Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

offlineman

Nebylo to nejhorší, byť má Zdeněk Troška na kontě už lepší počiny. Jen ty postsynchrony a ta závěrečná písnička se tam nepovedly! Největší úlet byl Dolanský hrající na dudy!!! ()

zuzzuli

Nebylo to tak špatné. Naopak se mi to celkem i zalíbilo. Když pomineme nepřirozenost herců, byla tam dobrá zápletka a vznikl z toho koukatelný film. Nevím, poproč si tu lidi jen stěžují není to každého věc? Mně se taky všechny Troškovy věci nezamlouvají, ale např. Z pekla štěstí je pro mě opravdu skvělá pohádka. ()

eFOXsize

Hezká pohádka. Veronika Kubařová mě neskutečně brnkala na nervy, ale nemůžu se rozhodnout, zda to nebyl záměr. Loupežníci byli povedení :-) A ocenila jsem i téma "korupce" a jejího povedeného řešení :-))). No, líbilo se mi tam docela dost věcí Po vizuální stránce taky dobré, rozhodně se ubralo na přeplácenosti (alá z Pekla štěstí). A konečně má film nějakou dynamiku. Jediná zásadní chyba byla ta předvídatelnost a ke konci už výrazně nudnější děj. Ale pro větší dětičky super. ()

brzozin

Bože to byla nesnesitelná kravina. Typická troškovina. Nechutně překombinovaný děj, který mi vůbec nedával smysl. Výsledkem je šílená splácanina, která se snad mohla zrodit v mozku někoho bud totálně infantilního, nebo zhuleného. V hlavních rolích totální neherci. Prostě pohádka pro nemyslící primitivy. Ovšem ty krásné barokní jižní Čechy v kombinaci s valašskými kroji si zaslouží minimálně jednu hvězdu. ()

Blenny

Viděno doma 25/12, takže je člověk asi smířlivější a pod vlivem. Neurazilo, nestyděl jsem se, neměl jsem chuť to vypnout. Troška trošku překvapil. Znovu to radši vidět nechci, abych nemusel měnit hodnocení :-D ()

macetoma

Tak (na) trošku dobrý. Dá se na to dívat. Sice příběh až tak nic moc, ale drží to pohromadě a má to hezký vizuál. Jedno se starýmu Troškovi musí nechat - krajiny, zámky, kostýmy a záběry to on umí. Dávám 3 hvězdy. ()

ostravak30

V zajímavostech je uvedeno, že inspirací byly dvě pohádky. A to je právě kámen úrazu Troškových pohádek od dob Princezny ze mlejna. Tu asi už nepřekoná nic. Jsou to spletené dvě pohádky dohromady a je to poznat. Troška se ostatně rád inspiruje Drdou - Z pekla štěstí, ale i u této pohádky jde o stejný problém. První zvláštností je, že hlavní hrdina má rád jinou, ale klidně líbá princeznu, nebo spíš ona jeho a jemu to nevadí. V této pohádce toto není jediný aspekt, který rejža převzal z jiných pohádek. Jen z pohádky Z pekla štěstí a Princezna ze mlejna jich použil víc. Dalším problémem je plno neznámých herců. Snímek tentokrát není nabitý hereckými esy, jako například u již zmíněného Z pekla štěstí, kde hráli slavní herci i zanedbatelné role. Tady jsou z velké části neznámí jedinci a na výkonech to je poznat. A když tito neznámí jsou ještě nadabovaní, je pohádce nasazena skutečná koruna. Důležitým faktorem je i to, že pohádka má být určena dětem, ale mluví se v ní docela drsně. A v trendu po Princezně ze mlejna se pokračuje i tady. Troška opět přetáhl délku. Žádné dítě, byť větší, nevydrží sedět o pohádky víc než hodinu a půl a to ještě s reklamami na komerčních stanicích. Je to o krapet lepší pohádka než naposledy zmíněné Z pekla štěstí, přesto ani dospělým nenabízí jediný důvod, proč ji sledovat znovu. U kterých scén se má dospělák zasmát? U jiných pohádek, např. Honza málem králem apod., je těch důvodů celá řada. ()

JosefTomas

Docela milé překvapení, které dokáže trochu jít proti očekáváním a ještě na vrch pracovat s tématem tak, aby působilo originálně a svěže. Za tohle pár bodíčků navíc. ()

johnny01

Celkově to příliš nefunguje. Matěj je tak trochu ňouma už od pohledu a důvtip mu nevěříte. Postava Ondry a jeho vzestup je hodně nevěrohodný a oslovení "vojáku" od princezny je mimořádně divné. Král je mimořádně natvrdlý a "poslouchá" Matěje spíše tak náhodou. Loupežníci jsou obzvláště tupí a opakovaná změna jejich "polarity" škodí příběhu. Závěrečná bitka je pak opravdu podivná včetně zapískání. ()

LucLuc

Jan Dolanský je nejlepším hercem ve filmu a naštěstí je na plátně cca 95 procent času. Zbytek mohl klidně skončit ve střižně. Veronika Kubařová (princezna) je, ehm, pěkná. Scény, kdy se hoši mečují, jsou překvapivě dobré (jsou tam samozřejmě i slabší chvilky, ale z trailerů to vypadalo jak nedělní pohádka s Honzou Čenským) a asi dvakrát jsem se pousmál nad nějakým zapomenutelným vtípkem. Vyčíst se toho dá Nejkrásnější hádance hodně: občasné záchvaty demence všech postav (Matěj leze do pasti jako by neuměl do pěti počítat, Madlafous si nebere klíče sebou, dvorní dáma je na tom špatně skoro pořád), překotný děj - co tam se, sakra, všechno stalo..., vykrádání starších (dobrých) pohádek, prvoplánovité gagy a stupidní stylizace všech dvořanů (kromě princezny) do idiotických figurek. Naštěstí tentokrát chyběl Troškův trademark - kretenizace ďábla. Celkově se mi to líbilo více než jakákoliv Princezna ze mlejna, ani jedno Z pekla štěstí jsem neviděl. Jasněnka tak zůstává jedinou jasnou chvilkou Zdenka Trošky. ()

Saljack

Furt nevím co všichni s tím Troškou mají. Já můžu říct, že se mi jeho humor líbí a jeho filmy jsou oddychové. Rozhodně pěkná česká pohádka i když člověk si po půl hodině říká co bude dál, když už vše uhodne. Asi nejvíc co mi z této pohádky uvízlo bylo jméno loupežníka Madlafouse :-D ()

Prubner

Troška spojil dohromady dvě Drdovy pohádky, a i když se je snažil propojit, ten šev je tam přece jen patrný. Po režijní stránce je to slabší: některé scény jsou natočeny poněkud neobratně a ta rozverná stylizace tomu moc nepřidá. Hlavně ale neměl obsazovat tolik neznámých a nezkušených herců či neherců, kteří své role moc nezvládají. Profíci jako Dolanský či Táborský to aspoň částečně zachraňují. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě