Grandhotel je místo mezi nebem a zemí. Místo, kudy plují mraky a lidské touhy. Metaforický příběh je zasazený do slavného hotelu tyčícího se nad Libercem. V něm, jako strážný a vězeň zároveň, pracuje Fleischman, údržbář a amatérský meteorolog, který chtěl mít k nebi tak blízko, jak jen mu to život dovolí. A výš to už nejde. Výš můžou jen ptáci a blázni a Fleischmanovi chybí ještě jeden rok, aby se jím stal. Liberec je pro Fleischmana klec, místo, které ho svazuje dávným slibem a nechce ho pustit za své hranice. Každý den Fleischman myslí na jediné, vznést se k nebi a uletět z hotelu, z Liberce, ze života, který se mu vůbec nedaří. Blázen by sestrojil křídla, Fleischman si šije balon, ve kterém uletí. On není blázen. Mohlo to být už brzy, kdyby mu do života nevstoupila Ilja. Tichá pokojská, která jeho myšlenky táhne znovu k zemi, protože tam patří člověk srdcem. Jenže Ilja není sama, už dlouho se trápí ve vztahu s Patkou, arogantním číšníkem, který je přesně tím důvodem, proč se schovat do mraků. Patka nechce Ilju pustit, všechno, co v životě dělá, dělá přeci pro ně. Pro ni. Pro štěstí na zemi. Jenže Ilju to táhne vzhůru za Fleischmanem. (Bontonfilm)

Akyno

Nie som z tých ktorý nadšene tlieskajú pri každom českom filme. Skôr ich ani nemám rád, no Grandhotel sa mi páčil. Má skvelú hudbu, nádherné scenérie a vtipne vykreslené charaktery postáv. Milé prekvapenie, ktoré som nečakal. ()

david666

Standartní český film, kterých se rodí pořád víc a víc. Nevím, ale asi české produkci nerozumím. Pokud bych byl cizinec a podíval bych se na pár českých filmů tak by mi asi připadalo, že tady nežije nikdo normální. Nevím takové starosti jako většina hrdinů těchto typů filmů nemám tak tomu asi nerozumím. Myslím, že se tímto filmem Ondříček po skvělých Samotářích a dobré "Ruce" zařadil do průměru. A ty dialogy?!! ()

em.redrum

Překrásná meditativní seance o lidské odlišnosti. Místy působí film trochu křečovitě (hlavně postava L. Mrkvičky), ale jinak si myslím, že na české poměry celkem zdařilé dílko - minimálně po technické stránce. Hláškař Patka je přesnou kopií pseudomanažerských frustrovaných ubožáčků dnešní doby. Snímek dobře pracuje s kontrasty. Pohodová, místy náramně vtipná studie lidské jedinečnosti a snobismu.. ()

lisma

Nejprve bych vyzdvihl vizuální a hudební složku tohoto snímku. Nádherně nasnímaná krajina okolí Ještědu společně s poklidnou hudbou Muchowa to vskutku potěší. Ostatní prvky už tak dobré nejsou. Což o to, výkony herců jsou obstojné ( jenom ten Dulava coby starej prasák mi moc nesedl ), nicméně charaktery postav byly na můj vkus až moc "nenormální". Ono to už tak ale v Ondříčkových filmech chodí, takže to nebylo víceméně překvapení. Dialogy občas drhnou o podlahu a to ...."prostě jako".... časem omrzí. Tak jako tak, celkový dojem nezanechal Grandhotel vůbec špatný, Láďa Mrkvička si po čase střihl menší roli ve filmu a Klára Issová taky není škaredá holka a pěkně se nani kouká. Podtrženo sečteno, dávám 3 a půl *, ale páč měl rád Fleischman počty, tak mu to zaokrouhlím na hvězdy 4. ()

FiFoo

Panoptikum alegorických postav s dost nepochopitelnými pohnutkami a rituály na úžasném pozadí Ještědu. V některých momentech mi to celé velmi zavánělo pokusem o takový malý český špičatý Million Dolar Hotel. Nevěřil jsem, moc nebavilo. ()

meatball

Ondříček zfilmoval sen. Atmosféra města pod Ještědem je v Grandhotelu dokonalá, přesně takhle jsem to tam vždycky vnímal. Asi je to tou zvláštní hranicí, která je vlastně všude okolo. Film, který mi přirostl k srdci jako žádný jiný. ()

EnneX

David Ondříček, do kterého jsem vkládal naději, že zlepší úroveň českého filmu začal upadat. Nic moc neříkající a nudný snímek, mě opravdu zklamal. ()

rigby

Generační film o nejistotách a tápání dnešních třicátníků. Patřím do stejné generace a na Ještěd koukám z okna, tudíž mne tento film silně oslovil. Svým humorem a nadhledem vystupuje z šedé masy současné české kinematografie. Podařený kousek, i když k dokonalosti toho dost chybí. ()

damdamh

Zajímalo by mě, jestli ještě v životě uvidím český film, který by mě neunudil k smrti... Dal bych bůhvíco, kdyby někdo natočil skutečně kvalitní žánrový film. Proč se ročně točí přes 30 podobných Grandhotelů? Řemeslo není problém... Problém je ve tvůrcích a v odvaze se o něco takového pokusit (Jeden Janák - ač nejsem příznivcem jeho filmů - je prostě málo).__Navíc je většina scén nešikovně nasnímaná. Tam, kde chceme vidět hercům do tváře a o něco skutečně jde, je zabito buď statickou kamerou (pětiminutové rozhovory s několika málo střihy a žádným pohybem, scéna v kuchyni) nebo stylistickou svévůlí (sebevražda Němce). O dialozích radši nemluvě... ()

kolly13

Tento film si klidně pustím za pět let znova. Přestože jsem mu dal jen 3 hvězdy, Marek Taclík a Jaroslav Plesl mě zde baví stále. ()

honzzaq

Už jsem si zvykl, že postavy v Ondříčkových filmech řeší pseudoproblémy, ale dokud se vyjadřovaly jako normální, případně lehce vyšinutí lidé, dalo se to snét. Dialogy v Grandhotelu jsou jedna velká křeč. ()

allegria

Dost dobře nechápu negativní hodnocení jiných diváků. Za mě vynikající film, který se mi (po letech) napodruhé líbil víc než když jsem ho viděla poprvé. Je v něm tolik věcí k ocenění: humor, ale i dojetí, děj se netáhne, herci jsou skvělí, příjemná hudba a nádherná krajina... Když to srovnám s některou českou produkcí v posledních letech, tohle ji vysoce převyšuje, především tím, že "neleze do zadku" americkému vkusu. ()

Igy007

Tady jsem poprvé viděla Plesla a vůbec se mi nelíbil. Až časem mi došlo, že je to celé jinak; že skvěle sehrál roli. Jinak Plesl je výborný herec. Taky mi při sledování tohoto filmu kdysi poprvé došlo, že Dulava je docela třída. Taclík samozřejmě výbornej, on asi neumí hrát špatně. Mrkvička taky skvěle. Ty postavy jsou bezvadně napsané všechny. Každá je hodně netuctová. Poetika filmu se mi moc líbí, stejně jako zvolené prostředí. ()

regulusw

Grandhotel je film o třech dějstvích, dějství první ukazuje šest postav s různými většími či menšími úchylkami. Tady je zajímavé, že polovina postav miluje statistiku a každý si vykresluje své grafy. Dějství druhé je zvrat, či turbulence v myšlení postav, bohužel je to velice krátký okamžik na to, aby si člověk vůbec uvědomil, co se na plátně děje. Dějství třetí náprava. Najednou se všichni rozhodnou vyřešit své problémy, i když každý po svém. Pěkné záběry Ještědu, příjemná hudba nejsou všechno, chtělo by to příště dát postavám nějaký příběh a nenechat je jen tak poflakovat na plátně. No, čekal jsem, že film bude horší a celkem mě překvapil. ()

Leníci

Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Uniká mi důvod kritik tohodle dílka. Pokud by ho nenatočil Ondříček, ale kterýkoliv režisér od Ukrajiny na východ tak by z něj byla zbožňovaná hvězda alternativní kultury. Slušný scénař a hlavně na Ondříčka solidní a jistá režie dávají základ k dobývání mého srdce. Vynikající Marek Taclík, který ukáže, že není jen komik a ozembouch, o hlavu převyšuje i Issovou. Pro mě nečekaný je výkon Jardy Plesla - Český lev - VR šel bohužel zase špatným směrem. Škoda jen, že J. Dulava se s rolí nepopral lépe. Jan P. Muchow se konečně rozhodl skládat i filmovou hudbu a spolu s vynikající kamerou ladí atmosféru. Resumé: Pro mě osobně zážitek roku 2006. Už dlouho (možná nikdy) jsem z kina neodcházel v tak spokojené náladě. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007