Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

RickyFitts

po obrazový stránce fajn, všechno ostatní - příběh, pointa, herecký výkony - průměrný... "V tomto snímku se (Rachel Hurd-Wood) nezalekla ani otevřených erotických scén. Celkově patřila její role Laury mezi její nejtěžší." ...prosím?? asi jsem se koukal na jinej film... ()

HouseMK

Co si budeme nalhávat, Süskindova kniha je samozřejmě lepší. Ale film se snaží všechny "čichové vjemy" převézt do obrazové podoby a to se mu poměrně daří. Trošku zbytečné a na efekt do titulků a na plakáty mi přišlo obsazení Dustina Hoffmana, který mi tam moc neseděl. Jinak ale věrné zpracování a musím připustit, že o moc líp se jeden z mých nejoblíbenějších románů zfilmovat zřejmě nedá. ()

Dominol

Dost divný film. Ze začátku mě nijak nezaujal, když hlavní hrdina zjistí, že nemá žádnou vůni, už mě dokonce otravoval. Pak ale přišla část, kdy vrah zabíjel, a ta byla podle mě brilantní, napínavá a nepředvídatelná. Těsně před popravou se u mě film vyšplhal na tři až čtyři a čekal jsem, co přinese konec. Ale tohle jsem opravdu nečekal! To, že se film z minulosti změní v sexuální orgie, které se snaží o co nejmegalomanštější zážitek mě zklamalo. Nakonec tedy dávám těsné tři za skvělou technickou stránku (kamera, výprava, kostýmy, hudba). ()

pend

líbila se mi snaha vyjádřit vůni pomocí barev, po filmařské stránce výborné, vizuálně skvělé, pouze trochu skřípe logika příběhu, ale v tom nevidím chybu tvůrců, ta kniha je tak prostě napsaná. ()

Pidzey

Jeden z těch filmů o kterých si myslím že je výjimečný, jen nedovedu říct čím. Možná je to tím že mě na začátku pohltil a na konci zase vypliv a já celou stopáš nedokázal odtrhnout zrak. Výborně režijně pojaté, skvělá hudba, vynikající Whishaw ztvárnil netradičního hrdinu. Který může vypadat jako uchyl, ale ve skutečnosti jím zas tak není. Potěšili tradičně výborní Hoffman a Rickman. Snad jen to podle mě přehnané finále, kdy přiměl celí dav k možná největší grupensex scéně ve filmech jen pomocí malého flakonku parfému. Myslím že by stačilo kdyby ho díky flakonku prostě pustili. A možná právě za to dávám jen 4* ()

El-Barto

První polovina filmu mě bavila víc než druhá. To Grenouilleovo (Ben Whishaw a celý jeho talent byl využitý do poslední kapičky) poznávání a učení se pod vedením Dustina Hoffmana bylo prostě neuvěřitelné, tam je to za plnou palbu. Za to druhá půlka, kde se Grenouille nechá pohltit, má taky hodně do sebe, ale neni tak strhující a je trošku ujetá, proto 8/10. ()

Kjuk

Jsem jedinej kdo Grenchujovi fandil při tvorbě jeho stylový vůně? Nebo se tady ještě najdou nějací stupidní blbečkové jako jsem já? Čekal jsem nějakou sladkou ptákovinu, která skončí tím, že Grenchuj na konci tu prdelku nefikne, ale zamiluje se do ní a vezme si ji. Musím uznat, že mě příjemně překvapil, když dokončil své dílo! No a konec otevřenej, přesně jak to mám rád! Finf! ()

rounen

Vyprávěčská poezie... Nejlíp natočený film ze všech filmů... Výborné herecké obsazení... Pro mě Top1... ()

ladno

Cítil som ho. Cítil som ten parfum. Neviem, ako je to možné, ale pomocou obrazu a zvuku dokázal Tom Tykwer počas filmu zaktivovať i môj čuch. Asi je musí byť génius. Som rád, že film nenatočil Ridley Scott či Martin Scorcese. To už by som posledných dvadsať minút nesedel s doširoka otvorenými ústami, ako tomu bolo teraz. Sumár - 5*, 100%, Tykwer je génius, Whishaw svojim hereckým výkonom prekonal Rickmana i s Hoffmanom a CHCEM ten parfum. ()

Mallinali

Kdyby vynalezli film jenom kvůli tomuhle snímku, rozhodně to nebylo zbytečně. Mystické podobenství lidské existence s hudbou a prožitkem tak nádherně éterickými, že vás to po všech směrech zasytí i těsně před zabíjačkou. Inu, prostě jeden z nejlepších, ne-li nejlepší z evropských filmů. ()

tomo41

Sorry, ale podľa mňa dosť debilný film. Žiadna filmová naturálnosť, žiadna lyrika len jednoduchý a prázdny film. Bez atmosféry, bez výpovede, bez zážitku. Veľké sklamanie. ()

jandula00

Už od úvodních titulků jsem byla příjemně překvapená, jak moc mě film vtáhl do děje. Existence vypravěče, originální a zajímavá zápletka, skvělý Dustin Hoffman i naturalisticky zachycená doba, která je líčena bez jakýchkoliv okolků, vám nedovolí spustit oči z obrazovky. Bohužel toto mé nadšení trvalo jen přibližně hodinu, pak začal děj trošičku pokulhávat, což by mi až tak nevadilo. Co mi vadilo bylo samotné rozuzlení celého příběhu, které mi přišlo moc extrémní a přehnané, nepravděpodobné a neuvěřitelné. Celkově je Perfume zajímavý snímek, který stojí za to vidět, ale filmový zážitek to bohužel není. ()

Košoun

Knižní předlohu jsem nečetl, takže jsem si ušetřil zklamání jako někteří diváci. Parfém je vizuálně podmanivé historické drama s trochu zvláštním hlavním "hrdinou" v podání skvělého Bena Whishawa, který byl obsazený opravdu dokonale. Skvěle mu sekundují herecká esa Rickman a Hoffman. Tom Tykwer s pány kameramany dokázali do filmu vtisknout jedinečné kouzlo, které v žádném jiném filmu nenajdete. Je vidět, že každý záběr byl vypiplaný k dokonalosti. Bravurně je ztvárněn kontrast mezi špínou, chudobou, zoufalstvím... a světem bohaté vyvoněné vyšší společenské vrstvy. Scéna v začátku filmu, kdy sedřený špinavý Jean-Baptiste nahlíží do luxusní parfumerie mluví jako příklad za všechny. Sklo výlohy jakoby oddělovalo oba naprosto odlišné a tolik vzdálené světy, přitom jsou jen na dosah ruky. K absolutnímu hodnocení chybí jen odvážnější ráznější střih, protože prostřední část filmu je zoufale dlouhá a 15 minut méně by určitě film snesl. ()

Bozvav

Velmi emotivní film, v němž hraje divný mladík, který na konci scvokne a ve snaze mít ten nej parfém, se neštítí ani zločinu. Příběh o tom, že když vám příroda v něčem přidá, také vám v něčem ubere. A někdy je to velmi danajská machinace. Krásné i když depresivní dílo. Za mne 75%. ()

piranha

SPOILER: Nechat se sežrat bandou hladových bezdomovců je závěr vskutku neotřelý, nicméně zas tak moc mě nenadchnul. ()

tragos

Tom Tykwer patří mezi režiséry, kteří dokáží natočit poetický, a přece zajímavý a napínavý film (Princezna a bojovník, Nebe). Když jsem poprvé uslyšel, že se vydal na půdu vysokorozpočtového fimu, hrklo ve mě a neuklidnil mě ani nastíněný děj a žánr. Jenže Tykwer se k Parfému postavil odvážně a čelem a odvedl slušný kus práce. Bohužel, pár věcí pokulhává. Především davová scéna na konci filmu je neuvěřitelně "prázdná" a tím pádem ve chvíli největšího očekávání nepřijde nic. Prostě nic. A obávám se, že to není jen tím, že film nedokáže zprostředkovat vůni. Pocit prázdnoty se pak nese až k samotnému závěru -- škoda. Druhou věcí, která mě naopak rušila, byla sarkasticky popsaná úmrtí osob blízkých Grenouillovi, jejichž smysl jsem při nejlepší vůli nepochopil. Vedle očekávané Tykwerovi vizuální vytříbenosti příjemně překvapil Ben Whishaw, který přetěžkou roli zvládl více než obstojně. 7/10 s přáním, aby se Tykwer příště vrátil tam, kam patří a kde se mu nejvíce daří: do současnosti. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)