Grandhotel je místo mezi nebem a zemí. Místo, kudy plují mraky a lidské touhy. Metaforický příběh je zasazený do slavného hotelu tyčícího se nad Libercem. V něm, jako strážný a vězeň zároveň, pracuje Fleischman, údržbář a amatérský meteorolog, který chtěl mít k nebi tak blízko, jak jen mu to život dovolí. A výš to už nejde. Výš můžou jen ptáci a blázni a Fleischmanovi chybí ještě jeden rok, aby se jím stal. Liberec je pro Fleischmana klec, místo, které ho svazuje dávným slibem a nechce ho pustit za své hranice. Každý den Fleischman myslí na jediné, vznést se k nebi a uletět z hotelu, z Liberce, ze života, který se mu vůbec nedaří. Blázen by sestrojil křídla, Fleischman si šije balon, ve kterém uletí. On není blázen. Mohlo to být už brzy, kdyby mu do života nevstoupila Ilja. Tichá pokojská, která jeho myšlenky táhne znovu k zemi, protože tam patří člověk srdcem. Jenže Ilja není sama, už dlouho se trápí ve vztahu s Patkou, arogantním číšníkem, který je přesně tím důvodem, proč se schovat do mraků. Patka nechce Ilju pustit, všechno, co v životě dělá, dělá přeci pro ně. Pro ni. Pro štěstí na zemi. Jenže Ilju to táhne vzhůru za Fleischmanem. (Bontonfilm)

BigBang

Klady: Nádherné, nádherné záběry, krásná, fakt krásná hudba. Zápor: pod úroveň karikaturní figurka Sudeťáka, který - byť důchodce - tam pobíhá s pistolkou; příběh z Liberce by si zasloužil lepší zobrazení své německé historie. I když ten film, kromě hudby a obrazu, není úchvatný, přesto ho mám raději než většinu další novější české tvorby. ()

Oonika

Už tenkrát jsem si Taclíka prostě zamilovala... :-) Prostě mě to bavilo, teď čtu knihu a baví mě to znovu. Nějak mám asi slabost pro tyhle divný hlavní hrdiny... ()

bono22vox

Poeticky samotářsky příběh, jemuž podraží nohy záplava zcela zbytečných fóru. A herci? Marek Taclík v hlavní roli má jedinou chybu: ,,jako prostě". ()

danny_21

Ondříčkovi záběry Ještědu a pár Muchowových not, to je tak asi jediné co tomuhle kusu nedá vytknout. Jinak je to všechno plytké, předvídatelné a hlavně postavy, které se nám představují ve vší své obludnosti nesympatické, a neříkejte mi, že takoví lidé si jako mají zasloužit můj obdiv nebo soucit - 35 % ()

Inozuka

Mám Grandhotel celkem rád. Nejvíc mě samozřejmě bere recepční v roli Jaromíra Dulavy, ten chlap je neskutečný netvor. A pak mě hodně baví Mrkvičkův "pilot" od Luftwaffe a jeho mise pohřbívání starých kamaraden. No a jak již je v Ondříčkových filmech asi pravidlem, vytáhl opět na světlo další talent z Dejvického divadla - Jaroslava Plesla. Jeho Patka je opravdu dobře zahraný debílek, kterých jsou bohužel malá města plná. A abych nezapomněl, Jan P. Muchow tady zamakal a muzika je skvostně emo melancholická. V kombinaci se záběry na nebe a Ještěd to je síla... ()

Khamsin

I kdybych od začátku nevěděl, že se jedná o film Davida Ondříčka, po pár minutách by mi to muselo dojít samo. Jeho specifický režijní "rukopis" nelze nepostřehnout. A přestože Grandhotel obsahuje pár vtipných a originálních okamžiků, nevyrovná se v tomto směru Samotářům ani filmu Jedna ruka netleská. Tentokrát David Ondříček vsadil o něco více na atmosféru, vztahy a lovestory, a trochu méně na samotný vtip. Mně to sedlo trošku méně, než dva výše zmíněné filmy. Osobně bych uvítal více Macháčka s Trojanem a méně oné lovestory. Ale chápu, že asi už nechtěl točit do třetice téměř to samé. Nenudil jsem se, ale i tak mi přijde, že tento film spadá do kategorie průměrných. >| ()

Mocoft

Žlutá limonáda mi nikdy nechutnala :( Zklamání. Šel jsem do kina celý natěšený na romantiku a poetiku a ty rádoby příběhy mě hodně vadily - rušily. Přitom v tom námětu byl tak obrovský kus potenciálu, třeba jen kvůli prostředí. Škoda nevyužité šance! ()

mistvan

Ale vždyť to byla dobrá bláznovina. Sice nereálná, dialogy nesmyslné, konec předvídatelný. Ale něco mě na tom přece jen zaujalo. Trojku nebo čtyřku dávám filmům, na které jsem schopný se ještě někdy podívat, ale k dokonalosti mají i přesto trochu daleko. Váhám nad tou čtyřkou, ale za tu zcela jasnou a chvílema nudnou předvídatelnost to má u mě tři, ale zas ta hudba a občas povedené vtipy. No tak dobře nakonec tomu dám za čtyři. Jo a ještě něco, i když mě film pobavil, tak jsem nepochopil, co chtěl básník říct. Ale to už je jen taková menší vada na kráse, ono u většiny českých filmů o nic nejde, prostě jen různý pohled na mezilidské vztahy. ()

winstonik

Herecké etudy adeptov filmovej vedy. Nevydarené, klišéovité, frázovité. A veľmi nevydarený výber Mareka Taclíka, ktorý v tom filme vlastne ani nehral. Asi tak. ()

xenopus

Filmařsky je to jednoznačný průměr (a Taclík se mi fakt neposlouchá dobře). Tak proč to hodnotím jako nadprůměr? Asi jsem si u toho příjemně odpočinul a navíc mám k Liberci tak trochu citový vztah. Stačí Vám? Mně stačilo. Ale jen jednou... ()

Ewík

5.3.2010 Nejspíš se mi ten film tolik líbil, protože jsem z Liberce a bavilo mě koukat, jak si tvůrci hrajou s místy (jak jet na Prahu a havarovat u výjezdu na Děčín :D ). I když teda některé postavy a průpovídky byly decent divné. ()

Marwinek

Hmm, až když jsem to viděl podruhé v televizi, došlo mi jak moc špatný je to film. Mrkvička, Dulava - zoufalství. Snad jen ta Klára Issová je za hvězdičku. ()

PaRi

Proboha, pro koho a proč se tohle natočilo? Jedinému herci nevěřím jeho postavu. O co tu vlastně jde, pokud nejde o nic či jen o to, aby se točilo? Nejpůsobivější z celého filmu je Ještěd a Hubáčkův hotel. ()

montenegro

Dobrá hudba J.Muchowa, dobrej M.Taclík, občas dobrá hláška ("Umíš plavat?-Jako ve vodě?- Jo, jako ve vodě"; "Kam to bude?- Kamkoli- Takže Varšava 830"), no a Ještěd je fotogenickej. Solidní průměr. ()

G04T

Asi nejslabší film Ondříčka. Do poloviny to byla ještě komedie, ve druhé polovině to šlo už do trochu vážné situace. Hudba jako vždy skvělá a Muchow si ocenění zasloužil. ()

Hank

Průměrný film, průměrný příběh, podprůměrní herci a celé jen a pouze opřeno o genia loci Ještědu. A to nestačí. PS: prosím přestaňte už s obsazováním Taclíka, je to děs! ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007