Poslední kat

• Velká Británie The Last Hangman (více)

Film se věnuje životnímu období 1933 - 1950 Alberta Pierrepointa, anglického kata. Ve svém oboru byl nejlepší a dokonce byl pověřen popravami německých válečných zločinců. Tuto práci vykonával s láskou a vždy měl na paměti, aby obsouzenci při výkonu trestu netrpěli a po smrti se jim dostalo náležité úcty, protože trest si již odpykali. Žádný sadistický vrah ale lidská bytost, která během těchto let pomalu dochází k přesvědčení, že smrt nic neřeší a sám proto podává rezignaci. Za zmínku stojí herecký výkon Timothyho Spalla. (Pizza)

mat.ilda

Příběh skutečného profesionála s pevnými nervy i charakterem a navzdory náplni své práce i šlechetnou, soucitnou duší, cynici a lidé nevyrovnaní s chodem světa nemohli v oboru, a zároveň v soukromém životě, uspět, jak vyplynulo i z příběhu samotného, ve kterém jsem postrádala otázky spojené s justičními omyly a reakce na ně... Timothy Spall - který jistě neobsazuje místa ve dvacítce nejpřitažlivějších mužů světa podle časopisu People, ale umí zařvat jako lev, v očích má celý herecký index a snad nikdy jsem ho nezahlédla v marné roli - mě lehce přesvědčil o svých schopnostech být kýmkoliv, kým se mu jen zachce. ()

Stanislaus

Typicky britsky ponurý dramatický film o muži, který došel po letech popravování k závěru, že vrahem nebyli odsouzení, ale on sám. Neuvěřitelný herecký výkon Timothyho Spalla, ze kterého šel opravdu strach, když naprosto s klidným výrazem ve tváři popravoval. Za zmínku stojí ještě skvělá nepřeslechnutelná hudební stránka. Zkrátka Briti umí točit filmy jakéhokoli žánru a Poslední kat toho není výjimkou. ()

SOLOM.

Pestrý ''dokument'' o životě jednoho z nejlepších katů Velké Británie. Docela mě překvapilo, že i v tomhle řemesle se dá vymyslet nějaká fajná soutěž ( za jak dlouho oběsíte odsouzeného). Škoda jen, že jak popsal někdo z předchozích uživatelů začal být tenhle film postupně stereotypem. Proto jsem s velkým díky přijal výlet do Německa a sledování popravování nácků. ()

Morholt

Na můj vkus trochu monotónní a neustále se opakující. Na druhou stranu před výkonem Timothy Spalla nelze než smeknout. 60% ()

Genero

Pan Pierrepoint je fachman a zářivá hvězda oboru. Na krátkých nožkách docupitá k páce, prudkým trhnutím rozevře propadliště a než bys řekl krleš, už tu visí visatec. Považte, sedm a půl vteřiny, to je nový rekord! Já myslím, že nikoho lepšího v zemi nemáme a i ten starý ješita Fordie, co si myslí, že nikdo neumí věšet tak zbystra jako on, si může vzteky třebas cáknout do textilu. Vkusně natočená biografie Alberta Pierrepointa, který se stal uznávaným profesionálem, oblíbeným a vyhledávaným odborníkem a obdivovaným vzorem pro všechen roztomilý katovský potěr. Já jsem do budoucna poučen, že katovina nejsou žádné čáry, ale jen nekonečný souboj s čísly. Až si to půjdu hodit na vrbu, vezmu v úvahu výšku 183 cm, váhu 92 kilogramů a triviálním výpočtem určím, že si musím připravit 1,8 metru dlouhou oprať. ()

curunir

Nedalo mi a v istých aspektoch mi Posledný kat pripomínal nášho ,,Spalovača mŕtvol" , ale to skôr príbuzným profesným ladením než hlbšími vzťahmi, ktoré by v nejakých súvislostiach oba filmy spájali. Kým ,,Spalovač" je tak trocha komédia, ,,Kat" je rýdza, dokonca skutočná dráma. Kým Kopfrkinglova profesionálna deformácia je nosnou časťou príbehu, očakávaný morálny konflikt prichádza v tomto filme až na záver, aby dal vecne a chladne pracujúcemu Pierrepointovi ľudský rozmer. Aj keď je netlačenie na city diváka sa môže javiť ako plus a vo svojej podstate film vyzdvihuje nad námetovo podobné tituly, chýbala mi väčšia angažovanosť rutinérskej réžie. Vizuálne striedmy, takmer až televízny dojem snímky, povyšuje ako tu už nespočetne krát padlo Spall v hlavnej úlohe. Človeku sa až nechce veriť, že Pierrepoint vykonal len 608 rozsudkov smrti, zvlášť po - vo filme takmer baletne podanej - scéne popráv nacistických zločincov, pod ktorými sa len za jeden deň otvorilo šibeničné prepadlisko 47 krát. (499. hodnotenie, 56. komentár k filmu) ()

NinonL

Profesionál, se kterým by se snad člověk nebál ani viset. Ušlechtilý muž s respektem k živým i mrtvým ("Svůj hřích zaplatili, teď jsou nevinní"). Z obdivovaného kata nacistů se však najednou stává opovrhovaný vrah, protože zemí se šíří hnutí bojující proti trestu smrti. Najme si hospodu a věří, že bude žít dále v klidu. Dokud v cele pro odsouzené na smrt nespatří svého přítele. Obdiv tvůrcům a hlavně Timothy Spallovi. ()

Volodimir2

Albert Pierrepoint nebol ani zďaleka jediným, no bez debaty bol najznámejším britským katom. Hoci to znie vzhľadom na jeho funkciu čudne, vyslúžil si obrovskú úctu a uznanie. Hovorilo sa, že je najrýchlejším a najzručnejším katom, akého kedy Veľká Británia mala. Po druhej svetovej vojne Alberta Pierrepointa často najímali na popravy vojnových zločincov. V novembri 1945 odcestoval do Nemecka, aby tam obesil jedenástich odsúdených a ďalších dvoch Nemcov, ktorí v Holandsku zavraždili pilota RAF. Nasledujúce štyri roky sa do Nemecka a Rakúska vrátil ešte dvadsaťpäťkrát a popravil dvesto vojnových beštií. Z toho 190 mužov a 10 žien. Podarilo sa mi zreprodukovať mena 184 popravených vojnových zločincov, išlo o zamestnancov jednotlivých koncentračných táborov. Veliteľov, zástupcov, lekárov, dozorcov, kapov z koncentračných táborov Osvienčin 21 popravených, Ravensbrück 16, Dachau 36, Mathausen 53, Flossenburg 22, Mühldorf 5, Bergen Belsen 13, Stutthof 11 popravených. ()

ivishka

"....oni alespoň měli motiv! Zabíjeli z lásky, nenávisti...." Společenské vyhoštění kata bylo odjakživa na denním pořádku - kdysi byl katem vzdělaný člověk, který ovládal také spoustu věcí ohledně medicíny a lékařství vůbec...svým způsobem to bylo umění. Co jiného si zaslouží člověk, který zabil tolik milionů lidí(norimberský proces - i když teda zase historicky trochu jinak zobrazený) či pedofil nebo vrah? Líbilo se mi to zobrazení sílícího neklidu v ulicích Londýna či kde to přesněji bylo...Nejhorší pro kata muselo být rozhodně popravení jeho jediného přítele. A kdyby jen to - dokonce i jeho družka se s ním nebyla schopna o tom bavit a sama k němu z této stránky cítila odpor. Nikdo nikdy nemůže pochopit pocity člověka, který povahou zlý není a dělá tyto věci třebaže u nich v rodině to byla tradice či proto, že jinak více peněz nedokázal sehnat aby uživil sebe i rodinu apod. Mě tento film silně zaujal, ale trochu mi tam něco chybělo, ale opět děkuji perfektním anglickým filmařům a čest jejich umu - smekám pomyslný klobouk! "Plody mé zkušenosti měli tuto hořkou pachuť...Hrdelní trest z mého pohledu nedosáhl ničeho jiného než pomsty." Albert Pierrepoint,1974 ()

radektejkal

Rekord měl 13 vteřin, pokud je někdo rychlejší, dejte vědět. Filmové zpracování pamětí Alberta "Mydláře" Pierrepointa (pověsil kolem 600 lidí, včetně 200 válelčných zločinců, dle filmu z Bergen-Belsenu) je převážně epickým dílem, i když jeho představy a zásady (teorie druhého a třetího obratle; nevinnost popravených/napravených, oddělení soukromé od úřední osoby; atp.) mohou být vodítkem k dalším úvahám. Přirovnání "posledního" kata k mechanikům od Ferrari (viz Gilmour93 ***) je již toho důsledkem. Pozn.: Kat po všech svých peripetiích (oslavách, zatracování, exekuci přítele...) považuje trest smrti za akt pomsty. V podstatě jde o naplnění "starozákonní boží vůle" oko za oko a zub za zub. Účelem toho je právě přetnout řetěz pomsty. Lidská spravedlnost ji však nedokáže uskutečnit. Kat si to možná uvědomuje právě v tomto smyslu, nicméně zkušeností měl dost. ()

kalap

Obesil 608 ľudí bez mihnutia oka a vraj držal rekord. Škoda, že na Slovensku už nieje trest smrti, rád by som si zakatoval a aj viem ktorých a pokúsil sa prekonať jeho svetový rekord. ()

Martin741

Kvalitny Britsky film, ktory sa venuje katom. Filmy s problematikou katov ma az tak nezaujimaju, ale tento bol vynimkou. Kat postupne pprichadza k presvedceniu, ze smrt nic neriesi, a preto rezignuje. Vyborny Timothy Spall, 78 % ()

Juto

Film sa zaoberá pochmúrnou témou, ktorú by mnohí ľudia považovali za tabu. Urobiť z toho dobrý film nie je jednoduché. Našťastie má „Posledný kat“ obzvlášť účinnú zápletku, ktorá podrobne opisuje psychologickú zmenu Pierrepointa v priebehu jeho kariéry. Timothy Spall pôsobí úlohe kata veľmi dobre, pretože prináša množstvo nepochybne účinných emócií. Od pýchy, pochybností až po depresiu, na jeho tvári je jasne vidieť všetko. 7/10 ()

sator

Kolik může unést kat...60 % v letech 1933 - 1955 popravil Albert Pierrepoint 608 lidí. " Plody mé zkušenosti měli tuto hořkou pachuť: Hrdelní trest z mého pohledu nedosáhl ničeho jiného než pomsty ". - Albert Pierrepoint. ()

flyboyeda

Film se venuje pribehu anglickeho kata Alberta Pierrepointa, ktery dle dochovanych svedectvi aplikoval v ramci sve profese velice precizni a beze sporu osobity pristup ke svym "klientum". Zvlastni film venujici se casovemu useku mistrova zivota v letech 1933 - 1950 se zameruje predevsim na rozporuplne tema etiky tohoto specifickeho remesla. Vykon Timothy Spalla je zde bezchybny... ()

Mrkvič

Tolik biografických filmů vzniká v posledních letech o zpěvácích, umělcích atd. Dohromady ale nesahají ani po kotníky jednomu anglickému katovi. Timothy Spall, jehož je pro Červíčka v Harry Potterovi poměrně pro takovou roli škoda, je uhrančivý podobně jako ve Spalovači mrtvol Rudolf Hrušínský. Ale i samotný námět je hodně zajímavý a konec filmu i silný - i když se nakonec celkem nešťasně dál rozmělní. Nakonec se musí uznat obrovské plus i režisérovi (jinak pouze televizních filmů a seriálů). Několik scén je sladěno obsahem a snímáním spolu se zvukem absolutně dokonale. ()

farmnf

Timothy Spall( Pierrepoint), dobrácký usměvavý tlouštík je perfekcionista. Zabíjení lidí dovede k naprosté dokonalosti. 2-3 obratel a je to, pak jen umýt mrtvolu a tradá domů za ženou. Má rekord 7,5 vteřin. Vše si také poznamená včetně výšky a váhy. 608 kousků takto zvládl za 22 let služby. "Rusáci by je postříleli u zdi, američani by je nechali mrskat se ve smyčce, já je popravím v duchu britské humanity, dokonale a bezbolestně". Velmi realistický životní příběh kata, popravčího zrůd z Belsenu s dokonalými hereckými výkony a skvělou hudbou. Pokud chcete po shlédnutí spát tak dobře jako mr. Pierrepoint, vemte si Stilnox nebo půl flašky Tulamorky. ()

Jizni Tlapa

Spall je "držka" od pohledu a pro roli Kaťáka jako by se narodil. Hraje bezvadně. Stejně tak ostatní aktéři a ztvárnění doby je poutavé. Nemohl jsem se však celou dobu ubránit vtíravým myšlenkám ,pokládající jedinou otázku... "Byl kat, a co jako dál?".......... mělo to být lepší, o hodně lepší! ()