Novela V zámku a podzámčí Boženy Němcové se před třiceti lety stala předlohou k barvitému filmovému vyprávění příběhu jedné nešťastné, bezdětné kněžny, jejího milujícího muže i strašlivou nemocí ohrožených chudých vesničanů, kterým nakonec pomoc shora přišla. Víra v dobrého člověka totiž pro autorku i televizní tvůrce patřila k hlavním motivům, prostupujícím tento televizní film. K působivosti dobové fresky přispěli neméně Jana Brejchová a Martin Růžek v hlavních rolích, stejně jako řada dalších českých herců. (Česká televize)

e-pilot

Ačkoliv jsem tento snímek viděl už před notně dávnými lety v jedné z výjimečných televizních repríz, tak dojem, který zanechal, byl obrovský. Každopádně jde o poměrně depresivní, místy až drastickou, záležitost. Pojmenování psychologické drama docela sedne. Sugestivně podané zobrazení chudoby v kontrastu s povrchním a zdánlivě bezstrarostným životem bohatých může sice budit dojem jakési "objednávky komunistického režimu", přesto si myslím, že jde o film docela živý, co rozhodně snese označení nadčasový. ()

alimraj1

Tak toto se mi arci líbí! :) Už jako malá jsem si vždy užívala tohoto příběhu jak v knize, tak ve filmové podobě a milovala psíka Joliho. Vždy, když si najdu volnou chvíli, ráda si knihu znovu a znovu přečtu či zhlédnu film. Co se týče obsazení, je bezvadné. Jana Brejchová se do role výslovně hodí. Nejvíce si však vždy užívám hereckého výkonu Slávky Budínové v roli „monsel“ Sáry, který není s žádným jiným vyrovnatelný. ()

Nick321

Kdybych nevěděl, že předlohu napsala Božena Němcová, myslel bych si zprvu, že ten příběh vyšel z pera nějakého dalšího komunistického propagandisty. Ale nakonec ne. Jsem si jist, že komouši by vztah šlechty vůči poddaným vykreslili ještě mnohem hůř, aby v lidu podnítili nenávist vůči bohaté třídě, v jejich podání by to bylo nějak takto- chudý chlapec jde na zámek žebrat o chleba, německy mluvící šlechta na něj vypustí psy, kteří ho téměř roztrhají a chudý lid popadne vidle, louče a jde si pro hlavy těch nenažraných cizáků. V porovnání s tím je tento film docela hezký, i když na vylepšení nálady si ho určitě nepouštějte. Jana Brejchová (nar. 1940, Protektorát Čechy a Morava) v roli šíleně nešťastné hraběnky doslova zazářila, jako všichni herci, ale v mých očích zrovna ona uchopila svou roli asi nejlépe, nevím kdo jiný by to svedl víc. Krásný avšak smutný film. ()

Missfit

3 Scény, ve kterých mi bylo k pláči, 1 scéna, ve které mi bylo do smíchu. Zbytek briliantně zpracovaná povídka emancipované ženy, která líčení tohoto problému vzala celkem "od podlahy". A to doslova. Ukazovat kontrast bohatství a chudoby na umírající matce malého dítěte a případu ztraceného šlechtěného psa je neuvěřitelně důvěryhodné. Proč mi ovšem tato problematika stará skoro 2 století přípomíná současnost a nejspíš i budoucnost? Božena Němcová rulez. ***** ()

Upswing

Filmové spracovanie predlohy Boženy Němcové. Ako to už u nej často bývalo, chudobní sú vždy tí čestní a dobrí, boháči naopak ... Ale napriek pochmúrnemu začiatku, ako z nejakého hororu sa dej presunie do „zámku“ kde „kraľuje“ Jana Brejchová a jej krásny biely pekinéz Joly, ten dostal o niečo väčší priestor než v knižnej predlohe. Pre mňa to bola láska na prvý pohľad, od vtedy sú pekinézi súčasťou môjho života ... PS: Pre zaujímavosť dodám, že úlohu Jolyho si „zahral“ v tej dobe jediný biely pekinéz v ČSSR, psík menom Goo-Tse von Schloss Blutenburg, nemecký import manželov Laňkových z Dobŕichovíc. ()

imagina

Slova chvály na to hlavní (předloha, režie, herecké obsazení...) už tu zazněla mnohokrát, nelze než je potvrdit. Co bych ještě zvlášť vyzdvihla je výkon hlavního dětského herce Marka Mikuláše. Je uvěřitelný a jeho Vojta velmi dobře zapadá mezi ostatní postavy. ()

