIEŤ." Nebyť toho až príliš rýchleho konca, bola by to plná paľba. Herecky brilantné. Námetovo nevšedné a silné. Stojí za pozornosť a premýšľanie. O práci, ktorú keby som mal vykonávať, tak si asi sám hodím mašľu... ()

puleček

Volba Timothy Spalla do hlavní role byla naprosto geniální. Role mu podle mě sedla jako stejně dobře jako, když dosedá poklička na hrnec. Tento snímek si určitě zaslouží větší pozornost, kvůli svému místy mrazivému, ale vyrovnanému ději. Navíc by mi asi nevadilo, kdyby mi tu oprátku přes krk dal právě Spall, ty jeho uhrančivé pohledy dodají člověku klid a hlavně potřebný zbytek odvahy na jeho poslední cestě. ()

bobby_jean

Tento film nechcem vidiet znova a to je asi to najlepsie hodnotenie, ake mu mozem dat. Tak velmi silny pribeh podany tak jednoznacne, bez zbytocnych citovych vydieraciek... Nepamatam, kedy naposledy som videla tazku temu podanu tak "potichu" ,fakticky, netlaciacu na city. ()

Pavlínka9

Dlouho jsem film odkládala a to proto, že Spalla nemám ráda...a do tohoto filmu mi seděl. To téma je hodně náročné, někdo by mohl říct - nechutné (a přesně tak Spalla vnímám já), ale je to (byla) součást života...Každý něco děláme a věřím, že dokud by se to o něm nevědělo - šlapalo by to ještě nějakou chvilku dobře...Je to neskutečně deprimující...ale skvěle natočené, zahrané, ztvárněné... ()

Kacounek

Bylo moc zajímavé nakouknout do nitra jednoho milého a ve svou práci věřícího kata. Příběh uměl vygradovat, pochyby přišly. Jinak hlavní hrdina, Spall, mě zaujal už v Harry Potterovi, jeho hra očima je jedinečná :-) ()

Autogram

Práca ako každá iná, napríklad ako roznášať potraviny alebo čapovať pivo? Dokonca aj uznania a obdivu okolia sa mu dostalo, len následky na psychike sa prejaviť museli. Film určite nie je pre slabšie povahy, hoci žiadna krv ani surovosť sa neobjaví. Ako hlboká psychologická sonda je to fajn, s dobrým výkonom správne nesympatickej hlavnej postavy, ale nejaký ďalší zážitok mi unikol. –––– Toto je predsieň. S vešiakmi. –––– Chcem, aby svet vedel, že naše popravy sú najúčinnejšie a najhumánnejšie. ()

korndaddy

Příběh Alberta Pierrepointa je natočen opravdu nadstandardně a patří mezi nejlepší životopisné snímky, jaké sem měl možnost vidět. Sice nemám tušení, jak finální scéna souvisí s reálným životem kata a zda je založena na pravdivých informacích, ale opravdu stála za to. Herecký koncert Timothy Spalla. ()

Holina

Poměrně hutné drama, které má váhu především díky svému tématu. O katech se toho moc nenatořilo, o to silněji působí sonda do života jednoho z nejslavnějších mydlářů (údajně). Ačkoliv, nebo právě proto, že tu nedochází k žádným šokujícím zvratům (vyjma jednoho), je to film, který chytí a nepustí. ()

cab

Zivotni pribeh posledniho kata nebo-li popravciho, technikou veseni, Anglie je tezko predstavitelna latka ke zfilmovani, ale dukazem kvalitniho pristupu a dobreho vyberu hlavniho herce, bud moje konecne hodnoceni. 65% ()

farfalla

Příběh Alberta Pierrepointa (Timothy Spall) nepatří do středního proudu filmové produkce. Je to malý, uzavřený svět, do kterého se dostanou emoce a zničí ho. Albert má jen dva lidi – svoji ženu Anne (Juliet Stevenson) a přítele Tishe (Eddie Marsan). S Tishem se občas vidí v hospodě a ani nezná jeho skutečné jméno. Tak jako žil bezproblémově se svou matkou, tak si hezky žijí i s Anne. Je to však jenom proto, že nemluví o Albertově druhém povolání, které však on vnímá, jako své poslání, které převzal po svém otci. Ani se nezajímá o osudy lidí, kteří byli odsouzeni k smrti. Perfektní provedení popravy je to jediné, co ho zajímá. Anne si nepřipouští myšlenky o tom, kam jezdí Alebert na služební cesty a co tam dělá. Je ráda, že má spořádaného muže a že za uspořené peníze si můžou pořídit hospodu. Albert se svým perfekcionismem vypracuje na nejlepšího a nejvytíženějšího kata v Británii, ale stále si dokáže udržet odstup. I jeho však jednou přemůžou myšlenky o významu své práce. Je to jemný a do detailu propracovaný pohled do neotřlého prostředí a do mysle muže, který se jednoho dne zhrozil sám nad sebou. Timothy Spall je dokonalý ve vykreslení malého Angličana, který ctí tradice a povinnosti. Jeho civilní a uzavřený projev ještě zvýrazňuje postupně rostoucí napětí. ()

