Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

TSZ

Zpočátku jsem si nebyl jist, zda postava kterou hraje Jan Dolanský má být místní blb či playboy (bé je správně) a opravdu dlouho mi chyběl motiv pro princeznino dávání hádanek svým nápadníkům (skutečně jsem si myslel že princezna trpí sadistickými sklony a baví ji řezat lidem uši či jiné části těla), stejně tak mi na věčně chlastajících loupežnících vadila až přílišná inspirace Smyczkovými postavami z Lotranda a Zubejdy.Tyto výtky,stejně jako mnoho dalších,ale cílovou skupinu Troškovy Nejkrásnější hádanky asi moc netrápí a trápit nebudou.V rámci "pohádkové logiky" má děj relativně slušný spád, samozřejmě to dobře skončí a ke cti panu režisérovi musím přičíst fakt, že se zde prakticky vůbec nevřeští a nepiští, jako je želbohu u současných pohádek smutným zvykem.Ale pro dospělého diváka je to celé docela velká sračka, která aspoň netrvá příliš dlouho. ()

casef

Docela zklamání, čekal jsem něco podobného jako "Princeznu ze mlejna", která má neuvěřitelný kouzlo a vždy se na ní rád podívám, ale "Nejkrásnější hádanka"? Jednou mi to stačilo. ()

Jozka7

Opravdu hezká pohádka v malebném prostředí a s nešizenou výpravou, která se dětem bude líbit. Pan režisér se vyvaroval některých nedostatků svých předchozích děl tohoto žánru - nadpřirozené prvky zde zastupuje pouze kouzelná jahůdka, děj je plný zvratů, ale poměrně přehledný a postavy konečně srozumitelně artikulují. Dolů však tuto pohádku srážejí některé charakterové nedostatky hlavního hrdiny, které do pohádek nepatří - Matěj básní o své jediné lásce a přitom se klidně "nezávazně" hubičkuje s princeznou, vysvětlení jeho krádeží a loupeže ve službách loupežníků je naprosto nevěrohodné a rozpaky budí i jeho zákeřné zahájení závěrečného souboje. Naivní ztvárnění soubojů (a nejen jich) je vůbec pozoruhodné, těžko například věřit, že by loupežníci používali své bambitky jen pro střelbu do vzduchu, ovšem cílové divácké skupině to asi vadit nebude... ()

DadysGirl

No není to až tak strašný jako většina Troškových pohádek... Dá se na to koukat, místy to i pobaví... Obszeno slušně... Jen nechápu dabing u českých herců... ()

dewil21 odpad!

Hádanka pro Trošku: Proč dávám odpad!? A) Je to kýč! B) Režisér vykrádá sám sebe i všechny okolo! C) U této pohádky neusínají jen děti! Ano, je správně za D) To všechno dohromady ()

altaica

PRO MUŽE:Po x letech podařená pohádková taškařice. Mladí herci v hlavních rolích konečně bez zjevných fyzických, či duševních abnormalit a hrající s opravdovou chutí, což už dlouho nebylo pravidlem. K tomu příběh bez tun debilit a hluchých míst v dialozích a přesto stále pohádka. Sice se nestane další českou klasikou, ale po výpravných kýčích a nabubřelé nudě je to posun vpřed. I kdyby jen proto, že byla natočena s nadhledem a humorem. Pochvalu si zaslouží i L.Potměšil za roli krále a do jisté míry i M.Táborský za Madlafouse. Škoda, že hlavní záporáci (Medvecká, Kikinčuk a Kubišta) se svým výkonem ostatním kolegům nepřiblížili ani na dohled. Výkony na úrovni pimprlového divadla mateřské školky pro autisty. Shrnuto – Troškův vysoký nadstandard, jinak běžný průměr. Neurazí, celkem pobaví, ale k nadšení daleko. Tak na 3*, čtvrtá je na vyrovnání skóre vůči bandě koko*ů, co umí všechno jen strhat.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Hóoši to je novum. Pohádka od Trošky a v hlavní roli chlapce není ani prkenná buzinka, ani kamenný ksicht asexuálního retarda. V hlavní roli sympaťák, evidentně heterák a navíc s živým a inteligentní projevem. Taky nehraje žádného blbce. Jan Dolanský se pro tu roli prostě povedl. Kamera nervní jak hlas Jandy z Olympicu děj zpočátku slibně popohání, aby později skutečně nefalšovaně lezla na nervy. Postupem času se ale klidní a vše je v mezích normy. Mohu v klidu doporučit.          HLÁŠKA:1/Jednou děrou tam, dvěma děrama ven a když je venku, teprve je tam. Co je to?2/ Kdo to dělá nechce to, kdo to koupí nepotřebuje to a kdo to potřebuje neví o tom 3/Čím je to větší, tím spíš se to protáhne malinkatinkou dirkou. ()

topi80

Celkem povedená pohádka s vychytralým čeledínem Dolanským a veselou sympatickou princeznou. Sem tam povedená hláška, pohodová atmosféra a tradiční mile barevné troškovské exteriéry. Šablonovitost postav nebyla na škodu, pohoršené dvorní dámy dodávaly Matějově hláškám naopak veselou zpětnou vazbu. Poněkud nedomyšlená byla Matějova neschopnost myslet takticky a krýt si záda u loupežníků (což s jeho na obdiv dávaným ostrovtipem ve výrazném kontrastu), jeho působení u nich mi do příběhu také moc nepasovalo. Trochu iritující byly pitvořivé hlasy ptáků. Potěšila naopak nenásilná stylizace, kdy víte, že postavy příběhu hrají s divákem veselou hru, že je to jakoby jenom jako (podobný pocit jsem měl třeba u Za humny je drak, naplno přiznané to bylo v Princové jsou na draka). Já se každopádně pobavil (už opakovaně) a věřím, že se mi pohádka bude líbit i příště. ()

Linzi

Již má oblíbená pohádka, se skvělými herci i jejich výkony. Tím myslím, hlavně, představitelku princezny v podání Veroniky Khek Kubařové, úžasné "Tety" záporačky, Tatiany Medvecké, a taky super záporákem Miroslavem Táborským či vtipným panem králem, Ladislavem Potměšilem. Vzpomínám, jak na tuhle pohádku byly v Ostravě-Svinově na nádraží v podchodech, reklamní panely zvoucí do kina, když jsem chodíval, před cca 10 lety, na střední. Opravdu hezká pohádka. Stále a znovu nechápu, že taková spousta lidí nadává na filmy Zdeňka Trošky?! Na konci zazní krásná píseň "Nejkrásnější hádanka", v podání Vlasty Horvátha. Po prvním zhlédnutí (respektive druhém, s odstupem času) jsem si myslel, že tato pohádka není na 5*, ale po třetím (a čtvrtém) zhlédnutí přehodnocuji své 4* na 5*. Ano, zaslouží si plný počet. Troška pohádky, prostě umí točit a ta písnička na konci je nádherná! :-) ()

epoh

Ten film má svoje mouchy, ale jde o sympatickou pohádku, ke které se bohu vracet rozhodně více lidí než třeba k Čert ví proč. Je to milý, vtipný, česky líbezný... Dolanský je skvělej a Veronika Kubařová nádherně bezprostřední. Ta holka má hereckej talent! ()

ab.dul

Klasická pohádka od Zdeňka Trošky...Vtipná, jednoduchá, poučující. A hlavně pro ty nejmenší, tak v tom nehledejte vědu. ()

adri_anna

Jedna z mála věcí jak se k této pohádce vyjádřit je slovo NE!! Ani výkon Jana Dolanského pohádku, kde asi někdo zapomněl na DĚJ, nezachrání... je zde absolutně nezáživná a do jisté míry i do pohádky nevhodná zápletka (SPOILER - kdy si hlavní hrdina, na kterého doma čeká jeho milá, vyžádá od princezny za uhodnutí hádanek hubičku?!) Jedna z nejhorších českých pohádek posledních dob (skoro se dotáhla i na Království potoků).. a jen se trochu bojím že si na takovou úroveň asi budeme muset začít zvykat...:( ()

Stejšn

Jediná snesitelná pohádka od Trošky je Jasněnka. Tohle aspoň - na rozdíl od série Z prdele klika a Mlejnů - není uječeně hysterické. Jinak ale opět klasický problém: ubíhá děj, pak přijde okamžik, kdy je všechno vyřešeno a měl by skončit. Jenomže se objeví další zápletka, takže se děj v dalším uzavřeném celku natáhne o deset minut. A tak pořád dokola, až to má přes hodinu a půl. ()

maoc

Snesitelná pohádka, které po první třetině začal docházet dech, herci moc nevěděli co hrát, scénárista co psát a ptáci co vykládat. Zaznamenal jsem ale zajímavý počin v dějinách filmu, kdy Troška nechal předabovat nejen lidské herce, ale i zvířata, a to holuba hrdličkou a výra puštíkem. A za vrabce dokonce zaskakovali nepřiliš dobře namaskovaní dubleři, tuším že kanárci! ()

pekas

Já žasnu. Tak přece jen umí Troška natočit pohádku, která se mi i celkem líbí. A kde se záporné postavy tak nesnesitelně nepitvoří. Jen tak dál a nebudu už dopředu jeho filmy očekávat jako něco nestravitelného. ()

Marrianna

Já jsem prostě milovnice pohádek. Jan Dolanský je jako herec opravdu výborný a své kvality ukazuje i zde. Ježiš lidi buďte hodní, vždyť je to pohádka. Ke komentáři od Engšpígla netřeba nic dodávat - naprostý souhlas. ()

Lennie

Náhodou, Troškovi pohádky jdou. Sice to už není, co to bývalo, ale pořád se na to hezky dívá, je v tom pohádkovost, a co se mi hodně líbí je fakt, že zkombinoval víc pohádek, aniž by to působilo příliš kýčovitě. Sice jsou některé dialogy trochu šroubované a celá postava Taťjany Medvecké je postavená na hlavu, ale v konečném výsledku se mi celá pohádka (na české poměry) opravdu líbí. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě