Kulka pro generála

• Itálie Quién sabe? (více)

Na ospalém nádraží kdesi v Mexiku si Bill Tate (Lou Castel) kupuje jízdenku z tohohle zapadákova. Je mu jedno kam, třeba do Duranga. Cestou ale přepadnou vlak bandité pod vedením divokého El Chuncha (Gian Maria Volonte) a nenechají naživu jediného vojáka. Billovi se podaří Chunchu přesvědčit, že i on stojí na opačné straně zákona, a vůdce bandy ho tak s hurónským smíchem vezme k sobě a překřtí na El Nina. Chuncho pak s Ninem, svým pobožným bratrem Santem (Klaus Kinski) a dalšími odpadlíky brázdí mexické pláně a přepadávají vojenské pevnosti kvůli zbraním a munici, které plánují přeprodat povstalecké armádě generála Elíase. Opravdovým pokladem by pro Chunchovu bandu byla krádež kulometu, při nájezdech ovšem na žádný ne a ne narazit. Zatímco Chuncho alespoň z části věří v ideály revoluce, jeho společníky pohání hlavně vidina podílu ze zbraní a stále nedostali ani vindru. A co přesně má v úmyslu Nino, nevytuší nikdo, dokud není příliš pozdě... Film italského režiséra Damiana Damianiho otevřel během éry spaghetti westernů novou cestu, po které se osamělí pistolníci, šerifové a bandité mohli ubírat – a vedla do revolučního Mexika. Řada amerických i evropských westernů se sice odehrává na jižní hranici, teprve Kulka pro generála (1967) se však vydala přímo do bouřlivého období na počátku 20. století a dala vzniknout kategorii zapata westernů. Úspěch Damianiho snímku pak spustil krátkou vlnu filmů ze stejného prostředí, počínaje zapata trilogií Sergia Sollimy až po Kapsy plné dynamitu (1971) od Sergia Leoneho. (Česká televize)

Teg

Nezbývá než souhlasit s komentářem uživatele MAriin. Po shlédnutí rozhodně nečekejte, že vám zůstane jakýkoliv zážitek v pozitivním slova myslu. ()

Mikino00

Překvapivě se mi to nelíbilo, děj má silně socialistický nádech, vlastně tam není, přestřelka střídá přestřelku, ve které umírají jen nepřátelé a nikdo jiný. Volonté hraje skvěle, ještě lepší je ale Kinski. ()

jilda

Výborný Volonté, ale jinak mě film neoslovil. Hudba jen průměrná a pár masakrů bez vtipu nezachrání ani takový herec jako Volonté. Navíc mi byl hrubě nesympatický Castel. ()

zdeny99

Příliš moc socialistický western z dob mexické revoluce, ve kterém se ještě více střílí, až samotný děj jaksi vyzní do ztracena. Tohle se Italům fakt nepovedlo. [206. hodnocení, 25. komentář, 72%] ()

MickeyStuma

Snímek je ve své podstatě průkopníkem subžánru spaghetti westernu nazývaného jako 'Zapata Westerns'. Příběh je tedy zasazen přímo do doby mexické revoluce se zaměřením na boje chudého rolnictva proti všem nepravostem.  V tomto prostředí tak poznáme ihlavní dvojici celého dějství. Chucho a Niño jsou nemilosrdní jedinci, které spojuje láska k penězům a projevu násilí, i když zcela odlišným způsobem. A právě to je jádro věci jejich společného soužití a daných skutků. Charakteristika této dvojice je tak výrazně vykreslena, že jsou jejich činy neobvykle plně uchopitelné. Sobeckost, chamtivost, touha po zisku v rámci ideálů, loajality a přátelství. Zní to podivně, ale vše je srozumitelně podáno tak, že to celkově dává svůj smysl. A přesně takoví jsou hrdinové mexických rolníků. Hrdinové, jak se jednoduše říká, odsaď pocaď. Takže vlastně takoví hrdinové nehrdinové. Za zmínku také rozhodně stojí, že je tu i několik silných ženských postav. Jejich účast v bojích po boku banditů sice může vyvolávat diskutabilní debaty, ale v rámci žánru, proč nakonec ne. Dějově dobře promyšlené akční scény přestřelek jsou očekávaně dobré v celé své ryzosti. To nám už nakonec ukazuje úvodní akční scéna, do které snímek na svém začátku přímo skočí. Celý příběh byl po politické stránce napsán za pomoci levicových myšlenek, ale proč si toho všímat. Snímek je považován za jeden z nejlepších spaghetti westernů, který se po divácké stránce nejlépe užije tak jak je. ()

Ygnor

Volonté je ďábel!! Kinski jen do počtu. Neorevolucionářská agitka, plná nesmrtelných hlášek, vypiplaná v divokých letech, resp. přímo v roce kdy skonal velký Che. Kazila mi to ta kakaově napatlaná "mexičanka", kdy zvláštní efekty po zasažení kulkou, a těch bylo, jsou spíše hodny do dětských filmů. Jinak výborné. Takové filmy se už netočí. ()

bearmeedek

Italský guláš uvařený v Mexiku. Nebo mexický guláš uvařený v Itálii? To je jedno. Jde hlavně o revoluční film a o tom, že i v revoluci jde o byznys. Není to až tak moc úchvatný western, ale střílí se tady od začátku až do konce. A i když vykreslení povah určitě nebylo tím hlavním, tak mentalita vesničanů a "revolucionářů" se myslím povedla. 70%. ()

Tormentor665

Ve jménu Otce, Syna a Ducha Svatého! A přitom házet granáty! To je pro mě jedna z nejlepších pasáží ve spaghetti westernech (resp. politických filmech z mexické revoluce) a nejlepší od Kinského:-) ()

Xpojntman

Každá revoluce s vyjimkou sametové a dalších, které se podílelý na erozi říše zla (čti východní blok) je svinstvo. Tady je názorná úkazka. Zase je to docela dobrej western. ()

ilclassico

Při poválečné československé produkci jsem zvyklý na komentáře typu "levicová agitka" a jejich různých variant, ale že je najdu i při westernech... Svatá prostoto! Kam ten svět vlastně spěje. Mají oči a přece jsou slepí, řekl by klasik. V rámci žánru za 3,5. ()

Hruskovice

Troch slabší western z prostředí Mexické revoluce. Myslím si, že nikdo nedokáže správně docenit takovýto typ westernu krom mexičana. Ale i tak pro mě příjemná zábava hlavně díky super hudbě (jak jinak Ennio bombardíno) a jednomu z nejlepších westernových xichtů G.M. Volontému. 3,75/5 ()

Cascabel

Propracovaný příběh podivného přátelství buranského revolucionáře a chladnokrevného nájemného vraha, strhující herecké výkony tří hlavních herců a výstižná hudba Louise Enriqua Bacalova (Morricone byl uveden pouze z komerčních důvodů). Nejlepší důkaz, že prvotřídní italský western nejen mohl natočit někdo jiný než trojice Leone - Morricone - Eastwood, ale dost možná ho natočil ještě lépe. Leda by měl pravdu režisér Damiani, že to není western... ()

PTuranyi

Dráma z obdobia mexickej revolúcie, v ktorej ide o to ako zabiť generála Elíasa. To je úloha obchodníka Billa. Cesta vedie cez dôveru El Chuncha a jeho bandy, ktorá dodáva revolucionárom zbrane. O dramatické momenty nie je núdza. Vzťah Chuncha a Niňa/Billa sa vyvíja naberá postupne silu. Nič však nie úplne jednoduché. Ani vražda generála ani kúpená zrada. 80% ()

Luciaaas2

Sice filmy o Mexické revoluci moc nemusím, tak musím smeknout klobouk dolů. Herci jsou výborní, Kinski opět skvělý, Morricone klasika. ()

moorks

Smekám před Damianim, je to prvotřídní režisér a tohle je skvělý western. Skvělí herci, hudba i samotný příběh. ()