RomanHyde

Velmi dobře zfilmováný skutečný příběh profesionálního kata Albert Pierrepointa. Tohle téma zůstává pro většinu tvůrců tabu a proto je film velmi zajímavý i po faktické stránce vykonávání trestu smrti oběšením. Albert Pierrepoint dávál důraz na rychlost a bezbolestnost a ke všem se choval vždy stejně, bez jakékoliv stopy pohrdání, nenávisti a zloby. Ke své práci přistupoval profesionálně a vykonání trestu na odsouzeném, považoval za jeho očistu, za jeho daň za hřích a k tělesným schránkám popravených se proto choval se vší úctou, jako k nevinným a těm co zaplatili. Vše se zlomí až když se mu pod ruce dostane dobrý přítel.. .. ()

majec4

Tak toto je film, ktory si pozriete so stiahnutym hrdlom. Malo to celkom stavu, tu musim uznat. Pre mna neznamy Spall si zahral poriadnu rolu. Bol neskutocne presvedcivy. Nerozumiem vsak, preco s tym neprasol skor. ()

Vesecký

Mně se to moc líbilo. Vzpomínáte na Počestné paní pardubické? I tam šlo o počestnost povolání městského kata. Kat skutečně není tím, kdo trestá, tím je soud, kat pouze vykonává jeho rozhodnutí. A v té honitbě za rychlostí vykonání rozsudku bylo vlastně něco dost lidského. Film velice dobře zobrazuje, jak velkou psychickou zátěží toto povolání pro Pierrepointa bylo, zvlášť poté, kdy jakousi neobratností byla zveřejněna jeho identita. Jeho družka a posléze manželka má poněkud více hroší povahu, přes počáteční zděšení vidí za prací svého manžela především peníze a po pověšení nacistických zločinců i slávu. Jenže všechno se obrací poté, kdy Pierrepoint musí oběsit svého kamaráda, a potzé, co je pověšena mladá žena, načež se zvedá vlna veřejného odporu proti trestu smrti. A to je druhá vyřčená otázka - je trest smrti humánní? A je skutečně trestem nejvyšším? Konečně, trest doživotního vězení bez možnosti návratu do společnosti musí být mnohem hrůznější nežli okamžitá smrt... Výborný výkon Timothy Spalla. ()

ddf76

Na to musi mit clovek zaludek, aby jako vedlejsak pracoval jako kat. Timothy Spall vyborne zahral Alberta Pierrepointa. Nic pro slaby povahy. ()

Rochester

Z otce na syna zděděná utajená "služba pro společnost" - ale prozrazena "sedmou velmocí" po vynesení rozsudků a vykonání spravedlnosti v Norinberském procesu. Poplácávání po ramenou a oslavování vykonavatele poprav při návratu domů v té poválečné eufórii.... Ale s odstupem let společnost žádá zrušení trestu smrti a jeho vykonavatel je náhle urážen a napadán dříve jásajícím davem.Krutým paradoxem před ukončením jeho profese je poprava jediného přítele, který si ho k vykonání rozsudku vyžádál. ()

Mlle

Mohl to být bezvýhradně skvělý film, zhruba v prvních dvou třetinách jím rozhodně je. Škoda poslední, kýčovité třetiny, která názorem za každou cenu zatáhla do filmu zbytečné klišé a ze životopisného příběhu vyrobila falešnou propagandu. ()

Primavera

Dobre urobený film. Prekvapil výkon Spalla. Namiesto emocionálneho bahna o zbytočnosti trestu smrti - pretože v emocionálnom bahne stojí nielen zúfalý odsúdený, ale aj zmasakrované zabité obete, takže filozofovať o morálnej stránke vraždy môžeme trebars na kurzoch Michaela Sandela z Harvardskej univerzity, tu je to jasné - počas dlhých rokov katovskej práce dospel k tomu Albert Pierrepoint sám... a podal rezignaciu. Toto je ďaleko údernejšie než tie kurzy v Harvarde.... :-) ()

sanikope

Timothy Spall a Juliet Stevenson vytvorili jeden z najsmutnejších párikov v dejinách filmu. Ako minutáž filmu plynie a ich vzťah antigraduje, som si vravel že takto by asi nikto z nás skončiť nechcel. Prvá polhodinka veľmi silná a potom tempo upadlo do stratena.... ako i tento moj komentár. ()