O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

gombarix

no, od patetických citů sice oproštěni, ale bez náhrady. Technicky velmi dobré, ale k čemu to, když postavy jsou diváku lhostejné. ()

mala_kea

Na čeké poměry rozhodně válečný trhák, ale jak už zde zaznělo, místy jsou scény zbytečně moc protahované až nudné a troufnu si říct, že když by tyto scény byly udělány trošku třeba z jiného pohledu, určitě by film byl mnohem lépe hodnocen. Hlavní plus je to, že zde není žádná podstatná část vymyšlená a vše je založeno na skutečné události. Veliké díky Václave ()

Heavyman

Moc jsem si od toho nesliboval, protože když jsem se dočetl kdo v tom hraje, buď herci neznámí a nebo profláknutí z nováckých seriálů moc se mi do toho ani nechtělo. Jaké bylo překvapení, že film je reálný a uvěřitelný a výkony herců jsou skvělé a každá postava má svojí povahu. Rozhodně vyvedený válečný film, kde není kladen důraz na kvanta mrtvol, ale když už to někdo dostane tak to stojí za to. ()

Pradlík

Tedy tesil jsem se na povedeny valecny film ceskych tvurcu, ale lepsi film bych natocil sam svym mobilnim telefonem. Film jako takovy neobsahuje absolutne zadny pribeh a hudba, byt vytvari ponurou atmosferu, neni nicim zajimava a clovek z ni ziskava nutkani mlatit hlavou do zdi. Navic je zde takova rada naprostych blbosti, ze clovek ziskava pocit ze Mahoul o druhe svetove nikdy neslysel a dokonce se ani nedokaze vzit do valecne situace. Vznikaji z toho nesmyslne sceny, kde vybuchuje poust bez zaberu na jakakoli letadla, vojaci behajici v 50ti stupnovych vedech maji na zadech pouze symbolickou carku potu, Britove pusobi jako ridici nakladaku sbirajiciho zranene po pousti a sceny prechazeji stejne jako ta z plaze na topiciho se vojaka. Film rozhodne nedoporucuji, leda byste chteli zemrit krutou a bolestivou smrti, nebo doslova zabit dve hodiny zivota.Tu hvezdicku snad jen hrdinum, kteri si to peklo v Africe vytrpeli a film je jim venovan. ()

Akana

Vydařené. Natočené s pečlivostí a pokorou. Chvályhodné je, že se autoři nepokoušeli o nemožné, totiž o válečný velkofilm plný heroických scén, ale spíš o komorní drama v duchu slavných Nebeských jezdců. Za nimi sice Tobruk zaostává v psychologické drobnokresbě, ale zato hýří atmosférou a výborně zvládnutou vizuální stránkou. Herecké výkony neoslní, ale ani neotráví,příjemným překvapením je pro mě Robert Nebřenský. Po jeho vltavínských šklebech tu není ani stopy, polohu bezcitného drsňáka zvládl výborně. Dalším kladem je hudba Richarda Horowitze a Sussan Deyhim, která k pouštním exteriérům sedí jako ulitá. Film sice nenabízí nic neviděného, ale řekl bych, že mu o to ani nešlo. Přiblížit prostředí a pocity řadových vojáků na severoafrickém bojišti a vzdát jim hold, to se podařilo. ()

BathoryMan

Nechápem prečo sa na tento výrazný a vydarený počin súčastnej českej kinematografie tak rýchlo zabudlo a prečo výraznejšie nezabodoval aj vonku?Voči tomuto filmu to nieje fér!Tobruk totiž po všetkých stránkach predstavuje vrchol súčastnej českej kinematografie! ()

Wolvie

Skoro až světový počin v našich končinách,ale má obrovský problém v podobě naprosto zoufalého tempa.Je to škoda,mohl mířit výš. ()

Darkslayer

K prívlastkom Drama / Válečný / Historický by som ešte pridal Art. Všetky ostatné aspekty sú len v pozadi. Film je síce veľmi dobre technicky zvládnutý, ale všetko ostatné ustupuje do úzadia. Obsahuje veľké množstvo prázdnych, roztahaných a dejovo nezaujímavých scén. Pri spätnom pohľade vlastne ani neviem o čom tento film bol. Bojov málo, interakcie medzi postavami vo väčšine bezvýznamné, historické je akurat jeho zasadenie do doby a na druhej strane máme takmer minútové kamerové prechody po prázdnej dymiacej vojnovej línii. Objektívne by bol film za 3*, avšak ja som sa pri ňom neskutočne nudil takže subjektívne 2*. ()

Páně

Tobruk je pohříchu vším a ničím. Jeho poselství se bohužel ztrácí v narativním chaosu a to se potom těžko dohání obstojnou vojáckou poetikou či vizuální přesvědčivostí. Přesto však dokáže některými scénami velmi zaujmout. Tři a půl navrch. ()

Gediman

Heh... a to jsem si říkal, že na tohle půjdu do kina. Dobře že jsem tak neudělal. Celkově jedna velká nuda, akorát finální "bitka" je trochu napínavější... škoda, že nedořešená. Film mi po celou dobu připomínal slepenec krátkých videoklipů, které spolu nemají nic společného a jsou prakticky o ničem. Vypadalo to slibně, ale o to více to zklamalo. ()

Luk Skywalker

Dal bych i čtyři (a trochu bych nadhodnotil) nebýt nudného bloudění pouští, naprosto zbytečná část filmu. Chápu i omezený rozpočet a proto jsou bitvy omezené, ale něco tam z té války je. Konečně existuje český válečný film. ()

jirkis

Pěkně vypadající český film, ale několik scén bylo fakt dost zbytečně hluchých a kdo má rád válku a trochu se v ní vyzná, tak mu ani nic nového nemůže přinést. Někdy ale není od věci pustit si český film.....3* ()

drankeryth

Ocakaval som, ze to bude nejaka hlupost, ale ono ma to aj bavilo sledovat. Pribeh ceskoslovenskych vojakov ma zaujal a dokonca sa aj vo filme zablysla aj nejaka bitka. Vybuchy bomb boli ocarujuce a hlavne ten vybuch, kde jednemu vojakovi odtrhlo obidve nohy. Za okamih uz aj ukazali plaziace sa telo bez noh. A dokonca bol aj zaber, kde boli predtym nohy. To som necakal, ze cesky film ukaze taketo nieco a este k tomu dobre urobene. Bolo vidiet, ze tomuto filmu venovali pozornost vo vsetkych detailoch a tak to aj ma spravne byt:) ()

char_t

Už jsem viděl hodně rozstřílených amerických vojáků, za některé i slza ukápla. Viděl jsem i granátem utrhané končetiny, vždy vzbudily nějakou tu emoci, tak či onak. Tak proč to kurňa tady nefunguje? Čeští hrdinové padají jeden za druhým, a mě to nechává chladným. Nezajímavé. ()

Adm.Nelson

Nemá to žiadny dej, herci prehrávajú ostošesť (tí slovenskí najviac), dezertérska epizóda mi pripadla úplne zbytočná a uťahaná, a koniec bol zase useknutý príliš skoro. Napriek tomu všetkému som tam ale bol s nimi, piesok sa mi neskutočne zadieral pod kožu, páchol som potom a špinou, a túžil som nakopať zadok všetkým kolaborantom, fašistom, aj samotnému Hitlerovi. Ten film je totiž tak ojedinelý zjav v českej kinematografii, že musím hodnotiť minimálne štyrmi hviezdami. Navyše to nie je vôbec zle natočené. 8/10 ()

KHkomiks

Spousta hluchých míst,vojenský výcvik,pak se hodinu nic neděje,pak se dvakrat vystreli do vzduchu a něxo vybuchne,a následuje ....ano ...zase nuda. ()

herák

na to, že je to českej film je to na 4 hvězdy..otázky kladený Isherwoodem mě napadali v průběhu filmu taky ale když film srovnám s jinejma tuzemskejma..hmm..ty 4 prostě dát musím ()

Rikky007

Zajímavý český film s válečnou tématikou. Vyniká hlavně obrazem, který místy připomíná až artový film pojetím. Ačkoliv rozhodně na rozdíl od těch amerických nestojí na grandiózní výpravě, spíš naopak - zde zas se blíží výprava té divadelní. Aby mě víc vtáhl do děje mi ale chyběla nějaká lepší propracovanost postav a dialogů. Otevřený, jakoby do ztracena plynoucí konec sice v širším kontextu dává smysl, jenže filmu jako takovému při nedostatečné práci s charaktery moc nepomáhá. Film měl být určitě hlavně působivý v psychologické rovině, bohužel pro něj Marhoul na poli dialogů zrovna nevyniká a to je v takovémto filmu dost znát... ()

Lyžař

První záběry mi připadaly jako špatná komedie. Navíc Michal Novotný v reálně nesrandovní roli, to jsem si nikdy taky nedokázal představit. Postupně jsem se začínal ztrácet v ději, pak jsem málem odešel, ale Tobruk jsem nakonec dokoukal. Asi ten film nějaký význam má. A natočen je fajn. Do mé TOP 10 má ale zatraceně daleko! ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka