Drama / Thriller / Krimi

USA, 2007, 120 min

Téma je sice poměrně zajímavé, s minimem klišé a velkou dávkou nepředvídatelnosti, avšak film se nikam neubírá. Nemá nosnou konstrukci, nemá pointu, nemá závěr a neví čím chce být. To vzhledem k tak neotřelému tématu a celému konceptu filmu dosti nechápu. Talent Costnera tak vyznívá relativně do ztracena. Akce je málo a nestojí za moc - přestřelka na chodbě je špatná a vnitřní hlas Williama Hurta mne také moc nezaujal. Navíc vedlejší postavy jsou velmi odfláknuté s minimální vazbou k té hlavní, tudíž je nám jaksi jedno jak to s nimi vlastně dopadne. A podobně ukradený je nám celý zbytek filmu. Absolutně bez drajvu a napětí. Ocenit lze tak jen kvalitní forma, Costner a solidní námět.(12.4.2008)

Zdařilý krimi thriller, ve kterém není nouze o napětí, zvraty a dobře napsané postavy. Kevin Costner jako zabiják? Proč ne? V Dokonalém světě také nehrál vyloženě kladnou roli. Docela brzy mě Mr. Brooks vtáhnul do svého děje, nejsou tu žádná výrazně nudná a hluchá místa, takže celých 120 minut je skutečně výbornou podívanou. Brooksovy promluvy se svým alter egem, profesionalita, chlad při vraždění a prolínání dvou osob v jednom těle, dává tomuto snímku něco, co ledajaký thriller nemá - poutavost.(30.8.2009)

Příjemné překvapení a návrat Kevina Costnera na pole „áčkové“ filmové zábavy. Ve své postavě zabijáka, který je na veřejnosti velmi váženým mužem, je proklatě stylový, zábavný a přitom v některých scénách z něho solidně běhá mráz po zádech. Jeho „parťák“ William Hurt dokáže zazářit i na minimálním prostoru, což dokázal už v Cronenbergových Dějinách násilí a v Mr. Brooks si svůj part opět náležitě užívá. Škoda jen poněkud plytké a nepřesvědčivé postavy policistky v průměrném podání Demi Moore, k níž se vyprávění stáčí více, než by bylo nutné. Přesto je ale Mr. Brooks více než solidním krimi-thrillerem, kterému není cizí brutalita a ani proklatě černý humor, má zajímavé a jistým zvrhlým způsobem i sympatické postavy a rozhodně dokáže solidně zabavit. Škoda jen té hlavní ženské postavy, která jakoby vypadla z béčka 90. let. 80%(10.2.2010)

Ač umí být Kevin ukázkový křivák, seč se režie snažila o sto šest být stylová, a nevím jaká ještě, bylo to díky přehnané překombinovanosti, jen jedno z průměrných temných thrillerů o té horší stránce uvnitř člověka. Nejvíc mě bavily dialogy mezi vrahem a jeho stínem, ty neměly fakt chybu. Ostatní tvořilo jen chabé nepatrné pokusy o jakýsi nutný doplněk k ději, aby nezůstalo jen mezi skutečností a fikcí, mezi světem a podsvětím, aby prostě film splňoval určité atributy od začátku ke konci. Nicméně nikdy se neztotožním, i přes nejsilnější momenty snímku, s naprosto klidným přístupem k zabíjení, jakoby šlo o nákup rohlíků v krámě, nebo návštěvu kadeřníka, jako by nešlo o nic víc než dennodenní rituály mezi vstáváním a usínáním. Ona bizarnost, až závratná zvrácenost, která lezla z každého záběru jak oči z důlků, působila zároveň tak samozřejmě a normálně, až jsem se toho pocitu zalekla. Ustup ode mne satane! ,-((22.9.2013)

Kevin Costner zraje jak víno. Škoda, že se málokdy dostane k dobré roli v dobrém filmu. Postavu vyšinutého chladnokrevného vraha a současně milujícího otce podal naprosto skvělým způsobem a s přehledem přehrál zbytek obsazení včetně vychvalovaného Hurta. Je odpuzující i fascinující, chladnokrevný a přece zmítaný emocemi, inteligentní a dokonalý ve svém dvojím životě i slabý a nejistý. A když se podívá přímo do kamery, běhá mráz po zádech. Možná jeden nejlépe podaných filmových vrahů. Jen by se mi možná víc líbilo, kdyby místo zápletky s fotografem dostala více prostoru linie s Demi Moore, které navíc ublížila nevěrohodná a zbytečná charakterizace policistky milionářky.(1.6.2010)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 9. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Modlitbu, kterou během filmu Brooks několikrát pronese, používají již od čtyřicátých let Anonymní alkoholici. Jmenuje se "Modlitba vyrovnanosti" (Serenity Prayer) a napsal ji teolog Reinhold Niebuhr. (Othello)

• - V přestřelce na hotelové chodbě mezi detektivkou Atwoodovou (Demi Moore), Meeksem (Matt Schulze) a Sarah (Traci Dinwiddie) se docílilo správného kontrastu záblesků střelby a zářivek tím, že na světla bylo přiděláno zařízení, které reagovalo na zvuk střelby a tím světlo aktivovalo. Světlo na scéně tedy dirigovali sami herci. (Othello)