O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Bratr

Na tohle jsem opravdu nebyl připravený. Z amerických a vlastně všech zahraničních válečných filmů jsem zvyklý, že hlavní hrdinové neumírají, a když už, tak umírají epicky. Pro mě se stal tobruk nanejvíš syrovým a realistickým zážitkem, který mě opravdu připomněl skutečné hrdinství uprostřed dění, které člověk není schopný nijak ovlivnit. Pouze nečekaná komornost mě přinutila dát 4*. ()

js79

Jeden z našich nejlepších válečných filmů. Bohužel se Marhoulovi nepodařil vyždímat veškerý potenciál z herců. Děj sem tam klopýtá, dialogy slabé... 68% ()

Audrey.H

Marhoul natočil skvělý film o lidském charakteru uprostřed války. Není to dokument, ani válečný velkofilm. Jen lidské drama s výbornými herci, kterým jistě dopomohlo, že při natáčení byli nuceni žít tři měsíce v poušti. Jde o vyjímečný snímek mezi všemi těmi "lidskými", "rodinnými" a "partnerskými" dramaty, které se teď u nás povětšinou točí. Samozřejmě mě nejvíce překvapil (a velmi okouzlil) Robert Nebřenský. S první rolí záporáka si poradil naprosto famózně...Rozhodně obdivuji i kameru a ty tři triky, které nám Marhoul na diskuzi tak pěkně osvětlil. :-) ()

gauny8

Některé obrazy byly nádherné a velice profesionální (záběry na figurínu u "děla" , brouk běžící po písku, změna noci na den v oku, detail na cigaretu v puse...). Ale celková pointa mi unikla. O čem ten film vlastně byl? O životě vojáka na frontě? O strachu? Pomstě? Nevím přesně a to mě mrzí. Na druhou stranu mě potěšil výběr herců, kteří nejsou vůbec okoukaní, ale ne zase úplně neznámí a zvuková stránka byla vynikající. ()

Spielbergo odpad!

Ne, ne a ještě jednou ne... Nemám rád vše, co obsahuje tento film - bez začátku, bez konce a bohužel i bez děje. Hledat v této slátanině jakoukoli myšlenku je nadlidský výkon a tak díky bohu, že ta nuda nakonec trvá jen 100 minut. Vyznění filmu je nulové a poprvé se mi stalo, že jsem z kina odcházel naprosto zmatený jestli mi náhodou něco neušlo, načež jsem došel k názoru, že kdybych tu 1 hodinu a 40 minut prospal, vyšlo by to nastejno. Nula, nic, zero, niente... Nikomu neupírám právo hledat zde nějaké hlubší myšlenky, smysl, či se jen tak kochat přéééédlouhými záběry na poušť (vystříhat je trvá film 15 minut), ale podle mě je to marná snaha. Tohle si naši legionáři vážně nezasloužili. ()

dsaiko

O filmu jsem hodně přemýšlel. Třeba jsem ho jenom nesprávně pochopil nebo jsem na něj byl špatné naladěn. Bohužel, čím dál víc jsem přesvědčen o tom, že byl špatný. Nepopírám jeho velký potenciál, bohužel se v něm scénárista utopil. Nejsilnější stránkou filmu byl asi obraz a surový děj bez přílišných extrémů, tak, jak asi normální život většinou je (i pro vojáky). Kompletně ale chybí dějová osa, jednotlivé obarzy jsou roztříštěné a chaoticky pospojované, v půlce druhé akční scény celého filmu je přerušeno i to málo, co vypadá jako děj, a objeví se titulky. ()

jack_scott

Český lev? a pak že český film nejde do pekel.... Drama tam není žádné, válečného prakticky vůbec nic, spíš zbyla je nta historičnost. Jestli si tvůrci myslí, že na válečný film jim stačí jedna jednoduchá scéna útoků (docela pokažená) a pár pyrotechnických efektů ala dělostřelectvo (byť hezky provedených -jedno z mála pozitiv filmu), tak to se mýlí. Psychologie postav je tak chabá, že jestli je toto drama, tak já jsem asi čínský bůh srandy a pohádky s kačerem Donaldem mohou být dramatem stejně dobře. Ono je hezké že film nechce z rozpočtových důvodů odkrýt skutečnou válku a že postavy jsou naznačené a jejich vývoje diváka nezatěžuje, ale Marhoul neni Mamoru Oshii aby měl na to dát snímku hloubku "jen tak mimochodem",aniž by na čemkoliv důrazně stavěl. To on skutečně neumí, a tím že film toho jinak moc neobsahuje, tak je to skutečně chabé. Daným provedením by to spíš byl hezký historický seriál, něco ala HBO minisérie... Ale na to český film nemá ani peníze, ani nápady, prostě nic. A kdo nic nemá a neumí, nemůže čekat skutečný úspěch mimo malé Česko. ** a 40%. ()

mangui

Velká škoda toho neúměrně dlouhého začátku, který trval kolem půl hodiny... Kdyby se zkratil na deset minut, což by myslím šlo, páč tam skutečně podstatná informace chyběla a jen koukat na vojaky jak se sprchují a leží je nuda. ()

umbro

Profesionálně natočené, ale chybí tomu příběh. Ve filmu se sem tam objeví zajímavý moment, ale jako celek nezaujme. ()

Adam's

Na české poměry výjimečný snímek. Dokonalé zachycení atmosféry válečných hrůz. Víc takových žánrových klasik... ()

Papercut

Fakt nevim čim mě ten film zaujal, vždyť ty dialogy sou tak blbý až to hezký neni, v některejch pasážích se ani logika moc nevyskytuje, ale prostě ten film ve mě něco zanechal. ()

route60

Na české poměry výborné válečné drama, Robert Nebřenský je prostě perfektní a ostatní své role zvládly skvěle, škoda že nejsou postavy více rozvynuté a film o kousek delší ale i tak Václav Marhoul natočil válečný film na který Čeští diváci mohou být hrdí, 90% ()

GoldenGecko

Napadá mě jedno slovo, kterým bych film dokonale popsala.... NUDA. Začátek Tobruku byl docela slibný. Voják který si musí zvykat na tvrdý podmínky, zažívá šikanu atd., život armády v poušti, to vše bylo docela pěkně podané. Problém nastal, když si film řekl, že bude strašně dramatický. Útokem na tábor počínaje a nástupem do akce to pokračuje - film se snaží surově a nemilosrdně ukázat, co to sakra bylo, taková válka, namísto toho se nám však dostává jen nudných a plytkých scén zobrazujicích střelbu a poušť. Navíc byl film protkán rádoby drsně umřímnejma scénama, např. chlapi ve sprchách, chlap zastřelenej zatímco sedí na hajzlu atd. Spíš trapný, než cokoli jinýho. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka