Nancy Drew: Záhada v Hollywoodu

Nancy Drewová: Záhada v Hollywoode

Thriller / Krimi / Rodinný

USA, 2007, 95 min

• choze

Nejnovější celovečerní adaptace oblíbeného dívčího čtiva ze 30. let od fiktivní autorky Carolyn Keene o záhadami a jejich vyšetřováním posedlé teenagerce Nancy Drew. Ta se dočkala hned čtyř filmů už na konci 30. let v produkci Warner Bros. a následně dvou seriálů (1977, 1995) a televizního filmu (2002) pod křídly ABC. V ZÁHADĚ V HOLLYWOODU se Nancy (v podání Emmy Roberts, dcery Erica Robertse a neteře Julie Roberts) pohybuje v současném světě a využívá moderní techniku, sama ale zůstává přemoudřelou a přeslušnělou samostatnou dívenkou ze 30. let respektující dospělé autority, s jejím starým oblečením a legračním autíčkem. Pro dospělého se film potácí mezi trapností (infantilní humor, neživotné figurky místo postav) a nudou (průhledná detektivní zápletka) a nepěkně podceňuje i svou cílovku, která ale bude zřejmě i tak spokojena.(28.4.2008)

• Nathalie

Jako dítě školou povinné jsem na příbězích detektiva v sukních Nancy Drew pilovala anglický jazyk. Tak rychle jsem ale nostalgické okénko ještě nezabouchla. Tahle pišišvořina je pro desetileté holčičky. Pokud prvních děvet a půl let života strávily mimo civilizaci. Pipi Dlouhá Punčocha by se tomu vysmála, Harry Potter by nad tím mávl hůlkou a jakýkoli teenager se znalostí Baker Street a čtvercových palačinek by Nancy poslal někam, kde světla nepřebývá. Pleasure potenciál: nula. Guilty pleasure potenciál: nula. Verdikt: Pokud vás vystopuje, nedopadne to s vámi dobře. Run, Forrest, run.(20.3.2008)

• Lhurgoyf

Keď sa chce, aj detský film dokáže byť zaujimavý pre dospelého diváka (The Goonies, E.T., či žánrovo podobný Young Sherlock Holmes and The Pyramid of Fear). Táto vec je však ich protipólom. Nancy Drew je mladá detektívka, ktorá rieši zapeklité prípady a záhady na ktoré nestačí miestna polícía, ani oddelenie X-Files. Táto trochu naivná Dušínovská postava ako vystrihnutá zo 60 rokov (avšak používajúca iPod a MacBook), sa vo veľkomeste stretá s dravým svetom dnešných teenagerov. Z tohoto stretu potom vyplýva základný humor filmu, balancujúci na pomedzi hlúposti, detinskosti a naivity. Pokiaľ vám však po dome behá predpubertálna dcéra (najlepšie do 12 rokov), dovolím si film odporučiť. Vy to vďaka krátkej stopáži prežijete a decko dostane priame a jednoduché poučenie do života "je dôležité byť sama sebou". Ostatní ale ruky preč preboha!(31.12.2007)

"Myslím, že nadání pro vyšetřování, je atraktivní ženskou kvalitou." Pokud podobnou větu vypustí z dutiny ústní dvanáctiletý cvalík, tak něco není v pořádku. Asi to bude to, že hlavní detektivka, školačka a koláčová úplatnice v jednom, je příliš mladá na to, aby se to celé dalo brát vážně. Na druhou stranu jsem zaznamenal několik poměrně vtipných okamžiků a to přesto, že malý ani holčička jsem nikdy nebyl.(16.3.2016)

V 90. letech jsem české překlady Carolyn Keene nečetla. Raději než Stopy zločinu jsem měla Stopy hrůzy. Ale po setkání s tímhle filmem shledávám, že bych Nancy Drew mohla zahrnout mezi své oblíbené dívčí hrdinky spokojeně i zpětně. Je to zajímavý fenomén, adaptace lze sledovat zpětně až do 30. let a českých knížek vyšlo akorát deset. Nancy je předchůdkyní všech těch Verč Marsových a není důvod si její dobrodružství neužít i dnes. Příjemný koncept holčiny školou povinné, která je příjemná, mírně starosvětská a ve volném čase ráda řeší záhady nejrůznějšího druhu. Škoda, že na pokračování pod Flemingem už nedošlo. On sám natočil několik hodně dobrých teen filmů před rokem 2000 a Emma Roberts je fajn teenka, která v době Drew ještě nehrála žádné fifleny. Čili novou Nancy hodnotím jako veskrze příjemný zážitek.(16.7.2017)

• - Za prvý premietací týždeň film zarobil 7 miliónov dolárov. (martin1m2)

• - Emma Roberts (Nancy Drew) spolupracovala na place s učitelem dobrého chování, který ji měl připravit na roli. (HappySmile)

• - Napriek otrasným kritikám a zlým tržbám mali vzniknúť ďalšie dve pokračovania. Obe pokračovania mal režisérsky a scenáristicky podchytiť opäť Andrew Fleming. Viacerí protagonisti filmu sa zišli na rokovaniach, ale nakoniec z oboch filmov zišlo. (martin1m2)