A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu

• Německo Durch diese Nacht sehe ich keinen einzigen Stern (více)

Intimní snímek natočený podle posledních drásavých dopisů, které Božena Němcová adresovala z Litomyšle svým přátelům a dětem. Uchýlila se tam po rozchodu s manželem, aby konečně byla samostatná a mohla psát. Zároveň však věděla, že její nemoc postupuje a na všechno je už pozdě. Film není oslavným životopisem spisovatelky ani příběhem českého národního obrození, představuje nový, moderní pohled na Němcovou jako na světovou osobnost formátu Virginie Woolfové či Fridy Kahlo. Je to portrét ženy, která za právo být sama sebou bojovala proti společenským konvencím, lidské malosti a někdy i sama proti sobě. Vynikající výkon Corinne Harfouchové doplňuje plejáda českých herců. Nejzajímavější česko-německý kulturní počin posledních let. (Febiofest)

MA.KI

Temný, psychickým i fyzickým bolem prostoupený životopisný snímek reflektuje nelehký životní úděl Boženy Němcové, již mimořádným způsobem ztvárnila Corinna Harfouch, a to na základě spisovatelčiných posledních tří dopisů adresovaných svým blízkým. Film není v žádném případě oslavnou biografií jedné z největších osobností českého literárního i kulturního života 19. století, nýbrž nabízí velmi sugestivní pohled do jejího nitra, jež se pralo nejenom s těžkou nemocí a grobiánským chováním manžela a jeho dennodenními invektivy, ale též s permanentní chudobou či společenskými předsudky. K tomu přidejme osobní nespokojenost a nenaplněnost, osamocení (Mé srdce velmi toužilo být milováno…), nebo i další traumata z minulosti (smrt syna Hynka) či uměleckou krizi (Musí to být krásnější. Musí to být krásnější…). ~ Jedná se o výjimečný portrét silné ženy, který je pojat maximálně realisticky, možná až naturalisticky, a úspěšně se dokáže vyvarovat jakéhokoliv náznaku (dnes tolik časté) idealizace jak doby, tak i samotné persony. Za zmínku stojí i zvolená forma, jež všudypřítomnou tenzi zvyšuje nejen díky častým repetitivním scénám. ~ Chvályhodný německo-český kulturní počin s plejádou českých herců. Jen veliká škoda, že si filmy s podobnou národní látkou nejsme schopni natočit sami. Poznámka: Pouze pro trpělivé. ~ ~ Na obloze se rozplývaly růžové ranní červánky a na obzoru, za chlumy, zářila zlatá záře a osvětlovala vrcholek hory, dokud slunce ve své nádheře nevyjde. ()

chelseaman22

Pokud stejně jako já nenávidíte tvorbu Božky Němcové, budete potěšeni, jak hlavní hrdinka v podobě Božky trpí pod tlakem svého manžela, kterého na své drahé polovičce těší jen monetizace její práce. Bohužel Božka není slaboch a svému utlačiteli se vzepře. 31 % ()

lucascus

film ukáže, jak se lze dostat do nitra člověka, do jeho myšlenek, pocitů, osamělosti a bolu...smutný závěr velké autorky ()

Fary

Drsný, hrubý a místy až nechutný příběh posledních dní spisovatelky Boženy Němcové. *** dávám za to, že je to jeden z mála filmů (ne-li snad jediný), který nezobrazuje Němcovou jen jako národní hrdinku, ale jako obyčejného člověka s obyčejnými problémy. Jen škoda celkového pojetí, které mi připadne trochu zbrklé a zbytečně tragické. ()

jane1106

Zprvu jsem se zalekla neklidné, jakoby dokumentární kamery, o to více realisticky na mě ale snímek postupně začal působit. Vynikající Corinna Harfouch je ve scénách tělesného utrpení tak přesvědčivá, že mi s každým jejím návalem bolesti naskočila husí kůže. Myslím, že ani četné retrospektivy výslednému dojmu neublížily. Velice komorní, naturalistický a dle mého názoru zde podhodnocený film. ()

whisker

Německy s tiulkami jsem měl možnost vidět film. Docela hodně českých herců brázdilo obrazovkou, až jsem nemohl uvěřit že to je německý film. Musím říct že docela povedené dílo, které vzniklo z posledních tří dopisů které Božena napsala. Zde nehodnotím scénář ale režii a výkony herců. ()

Brinkley

Snímek dosti chladný, zdlouhavý a jednostranný (což je vzhledem ke skutečnosti, že vychází výhradně z autorčiných dopisů, vlastně logické). Josef Němec pochopitelně nebyl tím černobílým zloduchem, hodilo by se ho ukázat aspoň trošku jako lidskou bytost, přestože se v tomto období opravdu choval tyransky). Nicméně oceňuji snahu o zachycení divácky méně vděčné etapy života Boženy Němcové. Bohužel mi nesedla ani Corinna Harfouch - stále jsem před očima měla její prvotřídně mrazivou Magdu Goebbelsovou z Pádu Třetí říše a čekala, kdy vytáhne ampulky s jedem. Proto touto nocí nevidím víc než dvě hvězdy. ()

Prubner

Režisérka se příliš otrocky drží předlohy, tedy těch tří dopisů Němcové, a v jejich dramatizaci projevila příliš málo invence. V podstatě sledujeme jen Němcovou, píšící dopisy, což je prostříháváno ilustracemi některých částí dopisů. Je to nuda a navíc se některé události opakují. Trochu to připomíná literární pořad v televizi. ()

twengo

Beznadějné depresivní s podtextem předem určeného konce. Navíc oceňuji výpravou dobře dotažený dojem konce 19. století. Výkon Corine Harfouchové je dechberoucí, bez ní by tenhle příběh tak výjimečné a silné ženy byl s bídou poloviční. Čeští herci, snad pod pevnou rukou paní režisérky nepředvádějí tak typicky české "šumlování", ale jsou svými postavami a pro mě trochu vyčpělý Bolek Polívka je v tomhle filmu zpátky v plné síle. Hvězdičku dolu dávám za poněkud divadelní manýry, které hlavně při inscenování některých scén a při střihu kazí celkový dojem "filmovosti". ()

Bojoušek

Takto zahrát Boženu Němcovou jako Corrina Harfouch by nedokázala žádná česká herečka, štěstí že se toho ujali Němci, u nás by to určitě zmršili. Ale uznávám, ostuda to je. Přesto mě to nadchlo. ()

Pavel.Kubik

Teda film o tom, jak se němka Barbora Panklová skrzevá rakovinu dokrámuje k smrti, to stálo za to natočit, dobré bylo, že byl natočen v jazyku, jímž se zde běžně mluvilo a dnes díky právě takovýmto obrozeneckým pomatencům nemluví (díky!), tedy v němčině, jinak - škoda dobrých výkonů dobrých herců. Dávám za němčinu ** ()