Noc v muzeu

Night at the Museum

Noc v múzeu

Akční / Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2006, 104 min

Zábavné. První slovo, které mě napadlo ve chvíli, kdy nastoupily závěrečné titulky. Fakt zábavné (to byly další dvě slova). A tak bychom mohli pokračovat dlouho. I přes několik klišovitých scén, které jste viděli mockrát, si mě film získal svým zpracováním, herci, digitálními kouzly a Silvestriho hudbou. Ben Stiller je dobrej herec a supr komik (promluvy k nehybné opici jsou boží) a zde mu navíc sekundují poněkud scvrklí, ale přesto skvělí Owen Wilson a Steve Coogan. A kdo je tu dál?? Rozesměje Vás Attila Bič Boží, neandrtálci s hasícím přístrojem, socha z Velikonočního ostrova, šéf muzea nebo starý hlídač Gus. Pro děti musí být tenhle film kouzelný a možná se v America zvýšila návštěvnost muzeí, zejména ve večerních hodinách. Když u toho moc nepřemýšlíte a na těch 110 minut se stanete děckem, budete odměněni parádní ... (zase musím použít to slovo) ... zábavou! A teď mě omluvte, právě kolem mý pravý nohy proběhnul pavouk, jdu ho ulovit a pak si na něm vyzkouším Attilovo "makeekaka"... 120 miliónů dolarů(rozpočet)/572,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.6.2007)

"Kolumbe, vezmeš si neandrtálce a pročešeš to od bezobratlých až po plazy." Práce nočního hlídače v Přírodovědném muzeu by patrně naplnila všechny mé kariérní sny, protože mě uspokojuje představa, že se v práci podívám na pár filmů, trošku se prospím a půjdu spokojený domů. Ale nesmí mě přitom nikdo rušit. Je to jasný, Tyranosaure, Attilo, indiáni a Teddy Roosevelte? Není, takže tu práci neberu, ale občas se mrknu na to, jak to zvládá Larry, protože jeho souboj s oživlými expozicemi se z jistého úhlu pohledu může jevit zábavným.(13.2.2017)

Nedivim se, že Noc v muzeu byla v USA tolik úspěšná. Tvůrci si utahují z dějin a amerických obzvlášť jak jen to jde a musím uznat, že se jim to vcelku daří. Po celou dobu sledování jsem se nenudil a i když ve filmu přetrvávaly některé klasické komediální prvky, které jsem viděl už stokrát, jako nápad je to opravdu skvělý a zpracování tak příjemné, že se pobaví opravdu celá rodina. Dále musím pochválit prostředí, jednotlivé důležité historické postavy, jejich kostými a celkově zajímavý výběr herců z party, která se v Americe neztrácí v čele s Benem Stillerem, Owenem Wilsonem, Robinem Williamsem a dalšími. Uznávám, že se jim tato komedie povedla a na úkor zdejšího hodnocení musím filmu přilepšit k lepšímu jelikož jsem se prostě a jednoduše na necelé dvě hodiny solidně zabavil. --- Odkud umíš anglicky? - Byl jsem na Cambridge - Ty si chodil na Cambridge? - Ne, ale vystavovali mě tam.(23.6.2007)

Poriadna hovadina, ale musím povedať, že aj poriadne zábavná. Stiller nezostal divákom naozaj nič dlžný, nesklamal a naservíroval nám ďalšiu bláznivú komédiu, navyše s parádnymi trikmi a originálnym nápadom. Celé sa mi to veľmi páčilo, len škoda, že to celé stavajú tvorcovia na detskom divákovi a tak sme (my dospelejší) ukrátení o plnohodnotnú zábavu, ktorej potenciál v tomto filme teda nebol zďaleka využitý. Potenciál bol hlavne v jednotlivých postavách (exponátoch) múzea, bez prižmúrenia oka by som ich pár vyškrtol zo scenára a bola by to paráda. Začiatok je nehorázne rozťahaný, takmer som neveril, že budem v závere pomýšľať o štyroch hviezdičkám, no nakoniec sa to vykompenzovalo na slušnom nadpriemere, a tú ďalšiu hviezdičku si radšej ušetrím pre plánované pokračovanie, ktoré by mohlo byť trošku dravejšie. Vzhľadom na uspokojivé výsledky z tohto filmu tomu však veľké nádeje nedávam. Ešteže Benova 'Tropic Thunder' stojí na úplnom protipóle ku slovu infantilnosť. 70%.(27.4.2009)

• Psema

Noc v muzeu je stravitelný film na jedno podívání, který má pouze jedinou, ale o to závažnější chybu - vznikl v režii Shawna Levyho, nemehla, jehož schopnosti tvořit film jsou srovnatelné s druhým hollywoodským satanášem, Timem Storym. Levy potopí jakýkoliv fór, ať už je vtipný nebo ne, což tak nějak zapříčinilo, že jsem se během té hodiny a tři čtvrtě nezasmál ani jednou a lehkých pousmání taky mnoho nebylo. Pro komedii docela ostuda.(8.8.2007)

• Ben Stiller

• - Ben Stiller a Owen Wilson se potkali na place jen jednou. Všechny scény, ve kterých mluví Stiller s postavou Jedadiah, byl Wilson nahrazen párátkem. Owen Wilson pak o tři měsíce později vše dotočil. (don corleone)

• - Alan Silvestri nahradil skladatele Johna Ottmana při psaní soundtracku. (don corleone)

• - Budova, kde se odehrává téměř celý děj byla postavená ve studiu ve Vancouveru a byl inspirována Národním muzeem v New Yorku, která posloužila pro externí záběry. (don corleone)