V tomto působivém filmu se idealistický profesor (Robert Redford) pokouší přesvědčit svého studenta (Andrew Garfield), aby v životě udělal něco důležitého, zatímco charismatický senátor (Tom Cruise) ve Washingtonu vysvětluje pochybující televizní reportérce (Meryl Streepová) novou válečnou strategii na Středním východě. Ve stejnou dobu se na druhém konci světa v Afghánistánu dva profesorovi bývalí studenti (Derek Luke a Michael Peña) ocitají za nepřátelskou linií a bojují tu nejen za svobodu, ale hlavně o své holé životy. Napětí roste a tito tři Američané si začnou navzájem měnit své životy zcela nepředstavitelným způsobem. (Cinemax)

Aiax

Propaganda? Agitace? Manipulace? Možná, ovšem propaganda, která se nesnaží někoho o něčem přesvědčovat, nýbrž která burcuje k zamyšlení, agitace, která nabádá k větší angažovanosti, používání kritického myšlení, manipulace, která člověka vytrhává z apatie, z naducaných polštářů spotřební kultury. Plytká a řídká se pak možná zdá, protože nepředkládá odpovědi, pouze otázky. Říkám si taky, zda ti, kdo vyčítají Redfordovi, že jeho kritika je "zkreslená", "nekonstruktivní" a "nepodložená", by neodmítli kritiku svých hýčkaných přesvědčení, ať by byla jakákoli. Holt jakmile jde ve filmu o politiku, jde nestrannost a kritický pohled stranou a člověk brání svůj světonázor děj se co děj. Lions for Lambs rozhodně nejsou dokonalí, ale na filmové scéně představují zatím stále ještě vzácný exemplář filmu, který a) má co říct, b) ví jak a c) jde na to beze strachu a svým vlastním poměrně originálním stylem. ()

Toshiro

Robert Redford natočil film o americe a válce s terorismem. Skládá se ze tří propojených dějových linií: rozhovor student-profesor, rozhovor novinářka-senátor a vojenská operace. Nevím co bylo cílem filmu, mě neřekl nic nového a docela nebavil. ()

salalala

Je mi sympatické to, co chtěl Redford říct. Bohužel to na můj vkus dělá až moc těžkopádně. Nacpat do osmdesáti minut tři příběhy neni dobrý nápad a tady se to ukázalo. Rozhovor novinářky s politikem není tak ostrý, jak bych čekal, spíše mírumilovný. I když se Cruise a Streep snaží, moc s tím neudělají, mají poměrně málo prostoru a ač si hlavně Cruise roli užívá, je to takové prázdné a bez vyústění. Debata studenta s učitelem je fajn, ale zase mi přijde, že Redford je tam až moc mentorský a povídá až moc vznešené a rádoby moudré věci. I ta přednáška je příliš idylická. Třetí rovina s bojujícími vojáky v Afghánistánu je totálně zbytečná, ale chápu, že z důvodu jakés takés akce tu zkrátka musela být. Chudák Berg tu ale nemá co hrát. Zdá se mi, že Redford tu až moc hraje na city a spoléhá na podobně naladěné diváky, což je poměrně riziko. Patos tu je tak akorát, i když samozřejmě pár věcí si tvůrci mohli odpustit. Jak říkám, je fajn to, co chce Redford říct, ale když už s tím začal, měl to říct naplno a otevřeně a ne jen napůl. Pro mě je to čistý průměr. Škoda. 60% ()

Skip

Zcela průměrný, i když docela zajímavě pojatý film. Redford je zručný režisér, jak už nejednou dokázal, jenže tady bylo až moc mluvení, které postrádalo ono cosi, které by diváka pořádně chytlo. Zatímco dialog politik x novinářka byl vcelku svižný a nepostrádal na gradaci (také díky výborným hercům Cruise a Streepová), i když jsem se prostě nedokázal zbavit dojmu, že probírají už mockrát probrané, pak oproti tomu dialog profesor x student byl vyloženě nudný až otravný a kdyby do mě někdo takhle hustil nějaké své, dejme tomu, ideály, poslal bych ho kamsi, kde to nevoní. Válečná scéna byla natočena docela dobře. ()

Aleee89

Pravda, v listopadu mě láká více filmů, ale mnohé se třeba v kině nehrají, takže volba padla na Hrdiny a zbabělce. A je tu ještě jeden, a to mnohem větší, důvod, proč jsem se na ten film vydala. Meryl Streep, moje nejoblíbenější herečka. Recenze v Premiere mě trochu zarazila, protože ještě před pár čísly psali, že je to typicky oscarový film, ale nenechala jsem si zkazit chuť a na film se přece jenom vydala. Politika mě zajímala vždy, navíc toto je ožehavé téma a taky jsem si říkala, že v podání režiséra-herce to může být jiné, možná i inovativní zpracování. Nebyl to rozhodně špatný film. Herci super (překousla jsem i Cruise), režisérsky byl film taky uchopen pevně. Co mi ale trochu nesedlo, byl scénář. Čekala jsem emoce, vypjaté situace, místo toho se povětšinou na téma politika pouze konverzovalo. Takže trochu suchý, i když na druhou stranu kvalitní a zajímavý film. ()

SonG

Americké patriotství, které nemám rád, se v tomto případě vkrádá do filmu nenucenou formou, a nutí přemýšlet...jinak ale nuda nudoucí... ()

Fíla

V jednoduchosti je krása! Tento snímek to dokázal. Špičkoví herci s velice skormným dějem, který zcela jistě zaujme divákovo oko. 4,5* ()

Martin741

Reziser Robert CervenyFord /Tece tudy Reka, ordinary People/ natocil taku nenapadnu, ale sikovnu dramu s par znamymi hercami : Streep, Krujz ap. Prepadak trochu nepravom, ci? 60 % ()

Caym

Vyhodit taťkovsky ukecaného a tak nějak ztuhlého Redforda s jeho studentíkem, nahradit ho výstupy a debatami v hodinách, a bylo by to tak silné jako návrat Streepové do novin po pokecu s Cruisem. ()

C0r0ner

K plné palbě chybělo naprosté minimum, a chápu ta modrá čísla, protože průměrnému divákovi se zahltí hlava po pár desítkách minut a nebude si schopný stíhat odpovídat na ty haldy dilemat, kterými se postavy navzájem častují. Samozřejmě bez odpovědí. Mentálně dost náročný film ne pro každého. 90% ()

Wormboy

Lions for Lambs je velmi zvlastnym filmom. Redford musel mat vela odvahy, aby natocil film o troch dialogoch a jednej "vojnovej" scene. Na pocudovanie vsak dialogy funguju skutocne vyborne. Problemom vsak je, ze napriek tomu, ze tu jasne odzneju nazory "pre" aj "proti", neodznie nic, co by sme uz davno nevedeli. Treba vsak povedat, ze okrem vojnovych scen, ktore sa mi zdali byt zbytocne, ma film vyborny spad a miestami nas donuti opatovne premyslat nad stavom dnesneho sveta. A to uz nie je tak malo. 3,5/5* ()

sulimo

Nějak nepobírám těch 67%. Tohle je totiž film, který, i přes to, že je až neuvěřitelně ukecaný, má vysokou výpovědní hodnotu, jinými slovy zde neni slovo zbytečné. Pro moje potěšení se navíc jedná o film, který vám do myšlenek a názorů vnese hurikán, jenž vám to v palici pěkně rozhodí, a k mému ještě většímu potěšení pak film diváka v onom smetišti jeho rozhozených názorů nechá přemýšlet a přemýšlet dlouho poté, aby stejně pak valil bulvy, jako Streepová, když se jí Cruise zeptá, jestli chce bojovat proti teroru - ano nebo ne- aneb argumentuj diváku. Tohle je filmová anomálie, která rozhodně šla udělat lépe a klidně mohla být i delší, ovšem mezi ostatními "černobílými" filmy vyčnívá v mých očích mimořádně a na filmový průměr, co to tu má dle procent, shlíží z mých velice stabilních čtyř hvězd. Mě to zkrátka dostalo pro tu myšlenku, za což jsem Redfordovi vděčná. ()

emo

Vynikajúca politická dráma s hviezdnym obsadením v ktorej Redford opäť dokazuje, že je nie len skvelý herec, ale aj zručný režisér. Objektívne treba uznať, že dialógy a celkové smerovanie filmu je miestami dosť naivné, ale aj tak je to najodvážnejší mainstreamový pokus o kritiku zahraničnej politiky USA, ()

c.tucker

Na filmu bylo velmi zajímavé sledovat tři různá hlediska na stejný problém, ale díky tomu, že je to film americký, všechno bylo až moc okatě proamerické. Režijně i herecky to bylo zvládnuto na jedničku, ale stále jsem měl z toho takový zvláštní a rozporuplný pocit. ()

mortak

Nejde o film, ale seminární práci tak ve druhém ročníku politických věd. První rozhovor - bezpáteřní politik, který si lubrikuje cestu do Bílého domu ukazuje špatný přístup k věci. Druhý příběh - katastrofální realizace jeho plánu je chyba, která ničí pověst USA. Třetí příběh - Redford nám nastiňuje pozitivní řešení. Duel Streep - Cruise je napínavý a vychází ze skutečnosti, příběh vojaků je standardní, jenže idealistický Redford jako profesor je tak neskutečně politicky korektní a to co říká je jen svazek humanistických blábolů. Vrcholem blbosti je průběh prezentace při Redfordově přednášce aneb jak si idealista představuje univerzitu. Roberte, to ti nikdo neřekl, že proti ideologii nemůžeš bojovat další ideologií lišící se jen opačným znaménkem! ()

BoXBe

Hrdinové a zbabělci jsou tak trochu agitka za občanskou aktivitu. Synonem této filmové agitky je patos, který se bohužel Redfordovi těžce nepovedlo odfiltrovat. Jakkoliv to myslel ve scénáři dobře a myslím, že jsem pochopil, co tím básník chtěl říci, nezvolil nejšťastnější přístup. Byly by to tři hvězdičky, kdybych neměl slabost pro snímky, které diváka po skončení nechají ještě chvilku přemýšlet. Na Meryl Streepovou a toho studentíka jsem si ještě druhý den vzpomněl a přemýšlel co se jim asi tak honilo hlavou. A to byl splněný účel, byť prostředky k němu vedoucí byly patosem vysvěcené... ()

Radiq

Tak z 3/4 obhajoba války s terorem, z 1/4 lítost nad rozhodnutími blbců a smrtí vojáků. Mě to bylo ale všechno jedno. Michael Peña asi ve všech filmech hraje jenom ležáky (World Trade Center - zasypanej, tady - poraněná troska). Je to hodně ukecaný a o politice. Politika = nejhorší zlo (u nás je to někdy ještě horší než v USA), takže mě to ani moc bavit nemohlo. Redford hrál celkem normálně, líbil se mi taky ten mladej, do kterýho kéroval. Vojenská část nudná a říkal jsem si, kdy je konečně zabijou. Cruise taky jakž takž fajn a Streep kupodivu taky, i když ju nemusím. Závěr: celkem zbytečnej film. Rétorická otázka: kdy už se konečně přestanou točit filmy o muslimském terorismu a americkém traumatu? ()

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

03.07.2010

Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v… (více)