Udet

..naprosto dokonalá záležitost.. ..výborné obsazení, skvělé herecké výkony, výborná hudba, exteriéry, interiéry, kostýmy, dialogy- no opravdu není co vytknout.. ..snad jen to že jako v každém díle Němcové jsou snad všechny postavy naprosto kladné, snad jediná výjimka je podlá, vychytralá komorná Sára, skvěle podaná Slávkou Budínovou. ..samozřejmě film nejde zdaleka tak do hloubky jako kniha, ale to je naprosto logické.. ..pod taktovkou pana Ráži se rozehrává opravdu výjimečné dílo z jehož působivosti čas nic neubral.. ..viděno poprvé před lety na Štědrý večer, ale s chutí si často soukromě reprízuji... Řada silných scén- vdova Karásková vlekoucí se s umírajícím miminem podzimním sadem, vzteklý pes, nemocná zámecká paní a čekání na zázrak a pak ta co mi utkvěla již z dětství v paměti. dr. Kilián bezchybně podaný Petrem Haničincem se ukloní se slzami v očích paní Sýkorové, poté co mu oznámí že se postarají o sirotka Vojtěcha... ..naprosto bez zaváhání pět *.... ()

gerojmanus

Na svou dobu vzniku vysoce kvalitní film, kterému nechybí velká dávka dojemnosti a porozumění. Musela to být smutná doba, v které Božena Němcová žila, nicméně tuto drsnou předlohu perfektně zrežíroval pan Ráža a i v dnešní době každému vřele doporučuji.. ()

Milonak

Výborně zrežírované, skvělá výprava a povětšinou špičkové herecké výkony. Na druhou stranu přeslazená pohádka pro dospělé, kde je většina věcí až moc černobílá. Některé herecké výkony snad až moc "přehnané" - např. Brejchová. Zároveň to tak nějak "zavání dobou předlistopadovou". ()

horskejvlk

Kdyby toto socíálni drama nenapsala Božka Němcová, tak by to byla komunistická agitka až na tu kladnou a slušnou hraběcí rodinu, zde je vidět že Barunka měla v ratibořicích cestu do zámku volnou, tudíž šípy kritiky z jejího autorského pera nelétají přímo tam. Zaměřuje se na spíše buržoazní povrchnost a přehlížení místních maloměšťáků kteří samozřejmě vaří polévku a dělají vše dle svých představ co mohou.Byt si myslím, že Božena Němcová chtěla zdůraznit že pěstouni v podání Mrkvičky měli sirotka Vojtu rádi a zahrnovali ho láskou na rozdíl od vlastní zkušenosti Barunky Panklové kde je jasně cítit že Panklová nebyla maminka anóbrž Macecha. Herci v inscenaci: Brejchová, Budínová všichni na jedničku. Dnes by z toho udělali akční horor a na původní kritický záměr autorky by zcela prekroutili. Kvalitní sociální drama z pera excelentní spisovatelky v době kdy se česká literatura utvářela byl obrovské štěstí že Božena Němcová vyrůstala v realitě nikoliv v panské kolébce a izolovanou od reality, po svá matce Dorothei von Biron která žila s bývalým ministrem zahraničíTharelland, po té co ji odložila panské služce svoji sestry, zdědila jak podobu tak literární nadání. Byla by tuctovou paničkou která píše červenou knihovnu. ()

Radeck

Moc krásný poučný a dojemný snímek o laskavosti lidské pokoře a hlavně odpuštění. Holt štěstí, zdraví, lásku, pravdu si díkybohu za peníze nekoupíme. Hezká hudba Vadima Petrova, skvělí herci takže jasný plný počet hvězd. ()

PORTER44

Silný příběh o chudých a šlechtě ,o umírání a lásce,o nemocech a uzdravení,o chamtivosti a poctivosti atd.Skvělé herecké obsazení a výkony včetně dětských rolí. ()