Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

JosefGruber

První hodina filmu byla hodně nudná, ta druhá naopak měla šmrnc. Já osobně bych první část zkrátil na polovinu a místo toho bych přidal nějaké scény v závěru se španěly. 3-4*, 20.8.2014, pc ()

Frajer42

Další Melova verze kousku historie. Velký rozpad obrovské civilizace kvůli kmenovým nepokojům uvnitř. Hlavní problém jsem měl určitě s tím, že byly všechny postavy stejňoučké. Ze začátku navíc hrozná nuda. Zajímavé to všechno začalo být, až šlo skutečně do tuhého. Finální naháněná byla vážně super. Rovněž úžasné bylo sledovat nelehký úděl tamějších žen. Třeba konkrétně porod v postupně se zatápějící studni. Pozorný divák se navíc při sledování dozví mnoho historických faktů. Mimo jiné třeba to, že Mayové jsou oficiálními objeviteli pánských tangáčů, které nám dodnes nechávají vyniknout naše krásné zadečky. ()

Kothy

Tohle se Melu Gibsonovi výjimečně povedlo. Docela zajímavý historický film. Pro Američany ale muselo být strašné číst celou dobu titulky. :D ()

Fingon

70%. Po shlédnutí Utrpení Krista jsem řekl, že se těším na další Melův film. Asi jsem se těšil moc. Předně musím říct, že nejsem vyznavačem přehnané brutality, ale v porovnání s předchozím filmem je tohle jen slabý čajíček (i když netoužím po lahůdkách typu "chlapci si probodnou penisy a děvčata stydké pysky stéblem slámy a krev pak obětují božstvu," což je mimochodem skutečný rituál jedné z předkolumbovských kultur latinské ameriky.). Tak jo, máme tu další film natočený v původním jazyce, který není špatný, ale nějak extra zapamatováníhodný taky není - tedy kromě padoucha, který mi bůhví proč připomínal Jana Krause. ()

swamp

Mel Gibson se předvedl a naservíroval nám více než dvouhodinovou pikantnost. Zprvu trochu nudná záležitost bez děje, jehož jednoduchost divákovi časem přijde logická. Sled událostí však postupně nabírá otáčky, stává se drsnějším, krvavějším a v závěru už sledujeme mayského Ramba. A to závěrečné vyústění - prostě lahůdka. ()

nascendi

Zatiaľ som nevidel Umučenie Krista, ani Statočné srdce, ktoré sa uvádzajú ako protipóly Gibsonovej réžie, vhodné na porovnanie. Videl som však Apocalypto a som príjemne prekvapený. Vopred som o ňom vedel iba to, že Indiáni v ňom, k zlosti všetkých Američanov, nerozprávajú anglicky a vedel som tiež o Gibsonovej náchylnosti k brutalite a násiliu. V tomto filme mi však krv a všadeprítomné násilie neprekážali. Život v džungli nie je žiadnou idylkou a ríša Mayov si krvavými obeťami nahradzovala neschopnosť udržať sa nad vodou. Je pravda, že príbeh je pomerne jednoduchý a prvoplánový, ale tiež som neočakával nejakú džungľovú psychodrámu. Na druhej strane som napriek výpravnosti oceňoval zmysel pre detail. Vo filme mi vlastne prekážalo iba pridlhé džungľové cross country s prebodnutým bokom, tirády chorého dievčatka a neuvedenie Honzu Krausa v titulkoch. Film som si užil rovnako dobre, ako komentáre k nemu. Veľa z nich vypovedá viac o ich autoroch a vzťahu ku Gibsonovi, než o samotnom filme. ()

nash.

