Mlčení

• Nizozemsko

• Austrálie

Historický / Dobrodružný / Drama

USA / Tchaj-wan / Mexiko, 2016, 161 min

Umělecká výpověď, která není tak myšlenkově podnětná, jako ´Poslední pokušení Krista´, přesto je to nádherný kus filmařiny, přemýšlivý, s prvotřídními obrazovými kompozicemi. Mám k tomuto filmu ambivalentní vztah. Hlavní postavy – křesťanští kněží – neměli mé sympatie, protože šířili Písmo svaté v kulturně odlišné zemi, kde se jim o to nikdo neprosil (a kde byl silně zakořeněný buddhismus) a to za cenu nezměrného utrpení obyčejných lidiček, kteří krváceli a umírali, zároveň je ale tahle výpověď Scorseseho, coby hluboce věřícího člověka, tak upřímná, že to musíte obdivovat, i když jste třeba ideově naladěni jiným směrem. Scorsesemu šlo o víc, o ukázku, že lidé dávné historie hluboce věřili symbolům a že silně zakořeněnou víru nelze zlomit, i když se o to nepřátelsky naladěné okolí snaží sebevíc. Každy v něco věří. Někdo v sílu přírody, někdo v sílu rodiny, jiní třeba v sílu peněz a Scorsese a ostatní křesťané v sílu křesťanského boha. A já, obyčejný človíček a pouhý ateista, nemám právo tuhle víru křesťanům upírat a zpochybňovat ji. Byť pořád budu spíše na straně Otce Ferreiry (Liam Neeson) a raději upřednostním již zmíněné ´Poslední pokušení Krista´, které má hlubší myšlenkový přesah. __ PS: Garfield to zahrál geniálně. Už v době ´The Social Network´ mě zaujal a věděl jsem, že o tomhle klukovi ještě hodně uslyšíme.(3.6.2017)

• Frajer42

Slavnostně oznamuji, že Martin Scorsese objevil spolehlivý lék na nespavost. Doporučuje 9 z 10 dorůžova vyspaných diváků. Název snímku je opravdu více než výmluvný. Téměř tříhodinová přehlídka toho samého, která je vizuálně vskutku působivá. Dokonce i to ticho má cosi do sebe. Jen je velkým problémem udržet po celou stopáž oči otevřené, abyste to celé zvládli patřičně docenit. Když se k tomu přidá Garfield, který spolehlivě degraduje každý film a kterého jednoduše nesnáším, tak je o nepříliš kvalitní divácký zážitek postaráno. Vážně nechápu, z jakého důvodu toho nesympatického dementa režiséři obsazují. Dvě hvězdy za několik atraktivních momentů a několik zajímavých dialogů, které jsem neprospal.(25.7.2017)

Ten milovník japonců Garfield je nejdřív odmítá na Hacksaw Ridge střílet a v Silence je ještě navíc učí Otčenáš!.. Dejte mu roli Bohuše Stejskala a ještě jim prodá cihelňu!.. Silence se těžko hodnotí, protože to není zábavný, strhující či jinak divácky vděčný film. V tomhle ohledu bylo sledování zhruba první poloviny neskutečně těžké.. pomalé tempo bez jakéhokoli příběhu.. naštěstí něco co se dá nazývat dějem se dostaví a pokud s pozorností vydržíte, tak nebudete litovat. Silence je především filosofické dílo, takže je nad tím potřeba hluboce přemýšlet.. jinak vám to nic neřekne.. prostor k dumání během filmu rozhodně dostanete. Scorsese je skvělý režisér a je to vidět, problém je že takovéhle filmy on netočí a jeho diváci nejsou zvyklí, že místo nahláškovaného Vlka z Wall Streetu dostanou filosofující misionáře. Na jeho Poslední pokušení to však nemá.(29.1.2017)

S rešpektom k Japonsku aj k jezuitom, s pokorou k otázkam, ktoré to nastoľuje. Neviem ako by to šlo inak, pochybujem, že by to šlo lepšie. Možno iba to ticho mohlo byť tichšie, nie každé sprievodné slovo bolo potrebné. Ale tak buďme realisti. Na strane druhej, nechýba tomu ani rešpekt k divákovi, ktorého Scorsese a spol. nepodceňujú, neprestierajú mu úplne všetko, iba ho občas postrčia na môj vkus až príliš dôrazne. Ale spokojnosť, veľká spokojnosť. Misia má konečne bračeka. Či vyrastie do brata ukážu ďalšie projekcie... a hlavne čas.(7.7.2017)

Na tento snímok treba mať asi tú správnu, meditatívnu náladu. Dlhá, predlhá stopáž, utopená v mori náboženských traktátov a rečičiek. Určite ho budú premietať v každom študentskom UPC. Tiež som myslel, že L. Neesona tu bude viac a že bude trochu akčnejší, no pritom si tu zaskočil len na úvod a koniec, a aj to len na kus reči. Na druhú stranu sa mi ale páčila kamera a tiež treba uznať, že niekoľko scén sa po dramatickej stránke vydarilo. Len škoda, že to bolo celé ponorené do toho oceána ticha, ktorý sprevádza celý film, čo len zvyšovalo celkovú nudu. Preto by možno pomohol aj nejaký chytľavý soundtrack. Suma sumárum, pre mňa až moc nezáživné, aj keď výpravne a kamerovo slušne zvládnuté. 55/100(21.2.2017)

• - V tomto filmu se sešli Liam Neeson a Adam Driver. Oba sehrávají klíčovou roli v metanaraci Star Wars - Liam Neeson hraje v první epizodě mistra Qui Gon Jinna, jehož učedníkem je Obi-Wan Kenobi. Adam Driver hraje v sedmé epizodě Kylo Rena, vnuka Anakina Skywalkera, který byl Kenobiho učedníkem a v závěru třetí epizody spolu sehráli (Obi-Wan a Anakin) finální face to face bitvu, po níž se Anakin definitivně přidal na temnou stranu a proměnil v proslulého Dartha Vadera. Spolu se však Neeson a Driver v rámci Star Wars na plátně nikdy nepotkali. (jerry12)

• - Scorsese se snažil tento film zrealizovat téměř 10 let. (assass1n)

• - Režisér filmu Martin Scorsese napsal předmluvu k jednomu z tehdy novějších vydání knižní předlohy. (Gar-mogoth)