Hellboy 2: Zlatá armáda

Hellboy 2 - Die goldene Armee

Hellboy 2: Zlatá armáda

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Německo, 2008, 114 min

Guillermo del Toro po druhé pokouší své rudé štěstí. Nejde o druhé šlápnutí do stejné řeky. Bohužel... Del Toro se pokusil ukázat svůj pohled na Hellboye a jeho život. Není na tom nic špatného, dokud se nezačne zbytečně věnovat romantickým záležitostem, které vyvrcholí v závěru. Osobně bych si představoval film více černo humorný jako první díl, minimálně stejně akční a stále stejně odvážný. Tentokrát uvidíme velkou hromadu prapodivných postav, které jsou chvílemi možná až na hraně trapnosti a geniality (ukázkový příklad Johann Krauss, který působí zábavně a v jedné scéně trochu nuceně trapně...). Velké překvapení jsem zažil při setkání s Andělem smrti, který je fantastický a poukazuje na obsah příštího dílu, jehož se doufám del Toro dočká a dokončí svou pekelnou trilogii. Tempo je slušné, ale chvílemi se ve filmu nic moc neděje. Závěr filmu odhadnete už velmi brzo, jen jeho forma bude efektivnější. Přesto nejde říct, že je druhý díl horší než první. Je prostě jiný. Více se v něm mluví, je v něm více lásky, romantiky i zbytečností. Doufám, že ve trojce se vše promíchá do neodolatelného mixu, protože tím druhý díl není ...(2.9.2008)

Oproti místy táhnoucí se jedničce jednoznačný krok kupředu jak ve scénáři, tak filmařském umu. Del Toro naštěstí pochopil, že vyprávění striktně Hellboyova příběhu je po pár minutách patálií s Liz a slizkými potvorami docela nuda, a tak si malinko pohrál i s mým oblíbeným Abem, jenž se svým modravým kukučem a tělesnými grimasami (jestli něco takového existuje;) Douga Jonese strká do kapsy nejen Perlmana se Selmou, ale i nově příchozího hláškaře Johana. Jasně, občas to připomíná jízdu po děravých českých silnicích a Del Torovi příliš nevychází začleňování HBho "průšvihů" do lidské společnosti, ale akční scény jsou excelentní a závěrečná bitka by mohla stát mnohým příkladem v invenci i efektnosti. Nechápu, jak mohl Del Toro něco takového natočit za 90 milionů a zajímalo by mě, jak by si poradil se třetím dílem Transformers. ;)(11.8.2008)

Filmový teoretik Paul Ramaeker přišel s teorií, že druhé díly komiksových adaptací jsou vždy lepší než jejich předchůdci, protože se režisér musí osvědčit u studií, diváků a kritků, franchise musí být ustanovena jako franchise a dvojky jsou vždy osobnější._____ HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA nás znovu zavádí do reálného světa lidí (před nimiž žijí v utajení naši hrdinové), pod kterým ale nově existuje svět jiný - svět příšer, s kterými Guillermo del Toro sympatizuje a diváka okouzluje svou bezbřehou fantazií. Del Toro je výtečný stylista, u jehož filmů se dá regulérně dojímat a obsahují přitom spoustu ironie; problém ale vidím v tom, že není dobrý vypravěč, který svede stvořit soudržný filmový fikční svět a jeho filmy jsou si podobné jako vejce vejci. Pokusy o budování mytologie a příprava na budoucí díl plánované trilogie ve vyprávění s tolika tématy, motivy a liniemi ustupuje do pozadí při řešení vztahů mezi jednotlivými monstry (Hellboy+Liz, Abe + elfí princezna, Krauss + Manning...) a dostáváme tak klukovskou (post)pubertální romanci. Což je dobře, protože pokud může existovat komiksová adaptace - romance pro ženy v podobě SUPERMAN SE VRACÍ, proč by HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA nemohl být komiksovou adaptací - romancí pro kluky? (Abych dodržel politickou korektnost: na romanci pro gaye v případě X-MEN 2 jsem nezapomněl.)._____ Jsou vystopovatelné i určité trendy v letošní blockbusterové sezóně, a tak se zde setkáváme s hrdinou, který nechce obývat fikční svět (či o tom alespoň pochybuje), ve kterém se nachází (Hellboye nebaví dělat pro utajovanou agenturu, chce vyjít na veřejnost, popř. být s příšerami v podzemí, kde si nepřipadá jako vyděděnec); je konfrontován s médii, která utváří jeho obraz (Hellboy v jedničce neměl rád komiksy o sobě a jeho stopy výskytu na veřejnosti se musely zatajovat, Hellboy ve dvojce se stane mediální osobou a užije si svých "15 minut slávy"); postavy sledují klasické filmy, jimiž se tvůrci inspirovali a které posunují dál vyprávění či ozvláštňují scénu (zatímco v jedničce pubertální Hellboy sledoval klasické animované seriály, ve dvojce přichází na řadu klasické universalácké horrory); stylisticky podvratné "vyšetřovací" scény (ach); okázalý komentář k vlastnímu původu a pozici blockbusteru a výtečná práce s (a)diegetickou hudbou... Jo, je to výborný film, ale špatná adaptace komiksu. Odkaz pre Maria: TOTO nie je komiks na filmovom plátne. Zkus si nejdřív nějaký přečíst. :-)(4.9.2008)

