O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Honzíno

Marhoul překvapil. Tobruk už není filmem v českém slova smyslu. Nemusím na něj uplatňovat jiná hodnotící hlediska, jež vždy uplatňuji na současné (i minulé) snímky z naší produkce. Kamera, zvuk, hudba, trikym nasvícení, detaily .. prostě dokonalá technická stránka je umocněna na naše poměry nevídaně kvalitní kompozicí scén. V. M. ušetřil na hercích a ušetřené penízky poslal tam, kde byly potřeba. A s herci to ještě k tomu vyhrál na plné čáře (nepřemýšlíte třeba nad tím, že Polívka vypadá směšně jako Polednice - příklad). Akční (stará škola) i šokující scény jsou až překvapivě výtečné a autentické, to snad ani není možné, díky bohu. Asi do půlky jsem se hledal, jenže pak mi došlo, že to tvůrci myslí naprosto vážně, což je pro mne brilantní. Tobruk není filmem pro diváka, který má rád klasický český film. Svým způsobem se hodně vymyká všemu současnému (z ČR) a to je jedině dobře. Váhal jsem nad pěti, ale je pravda, že Tobruk můžu označit v podstatě za klon, vše už tady bylo, jenže ne v České Republice. Není to o penězích ale o umu. Čeští páni filmaři, učte se. Poctivé čtyři hvězdičky za odvahu, um, pevnou vizi a pevnou ruku. Děkuji. ()

ecceHOMMO

Áno, súhlasím s názorom že film je robený na takej úrovni, že nieje vidno že je česko-slovenskej produkcie......ale.....Mňa samotný príbeh ani za mak neoslnil a tudíž môj názor naň je dosť fádny. Neoslnil ma ako sa to podarilo váčšine ktorá ho videla a hodnotila.....u mňa to celé zlyhavalo na trochu pre mňa nezáživnom a jednotvárnom príbehu ( takmer bez deja ) ktorý ma ničím nezaujal....(až na pár svetlých výnimiek )....a možno to celébolo na mňa moc surové ( v zmysle nedopečené). ()

Mrkvič

Český válečný film. Nemastný, neslaný a hlavně o ničem. Nakousne se dost témat, která by v jiných filmech tvořila celou zápletku, ale tady se jen nakusuje. Bohužel to taky není hollywood, aby slabej děj nahradila spousta výborně natočené akce. tak co nám nakonec zbývá? Celkem nic. Jen takový pokus o něco jiného v našich končinách. ()

capák

Pro mě příjemné překvapení. Po technické stránce snad filmu není co vytknout. Zvuk je perfektní, kamera obstojná a Marhoul si troufne i na několik akčnějších scén, které na české poměry vypadají velmi slušně (obzvlášť výbuch končící utržením končetin mě zamrazil). Scény typu klid před bouří tady fungují skvěle, i když je předem jasné, že dřív nebo později se vaše domací stereo otřese v základech nějakým výbuchem. Hrdinským a sentimentálním scénám se režisér naštěstí vyhýbá. Herecky neokoukané tváře mě taky potěšily, protože dobrých herců jak je vidět máme dost a navíc díky tomu ve filmu sledujete postavu a ne hrajícího herce. Konec mi nejdřív přišel trochu useknutý, ale s odstupem času bych asi těžko vymyslel lepší, protože tenhle víc než dobře dokumentuje absurditu a hrůzu války. Opravdu zasloužené čtyři hvězdičky. ()

RonaMidu

dovolím si citovat Enšpígla - A od kdy je válka o příbězích ? Válka je o lidech, bolesti, utrpení, odvaze, cti, zbabělosti a přátelství. Tobruk je prostě o válce. - a v tom filmu tohle všechno je,přestože nemá žádný nosný příběh...viděla jsem ho dvakrát,poprvé v kině a byla jsem z něj až zaskočená,(v kladném slova smyslu,válečné filmy totiž jinak nijak moc nemusím)...podruhé v tv jsem si jen potvrdila svůj úsudek o něm. ()

Jizni Tlapa

Marhoul je ortodoxní militarista každým coulem a z Tobruku je to cítit v každém záběru. Skvělý cit pro vystižení tíživé atmosféry se mu nedá odepřít stejně tak. Plíživá kamera, zahalená do pouštního hávu dává filmu punc zajímavosti. Stejně tak hudba, která je vábivá a podtrhuje některé zásadní momenty snímku. Na pátou to však Tobruk nedává. Zabraňuje tomu prázdný konec a nedotažené akční segmenty.. ()

Qitek

Prázdné, nic než prázdné dílo Tomáše Marhoula, která nemá absolutně nic, především srdce. Škoda ()

KRYSIOPICE

Promarněná šance. Je to nudné a zmatené jako by scénáristi sami nevěděli co vlastně chtějí točit. Takové nedotažené. Chápu že točit v Libii je Drahé, ale to neomluví děravý scénář. ()

Thommie odpad!

Po tomto "snímku" jsem měl pocit, že jsem proživořil téměř dvě hodiny svého času. Neskutečná kravina přesně odpovídající české úrovni. Sice by zde šlo něco minimálně ocenit, ale kašlu na to, byl jsem natolik znechucen,. že i vysmání se tvůrcům do ksichtu by bylo málo. Film, který by byl tak o ničem jako tento, se vidí jen málo. Nebojím se dát odpad, totálně zbytečný film. Doporučuji českým tvůrcům netvořit. ()

BS

Film ve kterém si milovníci "klipařiny" a dialogů moc neužijí, o to více je ale silnější a nabitější emocemi. Velká úcta k vojákům bojujícím ve druhé světové válce. Václav Marhoul dokázal s malými kašpárky zahrát velé divadlo, všechna čest. Slabších pět. Btw. tento rok jsou Karamazovi mezi českými filmy stále nepřekonáni. ()

Raven0

Člověk by si už myslel, (já si to fakt myslel) že český film = špatný film. Neustále samé komedie, tragikomedie a hořké komedie... A teď přijde Tobruk. Jasně, ono to vlastně nemá žádný pořádný příběh, do hrdinů se také moc nevžijete, akce není mnoho... Ale ono to stejně působí. Skoro až magická pouštní atmosféra, nervy drásající čekání na boj, hrdinství, přátelství a zbabělost... Mě to solidně odrovnalo a jsem navýsost spokojen. (Ale Mariňák je halt Mariňák) :-) ()

Akumulátor

Opravdu nevím, co bych filmu vytknul. Na české poměry nevídaně kvalitní film se skvělými efekty (pochopitelně efektům ve filmech jako Zachraňte vojína Rayena nebo Pearl Harbor se nevyrovná, ale ani se o to nesnaží). Ke svojí kvalitě nepotřebuje ani stále dokola obsazované známé herce jako jsou Ondřej Vetchý či Ivan Trojan, ale naopak v tomto filmu obsazení méně známí herci dodávají filmu na věrohodnosti. Způsob vyprávění je spíše záznamem působení československých vojáků v Africe za II. světové války, bez konkrétního příběhu a hlavního hrdiny, to však snímku neubírá na kvalitě. ()

kurcatovium

Pokud se má česká filmová tvorba přiblížit světu, pak jediná šance jsou filmy jako tento. I přes (ve světovém měřítku) jistě směšný rozpočet se podařilo natočit film srovnatelný se "západem". Proč? Oproštění od smýšlení, že co je české, to musí být rodinná komedie... Toto je zkrátka film podávající surovou a drsnou realitu války, nic víc nic míň. A podává ji víc než důstojně. ()

Svata

Myslím si, že nikdo z velkých hráčů na českém filmovém trhu, by neriskoval natočit tento film, odpornou, ale pravdivou záležitost, jako je válka. Daleko od domova, s omezeným výdajem, Václave, všechna čest... ()

