O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

ixel1

Na českou tvorbu jistě sebevědomý a odvážný počin - ono natočit opravdu dobrý válečný film (zvláště když se pustíte do větších bojových scén) není jen tak. Z tohoto pohledu bych nic moc nevytknul. Chybí mi ale větší zatažení do děje, větší sžití s hlavními hrdiny, abych mohl cítit s nimi a jejich osudy mi nebyly lhostejné - toho jsem se nedočkal. Proto se mi nevolí hodnocení snadno, ale nakonec nemůžu dát víc než 2* ()

MrOgilwy

A má mysl nemohla a nechtěla chvíli zpracovat ten nedojem osamělosti a nepospolitosti mužů, kteří byli odkázáni pouze na sebe a bojovali, protože se nehodlali smířit s křivdou, ať již vlastní nebo společenskou... a přitom umírali. Bez domova a bez odpovědí. A teď stručně a jasně. Film byl natočen proto, aby byl. Čím? Pomníkem. Nemusíme se na něj chodit dívat každý den, nemusí se všem líbit, není to laciná a jednoduchá věc, přesto má opodstatnění. ()

bambiz

Při znalosti vypraveni rezisera Marhoula a dalsich zucastnenych o priprave a samotnem nataceni jsem sbirala odvahu se na film o tak drsnych zkusenostech nasich vojaku podivat. Mohla jsem si to vahani odpustit, zadny extra silny a autenticky zazitek nehostinnosti pouste a bezvychodnosti se nekonal. Nic proti kamere, rezii, hudbe, hercum, ale nic z toho me neprimelo szit se s nekterym s hrdinu tak, abych si to peklo prozila s nimi. Docela me to mrzi. ()

sharik002

Natočeno i zahráno perfektně - parádní vizuální detaily, opravdu dobré herecké výkony (především Nebřenský, který snad vždycky hraje hajzla?) Hezká sonda do života našich vojáků válčících v poušti. Bohužel, chyb je víc než dost. Dost se mění, kdo je tam vlastně hlavní postava a celkově postavy tak nějak splývají. Největším problémem filmu je, že vypadá jak něco vytrženého z kontextu, (SPOILER!!) prostě se nakonec ani pořádně nedozvíte, jak to s hrdiny filmu dopadlo. Ten nečekaný a vlastně neukončený konec to celé úplně zkazil. Nebýt toho, určitě bych hodnotil lépe... ()

Profík

Jednu hvězdu navíc dávám za neskutečnou odvahu natočit u nás takovýhle typ válečného filmu. Na to, jak těžce to muselo vznikat a za jaké peníze je to úžasně kvalitní. V půlce se to trochu rozsype, najednou je z někoho hlavní postava, aniž by to k tomu nějak výrazněji směřovalo, ale konec to zas spraví. Respekt, že zas někdo u nás natočil film, na který se vyplatí jít do kina s pořádným zvukem. 75 %. ()

AndieCZ

Viděla jsem snad všechny válečné filmy odehrávající se za 2. světové války, ale takhle nudný film jsem snad ještě neviděla. Jedna nekonečně dlouhá nudná scéna střídá druhou. I když je českých válečných filmů velmi málo, nemůžu hodnotit více, než 3 -mi hvězdičkami. Já vím, že bitva u Tobruku probíhala přesně takhle, že zde nebyly tak urputné boje jako na východě, ale tenhle film mi prostě nesedl. To už mě více bavil italský film Ohnivá linie: Bitva u El Alameinu. ()

Mrs.Christie

Africké horko a slunce hřálo o stošest a na české poměry velice dobře natočené. Trochu mě zklamal závěr, na můj vkus moc rychle utnuté a jak někteří poznamenali i takřka žádná charakteristika postav. Dám klidně čtyři. Celkově spokojenost a pochvala za odvahu. Proti jiným českým veledílům (Hřebejk a spol) to je výborný film. ()