Mohlo by se zdát, že se pod vypiplanou vizuální stránkou rozplynula samotná podstata komiksového Hellboye, del Toro ale jako zkušený a osobitý vypravěč rozhodně nedovolil, aby jeho rudá srdeční záležitost ztratila tvář ve fádní trikové podívané. Hellboy zachraňuje svět, mimořádně vtipně a trefně řeší vztahové problémy a ještě stíhá hláškovat jako o život. Nakonec nevadí, že tvůrci vedou příběhovou linku na nejzákladnější úrovni - lze totiž vycítit, že pod tunami jedniček, nul, kostýmů a fantastických masek tepe skutečné fanouškovské srdce. Ano, del Toro je zkrátka geek každým coulem a na stříbrném plátně si plní své dětské sny. Buďme shovívaví. P.S. Na své si přijdou i romanticky založení - Hellboy 2 obsahuje víc skutečných emocí než většina regulerních dojáků. 80%(15.9.2008)

Torova fantazie nezná hranic a jeho filmy mají to krásné pohádkové kouzlo, ne to, co vytvořilo Disney, ale to, co bratři Grimmové či další klasici.. Nicméně narozdíl od jedničky chybí zásadní faktor - hláškující Hellboy.. No, abyste nechápali špatně, on tam je, ale je podle mně až příliš zatlačen do pozadí na úkor dalších parťáků, což je v tomhle případě opravdu škoda. Také pěkné rozvíjení vztahu s Blair už bylo vyčerpáno v jedničce a záporák, at je jakkoliv cool a dokáže zprostředkovat lepší akční scény, na Rasputina nemá. Naštěstí je tu kupa opravdu krásných scén jako rozpad elementála a hlavní myšlenka o přílišném racionalismu a opouštění všeho krásného, co můžou pohádky a jiné světy poskytnout, taky rozesmutnila.. A víly zubničky jsou úžasně roztomilé :D Po stránce technické tedy tak velká pecka, že to nejde ani popsat, po stránce dějové o dost slabší, stejně jako nevyužití několika faktorů, které by film vyhodily do nebeských výšin, ale v celku je to velmi zdařilý film, který by si zasloužil pokračování. Jen bych příště ocenil taky trošku větší srdce... Velmi dobré 3 kvůli 4 u jedničky..(29.6.2012)

• - Doug Jones, který ve filmu hraje hned tři postavy (Abea Sapiena, Chamberlaina a Anděla smrti) je tentýž herec, který ztvárnil postavu Fauna v předchozím del Torově snímku Faunův labyrint. (Witta)

• - První Hellboyova komiksová dobrodružství byla vydána v roce 1994. (Rodriguez)

• - První, co Del Toro o filmu řekl, bylo: "Chci víc příšer. Mnohem víc." (hippyman)