_DAVE_

Typicky po Česku "komorní" válečný film, který dohání absenci velké "šou" (jak ji známe z Amerických filmů) slušným příběhem a depresivní atmosférou. Přeci jen to u nás jinak nejde, na monumentální scény nejsou peníze. Pochválit musím zvukový mix, a nenechte se zaskočit začátkem. V půlce se to trochu rozjede. ()

gjjm

Drsný příběh o československých jednotkách v severoafrické poušti za druhé světové války / pokus o vlastenecký válečný film v americkém stylu, ale českém prostředí. Atmosféra kruté pouště je popsaná docela hezky, herecké výkony jsou takové normální a nijak zvlášť neuráží. Co jsem zde postrádal byl silný příběh, vystihující pocity vojáků (jaký - přes úděsnou sentimentálnost - je třeba ve Tmavomodrém světě). Rozhodně nestačí to, že Marhoul prostě předvede a pěkně sestříhá pouštní scenérie, hovory ve sprše a v hospodě, sprostonárodní písně, vojenský výcvik, chvilku výbuchů a utržených nohou, no a jen tak, aby se neřeklo, do tohohle prostředí přenese příběh typu "Stu the Kangaroo looks for friends". Ani ten megapatetický a megazmatený závěr nedokáže nahradit něco jako příběh. Film těžce kazily také některé silně nezvládnuté složky scénáře, zejména dementní dialogy a někdy i návaznost jednotlivých scén, no a trochu také dojem, že jediné, co chtěl Marhoul Tobrukem říct, je to, že Češi nebyli vždycky bezvýznamní loseři jako teď, a trochu příliš okatá inspirace americkými vlasteneckými filmy. Vynikající je ovšem technická kvalita a výprava, a protože jde o tradiční slabinu české kinematografie, tady navíc v dost neobvyklém prostředí a pro nás téměř nevyzkoušeném žánru, a navíc, protože tady je vážně na světové úrovni, mírně přidávám na hodnocení. Marhoul je něco jako Vávra - jeho filmy jsou techicky fantastické, ale myšlenkově a příběhově úděsné. ()

noriaki

Po všech stránkách průměr. Tobruk není velkofilm, není to výpověď o nesmyslnosti války, není to příběh člověka tváří v tvář všudypřítomné smrti, není to strhující drama. Není to vlastně nic. Chápu že válka je především čekání, nesnesitelné napětí, nebo naopak nuda, ne moc chytré dialogy a nevyumělkovaná syrovost. Ale dobře natočit takovou válku, to chce režisérského génia. Mezi naší produkcí a Hollywoodem je obrovská propast a tím že se do ní snožmo skočí, se překonat nedá. Jako pocta našim jednotkám bojujícím v Africe snímek obstojí, ale dobře natočený dokument by posloužil víc a zanechal by lepší dojem. Zvlášť když hned v úvodních titulcích autor prozradí, že námět je převzat z knihy Američana, který zemřel 40 let předtím, než se u Tobruku bojovalo. ()

lennyd

Pro mně je tento film velkým zklamáním, ač jsem se na něj hodně těšil. Válečných filmů (a dobrých) není mnoho, a české válečné filmy by se daly spočítat na prstech nešikovného dřevorubce. Jenže z tohoto filmu si neodnáším takřka vůbec nic, kromě obvyklého - viděl jsem, ale znovu už nemusím. Chvilkama mi přišlo jako bych sledoval odosobněné zpravodajství či dokument, k žádné z postav jsem si nějak nedokázal vybudovat vztah (a autoři filmu se o to ani moc nesnažili - prostě se na jakýkoliv příběh vykašlali). Stejně tak je filmu docela dost logických chyb - nejvíc mne asi dostala scéna, kdy vojáci hrdinně brání zákopy, vystřílí stovky nábojů (kulomety, minomety) a v řadách nejdříve postupujícího, později ustupujícího nepřítele není vidět ani jednoho padlého. Ale i na tomto filmu bych našel leccos pozitivního - určitě lze pochválit exotické prostředí a práci s kamerou, zvlášť ve scéně blížící se písečné bouře se mi úplně ježily chlupy na zádech... ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka