Hellboy 2: Zlatá armáda

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Německo, 2008, 114 min

Když už i Indiana Jones zapomněl díky své senilitě jak pobavit, zbývá nám ještě tenhle charismatický rudoch. Avšak to největší překvapení si Guillermo pro mě schoval v podobě prince Nuady. Tenhle antihrdina je Hellboyovi nejen důstojným protivníkem, ale natolik zajímavou postavou, že by si zasloužil i vlastní film. A co na tom, že je to jenom jednoduchá fantasy? S tímhle ansáblem bych klidně strávil zbytek života na pustém ostrově.(15.9.2008)

Tady plati takovy to klasicky pravidlo dvojek, vic priser, vic akce. To film splnuje vice nez dobre. Potvor tu je fakt hodne velka prehlidka a s akci Guillermo taky nesetri, navic Hellboy je proste kurevsky cool postava a kdyz to rozjede se svym velkym kanonem, kamenou pravackou a zacne rubat jednu potvoru za druhou a do toho hazet hlasky, tak je to fakt parada. Jenze i pres tenhle fakt film nejak nedokaze strhnout. Ackoliv se furt neco deje a vetsi cast filmu zabiraj bitky, tak se proste nejak nepodarilo chytit to spravny tempo. Dalsi problem je hlavni zaporak. On je sice dobrej, problem je, ze nic neumi, jen mava mecem a dela kung-fu, nic, co by clovek uz mnohokrat nevidel. A dalsi vada na krase je vztah Liz a Hellboye, mezi kterejma to tentokrat moc nejiskri. Nicmene musim pochvalit skvely masky priser a paradni triky. Celkove se urcite jedna o povedenej komiksovej film a vylozene me nezklamal, ale mohlo to bejt lepsi. Suck my ectoplasmic Schwanzstücke.(11.9.2008)

Je to s podivem, ale v případě Helboye je druhý díl lepší prvního, což je jinak ve filmovém průmyslu proti empirickým pravidlům. Hellboy 2 je skutečně výtečným filmovým komiksem a kvůli tomu gejzíru až surrealistické obrazotvorné invence a kvůli zobrazení trollího trhu jsem koketoval s myšlenkou, že dám tomuto komiksu absolutní hodnocení... Hellboy ale nemá jen pozitiva - jeho dějová linie je schématická a průhledná, ten dějový vzorec je skutečně už tak obehraný, že místy to zavánělo přítomností žánrových klišé, ani armáda zlatých robotů nepůsobila ve finále tak velkolepě, jak to bylo původně asi zamýšleno, to ale ani vlastně není podstatné, když film vymýšlí a svou imaginací zaplňuje Guillermo del Toro - jeho eruptivní fantazie je tak úchvatná a strhující, že sama vizuální složka je schopna utáhnout celý film. Del Toro je navíc schopný a zručný režisér, má cit pro načasování akčních scén a hlavně je schopen dělat trikové efekty na takové úrovni, že jsou jeho filmy nezaměnitelně originální a osobité - del Torův rukopis je tak výrazný, že už se nedá k ničemu přirovnávat, del Toro už dávno není ničí epigon, on je sám stylotvorný... Velká škoda, že režisér tentokráte nevytvořil nějakou hlouběji propracovanou mytologii, jako třeba v případě úchvatného Faunova labyrintu, ale že v Hellboyovi požívá mytologické jen jako (hodně ploché) synkretické pozadí. Přesto i zde se dají nalézt silné momenty - ekologický podtext při rozhodování zničit x nezničit Strážce lesů (navíc poslední bytost svého druhu na Zemi), setkání se Smrtí atd. Jindy a jinde bych to nenapsal, ale už se těším na díl třetí... Podobné filmy: Hellboy, Faunův Labyrint, Hulk, trilogie Pána Prstenů(6.10.2008)

Banda příšer bojuje proti bandě jinejch příšer. Je to možná ještě víc ujetý než jednička, ale bitky jsou dobrý. Elfskej princ by si to na kopí mohl rozdat s Donnie Yenem z "Hrdiny" a Hellboy to se svym megakanónem kosí hlava nehlava. Selma Blair zase vypadá líp, ofinka vykonala své dílo dobře. Když se ale ponoříte pod tyto povrchní aspekty, a trochu víc se nad Hellboyem zamyslíte, dojde vám, že je to vlastně čistá pohádka. Del Toro je přerostlý dítě a ne nadarmo tam je ten prolog s malym Hellboyem.(8.9.2008)

Mohlo by se zdát, že se pod vypiplanou vizuální stránkou rozplynula samotná podstata komiksového Hellboye, del Toro ale jako zkušený a osobitý vypravěč rozhodně nedovolil, aby jeho rudá srdeční záležitost ztratila tvář ve fádní trikové podívané. Hellboy zachraňuje svět, mimořádně vtipně a trefně řeší vztahové problémy a ještě stíhá hláškovat jako o život. Nakonec nevadí, že tvůrci vedou příběhovou linku na nejzákladnější úrovni - lze totiž vycítit, že pod tunami jedniček, nul, kostýmů a fantastických masek tepe skutečné fanouškovské srdce. Ano, del Toro je zkrátka geek každým coulem a na stříbrném plátně si plní své dětské sny. Buďme shovívaví. P.S. Na své si přijdou i romanticky založení - Hellboy 2 obsahuje víc skutečných emocí než většina regulerních dojáků. 80%(15.9.2008)

• - Doug Jones, který ve filmu hraje hned tři postavy (Abea Sapiena, Chamberlaina a Anděla smrti) je tentýž herec, který ztvárnil postavu Fauna v předchozím del Torově snímku Faunův labyrint. (Witta)

• - Roy Dotrice (Král Balor) a Ron Perlman (Hellboy) spolu hráli v seriálu Beauty and the Beast (1987). (Poker_Face)

• - Režiséra Guillerma del Tora inspirovaly při návrhu nových stvoření japonské a arabské pohádky. (Rafik)