UnCool

Jedno z největších zklamání, kterého se mi dostal,o. Na tento film jsem se opravdu moc těšil. Ale bitevní scény působily neskutečně trapně, obzvlášť vždy když útočila partička pomatených Italů... Pořád mi přijde z tohoto období lepší Tmavomodrý svět... ()

mpet

Drama bez akce a bez děje. Hlavní postavy tam prostě jsou, ale nic se o nich nedozvíme. Také je velká škoda, že se plně nevyužilo potenciálu z této historické události. Přestože o Tobruk probíhali boje po dobu několika let tak tento film to neukázal, spíš naopak. Docela by mě zajímalo proč je Tobruk zařazen mezi válečné filmy, protože jediné co tam připomínalo válku byly asi vojenské uniformy. Pro mě veliké zklamání. Čekal jsem toho prostě mnohem víc a od totálního odpadu to zachránila prostředí filmu. Dávám 15% ( i když je to možná až moc) ()

Sunkael

Nezjistil jsem, na co se příběh přesně soustředil. Mám dojem, že snímek se natočil jen proto, aby se připomnělo co se mohlo dít s československými vojáky v africe během 2. světové války. Děj je příliš slabý a humor hloupý. Viděl jsem jednou, neurazí. Podruhé ho vidět nemusím a ani bych ho přátelům nedoporučil. ()

str0001

Jak již bylo mnohokrát napsáno. Naprosto chybí nějaká výrazná hlavní role. Tady mohou každého zabít, ale nikomu to nebude vadit. A co je nejhorší, pokud neznáte dějepis a nevíte, že se naši v Tobrůku utkali s jednotkami Deutsches Afrika Korps a Taliány, tak z filmu to nezjistíte. Jedná se snad o jediný válečný film v historii, kde není znázorněna druhá strana. Vždyť v některých filmech jsou častejší záběry na nepřítele a jeho hrdinu, než na hlavní postavu. Tady ovšem není ani hlavní postava, ani nepřítel. Na tento film jsem se opravdu těšil a dlouho ho očekával. Výsledkem je o to větší zklamání. ()

Vitasex

Filmařina za 1. Děj už trošku pokulhává. Ale je správně, že byl tento film natočen, a měl by se pouštět v rámci výuky dějepisu. ()

Trucker

Film bez začátku a konce a bohužel i bez děje. Exotické prostředí nemá samo o sobě nejmenší šanci vylepšit nudný film, který je o ničem. Zejména "centrální" pasáž, kde je divák nucen půl hodiny v kuse zírat na chlapa bloudícího mezi dunami je opravdu téměř nestravitelná. ()

jinyHonza odpad!

Místo pocty hrdinům léčení vlastních mindráků. To tady fakt není nikdo, kdo by natočil Atentát, Nebeské jezdce nebo alespoň Tenkrát o vánocích? ()

k.rakonos

Přiznám se, že mi něco chybělo. Nějaký větší příběh, větší emoce. Na český válečný film dobrá kamera, efekty, ale přece jen to bylo takové nedotažené. Lehce nadprůměrné, osciluje to někde mezi 3-4 hvězdami. Herecké výkony čistě mužského pole nadprůměrné. ()

radek72

Celkem dobrý film, ale z upoutávek jsem čekal něco trochu jiného. Zklamalo mě malé množství bojových scén, defakto skoro všechny se objevily v upoutávkách a trailerech. Dokážu si představit toto téma ještě lépe zpracované s větším oslovením diváka a vtažením do dějě. Možná omezený rozpočet je toho příčinou, že nejsem spokojený více. Za vidění ale stojí pro každého, komu tematika 2. světové války a účasti našich vojáků v ní není lhostejná ()

Von Kempelen

Přijde mi, že celej film zůstal stát na půli cesty a zbyl z něj takovej slibnej, ale nedotaženej pokus. Začátek slušnej, ale po odjezdu z tábora se film zasekne a začne bejt protivně nudnej, protože ani akční ani psychologická rovina se dostatečně nerozvinou a napětí nebo nedejbože vygradovanej závěr se nekoná. A narozdíl od ostatních mi byl Nebřenský jako drsňák z legie spíš k smíchu. ()

pantokrator

Hodně dobrý. Na pět malinko chybí, ale je to zatraceně namakaná čtyřka. Marhoul touhle válečnou momentkou (protože to momentka je) velmi příjemně překvapil. ()

Karel321 odpad!

Amatérská sračka. Banda komparzistů hraje jak na vesnickém divadelním představení. Kamera jako kdyby to točili na mobil.. Myslel jsem, že šulíny ve filmu ukazuje jen buzerant Troška, ale že je Marhoul taky řiťopich, to jsem nevěděl.. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka