Film dánské režisérky Susanne Bier (Bratři) byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout. Hrdinou filmu je charismatický a talentovaný dánský herec Mads Mikkelsen (Casino Royal) pracující v indickém sirotčinci, který zoufale potřebuje finanční prostředky. Ty se nabízejí z rodného Dánska, země, kterou nechal daleko za sebou. Životní situace, které ho tam čekají, změní obchodní cestu v dramatickou, bolestnou zkoušku pro všechny zúčastněné. (oficiální text distributora)

lucascus

Luxusní doják, a Mads Mikkelsen je prostě nejlepší - což se mi už po několikáté potvrdilo. Jediným mínusem je nevyvážené tempo filmu, první polovina opravdu gradovala a překvapovala, ta druhá už se nesla více v srdceryvném duchu, kde všichni brečí a zpytují svědomí, ale dobré herectví z toho naštěstí neudělalo melodrama. Dánové opravdu umějí, neustále mě překvapují. ()

mandlova

Vcuclo mě to, sežvýkalo a pomačkanou vyplivlo. Severské filmy mě prostě vždy dostanou, navíc když v tom hraje někdo jako Mads a ještě v Indii!!!! ()

svobik

V prvních dvou třetinách velmi pěkně vystavěné drama s vrstevnatými postavami, které mě zajímaly. Samotný závěr filmu je však jaksi rozpliznutý, táhne se jako sopel, a i když se všichni přítomní svými vodopády emocí fakt snaží, vyvrcholení mě absolutně míjelo. Velká škoda, našlápnuto bylo fakt dobře. ()

vyfuk

Něco mezi sociologický a psychologickým dramatem, který to dokáže mezi sebou střídat velmi ladně a překvapivě snadno. Utajený příběh, který odkryje nějaký kus tajemství už od začátku a celé se to poté odvíjí dál, přes malé kousky. Určité části trochu protažené a citově chladné, což je hrozně negativně frustrující. Od Bier jsem měl za sebou neuvěřitelně nudnou seriálovku a najednou po tom všem objevuji skvělé drama za dramatem. Opět navíc začínáme v Africe. Ale je to jiné. Určitě dobré, skvělé. Pro mě lehce nedotažené v nějakých situacích. Plus opět dokonalá, malá, komorní hudba Söderqvista. ()

Berenise

Tieto filmy fakt môžem, severania ich vedia úplne skvele. Možno nie dokonalý v každom detaile ale celkový dojem z filmu prebije jeho drobné nedostatky. Výborné. ()

Almásy

Susanne Bier vymyslela príbeh, za ktorý by sa nehanbil ani samotný Ibsen. nádherne ľudský a až smiešne obyčajný príbeh vyrozprávaný tak emotívne a s takou dojímavou lyrikou, aký filmu môže dať len žena alebo Ľubomír Vajdička. skvelé prvé rande s touto režisérkou, veľmi odporúčam! ()

manonfire

Krom faktu, že jde celkově o silný film, nemohu zapomenout na scénu smrti Jørgena Lennarta Hannsona. Spolu s Bergmanovými Šepoty a výkřiky je herecký výstup (či spíše pád) Rolfa Lassgarda nejnaturálnějším, nejděsivějším a svou upřímností nejsmutnějším ztvárněním předsmrtné fyzické bolesti. To se nezapomíná. 80% ()

zsn

Wow - Rolf Lassgård - majestátní herec, předvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem ve filmech dosud viděla. Spojte um čtyř severských zemí a dostane se vám královského skvostu. Nádherný film, zajímala by mne i verze, kdyby Rolf Lassgård nebyl na smrt nemocný - podváděla by jej manželka s Madsem Mikelsenem? Zůstal by Mads Mikkelsen (zde tuším Jacob) v Dánsku (jen) kvůli své dceři? A zůstal by v Dánsku i kdyby se tomu neupsal ve smlouvě? Ukázkové kontrapozice síly lásky k cizí krvi, síly lásky k vlastní krvi, vůbec polemika, zda hodnota vlastní krve má vůbec nějakou hodnotu pro cit, pro lásku, pro život. Z mého pohledu i těžké rozhodnutí, fyzicky opustit svůj zasvěcený humanitární život a s ním plno cizí lásky cizích dětí/cizího dítěte a jejich/jeho bezbranné závislosti, a v Mikkelsenově případě se zase zbavit svého viditelného "otcovského" pudu ochraňovat indického "potomka". Opravdu silný film a že nedostal Oscara, je veliký hřích. ()

Looser

Silný příběh, který doznívá s posledními titulky. Tenhle film se povedl a herci v hlavních rolích na tom mají lví podíl. ()

kisha

po dlouhej době zas film, kterej dokázal pokořit mou cyničnost...jen 120 minut je podle mě vzhledem k příběhu zbytečně přepísklých ()

ZkuKol

Susanne si umí vybrat silné příběhy se zajímavými nápady a jednoduchými motivy. Ráda své příběhy snímá syrovou ruční kamerou, kterou zásadně neuhybá, takže je to pro diváka pokaždé velmi drsný zážitek. Mads je dnes skandinávská herecká jednička, takže u něj ani nepřemýšlíte, jestli je role psaná pro něj, nebo jí tak dobře hraje, on tím charakterem prostě je. Navíc mu statečně sekunduje Rolf Lassgard, který má navíc o něco pestřejší roli (viz scéna v ložnici po oslavě), dámy též nic nekazí, jediná výtka míří k ženichovi, to byl hajzík jak z tv seriálu a trochu tam trčel. Ve prostředku se tam trochu moc kouká z okna/terasy apod., takže jsem se na ty hodinky kouknul, ale je to jen slabá chvilka. Scénář je postavený na silném zvratu a precizních dialozích, kde se moc vaty nenajde a tak jen divák postupně překvapivě zjišťuje, jak se mu tohle dánské rodiné drama dostalo pod kůži a na konci udrží své emoce "jen tak, tak." Náhodou se dostanete na jednu svatbu místního boháče a nejen že odhalíte stíny své minulosti, ale otřese se v základech i vaše budoucnost a vlastně nejenom vaše... 90% PS: Sigur Rós!!! ()

xLIGHTx

Susanne Bier a Anders Thomas Jensen a asi opäť ťažšie dostihnuteľný výsledok ich vzájomnej symbiózy. Neveselá dráma, famózne herecké výkony a poriadna emocionálna nálož. Áno, otázkou je, či film nie je miestami citové vydieranie diváka, na druhej strane, veď mnoho počinov žiadnu emóciu nevyvolá a to je zlé a zase tu sa to podarilo šikovne a vlastne, aj zmysluplne. Naviac Sigur Rós-Untitled 1. Asi niet viac, čo dodať (zatiaľ). Klobúk dole. (PS Vyzerá, že Američania stihli urobiť remake, ako inak ;), nevidel som ho, ale obávam sa, že európsku verziu sotva dokážu/dokázali tromfnúť.) ()

korndaddy

Přesně to co od skandinávského filmu očekávám. Pěkný děj, zamotaný konec a kvalitní herecké výkony. Jediný u čeho mi utíkal smysl, byli záběry na zvířecí oči, ale zas tolik jich tam nebylo, aby mi to kazilo dojem z tohoto kvalitního a smutného snímku. Susanne Bier u mě začíná být čím dál tím oblíbenější. Prostě sever má svoje kouzlo a za to jsem rád. ()

jakeer

Tento námet si viem predstaviť aj v nemeckej adaptácii, ako stvorený na sobotňajšie popoludnia na Markíze. Proste hrôza. Ale Škandinávci a obzvlásť Dáni vedia dať aj takejto veci civilný rozmer. Režisérka skvele režíruje a rozpráva príbeh najmä pomocou strihu, Mads Mikkelsen hrá zas a znova mĺkveho dobráka - no popri tomto mojom najobľúbenejšom hercovi súčasnosti musím prekvapivo vyzdvihnúť Rolfa Lassgarda, ktorý stvárňuje najkľúčovejšiu postavu pre celý príbeh a robí to fantasticky. Ten záver mi však už prišiel zvláštny (akoby automatický) a hoci som váhal medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami, Madsa som predsa len videl hrať aj v lepších veciach. ()

dormouse

Jacob pracuje v dobročinně organizovaném indickém sirotčinci a své práci je zcela oddán. Náhle se musí vrátiti do rodného Dánska, chce se s ním osobně setkat potenciální a velmi bohatý sponzor. Po návratu do Dánska ale události naberou zcela jiný směr a spád, objevují se vazby do minulosti, které Jacobovi zcela zmení život. Hlavní postavy filmu téměř násilím mění směr svých životaběhů, tlačí je do nových kolejí, ohýbají podle kadlubů podivných tvarů, aby se dostali k cíli-ke svému správnému místu ve světě. Nemohla jsem nevzpomenout na film 3 Iron, kde hrdinové naopak nekladou životu odpor, nechají jej volně plynout kolem sebe, zachycují do napřažených rukou vše dobré i zlé jako nedílnou součást celku. To je relativita pohledu na věc. Je možné stát a neklást životu odpor, nebo je možné jej násilně zkroutit do Mobiova kruhu, důležité je dostat se ať už zdlouhavě nebo zkratkou do místa, které je pro člověka určené. A o tom film je. O hledání, lásce, smrti a zodpovědnosti. ()

Schuldiner

Asi do poloviny mi to přišlo trochu jako s prominutím nějaká dánská telenovela (i když samozřejmě s nesrovnatelně lepšími herci) a nebavilo mě to příliš. Jsem rád, že se postupně vše přerodilo v kvalitní drama, kde vše získává plynule jasnější obrysy a díky hercům i perfektní atmosféru. Chtěl jsem zprvu po dokoukání dát tři hvězdy, kvůli první půlce, ale ona je vlastně jen rozehráním a přípravou k celému dramatu...a má tím pádem smysl a důvod...takže zkrátka musím hodnotit za čtyry. Tři by byly málo. ()

Rozjimatel

"Čo chceš?" "Úprimnú, alebo oficiálnu odpoveď?" "Chcel by som úprimnú odpoveď." "Som proste dobrý človek."     Veľmi silná dráma, ktorá dokáže s divákom poriadne emočne zamávať. Na jej začiatku sa dostaví pôsobivý kontrast medzi exotickým a chudobným prostredím v Indii a nehoráznym luxusom, v ktorom žijú v Dánsku ďalší hrdinovia tohto príbehu. Spočiatku mi to trochu pripomínalo film Rodinná oslava (1998) (aj silným napätím a tušením niečoho nekalého) a už-už som čakal, aké nechutné rodinné tajomstvá z minulosti sa začnú vyplavovať na povrch, lenže potom sa film (našťastie) vybral iným smerom a vykľula sa z neho ohromne emotívna záležitosť (jedna z mnohých silne emotívnych scén je stretnutie s dcérou). Páči sa mi pritom na ňom, aký je nepredvídateľný, neustále ma totiž prekvapoval svojím ďalším vývojom (niektoré veci som síce dokázal uhádnuť dopredu, ale to hlavné, pointu, vôbec nie). Celé to tkvie v krásne nevyspytateľnej postave Jørgena (výborný Rolf Lassgård), pri ktorom človek po celý čas nevie, čo si o ňom myslieť (na jednej strane zdanlivo vzorný otec rodiny, na pohľad ale pôsobí ako arogantné hovädo) a o čo mu vlastne ide. No a hlavnému hrdinovi Jacobovi (opäť skvelý Mads Mikkelsen) som vôbec nezávidel jeho neskutočne ťažkú dilemu. Páčili sa mi i obidve hlavné ženské postavy (aj ich herecké predstaviteľky), tak mladá Anna (Stine Fischer Christensen), ako aj vôbec nie stará Helene (Sidse Babett Knudsen).     "Smiem ponúknuť pohár vína?" "Len ak máš dosť." ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky