O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Empire

To byl zase na dlouho poslední český film, na který jsem šel do kina. Slabí děj, zdlouhavé scény....pokus o umělecký efekt se změnil v patos. Ale přátelé...nejhorší ze všeho byly herecké výkony...naprostá tragédie..umělý smích, umělé hrdinství..pokus o jakýkoliv vážný obličej Novotnýho nebo Nebřenskýho skončil trapností.... Příště rovnou můžou vzít někoho z ulice......Doporučuji se tomuto filmu vyhnout 20 km dlouhým obloukem ()

Joeey

Režiséru Marhoulovi se podařilo přesně to, o co usiloval. Vzbudit emoce. Tento film nepostrádající skvělé akční scény působí v určitých ohledech velkolepě, ve skutečnosti je však komornější než asi většina z nás očekávala. Není zde mnoho postav, skoro ve všech scénách jsou s námi dva hlavní hrdinové - Pospíchal s Liebermanem. Všichni herci jsou přesvědčiví, pozoruhodný je desátník Kohák (Robert Nebřenský) jako hlavní záporák. A nejen to... Časté detailní pohledy do tváří herců, podmanivá hudba, pomalejší tempo, perfektní ozvučení, písečná bouře a mnoho dalšího dělají z Tobruku silný emotivní zážitek. Když se na náklaďáku jeden z vojáků (Matěj Hádek) zeptal Pospíchala: "Kde seš zraněnej ty, kamaráde?!", tajil se mi dech. Film postrádá takový nějaký tradiční závěr, nicméně to, že zrovna v tomto místě tato podívaná skončí, se dá očekávat, protože právě zde by měly být (v mém případě byly) emoce nejvíc našponovány. ()

ihonzik

Tobruk je hodně dobrá práce evropského formátu. Marhoul vsadil na "neznámé" tváře a příběh, který toho vlastně mnoho nevypráví, ale jen sděluje pocity a atmosféru. Úžasný je především důraz na zvuk a vizuální stránku filmu, která se v Čechách naprosto podceňuje. Marhoul taky ukázal, že válečný film lze natočit i bez heroických výkonů a patosu. Za to čekání a ty peníze to stálo. ()

Pořez

Jsem moc rád, že takové válečné drama vzniklo. Absence příběhu se může zdát na škodu, ale myslím, že o to až tolik nejde. Víc tak vyzní syrovost války. Žádná idylka "bratrství" v rámci jednotky, žádní "ti dobří" jen proto, že bojují proti fašizmu- Největším nepřítelem není "ten naproti" a ani jeho dělostřelecká palba. Je to poušť sama. Je nekompromisní, odměřuje všem stejně a nikomu nic nedaruje. Mělké hroby, které se začnou ztrácet s první písečnou bouří, technika obrušovaná vířícím pískem. Dobrý, dobrý, dobrý... Díky. ()

Kolyas

Škoda, že režisér / scénárista rezignoval na nějaký, byť banální, ale aspoň - PŘÍBĚH... Atmosféra samotné války je rozhodně na vynikající úrovni, ale kdybych na toto dílo šel coby školák, musel bych se na konci ptát - PROČ bojovali Češi v té poušti? KDO proti KOMU vlastně střílel? JAK to vlastně nakonec celé dopadlo...? ()

Jajar

Věrohodná, civilní, skoro dokumentární sonda mezi vojáky československých legií bránících před jednotkami Osy strategický přístav Tobruk prodchnutá úžasnou atmosférou, originálním rytmem vyprávění, jedinečnými hereckými výkony a vůbec poctivou řemeslnou prací. Václav Marhoul se schválně vyhýbá schématické výstavbě válečných filmů hollywoodského střihu a ve snaze přiblížit se co nejvíc realitě boří tradiční klišé. Při absenci patosu, či archetypálních postav však musí divák bohužel chtě nechtě oželet i nepřítomnost emocionálně vypjatých situací, uzavřeného dějového oblouku a vyššího poselství, což dělá z Tobruku místy poměrně nudný snímek. ()

Tryman

Nebylo to úplně špatné, ale čekal jsem trochu něco jiného. Některé scény byly opravdu zdlouhavé a já se tak místy nudil. Na české filmy je to ale určitě nadprůměr... ()

Deever

Těšil jsem se. Sice jsme se koukali ve škole na přesvětleném projektoru, ale tak budiž. Jako obrázky hezký, i kamera moc pěkně fimová, ale absolutní absence jakéhokoliv vyprávění, gradace ... po půl hodině to někteří kolegové komentovali hláškami typu: "A kdy se tam bude něco dít?" Takže asi tak. Zpočátku realistické, ale později stereotypní čekání na několik výbuchů. Jeden útok, vítězný, druhý útok, o kterém jsem si díky dezertérské rádoby psychologické vsuvce myslel, že byl prohraný. A když jsem pak viděl naprosto laxního trapně sprostého Angličana v sanitce, který nechal hned dva své zraněné uprostřed pouště (a to se jako opravdu stalo?), došlo mi, že asi není o co stát. Dokoukal jsem jen ze zvyku a pár hezkých scén celkové hodnocení nezlepšilo. Jak tu už psali někteří jiní ... byl to FILM, ale nebyl dobrý. ()

mi-ib

Hodně lidem se to nelíbilo, tak jsem nečekal žádné zázraky a myslím si, že to mi pomohlo abych si tento film užil. Myslím si, že na české poměry je to nákladně vyhlížející film. Všude samý písek, bunkry, troska německého letounu, reálně vypadající zbraně a vozidla. Také naturalisticky ukázaná zranění, mám na mysli hlavně plazícího se vojáka bez nohou, kterého před chvílí jinej umyl. Celkově film nevybočuje z řady, ale určitě je to na české poměry kvalitní film o zajímavém tématu. Kdo čeká střelbu od začátku, tak si na své nepřijde. ()

Gwin

Od tohoto filmu jsem čekal hodně, bohužel přišlo velké zklamání. Film není ani průměrný, je totiž podprůměrný. Celý film je takový nemastný, neslaný. Zaujala mě akorát postava ztvárněná Robertem Nebřenským. ()

HappyDeath

Silný a dobrý film. Načež mu jednu hvězdu musím ubrat a to kvůli základním nedokonalostem jako vysvětlení některých věcí atd. Ještě něco tomu trošku chybělo, ale snad nikdy nic nemůže být dokonalé.Ale úroveň? SVĚTOVÁ!!! Objektivní komentář: Isherwood ()

pepa3rd

Nejhorší na tom je, že člověk by chtěl tomuto filmu dát vynikající hodnocení, přál by si, aby byl dobrý, už jen kvůli té námaze, co to stálo. Bylo tu mnoho předpokladů, proč by to vyjít mohlo, měl tu být skvělý válečný film, ale výsledek bohužel, více než co jiného, připomína jen slepenec kratičkých epozodních scén, které pohromadě drží snad jen poušť u města Tobruk. První polovina mi připadala jak sestřh pohledů do vojenského tábora, pod kterým by klidně mohl běžet titulek "bez komentáře", jak sem tam poslední dobou vídáme na ČT24. Druhá polovina filmu se pak snaží rozvíjet vztahy mezi postavami, které ovšem není jak rozvíjet, protože z té první poloviny jsem si neodnesl k žádné z nich alespoň částečný vztah a tak mi vlastně bylo jedno, jak to s nimi dopadne. Jsou tu sice dvě opravdu dobré scény, které člověka proberou z mírného podřimování, ale po pár minutách je opět ukolébán a to do takové míry, že pomalu ani nevnímá, že na plátně již běží titulky. Hudbu ve filmu většinou nijak nechválím a ani nekritizuju, ale tady si neodpustím kratičkou poznámku. Hudba tady ten film totiž sráží minimálně o další hvězdičku a jednoznačně přispívá k nudě, kterou u něj zažijete. Už během sledování jsem si uvědomoval, jak výraznou sožkou na celkovém pocitu je hudba. Tady je to vidět více než jinde. Nehodila by se snad ani k televiznímu seriálu. Jedinou opravdu povedenou stránkou je tak snad jen samotná vizuální podoba, která je na naše poměry opravdu nadrpůměrná a je jen škoda, že scénář, střih a hudba nedokázaly ruku v ruce aspoň kulhat, když už né držet krok. To, že to jde, dokázala například i televizní Sahara, která na stejném prostoru rozehrála válečné drama se vším všudy. 40 % ()

savage3303

Tak povediac, čakal som niečo dobré od tohto filmu aj napriek tomu, že je to český film. A nebol som sklamaný. Nebolo to nič extra, ale nachádzali sa tam kvalitné chvilky. Akčné scény boli fajn a vďaka nim sa film dostal na slušnú úroveň. Bolo aj veľa negatív ako zvláštny zvuk hlasov jednotlivých hercov a dialógy, kt. ničím nevynikali. Scenár bol slušný ale nedotiahnutý. Na záver som čakal nejaké fajn ukončenie príbehu, ale nestalo sa a to je chyba. Počas filmu som uvažoval aj nad lepším hodnoteným, ale ten záver chýbal. Tak to je len 3*. ()

Stíba

Snímků z války, které nejsou ani tak o válce stále přibývá. U Tobruku se podle mě podařilo výborně vyvážit míru akce i psychlogie postav, nicméně potenciál filmu byl ještě o něco vyšší než jak byl výsledně využit. To hlavní řekl Isherwood, filmu by opravdu neškodilo dvacet nebo třicet minut navíc pro větší hloubku některých scén. Pár mezírek se ale najde v každém filmu a v Tobruku jich podle mě bylo velice málo jen byly možná trochu více vidět a to někomu mohlo vadit. Myslím si, že Tobruk si rozhodně nezaslouží být řazen do jakéhosi průměru, protože některé scény a výsledně pak celkový dojem z filmu je vyjímečný a jeho podání divákovi nestandartní. ()

Ziggy Zagg

Filmu chybí víc propracovaný příběh a lépe čitelné postavy. Kromě Nebřenského a vojáka s orlím nosem mi všechny ostatní herci splývali do nepojmenovatelného houfu komparzu. Celkem slušná kamera mě ovšem ke konci začínala vadit rádoby uměleckými záběry ... čekal jsem o hodně lepší podívanou. ()

Majduska

Jeden z nejlepších českých filmů za poslední pětiletí. Ač válečný, tak spíše komorněji natočení a více zaměřený na psychiku než na megalomanské efekty. Herecké obsazení se vyplatilo a vzniklo velice kvalitních 102 minut. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka