Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

NinonL

Tento film stojí za to vidět i s jeho nadprůměrnou délkou. Marťan popsal děj bravurně, podrobnosti, jak to všechno bylo, lze nalézt na wikipedii. Nejvíce mě překvapila Genevieve Bujold v roli energické, ambiciózní a drzé Anny Bolein (skvělý dabing Jorgy Kotrbové). Richard Burton hrál roli malicherného a panovačného krále Jindřicha VIII. dobře, jak jsme u něho zvyklí. Ale nejvíc si na filmu cením podrobný popis rozchodu anglického vládce s Vatikánem a katolickou církví (vznik církve anglikánské, kde hlavní autoritou není papež, nýbrž anglický král). Mocichtivá a destruktivní role církve je zde popsána skvěle a bez jakékoli přetvářky. Včetně dialogů, které jasně ukazují, o co katolické církvi šlo (jde?), že spása lidských duší to není ani náhodou. Proto hodnotím plným počtem. ()

majo25

Rovnako zaujímavá a kvalitne odvedená práca ako pri ďalšej historickej dráme s tematikou kráľa Henryho VIII a jeho žien - Človek pre každé počasie. Mrzí ma iba, že tu bol Cromwell vykreslený ako veľmi ctižiadostivý a nemilosrdný kráľovský služobník, ktorý splnil všetko, čo videl na kráľových perách. Herecké výkony brilantné, obsadenie až na Bujoldovú taktiež, predsalen by som o čosi viac vyzdvihol výkon Anthonyho Quayle-a. Zápletka zaručuje vyhranie sa s príbehom, ale privítal by som viac exteriérových scén. ()

Arsenal83

Skutočne oscarová záležitosť s výbornými hercami. V tomto období sa točili skvelé historické veľkofilmy a tento nie je výnimkou. Jediné čo mu možno vyčítať je zromantizovanie postáv. Henrich VIII., človek, ktorý má na svedomí okolo 100 000 obetí v polohe váhajúceho panovníka v podstate s dobrým srdcom. Takisto Anna Boleynová, v skutočnosti prefíkaná mrška, sa na konci ukazuje ako citlivá žena, ktorá dokonca aj milovala. Ale nie je to úplne na škodu. Človek- nehistorik si nájde na tom svoje, podobne ako pri trilógii Sissi, kde nikto nehľadel na nepresnosť dejinných údajov. ()

hans500

Výbornému historickému filmu vévodí brilantně sepsaný scénář a skvostné výkony Richarda Burtona v roli Jindřicha VIII. a Geneviève Bujold jako Anny Boleynové. Nezaostávají však ani ostatní herečtí představitelé. Kostýmy po zásluze oceněny Oscarem, oprávněné jsou i nominace za kameru, výpravu, scénář a již zmíněné herecké výkony. ()

misterz

Naprosto jedinečné, famózne a verné spracovanie tisícdňového obdobia anglickej kráľovnej Anny Boleynovej (1533-36). Strhujúca dobová atmosféra, vycibrená kamera, hudba a typovo geniálne vybratí herci ústredných postáv, hlavne Richard Burton mi tu náramne zapasoval. Odteraz, keď sa mi v hlave vybaví niečo v spojitosti s Henrichom VIII., tak už len ako obraz tohto pána herca. Toto všetko robí z filmu nezabudnuteľný zážitok, ktorý ocení aj široké publikum. Inak ešte šťastie, že uznali to manželstvo s Annou, pretože prorocké slová nespravodlivo odsúdenej kráľovnej o ich spoločnej dcére Alžbete sa do bodky naplnili... Tomuto poviem príkladný historický film. ()

• Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)