Hra souboru, který je zakládajícím členem Pražské 5, vznikla na motivy "raného opusu" Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou. Děj se odehrává za socialismu kdesi ve vojenském útvaru. Jednoduchá zápletka, točící se okolo zastřelení civilisty při strážní službě, poskytla východisko pro jedovatou satirickou komedii, věrně zachycující podobu lidové armády jako zcela absurdního stroje na ničení lidských charakterů. Přesně odpozorované situace, jalové dialogy a odpovídající jednání všech postav dokáže patrně ocenit především ten, kdo tehdejší vojenskou službu zažil na vlastní kůži. Ve spoustě komických okamžiků, vypointovaných gagů a v neustálé kaskádě hereckých kousků se poněkud ztrácí hlubší smysl, vypovídající o tom, že každý musí sám za sebe neustále rozhodovat, zda zvolí pravdu či lež. Sklepácká inscenace Mlýnů je postavena zejména na situační komice a na svérázném hereckém projevu. Režisér televizní verze Ondřej Trojan natočil záznam představení, uváděného na jevišti v plenéru u skutečných kasáren. Exteriéry a reály pak "hrají" v různých prostřizích, podobně jako vojáci z tamního vojenského útvaru či samotní diváci. Stálé divácké reakce dotvářejí účinek inscenace, jež věrně zachycuje poetiku originálního divadelního souboru. (oficiální text distributora)

Vojcl

Vtipné představení herců z divadla Sklep. David Vávra i Tomáš Hanák tradičně výborní. Jen si myslím, že tohle téma asi ocení nejvíce ten, kdo si vojnou za "totáče" skutečně prošel. Pro nás ostatní je to spíše jen taková divadelní variace na Černé barony či Tankový prapor. ()

slunicko2

Divadlo Sklep v době své největší slávy. 1)  Po opakovaném zhlédnutí musím konstatovat, že představení navzdory svému kultovnímu statusu mě ani tentokrát příliš nenadchlo, dokonce méně, než tehdy._____ 2)  Sklepácký posun kamsi do absurdní grotesky tématu příliš nesvědčí. Scénář sám má sice pěknou pointu, ale průběžně mi do prostředí nesedí, ať ho napsal, kdo ho napsal._____  3)  36letý Jiří Fero Burda (vojín Šimák) měl hezkou postavu._____ 4)  Výstižný koment: Roxan**. ()

YURAyura

10/10 Ac jsem vojenskou sluzbu minul diky oranzove knizce toto u tohoto se neda nez hodnotit CSLA absolutne! Seslo se tam par nezapomenutelnych postav a hlasek... ()

L_O_U_S

Povedená taškařice. Zaujmou především Tomáš Hanák, David Vávra a půvabná Monika Načeva. V poctivosti vojína Maršíka jsem se dokonce zhlédl. Zpočátku mi ale trvalo, než jsem si na tenhle humor zvykl, a bohužel musím konstatovat, že místy přestávám rozumět slovenštině... "Soudruhu poručíku, během mé služby se nic zvláštního nestalo!" "Takžes tady byl celou dobu na hovno, že jo!" (441.) ()

kajas

Od díla inspirovaného Havlovou hrou a zahraného kolektivem, ve kterém snesu v podstatě jenom Hanáka, jsem nečekala mnoho. Některé momenty mě ale docela pobavily, a tak hodnotím smířlivě. "Teď mluvíš jak malej Jarda!" "Jardo, nezlob se, ale tohle ty prostě nemůžeš pochopit!" ()

ibeh

Ani po letech nikdy nezklame. Výborná předloha a vynikající zpracování. Divadlo Sklep zde opravdu exhibuje v tom nejlepším slova smyslu. ()

easaque

POZOR! když jsem to viděl poprvé cca před 15lety v TV, tak to byla bomba a hodně jsem se při tom bavil. Při nedávném zopakování už to taková sláva nebyla a víc než tři hvězdy bych nedal - přišlo mi to ukřičené, trochu podlézavé a jednodušší. Takže si to užijou zejména mládež, včetně té přerostlé, i když v dnešní době, kdy se nechodí na vojnu, tak jim to přijde nejspíš jak z dob císaře pána ;-). Jako kompromis dám slabé 4*, a to není přece tak špatné. POHOV! [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] VOLNO! ()

rakovnik

Vynikající absurdní komedie, svérázně prezentovaná Sklepáky. Dialogy jsou detailně vyšperkované, mnohé odpovědi a reakce mě dostaly do kolen. Gumy jsou úžasné, realistické, kdo zažil, asi ví ("Proč je tma? Vypínač, na můj povel!"). Nicméně, přes satirický děj, jsou ve hře skryty hlubší myšlenky. "Raději budu klidně spát v kriminále, než být na vysoké s takovým svědomím." ()

tomtomtoma

Mlýny jsou jedinečnou a ucelenou ukázkou provokativně satirického stylu práce divadelního uskupení Sklep. A první polovina devadesátých let, čas rozjařeného optimismu, přála jejich způsobu zábavy. Vidět ono divadelní představení naživo, šlo by jistě o jeden z nejpovedenějších a nejrozdováděnějších večírků. Absurdita života socialistického vojáka povstala z nadšení a vytrysknutí dlouho očekávaného gejzíru živé vody svobodné tvůrčí práce. A co je na srdci a dává smyl, musí jít ven do života. S kousavě trefným nadhledem a neutuchající radostí ze života. Nedávná minulost stále žila ve vzpomínkách a jak se s ní lépe vypořádat, než v kritickém pohledu bizarní ironie? Je dohnána až na samou hranici a výsledkem je roztomilá taškařice, která se nechce zastavit, ale pokouší prorazit každou překážku a rozlévat životodárnou vláhu svobody po celé zemi. Hlavní postavou příběhu je vojín Maršík (zajímavý Jan Slovák) v největším vnitřním rozporu svého života uvědomělého a poctivého socialistického člověka. A pochvala je vždy lepší, než průser a skvrna na kádrovém posudku. Výraznou postavou je poručík Horáček (příjemný Tomáš Hanák) v alkoholickém oparu služební výdrže a praktických rad do života. Nejrozkošnější postavou je podplukovník Malík (skvělý David Vávra), osoba na hierarchicky nejvyšším stupínku kasárenského světa. Jeho pozice je zárukou největších gest i nejúdernějších slov. Jedinou ženskou postavou je rotmistryně Boženka (velmi zajímavá Monika Načeva), prostořeký posel a komentátor zpráv. Z dalších rolí: hlasitý Slovák, amatérský svářečský umělec a vojín Šimák (pozoruhodný Jiří Fero Burda, též v roli nespokojeného ducha mrtvého civila), prostodušší popleta, neoficiální hrdina a vojín Houska (zajímavý Otakáro Maria Schmidt), bezprostřední a poživačný kapitán Sládek (dobrý Ondřej Trojan), tichý vojín Čapek (Petr Koutecký), či opatrný desátník Toman (František Váša). Ve své době šlo o jeden z vrcholů nespoutané zábavy. I dnes je tento rozpustilý způsob nakažlivý svou veselostí a optimismem. ()

zette

Vynikajici divadelni predstaveni, skoda, ze dnesni Sklep uz je jen pouhym stinem. Potesilo me obsazeni Nacevy a genialni vykony Trojana a Vavry. Fakt jsem se bavil, to sedi:-)! ()

mortak

Haškovská satira spočívající v lidové karikatuře má u nás vždy úspěch. Sklepáci zvolili amatérskou stylizaci, ve které se ta vojáčkovská hra na "stávání se chlapem" ukazuje ve své absurditě a trapné falešnosti. Vůbec je na záznamu vidět, že hrát jako amatéři se musí umět, protože když se textu zmocní nějaký lokální amaterský soubor, většinou to dopadne katastrofálně. ()

Rockwood

Fakt dobré představení. Říkal jsem si že když mě tak pobavilo Divadlo Járy Cimermana tak sem si říkal proč se nekouknout na tohle. Je to sice něco jiného, ale každopádně sem se u toho hodně pobavil. Dobré hlášky ale i scénky... ()

Noviik

To sedí! Tohle nepotřebuje komentář, je to špičkové zpracování hry Václava Havla při kterém se neustále smějete a užíváte si skvělé herecké představení. Dal bych klidně 6 hvězdiček! ()

tom88

Rozhodne veľmi vtipné divadlo, ktoré zaručne pobaví. Nesmial som sa síce stále, ale to množstvo hlášok a vtípkov sa proste ohodnotiť musí. Celkom dobrá divadelná hra. 75% ()

vesper001

Stejně jako Kouř, ani Mlýny nejsou šálkem pro každého, je třeba více repríz, aby jim člověk přišel na chuť, a hlavně aby stihl zachytit všechny perly, které na obecenstvo protagonisté házejí. „Po dobu mé služby se nic zvláštního nestalo.“ „Takže jste tady byl vlastně úplně na hovno, co!?“ ()

dr.fish

Musím říct, že jsem docela dneska čučel na drát, jaká je tohle představení sranda. Neztratilo to nijak na síle, ba naopak. Chlapci srší energií, show si užívají. Tuto armádní revue od nynějška na čestné místo...100% ()