O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Illy

Váhal jsem mezi 3 - 4*. Po obrazové a zvukové stránce je film vynikající, snad trochu více charakteru by postavám slušelo. Kvalitní filmařská práce a herecé výkony zvedají tento snímek nad český průměr. Určitě to není snadno zapomenutelný film. ()

RomanHyde

Tobruk má mé sympatie. Kdyby to byl film z jiné produkce než-li české, asi bych ho ohodnotil třema hvězdama. Víme však všichni, co se zde v posledních letech točí, a hlavně pro koho. Prvoplánové "hřebejkoviny" pro jednoduché publikum, které se chce jen jednoduše bavit a pokud možno nezapínat u chroustání popcornu a cucání coly mozek. Tobruk však není určen pro klasického povrchního diváka, asi by jej nebavil. Tobruk není válečný film plný akce, napětí a krve. Spíše sleduje obyčejné chlapíky vytržené z normálního života a vržené doprostřed nehostinné pouště napospas Němcům, bránit písek (jak ve filmu zaznělo). Marhoul se nesnaží ani jednotlivé hrdiny nějak hlouběji představit a nezabývá se jejich myšlenkovými pochody, na druhou stranu se zcela oprostil od citového vydírání. Zůstal někde uprostřed a výborná kamera hrdiny sleduje jaksi z odstupu. Prostě granát spadl, nohy pryč, smrt.. stalo se. Jede se dál. Tobruk zcela jistě nebude v naši zemičce doceněn, každopádně je výborné že vznikl a možná dodá odvahu dalším umělcům, kteří si mysleli, že velkofilmová témata nemůže český človíček s českým rozpočtem zpracovat. Marhoul to dokázal. ()

divisak

Popravdě řečeno, vůbec nechápu tak nízké hodnocení u tak kvalitního českého válečného filmu. Musím bohužel konstatovat, že Tobruk se stává neprávem opomíjeným snímkem. Zpracování je perfektní. Např. jsou zde dobře zachyceny antisemitské projevy, které v zahraniční čs. armádě panovaly. Ale samotné znázornění boje vojáka s dvojím nepřítelem – nepřítelem jako takovým a nepřítelem pouští – je výborné. Nemluvě o závěru filmu, kdy se člověku tají dech a z posledního záběru má smíšené pocity a pachuť v ústech. Co více k tomu dodat… Jen kdyby takových filmů, na takové úrovni, u nás vznikalo více. ()

Pevek2

Doporucuji si precist predtim Rudy odznak odvahy od Stephena Crane. Predlohu z Americke obcanske valky totiz Marhoul dost krecovite montuje na uplne jiny styl vedeni valky a hlavne na jinou prostorovou dispozici. Coz je skoda, protoze jinak ten film miril k dokonalosti. Atmosferou, rytmem pouste, mikrovztahy i nekolika fantastickymi lekackami. ()

Vesecký

Takhle to dopadá, když země bez prostředků na kulturu chce natočit válečný film. V. Marhoul chtěl uctít památku padlých v boji proti fašismu, počin jisté záslužný. Ale musel se v Tobruku soustředit spíše na komorní prostředí jedné malé jednotky a my celý čas tápeme, jak tam ti chlapci přežívali. Jaké bylo jejich týlové zabezpečení, spojení s vyšším velitelstvem, jak věděli, kde se proti nim vyřítí nepřítel - ten tam ostatně byl vidět jen na krátkém úseku jedné bitvy, vše ostatní zabezpečili filmoví pyrotechnici, nechávající tu a tam vybuchovat "nálože". Herci se snažili seč mohli, ale bylo vidět, že jde o umělce zatím nevyzrálé, kteří své role přeříkávali naší dnešní mládeží obvyklým drmolivým stylem, takže jim často nebylo rozumět. Možná by bylo úspěšné pochybovat i o slovníku jejich hrubých slov, i ten mi připadá novější než z doby 40. let. Pár scén stálo za povšimnutí (detail oka, voják s utrženými končetinami, závěrečná scéna), ale je to všechno tak na dvě hvězdičky... ()

Koláč

Sám režisér řekl: "Chtěl jsem, aby to vypadalo, jakoby jste vytrhli list z vojákova deníku." A to se mu povedlo. ()

RadimFišer

Byl jsem spokojen až do nebe. Vizuální efekty se rovnají nebeským výkonům. Žasl jsem s otevřenou pusou. Říkal jsem si, že to co předvedli češi, jsem ještě u americké provenience neměl šanci zastihnout. Scénář je krátký, roztomilý, bez větších zápletek. Teda kromě té, kdy se ztratí v poušti a poté se znovu ztratí po druhé, když chtějí jeho kamaráda okrást. Výbuchy realistické. Při porovnání k Rianovi, měl jsem pocit, že tento film je ještě dál. Jakoby z něj zářila skutečnost a nebyly vidět filmové triky. Hudba dokresluje osnovu tak akorát, aby nás přiměla přemýšlet nad úrovní českých filmů. Já jsem byl spokojen a doporučuji ho všem dalším. Skvělá ukázka našich schopností. Pane Marhoule, díky Vám jsem hrdý, že jsem Čech. Nedávám pět hvězd, protože jsem nezastihl hlubší poselství. Mluvil jsem s kamarádem, jehož děda tam zemřel, ale jeho to neoslovilo tak jako mě. ()

dvd-L

Nevěřil jsem jedinému česky mluvícímu vojákovi (anglický "fucking" driver sanitního vozu celkem ušel). Přišlo mi jakoby si pánové odběhli z nějakého ateliéru kde právě dotočili další díl rodinné ulice. Vlastně jsem moc neočekával a tak jsem ani nemohl být moc zklamaný. ()

THE_Joko

Veľmi príjemné prekvapenie čo sa zvuku a kamery týka no všetko to zabíja nudný príbeh, ktorý sa tvári na vážny. Koniec mi pripadá doslova o ničom kvôli slabému popisu psychológie postáv. Film síce vzdáva hold Čechoslovákom, ktorí bojovali v Afrike, ale chyba mi v ňom niečo ako záverečná myšlienka, prečo pre aké presvedčenie tam vlastne bojovali...takto mi to cele pripadá, že tam proste bojovali len tak, akoby nemali nič iné na práci. Za jedno pozretie však rozhodne stoji! ()

jorgus

Tobruk je jako cesky valecny film excelentni..ve srovnani se zahranicni konkurenci uz se trochu latka snizuje, ale neni to rozhodne zadny propadak..bere si to nejlepsi ze scych predchudcu a pridava neco sveho..bohuzel to me na nem vadilo..zejmena 20 minutova vychazka do pouste:(ve valce za pet, v mezihrach to hapruje..scenky z bezneho zivota vydarene a uveritelne, i navozeni atmosfery pred bitvou uzasne, ale prilis hluchym momentu mezi nemi:) ()

dawe787

Vleklé, bez vážnějších zvratů, možná i proto jsem u toho poprvé usnul. Nicméně zachycení pouštní atmosféry a života vojáků bránících linie se podařilo. Trik s tělem rozpůleným vejpůl byl zdařilý a i amíci by mohli závidět. Dialogy se mi nelíbily, byly takové utržené a bez nápadu. Jako památka na naše vojáky, kteří tam bojovali slouží tento film na jedničku. ()

artas

Osobne si myslím, že 3* už znamenajú dobrý film, predsa je to 60% aspoň ja tak hodnotím. Môžem síce toho dosť vytknúť, nie všetko sa mi páčilo, ale je to dobrý film. ()

ypres.bass

Válečný film kde ta válka je jenom pozadí pro nezajímavý sled uměleckých dlouhých scén kde se nic neděje. Ano je t nuda, ale je to i pocta českému vojákovi který vživotě neviděl tolik písku pohromadě a vojákovi který nevěděl proč bojuje v africe. Pocta vojákovi vystavenému kruté realitě života ve smrtelném prostředí. ()

Kvítek

Z vizuálního hlediska pohledně urobeno. To bohužel nemění nic na tom, že mě žhnoucí peklo nechalo ledově chladnou vůči osudům zúčastněných. ()

icoico

dobra vyprava a kamera, vse ostatni stalo za starou backoru. nic moc herectvi, nic moc scenar a nekolikrat ohrane pribehy. pomale zabery, ktere snad meli udelat prostor k hlubsimu zamysleni o valce, pratelstvi, hrdinstvi, dezerterstvi, mne spis nudili a znechucovali. tohle fakt neni zadny Malick. ()

Luqi

Dopadlo to tak trochu naopak, ako som očakával. Myslel som, že film pohorí na bojových scénach a atmosfére, ale tie boli prekvapivo dobré (na to, že je to európsky film). Boli tak akurát naturalistické a surové a toho českého leva za zvukové efekty i kameru dostal tobruk absolútne zaslúžene................. Naopak, od scenára som očakával viac. Aj keď príbeh je vystavaný dobre a naviac aj ten záver tomu filmu svedčí, tak mnohé dialógy a chovanie postáv hlavne vo výcvikovom tábore veľmi neprirodzené. To isté sa dá povedať aj o niektorých hereckých výkonoch - neprirodzené, jednoducho vidieť, že to bolo hrané. Zlepšilo sa to až v tej časti, kedy sa J. p. vrátil k jednote, kde chovanie postáv a celej skupiny bolo celom zaujímavo vykreslené................. Celkovo je to ale pre mňa pozitívne prekvapenie a 4 hviezdičky si zaslúži............. ()

rgrohol

Nějak nechápu sdělení tohoto filmu. Všem je asi jasné, že v české produkci nikdy nevznikne válečný snímek, který by byl postaven pouze na efektech, na to zkrátka nejsou peníze. Podle toho, jak byl film prezentován, i podle hodnocení zde na csfd jsem ale čekal, že film je poctou českým válečným veteránům. Pak ovšem nechápu, proč jsou zde čeští vojáci prezentování jako parta zbabělých dezertérů, kteří okrádají své padlé spolubojovníky o šperky. Ano, válka taková je, ale do snímku, který by v nás měl vzbudit hrdost, že i Češi pomáhali vyhrát válku, takové věci podle mě nepatří. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka