Můj pes Killer

Hlavním hrdinou snímku je osmnáctiletý Marek (A. Mihál), žijící se svým otcem, alkoholikem (M. Kuruc), na malém městě na moravsko-slovenském pomezí. Jediné opravdové citové pouto Marka váže k jeho psovi. Když se jeho otec rozhodne prodat část pozemku, je Marek nucen vyrazit kvůli podpisu smlouvy do nedaleké vesnice navštívit svou matku (I. Bendová). Jeho život obrátí naruby zjištění, že má nevlastního bratra (L. Filo), který je poloviční Rom. Do horizontu jednoho dne vtěsnané sociální drama varuje před stále agresivněji se prosazujícím rasismem a předsudky, které mají často tragické následky. (Česká televize)

Havenohome

Obrovský posun od Fornayovej debutu Líštičky. Posun ani nie tak vo voľbe formálnych výrazových prostriedkov, ako v efektivite ich využitia. Pokiaľ boli Líštičky ťažko odvarový artový film, tak Killer je režijne presná tragická dráma účinne navodzujúca pocit realizmu. S postavami sa dá identifikovať a dielo smeruje ku konkrétnej téme. Štýlovo je to najbližšie asi bratom Dardennovcom, ale formálna stránka je miestami ešte radikálnejšia – značne dlhé zábery, dianie mimo obraz, vchádzanie a vychádzanie hercov z rámu. Aj týmito prostriedkami navodený rytmus každodennej nedramatickej reality pomáha Fornayovej hľadať pravú podstatu stavu vecí. Nikto nie je vo filme zobrazený figurkovito a implicitná kritika odznie ako na stranu neonacistov a ľudáckych Slovákov, tak aj na stranu menšiny. Môj pes killer je konečne zaujímavý film o rómskej problematike. Oproti Šulíkovmu Cigánovi (kde sa na Rómov pozerá protekcionisticky a pseudohumanisticky) a oproti Zvonkom Šťastia a Vojtekovmu Cigáni idú do volieb (ktorých kvalita nie veľmi preskočila úroveň televíznych realityshow a ktoré Rómov zobrazujú najmä ako exotov) Killer úspešne artikuluje nový a mediálne neprevarený názor do diskusie. Formayova namiesto zobrazovania stereotypov hľadá príčinu, prečo sa na Slovensku tak ťažko prijíma inakosť a šikovne vykresľuje korene ľudáckej xenofóbie prerastajúcej do neonacizmu a spejúcej k tragickým udalostiam. Na frak dostáva slovenské "miluj blížneho" kresťanstvo, ktoré bohužiaľ funguje ako ideologická kostra na masové šírenie zhubných myšlienok. Menšina aj väčšina sú nemajetné frustrované bytosti, ktoré svoj hnev slepo smerujú proti sebe, aniž by si uvedomovali, že celý konflikt je umelo generovaný a udržiavaný pri živote niekým, kto môže z ich vzájomnej nenávisti vytĺkať politický kapitál.............Ešte k spracovaniu. Umne je vyriešená aj distribúcia informácií. Nič sa zbytočne nezdvojuje a postavy nehovoria popisné repliky. Neherci sú viac-menej dobrí, a to najmä preto, lebo prekonávajú domáci stereotyp, ktorý predpokladá, že neherec nemusí hrať (Na tom bohužiaľ stroskotal inak slušný štich Až do mesta až). Niektoré zábery by si však pýtali ešte zo dve klapky a precíznejšie hľadanie adekvátneho hereckého výrazu................Problematický je záver. Ťažko hovoriť, čo bol autorský zámer. Každopádne na kontroverziu je zavarené. Zaujímavé bude sledovať aj reakcie a čítanie tej-ktorej časti diváckeho spektra. Aby sa náhodou nestalo niečo podobné ako v Maďarsku po premiére Je to iba vietor, kde na film o rómskej problematike chodili hromadne neonacisti a film nesprávne chápali ako potvrdenie ich zvráteného svetonázoru.........Editujem po druhom pozretí. Záver vôbec nie je problematický, ale jedná sa o presnú pointu, ktorá mi po prvej projekcii unikla, kedže som čakal niečo explicitnejšie. Matka hlavného hrdinu vychovávať nemohla, otec má radšej svoj vinohrad, takže musí ísť za niekym, kto mu skutočne rozumie. ()

claudel

Tak špatný filmový večer jsem dlouho nezažil. Po příšerném Fakjů pane učiteli jsem zvolil tuhle slovensko-českou slátaninu. Scénaristicky velmi špatné, herecky velmi nepřesvědčivé, plné nudných dlouhých záběrů a nelogičností. Docela chápu, proč to v česko-slovenském prostředí nemělo příliš velký ohlas a stejně tak dobře chápu, proč v zahraničí na festivalech ano. ()

Katullka

Mira a její filmografie. Lištičky jsou mor. Můj pes Killer trochu menší mor. Vyprázdněnost, ať to vyprázdní i naše hlavy. Přehnanost (Hodonín! Skalice! Tož já to znám!). Motivace postav na bodě nula. Lepší dramaturgie a možná trochu popustit svoje ego -> takovým tempem to snad ta děvčica jednou zvládne. Pořád lepší Oscarová nominace než česká. Amen. ()

d.beseda

Docela zajímavý námět, ale strašlivě utahaný film! Nejvíce mě pobavila scéna kdy "hooligans" paří v bytě na skladbu "Žijeme len raz" :-)) - za to je ta druhá hvězda. Mé hodnocení: 40%. Viděno: 17.03.2013 (Febiofest / porotce). ()

Mordenroth

V jednom z priateľských rozhovorov mi slovenský režisér Eduard Grečner odporučil, aby som si pozrel film Môj pes Killer, o ktorom sa vyjadril, že sa z jeho pohľadu jedná o najzaujímavejší slovenský počin za posledných niekoľko rokov a myslí si, že by ma mohol niečím osloviť. Vzhľadom na jeho vkus a našu vzájomnú zhodu v hodnotení niekoľkých filmov česko-slovenskej produkcie, som sa rozhodol, že do toho pôjdem napriek mojim predsudkom voči slovenskému filmu (dajme tomu po roku 2000) vo všeobecnosti. Môj pes Killer je rozhodne zaujímavý film. Dlhšie statické zábery bez sprievodnej hudobnej kulisy umocňujú už tak ponurú atmosféru, ktorá má pachuť horkosti. O problematike dysfunkčných rodín a z toho prameniacich následkov vieme všetci aj z rôznych iných prameňov (filmov). V tejto snímke sa nedozvieme nič nové, ale spôsob, akým nám niektoré aspekty tvorcovia ukazujú je rozhodne svojský, celistvý a týmto sa nebojím povedať, že aj originálny. Negatívne reakcie na film však chápem a zdá sa, že sa jedná o ďalšiu z radu snímok, ktoré rozdeľujú divákov na dva tábory. ()

argenson

Pokud člověk přistoupí na styl vyprávění a formu natočení, tak je to docela slušně zpracovaná depkařina, rozhodně lepší než lvama ověnčená Díra u Hanušovic. ()

Terva

Je zajímavé, jak se rasismus, nezaměstnanost a disfunkce rodiny stala součástí "NAŠÍ" kultury. Unaveni rasismem. ()

Dale

Ak je toto náš najlepší film roka, tak je to so slovenským filmom stále biedne. Režisérka zvolila dokumentaristický štýl od nehercov po kameru, aby to vyzeralo ako umenie, no akosi to nevyšlo. Asi mala natočiť klasický dokument, lebo na hraný film treba aj nejaký dej, ktorý tu absentuje. O nehereckých výkonoch škoda reči, navyše svoje dialógy prednášajú v jazyku, ktorý píli uši. Dôležité je, že sa nám týmto snímkom pokúšala režisérka a scenáristka niečo povedať o našej spoločnosti. Ale čo? Áno, boli tu narážky na rasizmus, ale od filmu so skinheadom v hlavnej úlohe som čakal silnejší príbeh a hlavne strhujúcejší, lebo tento film je jedna veľká nuda. Sledovať celý čas ako hlavná postava niekam ide a niečo zháňa, občas niekoho stretne a vlastne ani netuším, o čo tej postave ide... takéto "umenie" ide mimo mňa. ()

Bajda

Snaha o "evropský art", který v československých vodách zoufale chybí, je chválihodná. Vzít si velké téma a okoukat styl bratří Dardennů ale bohužel nestačí. Slabé výkony neherců v kombinaci se šílenými postsynchrony zabíjí jakýkoliv realismus, který tady na čsfd v komentářích jiní chválí (?!). Témata "rasismu, nezaměstnanosti a disfunkční rodiny" (jak se píše v oficiálním textu distributora) jsou velké sousto, u kterého vždycky hrozí buď banálnost nebo nedořečenost. Můj pes Killer v sobě kloubí oba tyhle nedostatky. V realistických záběrech úspěšných festivalových evropských filmů máte čas přemýšlet o tom, co se děje na plátně....u Killera je to prostá nuda. Hvězdička za film, hvězdička za snahu jít správným směrem. Třeba příště... ()

MikO_NR_1909

Nenechajte sa odradiť nízkym hodnotením či amatérskejšou kamerou (vzhľadom k možnostiam). Hlavnú postavu nevidíme očami Adama Mihála ale vzdialenejším okom kamery, ktoré je akýmsi sprievodom postupne idúcich udalostí, v ktorých sa krišťalizujú dopady jednotlivých problémov spoločnosti (v tomto konkrétnom prípade skôr jednotlivcov). Počas priechodu dejovej línie, ktorá je veľmi konzistentná, nezaznamenáme rozdielnosť tempa, nosný bod či spoliehanie sa na nepísané pravidlá filmovej reči. V rámci zvolenej metódy bezprostredných udalostí, kedy môžeme len odhadovať nevyspytateľnosť nasledujúcej scény, nám dýcha na chrbát ekvivalencia hypnotickej atmosféry čo v súlade so silným pesimistickým vyznením boduje nad mieru očakávania. Za najvážnejšiu chybu považujem karikaturistické zjednodušenie postáv (buď potetovaní boxeri či arogantná mládež). ()

kaylin

Ale jo, ať si ti mladí filmaři klidně experimentují, ale tahle "syrová" výpověď o naší době, která je ve skutečnosti jenom plochá, prostě nemůže publikum zaujmout. Herecké výkony jsou jednoduše špatné. Neherci mohou prohloubit atmosféru, ale v tomhle případě ji prostě podkopávají. Nedá se nic dělat. Jako experiment proč ne, ale je to jen taková nudná sonda do jednoho lidského života. Vlastně do jednoho dne jednoho lidského života. A ono se zase tolik nestane, i když nám tvůrci tvrdí něco jiného. ()

slunicko2

Nefalšovaná česko-slovenská depka. 1) Nejstrašnější na slovenském kandidátu na Oskara 2014 je, že očividně čerpá ze života. Postavy bezradně bloumají názorovými stereotypy, aniž by zahlédly byť jen pověstné světélko na konci tunelu. 2) Neherci hrají překvapivě dobře. 3) Výstižný koment: Kristusazapad. ()

Murrro

Rasa? Štát? Bojové plemeno? No tak! "Žijeme len raz!" (Doteraz najlepší slovenský film tretieho tisícročia, bez pochýb. A bez stereotypov. Treba ale nielen pozerať a počúvať.) ()

Hamaradža

Chápem, o čo Fornayovej išlo. Pomalé tempo zdôrazňuje autenticitu, ako i pocit samoty a vyprázdnenosti života hlavného hrdinu. Ale treba i vedieť kde končí znesiteľnosť pomalého tempa a kde začína rýdzi exhibicionizmus. Veľký potenciál a dráždivá téma utopená v nekonečných záberoch bez vyvrcholenia. Mal som problém dopozerať. ()

Martin741 odpad!

