Hellboy 2: Zlatá armáda

Hellboy 2 - Die goldene Armee

Hellboy 2: Zlatá armáda

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Německo, 2008, 114 min

Scénář: Guillermo del Toro .. Takže Del Toro si už vlastní volnou variaci na Pána Prstenů i Harry Pottera natočil - nyní. Jak ovšem dopadne Hobit? Když vezmu v potaz to, jak dopadl Hellboy 2, tak asi nijak slavně (jak nerad tohle připouštím, ale chtě nechtě tohle Hellboy 2 naznačil!). Proto doufám, že nejen se scénářem mu Fran Walsh, Philippa Boyens a Peter Jackson pomohou, ale že se poslední jmenovaný zapojí částečně i do režie. Del Toro totiž (tak dobře) nezvládá dramatizaci, naraci a epičnost a právě tohle bude kniha o cestě tam a zase zpátky zatraceně potřebovat. Pokud totiž nebude chtít být leporelem několika akčních scén a přehlídkou rozličných monster, které na určitých místech cesty potkáme (tak nějak je stavěn Hellboy 2 - nejde o cestu samotnou, ale o pouhé skokové zastávky na ní). Úvodní vycucaná mytologie a Zlatá armáda jsou však slabým kabátkem, naproti tomu svět Středozemě je jiná a jinak fungující káva, takže hůl nad Del Torem zůstává stále jen nalomená. Hellboy 2 se zkrátka nepovedl resp. nedokázal navázat na svého dřívějšího předchůdce, byť v drobných sekvencích se mu alespoň, co se humoru a nadsázky týče, částečně přiblížil. Tah děje a dlouhodobější přidanou hodnotu však postrádá, lépe řečeno nedokázal rozpracovat ty její drobné náznaky. Nic na tom nezmění ani fakt, že má vizuálních nápadů plný rukáv, špičkové "lotrovské" masky, výborného Perlmana v hlavní roli a Elfmanovu hudbu, která mi vůbec neseděla a náboj akce spíše dusila (a to Danny ve Wanted zvládl pravý opak). 60%.(25.8.2008)

Obávám se (a současně do budoucna doufám), že Zlatá Armáda je odsouzena k roli jakési nezbytné výplně před megalomanským finále, které nás čeká v Hellboyově pokračování třetím. Výplně sice výtvarně neskutečně nabité a obsahující několik velmi zásadních okamžiků, ale jako celek zážitkově dosti chabé. To je asi zbytečně tvrdé hodnocení, protože jako komedie funguje Hellboy 2 naprosto perfektně, a není to zásluha jenom ektoplazmatického Johanna KrauSSe, jehož "eine kleine Krankenschwester" byla naprosto zdrcující:) Bohužel dějově je to už takové jakési onaké. Jednu chvíli jsem si připadal jako v Princezně Mononoke, a byla to scéna velmi silná, nesoucí pořádnou myšlenku - tu, kterou jsem tak nadšeně odchytával z jedničky, a o které to vlastně celé je. Ale nějak se stalo, že ty emoce, které tu u jedničky byly, mě tentokrát obešly. Jestli to bylo tím, že mě na úkor všeho ostatního zahltily figury rovnocenné těm z Gaimanových fantazijních výplodů, nebo tím, že chyběl Marco Beltrami a jeho pod kotel mocně přikládající žesťové kompozice - btw světe div se, Danny Elfman mi přišel jako hodně slabá náhrada - to se mi nepovedlo rozklíčovat. Snad to vyjde při repríze, zatím ale nemůžu jít přes sedmdesát, protože příběh životní energií propojených dvojčat a Abeovy lásky je předvídatelný už od první chvíle. A co se hlavního záporáka týká - Luke Goss je sice lepší než v Bladeovi II a vypadá fakt cool (správně fantasy cool, aby bylo jasno), ale bohužel si na sebe Guillermo upletl bič v podobě toho ultrahajzla Kroenena. Což při vědomí toho, že byl vlastně jenom poskok, pročež bychom ho měli srovnávat s tou hroudou, co měla pazouru na řetězu, a dala se příliš lacino, hovoří v neprospěch Zlaté Armády ještě víc. Zkrátka Schade a ode mě jenom 70%.(28.10.2008)

Celý film jsem hlavně obdivovala Torovu tvůrčí invenci a vrtalo mi hlavou, jak vůbec jeden člověk může vymyslet tolik fantastických bytostí, jaké jsou v Hellboy 2 k vidění. Možná se tím nechal i trochu moc unést. Oproti prvnímu dílu se sice ubralo na příběhu a dialozích a přidalo na akci. V Hellboy 2 se prakticky pořád něco děje, akční scéna stíhá akční scénu a v tom všem se ještě řeší problémy společného soužití (to by mě osobně taky zajímalo, jak to hodlaj provízt), nově nalezné lásky a vlastní identity, prostě klasika. Výrazným článkem je dozajista záporák výraznější než Rasputin, co má motivy, který se dají celkem lehce pochopit. A Ron Perlman si užívá svou životní roli, pro kterou byl podle všeho stvořen. Zábavný, svižný film, který by fanoušky fantasy a Hellboye rozhodně neměl zklamat.(28.9.2008)

Torova fantazie nezná hranic a jeho filmy mají to krásné pohádkové kouzlo, ne to, co vytvořilo Disney, ale to, co bratři Grimmové či další klasici.. Nicméně narozdíl od jedničky chybí zásadní faktor - hláškující Hellboy.. No, abyste nechápali špatně, on tam je, ale je podle mně až příliš zatlačen do pozadí na úkor dalších parťáků, což je v tomhle případě opravdu škoda. Také pěkné rozvíjení vztahu s Blair už bylo vyčerpáno v jedničce a záporák, at je jakkoliv cool a dokáže zprostředkovat lepší akční scény, na Rasputina nemá. Naštěstí je tu kupa opravdu krásných scén jako rozpad elementála a hlavní myšlenka o přílišném racionalismu a opouštění všeho krásného, co můžou pohádky a jiné světy poskytnout, taky rozesmutnila.. A víly zubničky jsou úžasně roztomilé :D Po stránce technické tedy tak velká pecka, že to nejde ani popsat, po stránce dějové o dost slabší, stejně jako nevyužití několika faktorů, které by film vyhodily do nebeských výšin, ale v celku je to velmi zdařilý film, který by si zasloužil pokračování. Jen bych příště ocenil taky trošku větší srdce... Velmi dobré 3 kvůli 4 u jedničky..(29.6.2012)

Osobně mám raději Hellboye zamilovaného, neodolatelně tápajícho v lásce a bojujícího s nabroušenými tonfami ozbrojeným fašounem, než zamilovaného, s plechovkou piva řešícího naštvanost partnerky a rozdávajícího si to na férovku s elfím kopiníkem. Trochu zbytečného sentimentu, ale zato plus v podobě nové postavy ektoplazmáka, jenž jakoby vypadl z filmu o kapitánu Nemovi. O vtip druhý Hellboy nepřišel, takže ačkoliv mi připadalo, že disponuje menším šmrncem a Perlman nepředvádí znovu tak skvělé sólo, opět jsem se hodně bavil. Mám pro Rudocha prostě slabost...(11.8.2008)

• - Roy Dotrice (Král Balor) a Ron Perlman (Hellboy) spolu hráli v seriálu Beauty and the Beast (1987). (Poker_Face)

• - Ve scéně, kdy Hellboy (Ron Perlman) rozbije ochranný oblek Johanna Krausse (John Alexander), drží v ruce plechovku s pitím. Po jednom z úděrů dvířky od skříňky se plechovka zmačká, v následující scéně je ale neporušená. (Barrymore)

• - Skladateľa Marca Beltramiho, ktorý zložil hudbu k jednotke, v dvojke vystriedal Danny Elfman. (lilina133)