Hellboy 2: Zlatá armáda

• Nizozemsko

Hellboy 2: The Golden Army

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Německo, 2008, 114 min

Tenhle pekelný chlápek je ouplnej dr. House v červeném :-) Arogantnost míchá s nejednou hláškou, dostává se do situacích ze kterých se s přehledem dostává, ale hlavně je to správnej chlap.. V pokračování nám ukáže, že není radno zahrávat si s kouřem, že bychom si měli dávat pozor na skřínky a že chodit po schodech může být i někdy problém :-) Prostě je všechno při starém a náš červeňák si zaslouží být v červeném :-)(23.2.2010)

Sice to drží pohromadě méně než jednička, ale zato je druhý HELLBOY plný rozletu a fantastična je tu dost na deset dalších filmů. Guillermo dává do filmu srdce a hravost malého dítěte, které zbožňovalo staré pohádky a fantastické příběhy. Taky jsem byl takový a možná proto má ZLATÁ ARMÁDA u mě plný počet. Vlastně mě dost mrzí, že se del Toro upsal Tolkienovu Hobbitovi, protože jeho je třeba jinde. Kvůli němu budeme muset čekat na třetího Hellboye déle než je mi pochuti. Rudochův svět mi bude chybět a už vůbec nemluvím o posunutí adaptace Lovecraftových HOR ŠÍLENSTVÍ.(2.10.2008)

Mohlo by se zdát, že se pod vypiplanou vizuální stránkou rozplynula samotná podstata komiksového Hellboye, del Toro ale jako zkušený a osobitý vypravěč rozhodně nedovolil, aby jeho rudá srdeční záležitost ztratila tvář ve fádní trikové podívané. Hellboy zachraňuje svět, mimořádně vtipně a trefně řeší vztahové problémy a ještě stíhá hláškovat jako o život. Nakonec nevadí, že tvůrci vedou příběhovou linku na nejzákladnější úrovni - lze totiž vycítit, že pod tunami jedniček, nul, kostýmů a fantastických masek tepe skutečné fanouškovské srdce. Ano, del Toro je zkrátka geek každým coulem a na stříbrném plátně si plní své dětské sny. Buďme shovívaví. P.S. Na své si přijdou i romanticky založení - Hellboy 2 obsahuje víc skutečných emocí než většina regulerních dojáků. 80%(15.9.2008)

Na pětaosmdesátimilionový budget předvádí del Toro neskutečně výpravné divadlo, kde se však poněkud ztratil samotný děj. Pryč je ta vypiplanost prvního dílu, kdy zaláskovaný ‚rudoch‘ trousil suché hlášky a v temných uličkách to sem tam nabančil jiným monstrům. Jde to sice do hloubky jakés takés mytologie, jen by si k tomu del Toro musel vzít ještě půlhodinu navrch, aby celý ten kolos opravdu válel a ne jenom skákal z místa na místo, aby to všechno sfouknul za dvě hoďky. Naštěstí je to pořád dělané s tou zanícenou tvůrčí láskou k látce a celé to tu dobu příjemně baví. Slabší 4*. PS: Věřím, že pod Jacksonovým patronátem bude Hobit neskutečná pecka.(19.9.2008)

„Toto mi zaplatíš!“ – „Berieš šeky?“ Na prvý raz fajn, síce s príchuťou pachute na jazyku, ale fajn. No po ďalších pozretiach to brutálne stráca na sile a čoraz mohutnejšie na seba namiesto sympatických postáv a fajn dialógov upozorňuje nechutne veľké množstvo nezaujímavých efektov. Del Toro je strašne nebezpečný, keď mu do ruky zveríte vysoký rozpočet; najlepší je doma, kde robí tie svoje malé, úžasné čudnosti (Princ bez kráľovstva, Faunov labyrint). Jednotka Hellboya bola krásna, dojemná a zbožňujem ju, ale dvojka je veľké sklamanie, kde sú od prvých minút najdôležitejšie efekty. Občas je to príjemne WTF, ako to vie len del Toro, ale už to proste nie je ono. Plus nezaujímavý ústredný magor a čudná elfská zápletka. Čo ma potešilo? Ron Perlman, vyvíjajúci sa vzťah Hellboy/Liz, „plyn v skafandri“, lesný duch krvácajúci zeleň, Jeffrey Tambor ako precitlivený sekčný šéf Manning, Trollí trh, Írsko, Abe, cameo Johna Hurta ako Hellboyovho "otca" a rozhodne sa mi páčil koniec, naznačujúci strašne tragické a temné veci... ktorých sa však nikdy nedočkáme, nakoľko dvojka nezarobila veľa, del Torovi a Perlmanovi kvôli tomu nebolo umožnené v sérii pokračovať a univerzum sa následne zreštartovalo, keď nového Hellboya v roku 2017 začal nakrúcať Neil Marshall. Aj takýto vie byť Hollywood.(25.1.2009)

• - Doug Jones, který ve filmu hraje hned tři postavy (Abea Sapiena, Chamberlaina a Anděla smrti) je tentýž herec, který ztvárnil postavu Fauna v předchozím del Torově snímku Faunův labyrint. (Witta)

• - Jedna z informací o zubních vílách, které čte Abe Sapien (Doug Jones) z knihy, je, že se živí kalciem a nejdříve ze všeho jdou po zubech. Když ale napadnou jednoho z agentů, je možné vidět, že nejdříve sežraly měkkou tkáň a kostra včetně zubů zůstala nakonec. (Barrymore)

• - Když Abe (Doug Jones) poprvé čte informace o zubničkách, nazve je Carcharodon carcharias. To je ve skutečnosti latinský název žraloka bílého. (kotheram)