Zas dalsia tupa stupidna zlatanina z tunajsich koncin, ktora chce byt vsetkym : komornym aj akcnym filmom, dramou aj komediou zaroven. Meno rezisera mi nic nehovori, ale to az tak nevadi ..... kazdy musi nejako zacinat. Co mi vadi, je hned veta : "Osemnastrocny Marek zije ..... blizko slovensko-moravskych hranic so svojim otcom vinarom a rasistickymi kamarady - hooligans". Pojem Hooligans je pokial viem anglicky ekvivalent pre ultranasilnych fans niektorych anglickych futbalovych klubov, takze hladat nejakych hooligans na Slovensku na slovensko-ceskej hranici ..... LOL. A este ta predstava zasadit ich do blizkosti CR -SR hranic : som sa pri tejto predstave tak rozrehotal, ze som asi 10 minut nemohol prestat. Film je amatersky az strach, ale to by nebola az taka vada, lebo reziserka iba zacina. Co okrem uz spominanej veci najviac vadi, je absencia akehokolvek hlbsieho pribehu bez akejkolvek pointy a nejaka napata atmosfera v tomto filme je cista sci-fi. Teda za dejovu liniu rozhodne nepovazujem lacne zmykanie emocii a riesenie medzludskych vztahov. Raz darmo, my uz NIE SME SCHOPNI natocit kult typu Kladivo na Carodejnice, lebo nasa herecka elita /az na par vynimiek/ vymrela. To, co sa premava v tomto filme, tak toto "herecke osadenstvo" nevidelo talent ani z rychliku. Na zaver len lahostajne dodam : Moj pes Killer je len dalsi z rady slaboduchych filmov, ake tu mozeme lopatami prehadzovat. 0 % ()

bourec

Tohle je přesně film,kterej udělal tlustou čáru za mym předsevzetím,že se pokusim nasát všechny český filmy,a i některý slovenský,abych měl přehled,co se točí.Jenže děsivá úroveň filmařská,ale i žánrová,mě donutila od toho jít pryč.Seru na podobný k uzoufání nudný dramata,a podobný zvratky,a svůj čas radši prospim.Můj pes killler=píčovina na druhou.10%. ()

majo25

Toľkokrát vychvalovaný slovenský film, dokonca 3-násobne ocenený na odovzdávaní cien Slnko v sieti 2014. Tak som bol zvedavý, čo ponúkne. A teda okrem dlhozáberových scén na všedné udalosti, veľakrát nezrozumitelné texty (ne)hercov, poskakujúcu kameru, ktoré akože mali vnášať autenticitu, som tu našiel plemeno psov, ktoré malo vymletý mozoček. Z toho všetkého môžem akurát do istej miery pochváliť scenár k filmu, ktorý bol tiež ohodnotený cenou Slnko v sieti, ale réžiou rozhodne nie. Hodnotenie: 45% ()

angel74

Příliš dlouhé, vizuálně monotónní záběry ubírají filmu Můj pes Killer na údernosti a dělají z něj celkem nudnou podívanou. Což je trochu škoda, protože jinak má tohle realistické sociální drama poměrně velkou výpovědní hodnotu. (60%) ()

SeanLSD

Neskutočná mizéria slovenskej periférie, v ktorej depresívnosti ide Fornyaová tuším ešte o krok ďalej než v predchádzajúcom filme. Pustota života v šedivej krajine je snímaná v tak dlhých záberoch, aby si ju človek na tých 90 minút užil na vlastnej koži. To je hlavná, uspávajúca kvalita tohoto diela, oživená len záhoráckym nárečím, pretože príbeh, ktorý je do toho zasadený, nemá veľký naratívny náboj, je to len výsek z márneného života nešťastnej existencie. Nechce sa mi ten film zatracovať, ale neodvážim sa považovať ho za vydarený... ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015