May aneb Cesta do pekla a zase zpátky. Na pozadí zániku jedné společnosti se odehrává příběh individuálního obrození. Prostý poklidný život indiánského kmene je brutálně rozmetán, rezignace poraženého a pasivní odevzdání se osudu mění nečekaná příležitost v zarputilý boj o život svůj a svých blízkých.. A to vše je výborně natočené. Přes značnou délku film a velmi prostinký příběh ani na okamžik nenudí a nabírá neuvěřitelné obrátky, od úvodní exkurze do života přírodního člověka, přes dlouhou depresivně děsivou pouť zdegenerovaným městem k obětnímu kameni až po závěrečnou akční štvanici. Každá třetina má něco do sebe, každá má své tempo, svou atmosféru, které na sebe plynule navazují a neruší se vzájemně. A čas od času ještě rozvibruje vydařenou podívanou nějaká opravdu silná scéna (třeba věštba nemocného dítěte nebo cesta městem jako exkurze dekadentní společností, která atmosférou úpadku tak silně připomíná naši současnou realitu, až z toho mrazí). Brutální a krvavé, ale tentokrát na rozdíl od Ježíše nejde o krvavost samoúčelnou, syrové, přesto hollywoodsky velkolepé, zajímavé, napínavé. Nenudil jsem se ani okamžik, občas nedýchal napětím. ()

Ratemus

Úžasný, syrové drama, doba Mayů byla nejspíš pěkně krutá. Jak už je zvyk Mela Gibsona, s ničim se nemaže, ale opravdu s ničím a s nikým. Celý film se takřka někam běží před pronásledovateli, hlavnímu hrdinovi Mayové zmasakrovali vesnici, unesli zbytek do svého honosného města, aby je obětovali a poté hráli lovecké hry na vlka a ovci. Hlavní hrdina utíká a zbytek týmu jej pronásleduje, film je neskutečně strhující a plný brutality a syrovosti, opravdu dobře zvládnutá filmařina, ale od Gibsona se přece nic jiného nedá ani čekat. ()

Tomco

famozne predstavenie.po nie prilis radostnych hodnoteniach som bol voci filmu skepticky a dlho som sa na film odhodlaval. po zhliadnuti su vsak moje obavy brutalne zazehnane pretoze ide o bravurne filmarske dielo, ktore po vizualnej stranke srsi krasnymi obrazovymi naznakmi, potlaca divaka k zamyslaniu sa a ak divak na tento sposob hry pristupi caka ho prekrasny zazitok..uvazoval som ako to cele skonci...zaver gibson dotiahol bravurne..ziadny sileny koniec, proste opieranie sa o nieco realnejsie kontury nasej minulosti. ja som spokojny...odporucam. ()

Slarque

Hurá, po zhruba devadesátiminutovém prologu se děj přeci jenom rozběhl! Další porce násilí a krve podle gusta Mela Gibsona, další film, u kterého jsem se většinou jen nudil. Gibsonovo skóre mezi dobrými a špatnými filmy je vyrovnáno na 2:2. ()

Happens

Mel šel opravdu do hloubky, a to se promítlo do filmu. Poetika filmu doslova křičí, ať už epicky či lyricky. Nejedná se o suchou verzi dokumentu, ale o realistické nahlédnutí do jejich životů. Krásně zpracovaný úryvek historie. 98% ()

FrodoF

Aby se někdo topil a zároveň rodil, to sem ještě ve filmu neviděl, to uznávám. Jinak je to ale dost plytké. Líbil se mi úsek v tom Mayském městě a nějaké honičky také nebyly špatné. Rozhodně si u mě Gibson vylepšil reputaci. ()

Chrustyn

Musim uznat, že jsem poměrně zklamaný. Nejdříve mě tenhle film vůbec nezajímal avšak nedávno jsem si o tomto filmu přečetl, že je to velice drsná podívaná a hned mě to začalo zajímat:) Rozjezd filmu je poměrně slušný a divák se seznamuje s hrdiny a jejich životem. Netrvá však dlouho a vesnice je napadena a ten kdo není zabit je v "řetězech" veden na smrt. Toto putování trvá více jak půl hodiny filmu a tudíž nastává docela nuda. Když jsou zajatci odvlečeni do nepřátelské vesnice přichází dlouho očekávané (alespoň pro mě) vyrvávání srdcí a sekání hlav (kdo čeká krvavé orgie bude zklamán protože zas tak horký jak se psalo to není). Naštěstí vše zachraňuje posledních cca 20 "rambovsko", akčních minut při, kterých sledujeme hl. hrdinu při útěku před svými pronásledovateli, kteří jsou postupně (občas i brutálně) likvidováni. Čekal sem řízek avšak dostal jen brambory. Ale najedl jsem se a občas to i chutnalo. ()

klerik

NOVÝ SVET+RAMBO: PRVÁ KRV Gibsonovi sa podarilo vyvolať vo mne pocity, aké som mal dakedy pri STATOČNOM SRDCI (a ktoré okolo mňa ani neprebehli pri UMUČENÍ KRISTA). Úplne som súcitil s hrdinami, nenávidel som ich nepriateľov, bol som zhrozený nad ľudskou zlobou... Apocalypto je však hlavne dobrodružný film, čomu je podriadná logika ako aj jenoduchosť príbehu. Nájdu sa tu chyby, no atmosféra a živočíšnosť sú príliš silné, aby som nejaké zakopnutia bral na vedomie... ()

Tommy987

Tak som to nakoniec pretrpel, i keď som poslednú trištvrte hodinu už veľmi seriózne rozmýšľal, že idem robiť niečo zmysluplnejšie. Apocalypto je neskutočne prázdny film, žiadne "vyprávění o říši Mayů a jejím zániku" sa nekoná a vo filme sa nenachádza prakticky žiadna myšlienka ani príbeh, len sa prvú polovicu presúvame z dedinky z pralesa do "mesta", aby sme sa druhú polku zase do dedinky vracali. Medzitým sa vystrelí pár šípov, vyrve pár sŕdc a príde dokonca aj zatmenie Slnka, ale inak je to len naháňačka, ktorá by sa s rovnakým (=žiadnym) efektom mohla odohrávať kedykoľvek a kdekoľvek inde. Aha, a celé je to úmorná nuda. 2 / 10 ()

korbitch22

Čekal jsem že to bude jen tupá řežba,ve který poteče krev,střeva a končetiny budou lítat vzduchem,ale Gibson tomu dal parádní příběh,dech beroucí prostředí(to pyramidový město ješ fakt nářez)skvělý neznámý herce a hlavně již výše zmíněnou brutalitu,kterou v jeho filmech mám tak rád!!!!!!!!!!takže tenhle počin je pro mě jeho nejlepším dílem,po kterém sem při odchodu z kina nebyl zralej tak tři dny jíst jakýkoliv maso,natož málo propečený biftek,který mě mamina nabízela k večeři a už vůbec ne játrovou omáčku. ()

LaciLC

Priznám sa, že aj ja som bol trošku sklamaný, čakal som, že sa nudiť vôbec nebudem. Pri niektorých pasážach som dosť zíval, ale to ostatné je ohromujúce. Myslel som, že sa tu ani hovoriť veľa nebude a ani príbeh tu nebude hrať veľkú úlohu. Nakoniec aj slov tu bolo dosť a aj ten príbeh tu bol, ale oveľa viac na mňa zapôsobila vierohodná atmosféra, vizuálna stránka, celkovo Gibsonov režijný štýl a to všetko bolo doplnené pôsobivou Hornerovou hudbou. Našlo sa aj pár drastických scén, no to proste patrí k tomu a fungovalo to ako malo. V konečnom dôsledku aj tak musím dať ****. ()

Crocuta

Na rozdíl od "Statečného srdce" by bylo pošetilé v tomto případě vyčítat Gibsonovy, že se nedrží historických reálií. Stav poznání mayské civilizace se za posledních 40 let mnohokrát proměnil a tento snímek není v rozporu s vetšinou z toho, co nabízí dostupná literatura (namátkou Kašpar - Dějiny Mexika ((NLN)), Pijoan - Dějiny umění ((Odeon)) ). Tatam je i samoúčelná brutalita "Umučení Krista" - násilí má ve filmu vždy patřičné zdůvodnění a co se mayských obětních rituálů týče, například reliéf z Yaxchilánu zobrazuje mnohem hrůznější výjevy. "Apocalypto" navíc nabízí silný příběh a jeho diváci, kteří navštíví místa jako Tikal, Palenque nebo Chichen Itzá tu místo ruin ztracených v džungli možná uvidí živoucí města, tak jak je ukazuje tento snímek. Milý dzej dzeji - nejsi jediný, kdo navštívil Mexico a dávná mayská sídliště, ale na každého tenhle zážitek asi působí jinak :-). ()

classic

Výhoda režiséra Mela Gibsona je taká, že dokáže s bravúrou sprostredkovať DOBU a PROSTREDIE, ktoré prezentuje vo svojich snímkoch. V Statočnom srdci som na vlastné oči videl 13. storočie v Spojenom kráľovstve. Umučenie Krista mi sprístupnilo dianie, staré viac, ako 2000 rokov, a ešte k tomu sa použil pôvodný jazyk - latinský a aramejský. V APOCALYPTE sa pre zmenu rozprávalo jazykom Yucatec, kde vidím starobylú ríšu Mayov, ktorej nesvitá na lepšie časy, skôr pravý opak, lebo prichádza ich zánik. GIBSON patrí medzi špičkových režisérov, kde je veľká škoda, že nenakrúca častejšie, pretože vidím v ňom veľký potenciál na majstrovské príbehy, ktoré by vedel preniesť na strieborné plátno, ako nik iný ! Všetky tieto filmy spája nesmierna BRUTALITA, REALIZMUS a DYNAMIKA. Násilie v týchto snímkoch mi absolútne nepripadá, ako zbytočne, že tu nemá, čo robiť, že by sa sem nehodilo, to vôbec nie ! Som kdesi zakliesnený v divokej džungli, aj s jej nevyspytateľnými obyvateľmi, ktorí si bez problémov podrežú krk, alebo vytrhnú srdce. Hlavná postava, Jaguárií pazúr je napadnutý spolu s ďalšími spoluobčanmi malej obce, iným krvilačným kmeňom, ktorý má v pláne zobrať so sebou mužov a ženy na OBETU k pyramídam, ďaleko do džungle, deti nechať na neverím v Boha. Predtým, ako sa tak stane, stihol ukryť svoju tehotnú ženu a decko, do akého - takého bezpečia, ale ak by začalo pršať, ako z krhly, tak ich to pekne zatopí a vytopí ! Podarí sa mu utiecť z toho šialeného miesta, kam ich odviedli, ale vzápätí sa po ňom rozbehnú zúriví chlapíci, ktorí ho plánujú zodrať z kože ! Začína sa strhujúca naháňačka, aká nemá v kinematografii obdoby ? Asi, nie ! Film je to len a len pre silné POVAHY. Geniálna KAMERA a ZVUK ma nikdy nenechávali chladným. Mal som pocit, že mi ide o život ! Krv strieka všade navôkol, pričom jej je maximálne požehnane, už úvodné zábery pôjdu pekne v duchu celého ostatku filmu ! Sugestívne scény sú v mestečku u Pyramídy, kde sa sekajú hlavy o stošesť, potom, aby toho nebolo málo, stále to nemá konca po vypravení sa odhodlaného chlapíka späť za svojou rodinou. Za ním sa vyberú BORCI bažiaci po krvi, vytrhnutých končatinách. Majstrovský FILM MELA GIBSONA ! GRATULUJEM ! Fascinujúce ! Mimoriadne ! Účinné ! Strhujúce ! Brutálne ! Odvážne ! Rázne ! Hudba Hornera je grandiózna ! ()

Marze

Gibsonův film se drží názoru, že obdivovaná civilizace, která dosáhla největšího rozmachu kolem roku 600 v jižním Mexiku a severní Guatemale, nebyla zničena zvenčí, nýbrž pravděpodobně vlastním vnitřním rozkladem. Filmový příběh, na jehož scénáři se podílel, konzultoval Gibson se světoznámým archeologem a odborníkem na mayské dějiny Richardem D. Hansenem. Přesto se neubránil námitkám: aktivisté zabývající se lidskými právy indiánů totiž tvrdí, že film Maye představuje jako brutální násilníky a rasisty. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)